Beyerdynamic DT770 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi (80 ve 250 ohm)

'Beyerdynamic' forumunda MuttFTS tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Tek başına sürebilen telefonlar ve daplar var ancak ne kadar memnun eder sizi sadece kendiniz karar verebilirsiniz buna.

Kablosu akordeon kablo ve değişmiyor, dışarıda kullanıma çok uygun olduğunu düşünmüyorum ama kullanmak isteyen kullanır elbette. Sadece DT 770 değil herhangi bir kafa üstüyle dışarıda ben gezemem, elinde çiçekle gezememek gibi bir psikoloji :D

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  2. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,128
    Ben DT770'i 2 sene boyunca hafta içi her gün olmak üzere toplu taşıma araçlarında kullandım ve sesin izolasyonu açısından bir sıkıntı yaşamadım. Eğer görsellikle ilgili kaygılarınız yoksa bence sorun yaşamazsınız.

Diğer yandan, hem 250 ohm hem de 80 ohm kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim; 80 ohm daha sıkı basslar ama daha az sahne, 250 ohm daha geniş sahne ama daha az sıkı basslar sunuyor. Mesela taşınabilir olarak kullanacaksanız, sıcak karakterli bir DAP ile keyifli bir ses alabilirsiniz. Ben HM601 ile keyifle dinlemiştim. Eğer masaüstü sistemle kullanacaksanız da, nötr bir DAC ve lambalı sıcak karakterli bir amfi ile yine aynı lezzeti yaşatacaktır.

Deneyimlerim bu yönde...

6 kişi bunu beğendi.
  3. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    Görsel ve taşıma açısından hiçbir kaygım yok aslında. Zaten genelde yanımda 3 kulaklık oluyor. Anlık keyfime ve toplu taşımanın yoğunluğuna göre kulaklığı değiştirdiğim oluyor.

Örneğin Sennheiser HD 4.40'ı yalnızca çok yoğun metrobüs ortamında kablo karmaşası vs olmasın diye BT üzerinden dinlerken yürümeye başlayınca MDR1A'ya geçiyorum. Yağmur başlayınca bere takıp GR07'ye geçiyorum falan ortama göre her türlü kulaklığı kullanabiliyorum.

İzolasyon açısından DT 770 çok iyi olarak okudum aslında gorsellikten daha önemli bir husus olduğu kanaatindeyim.

Ben en iyisi tamamen vazgeçmek yerine bir yerlerde denk gelirsem biraz tecrübe edinmeye bakayım. Radarıma girdi. Eski ama hâlâ iyi iş çıkaran bir kulaklık olduğundan şüphem kalmadı.

Besleme konusunda da X5iii+Alpen 2 herhalde 250 ohmaj için yeterli olur. Zaten fazlasıyla sıcak bir sunum elde etmiş olacağım, bass tepkisi çok fazla olmasa da olur. Sahnesi biraz daha önemli gibi.

4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Forumda böyle bir odyofil daha var mı? Tebrikler ne diyelim tam teşekküllü odyofil :)

2 kişi bunu beğendi.
  5. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,128
    Dilersen denemen için sana ulaştırabilirim. Emin olup öyle karar verirsin. Hem bendeki yeni kabloludur, nispeten daha iyi performans alırsın. Özelden yazabilirsin bana

7 kişi bunu beğendi.
  6. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    Estağfurullah hocam odyofillik ne haddimize :) ucundan köşesinden öğrenmeye çalışıyorum.

@zodiac_tauruss hocam çok çok teşekkür ederim iletişime geçeceğim. Sağolun.

2 kişi bunu beğendi.
  7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,494
    Dt770 80 ohm dinlenebilirlik olarak da güzel bir kulaklık..Pisman edeceğini düsünmıyorum.

Beyerler de ohm arttıkca daha bi keskinlik artıyor,daha bir parlak oluyor.O yüzden dinlenebilirlik acısından 80 ohm olanı öneriyorum ben tekrardan.

Synchronicity, refuserQ, mfya ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  8. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    Özgür hocamla sağolsun güzel denkleştik. 80 ohm olanını bir müddet deneyeceğim bakalım beğenecek miyim?

İlginiz için, özellikle @zodiac_tauruss hocama teşekkür ediyorum.

5 kişi bunu beğendi.
  9. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    80 ohm için ilk dikkatimi çeken, Fiio X5iii ucu ucuna sürdü sanki.

Sahne açısından beklentimin üzerinde çıktı. En azından yarı açık yapıdakiler kadar geniş çalıyor. Tabi bunda bakır kablonun etkisi göz önünde bulundurulmalı. Çözünürlük, enstrüman ayrımı harika. Fiyatının kesinlikle üstünde kanaatindeyim.

Midler, vokaller çok tatlı geldi. Tizlerde sanırım biraz daha üst seviye bekliyordum lakin kesinlikle kötü değil.

İnceleme yazacak değilim :) Sadece hayretle dinlediğim için kısaca paylaşmak istedim.

Son olarak bass konusunda emin olamadığım birkaç şey var. Çok güzel çalıyor, tüm alt frekanslar yerli yerinde falan bu konuda hiçbir lafım yok ama yüksek seslere çıkamadı.

Alpen 2'yi amfi olarak line out çıkışına bağladım. Gain 0-6-12 dB değerlerinde dikkatle dinledim fakat hepsinde de hemen hemen sonuç aynı çıktı. Üstelik bass be tiz ayarları 0 konumunda denedim. Haz verecek ses seviyelerinde sıkıntı yok ama biraz daha yükselsin derken hemen diyaframın distorsiyonu duyuluyor. Dinlenmeyecek kadar yüksek bir ses seviyesinde olmadığımı düşünüyorum keza farklı kulaklıklar ile çok çok daha üstünü sorunsuz dinlediğim oldu. Acaba ekipmanlarla uyum sorunu mu yaşadık ya da güç hâlâ yetmediği için mi bozulma oluyor meraktayım.

Ara sıra biraz yüksek ses dinleyeyim dersem beni üzecek gibi. Bu konuda tecrübe edinen var mı? Acaba ben mi yanlış bir şey yapıyorum ya da beklentim mi çok?

4 kişi bunu beğendi.
  10. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,128
    Beklentinin çokluğunun da etkisi olmakla birlikte, dinlediğin ekipmanlarla uyum sorunundan ya da yeterli beslenememe sorunundan dolayı da olabilir. Bahsettiğin cihazlarla deneyimlemiş birileri yazsa çok daha iyi olur. Ben HM601/602/603 ile ya da kullandığım masaüstü sistemde dinlerken, yüksek seslerde dahî dikkate değer bozulmalar duymadım/hissetmedim. Fakat taşınabilir sistemlerde masaüstü sistemler kadar randımanlı performans alınamayabilir. Eğer dinlediğin dosya formatı ya da kayıt kalitesiyle ilgili bir sorun yoksa, aklıma gelenler bunlar.

Genel olarak beğenmiş olmana çok sevindim. Dönünceye kadar iyice deneyimleyip, acele etmeden değerlendirmeni öneririm. Farklı tarzları iyi kayıtlarla dinlemeye çalış derim. Benim nazarımda DT770 80 ohm, fiyat/performans ve dayanıklılık açısından efsane kulaklıklar arasındaki yerini almıştır. Umut ediyorum ki senin için de öyle olur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Ocak 2018 ---
    Ben de seni tanımış olmaktan dolayı mutlu oldum kardeşim. İnşaallah uzun uzun muhabbetleşeceğimiz ve paylaşacağımız şeyler olan günlerimiz olur.

5 kişi bunu beğendi.
  11. sonkullanici

sonkullanici
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Bass sever biri olarak fiio x5iii ile benide tatmin etmemişti. Fiio e17 amfi ile destekledim. Bağlantı dediğiniz şekilde. Kulaklik e17 ye giriyor.

Fiio x5iii auido settings içinde "adjustable volume at lo" ve gain high durumda. E17 de ise bass +6 seviyesinde. Gain, treble 0.

Adjustable volume at lo seçeneğini aktif etmezsem dap dan ses kontrol çalışmıyor. E17 den uğraşmak zorunda kalıyorum.

Bu ayarlar ile kulak ve yanakta titreme yakalayabiliyorum :) Fakat parçada bass var ise bunu alabiliyoruz tabi. Sıkıntınız track kaynaklı değildir diye düşünüyorum.

5 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,483
    Bu tür kafaüstüler-ki bende dt770 80ohm kullanmistim- bass bölgesinden ciddi bir beslenmeye gereksinim duyarlar, bu beslenme beraberinde diger frekanslari da dengeye sokar. Bunu da en iyi masaustu amfiler saglar.

Dt770'in bass olayi, bassin vurduktan sonraki yankisina ve dagilmasina dayanir. Ozellikle benim trance dinlerken pek sevdigim yayilan bass bicimi acisindan dt770 nokta atisi kulakliklardan biridir. Yine V sekilli yapisi ve geleneksel beyer hizindan dolayi, trance edm pop disinda rock muzikte de basarili bir kulakliktir.
    Amfiyle yeterli gucu aldigi zaman, degil kulak yanak titreten basslariyla trance'da keyifli anlar yasatan bir kafaustudur. Kapali olmasina ragmen sahnesinin genis olmasi da midbass fazlaligini engelleyen bir durumdur genelde. Midleri önde ve yakindan sevenlere ise hitap etmeyecek bir kafaustudur dt770.

refuserQ, fosther, mfya ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  13. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,460
    Beyerdynamic ya sev ya terket kulaklıklarıdır. Seveni çok sever.

6 kişi bunu beğendi.
  14. odessa2

odessa2
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhabalar.
    DT770 80 ohm almayı düşünüyorum. Amatör olarak müzikle ilgiliyim. Kullanımı daha çok mobil cihazlar ve laptop üzerinden yapmayı düşünüyorum. Şimdilik dinleyici profilindeyim. İleriki planlarım arasında ev stüdyosu kurmak var bu yüzden 32 ohm olanı tercih etmek istemiyorum. İlgilendiğim müzik türleri ve çeşitleri; electronic, house türleri ve techno. Kulaklığın yanına iyi bir besleme için dac, amfi vs. hangilerini önerirsiniz ? Fiyat performansı mümkünse en yüksek, amatörlükten yarı profesyonelliğe geçişte beni yeni ekipman arayışına sokmayacak, ileriye dönük olacak ve uzun süre boyunca dayanıklı kalacak ekipmanlar arıyorum.
    Henüz yeni başladığım için yanlış bilgiler vermiş olabilirim. Detaylı bir bilgilendirmeye ve tavsiyeye ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz beni yanlış bilgilerle ekipman almaktan kurtarabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

15. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Beyer zor markadır.Kulaklıkları da zor.Seçiciler.Hem kaynak seçiyorlar,hem kullanıcı.

Sürekli Techno,Trance,Disco,Pop,Remix v.b. türler dinliyor olsam Beyer alır geçerim.Acayip havalı basları vardır.Hipnoz eden de tizleri.Örneğin (hep veriyorum) DT 990.

Sağlam bir DAC ve güçlü bir lambalı edinin.Bir de 600 ohm premium.Kopmanız tarafımdan garantilidir.

5 kişi bunu beğendi.
  16. galahad16

galahad16
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar ath m50 x ile dt770 80 ohm arasında tercihinizi hangisinden yana yaparsınız ? Ath m50x bass konusunda pek tatmin etmedi beni 2 gün burn in yaptım fiio q1 mark ii kullanıyorum bass boost açıkken bile bi fark göremiyorum hatta sesi bozuyor gibi iade edip dt770 80 ohmluk modelini almak istiyorum, çok uçurum farkı olmayacaksa bi iki Kulaklık arasında daha farklı modellere yöneleceğim