Beyerdynamic DT880 250 ohm Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Beyerdynamic' forumunda Be Creative tarafından 6 Ocak 2008 tarihinde açılan konu

1. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Çünkü çoğu insan için fidelity kavramı bir şey ifade etmiyor. Ve yine o çoğu insan radyo veya televizyondan duydukları sesten daha ötesi olabileceğinin farkında değiller. Esas sorun bu.

Farkında olanlar da, hoparlörlere yöneliyorlar. Çoğu insan kulaklıkların ses kalitesinin belli bir seviyeyi (oldukça da düşük bir seviyeyi) geçebileceğini düşünmüyor. Diğer forumdaki kulaklığa o kadar para verilir mi tartışmalarının sebebi bu.
    O seviyeyi çok çok geçebileceğini bilenlerin de önemli bir kısmı, hoparlörleri kulaklıklara tercih ediyor. Bu tercihin temelinde birinin diğerine üstünlüğünden çok (sahne derinliğini istisna olarak alırsak) kişisel tercihler yatıyor.

Bu yüzden kulaklıkla ciddi olarak müzik dinleyen az, bunu amfi gerektirecek bir kulaklık vasıtasıyla yapan ise daha da az.
    İşte amfi işinde ciddi bir piyasa oluşmamış olmasının sebebi bu. Ama büyük resme bakarsan durum o kadar da vahim değil, özellikle Çinlilerin de işin içine girmesiyle ( Little Dot, Hifiman - Head Direct, Octavart vs...) amfi sektörü de büyüyor ve her ne kadar hi-fi sektörü kadar olmasa da hatırı sayılır bir yer tutuyor.

Sonuçta kulaklıkla ciddi olarak müzik dinleyen insan sayısı az değil. Head-fi var, sonra burada biz varız... İyi kötü 283 tane üyemiz olmuş. Çoğu şöyle bir uğrayıp kaçsa da kemik bir kadro var ve bir şekilde yaşıyor bu forum. :)

2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    @Selim
    Sunum niteliğinde müthiş bir yazı olmuş, tamamına katılıyorum.
    :wink---
    Bu arada 3-4 saat önce Jmoney DT880 padleri elime geçti. Kısaca bir ilk izlenim yazayım: Baslar vurgu anlamında pek bir şey kazanmıyor (kazanmasın da zaten) ancak daha çizgisel ve doğrudan hareket ettiği için dağılmalarda bariz bir azalma var. Yine de klasik müziğe uygun tondaki midbas yorumunu yapmaya devam ediyor. Basları kendi yerine yollayan ilk etmense sanırım daha önce çıkan mid aralığı. Bu padlerle DT880'in midleri için 'recessed' yorumunun yapılacağı bir yer yok kanımca. Belki de midler tam olarak 0dB'yi tutturuyor bu şekilde, çünkü ne renkli ne de geride bir ses var. 600ohm'luk DT880 için neden jmoney padleri de alındığında en nötral ses veren kulaklık olduğundan bahsettiklerini anlayabiliyorum yani.

Padlerin getirebileceği tek olumsuzluk ise tizlerin gezeceği alanı daha önce geride olup artık öne çıkan midlerin belli yerlerde kapatması oluyor. Çok hassas yerlerde tizleri duymak istediğimde tam olarak eskisi gibi bana ulaşamadığını hissediyorum, ama genel anlamda ayrıntıyı verebiliyor. Tiz ayrıntısı konusunda K701 bu şekilde sesi düzleştirilmiş bir DT880'in önüne geçiyor sanırım. Öte yandan, kimisi midbastaki kamburun biraz daha fazlasının tizlerde olduğundan bahsediyor DT880'de, bu tip yorumları destekler nitelikte 'fazla parlayan tizler' eleştirisini getiren herkesin yine bu padlere bakması gerekiyor. Sonuç olarak, eskisine göre daha düz bir sesi var, ama klasik DT yorumundan bir anlamda feragat etmek anlamına da geliyor bu. DT880'i uzun süre kullanmayı kafaya koymuş herkes mutlaka 55-60$a bu padlerden bir çift alıp denemeli.

Sanırım gelecekte bir Ankara buluşması olursa orada iki farklı DT880 olacak.

3. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Yalnız padler kulaklığa çok değişik bir hava veriyor değil mi creative? Daha klas gözüküyor kulaklık. Ayrıca kulaktaki hissi de standart padlerden daha güzel bana kalırsa.

4. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Evet kesinlikle görünüş bakımından kazandırdıkları büyük, aynı seviyede bir kulaklık olmasına rağmen K601'in yanında modifiyeli araba gibi. Kulağa verdiği his de çok iyi.

5. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    @Metin
    Sağolasın. :)

Gerçekten çok şık olmuş padler. Ses karakterini de "iki farklı DT 880" denecek kadar değiştiriyorsa fiyat makul bence...

Bu arada K 601'in rahatlığı nasıl? K 701'in problemleri mevcut mu?

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Bir türlü yazmaya fırsat olmadı, evet K701'den çok daha rahat yukarı tarafta o garip çıkıntılar olmadığı için. Ama yine de ben gerilerek çalışma prensibine sahip kafa bantlarını bir türlü sevemiyorum, gereksiz bence öyle bir şey yapmaları. O yüzden K701'den iyi ama çok da süper değil yine üst taraf.

7. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,090
    we amfim de geldi bugün hemen taksiye atladım ewe geldim denemek için...
    ilk izlenimlerim şöyle ;

kesinlikle farkı ciddi şekilde hisettiriyor basslar daha güçlendi tizler we midler daha belirginleşti sahne daha genişledi...

kişisel fikrim bu kulaklığın gerçek enstürmanları dinlemede daha başarılı olduğu yani elektronik müzik için çok
    uygun değil gibi ama daha dac eksiğim war tabi onu da yarın alacam inşaallah o zaman bakalım nasıl olacak...

gitar piyano keman gibi enstürmanlar dinlemek inanılmaz keyifli gerçekten...

belki bu kulaklıkla birlikte beğenilerim değişebilir gibi hissediyorum :)

şu dalga dalga sesin gelmesi ile ilgili söylenenlere tamamen katılıyorum kulaklığın akustiği cidden çok iyi...

bir de sanırım burn in olması gerekiyor hala hem kulaklığın hem de mk2 nin...

ben daha çoooook para harcarım gibime geliyor :)

aklıma geldikçe keşfettikçe yazarım ben gene şimdilik bunlar aklımda kalanlar :)

8. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Hayırlı olsun tekrar.

9. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Tekrar hayırlı olsun Özgür. Kulaklık burn-in'i tamamlamış samdeyken. Bana pişmiş olarak gelmişti. Ama amfinin daha baya bir yolu var. Dac la dinleyince asıl farkı görürsün. Onboard kartla kaynak kötü olduğu için amfinin yapabileceği pek birşey olmuyor.

10. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Evet bir dac ya da harici ses kartıyla çok daha iyi hale gelecek :) Hayırlı olsun :)

11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,090
    Kontg hocam senden emu ile ilgili öğrenmem gereken şeyler olabilir bana yardımını esirgeme olmaz mı :)

12. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Metin'de de var... Yardımcı oluruz her zaman :eek:k

13. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    680
    Hayırlı olsun hocam iyi günlerde kullan.

14. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,090
    Bugün kayıp halkayı da tamamlayıp Emu 0404 sahibi oldum hayırlısıyla :)

Şimdi tadını çıkarma zamanı :)

İnanılmaz keyifli ilk izlenim olarak,çok temiz ses alıyorum dinlemekten alıkoyamıyorum kendimi :cheesy:

Kemal sağolsun en son akşam 9 gibi çözdü genel problemleri we beni müziğime kawuşturdu ona ne kadar teşekkür etsem az en başından beri gerek kulaklık konusunda gerek amfi konusunda bana hem fikren hem de manen desteğini esirgemedi :)

Kulaklık genel olarak inanılmaz tizlere sahip basslar da bence çok kötü değil yeterli geldi bana bi tek midler senn alışkanlığı olduğuundan bende biraz geri planda kaldı gibi ama ona da zamanla alışacağım

İlerleyen günlerde diğer izlenimlerimi de aktaracağım daha sağlıklı olarak...

Şimdilik bu kadar...

15. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Hayırlı olsun süper olmuş E-MU ile de. :wink Aklına geldikçe bekliyoruz yorumları.

16. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Güle güle kullan.

17. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Benim de hem kulaklık hem de amfi güzel bir tesadüfle aynı gün dağıtıcıya verilmiş. Bugün büyük ihtimalle ikisi de eve gelecek. Amfinin gümrüğe takılmaması güzel bir sürpriz oldu.:)

18. woo2y

woo2y
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    @ ulyses

Amfi hakkındaki izlenimlerini akg701 kullanıcısı olarak heyecanla bekliyorum, son derece olumlu yorumlar var heed için ortalıkta, eğer sen de pozitif yorum verirsen heed audio bir müşteri daha kazanacak gibi =)

Metan'da lehmann audio black cube linear dinleme şansı buldum hd 600le. Fiyat konusunda biraz daha uygun olsaydı şu an masamın sol köşesinde duruyor olacaktı...

Yurtdışı fiyatına yakın bir fiyatla satıyorlar bu arada ... 1200 liraya yakın bir para harcamayı düşünnen varsa amfiye aklnda bulunsun derim..

19. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    İzlenimlerimi yazarım tabi ki hocam. Bu amfiyi her kulaklık için tavsiye etmiyorlar ama k70x için biçilmiş kaftan olduğu söyleniyor. Bakalım nasıl bir sinerjisi olacak.

20. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Sen amfi ile kulaklığı çok çabuk değiştirdin ulyses, umarım bunları da satmazsın hemen. Biraz kullan, dene bence.