Beyerdynamic dt880 mi, dt770 mi, dt990 mı?

'Kulaklık Genel' forumunda compicat tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    Hiç bilgi sahibi olmadığım bir alana geçiş yapacağım. Kafaüstü kulaklık almak istiyorum. Ev sinema sistemiyle de, portatif amfilerle de kullanmak istiyorum. Haliyle sennheiserlardan uzak duruyorum, beslenmelerinin çok zor olduğu söyleniyor.Head-fi dan ve buradan araştırdığım kadarıyla beyerdynamic başarılı gözüküyor. Bu aralar maddi durumumu çok zorlamak da istemiyorum ama dt770 aldıktan sonra keşke paraya kıyıp 880 ya da 990 alsaydım demek istemiyorum. Bu üçünü benim durumum için karşılaştırıp öneride bulunabilir misiniz?

Collapse Signature Expand Signature
  2. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Aynı soru benim kafamda da var. Aslında cevap net dt880. Ama 770'in 80ohm versiyonu anfisiz yada cep anfisiyle beslenebiliyor, böyle bir avantajı var. 880 biraz daha nazlı bu konuda. 990'ın ise çok fazla bas verdiği söyleniyor ki pek hazzetmediğim bir durum.

3. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    anladım. dt990 için ben de öyle okudum. Ben şahsen, aldığım kulaklıkları darbe vb. olarak istemeden de olsa zorluyorum:) beyerdynamic konfor ve dayanıklılık açısından çok iyi gibi duruyor. Bilgisayar olarak iyi bir sistemim ve ses kartım yok açıkçası çok da anlamıyorum o konudan da. 250 ohmluk dt880 yerine 80 ohmluk 770 alıp onu alelade bir ses kartıyla bilgisayarda ve iyi bir portatif amfiyle de mp3 çalarda kullanmak daha mantıklı olur benim için galiba, ne dersin?

4. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Ben de aynı görüşteydim. Lakin 770 bulmak bir hayli zor. Bulunsa bile fiyatı 880 le aynı hemen hemen. Bende de düzgün bir ses kartı yok. Zaten Vistada x-fi ile onboardın hiçbir farkı kalmıyor. Direct sound desteklenmediği için ses kartı yatıyor, işlemci çalışıyor. Sırf bu yüzden elimdeki audigy 2 nx'i bile takmıyorum bilgisayara. Uygun fiyata satan biri bulunsa Dt770'in mutsuz edeceğini sanmıyorum. Sonuçta pazar kulaklığı değil, o da Beyer.

5. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    ebay de 159$+shipping sıfır, head-fi'da da 120$+shipping e az kullanılmış bir tane buldum. ikisinden birinde karar kılıp alacağım galiba. Tekrar teşekkürler.

6. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Evet şimdi gördüm ben de. 159+30=189usd fena değil. Ama o kocaman kutuyla gümrüğe takılma ihtimali var. Satıcıyla görüşüp gift falan yazdırılabilir belki.

7. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    satıcıya mesaj atmıştım görür görmez, cevap geldi. 100 dolar altı faturalandırıp, gift olarak gönderebileceğini söyledi. sanırım bir sorun çıkmaz gümrükte.

8. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    3'ü farklı kulaklıklar.

Dt770 kapalı bir kulaklık. O yüzden sahnesi normal olarak oldukça düşük olacak. Ayrıca bass frekanslarının oldukça yoğun olduğu söyleniyor, ve büyük ihtimalle (Dt990 bu konuda yarışabilir) Beyer'in en agresif kulaklığı.

Dt990 da bass ve tiz merkezli bir kulaklık. Midler bariz olarak bu yüzden geride olacak, tizlerde de özellikle keskinlikten bahsediliyor.

Dt880 daha farklı. Diğerlerine göre çok daha fazla neyin ne olduğuna yoğunlaşacak normal olarak. Dt880 de agresiftir mesela K701'e göre, ama Dt770 ve 990 ile kıyas kabul etmediği söylenir (bakmak lazım ölcüsüne). Klasik müzik, jazz gibi diğerlerinde dinleyemeyeceğin türlerde de tabii ki Dt880 çok iyi olacak.

Kanımca 770 zaten direk Dj kulaklığıdır bir yerde. 990 is frekanslar bakımından derin bir "V" şekli çiziyor kanımca. Yani genelde metal dinleyicilerinin tercih ettiği frekans tepkilerine sahip.

9. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    O zaman 770 kesinlikle benim aradığım karakterde değil. Sahne ve denge herşeyden önemli benim için. Peki bu fiyat aralığında DT880 tarzında ses veren bir kulaklık var mı? Beyer'i konforu için de istiyordum biraz. Ama olmazsa ondan da feragat edicez.

10. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    bu açıklamalar doğrultusunda dt770 bana da uzak bir kulaklık. ama dt880 in portatif anfilerle beslenememe durumu varsa, o da ayrı bir sıkıntı. ben de benzer bir soru sorayım o zaman. dt880 paralelinde, bu fiyatlarda, portatif anfilerle beslenebilecek bir kulaklık ne olabilir?

11. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Dt880'in sınıfında olup da portatif amfilerle en iyi beslenecek kulaklık Dt880. Daha farklı bir yerde de olsa Gradolar var sadece Dt880'den daha kolay doyabilecek. Denon modellerinde durum ne bilmiyorum. Eğer portatif amfiyle tam kapasite sürülebilecek bir şeyler arıyorsanız bir alt sınıfı öneririm, K271 gibi (tabii bunu bile tartışanlar yok değil).

Dt880 portatif amfiyle tatmin edecek bir yere kadar sürülür ama kalem pille falan çalışan portatif amfiden bahsetmiyorum. Minimum Headsix/MOVE ya da Pico ayarında bir şeyler olması gerekiyor. Onların sürebildiği söylenebilir, ama her zaman masaüstünün daha avantajlı olduğunu unutmamak lazım. Sonuçta "yeterli olarak sürüp sürmeyeceği" tamamen göreceli.

12. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    İşte bu anfi meselesi soğutuyor zaten bu kulaklıklardan. Kulaklığa vericez 260 dolar. Anfiye vericez en az 200 dolar. Kaynak?.. Onboard ses kartı. Bu kadar yatırım yazık olur gibi geliyor. Bilgisayarla kullanmak için daha consumer bir model araştırayım ben en iyisi. Belki hd555 bile yeter px100 den sonra.

13. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Direk her şeyin en iyisi olacak diye bir kaide yok ki. Ben önce tek başına HD555 kullandım, daha sonra HD555+Headsix, daha sonra Dt880+Headsix. Şimdi de Dt880 + Octavart, ve hala SB Live! Platinum 5.1 gibi çok iyi olmayan bir kaynak kullanıyorum. Bir sonraki değiştireceğim şey de o. Bu sürecin de 1.5-2 yıl kadar aldığını unutmamak lazım. Bu iş birikimsel sonuçta.

Bence Dt880 + Portatif amfi başlangıç için uygun ama bütçe daha azsa HD555 ya da Grado Sr225'ten biri ile başlardım ben olsam. HD555'i kullanmaktan hiç pişman değilim, aksine hala çok seviyorum. O konforda benim kriterlerime göre Dt880'i geçen tek model. Ne HD580 ne de HD650'nin konforunu daha çok sevdim. Yalnız Grado düşünecekseniz sahnenin darlığını, HD555 düşünecekseniz de bassların yokluğunu unutmayın derim.

14. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Ya işte o 880'in portatif anfiyle idare edebileceğini düşünsem zaten nuforce kulaklıkla ısmarlıycam bir tane 100 dolarlık anfilerden. Birde dt880'i Türkiyeden satan birilerini bulursam tamamdır. Yurt dışı işi büyük parçalarda tehlikeli biraz. Kutu küçük olsun, içinde on bin dolarlık cihaz olsun. Memurlar kutudan kıl kapıyor en çok.

15. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    DT880 Türkiye'de satılıyor atempo'da... ancak tuzlu maalesef biraz...

16. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    niye beyer ? anlattıklarınıza bakarak ben de be_creative gibi hd 555 ya da sr60 tavsiye edeceğim. Eğer daha daha fazla bass istiyorsanız hd485 ya da sr80.

bu saydıklarımın hepsi ilk etapta amfi kullanmadan sizi idare eder.

Ama eğer iyi bir setup istiyorsanız bence ilk önce alabileceğiniz en iyi kulaklığı almakla başlayın işe. (dt880, k701, sr325, hd650, d2000 vs vs.) Bütün bütçenizi buna ayırın derim. Sonuçta kullandığımız aletler arasında verdiğimiz paranın karşılığını en çok aldığımız aletler bunlar. Hepsinin ses rengi ve iyi oldukları türler farklı gibidir. iyice araştırın. kendine en uygununu seçin.

daha sonra amfi ve kaynak işini düzeltebileceğiniz kadar düzeltirsiniz. İyi bir kaynak + amfi için sandığınız kadar çok para harcamak gerekmiyor. Hatta DAC & AMP ürünlerle baya ucuza getirebilirsiniz işi.

ancak ondan sonra %20 % 30 luk performans artışları için çok büyük paralar harcamak gerekiyor. orta seviye amfiler 100 - 200 dolarken, kendini kabul ettirmiş hi-fi amfiler 400 500 dolarlara fırlıyor. yine benzer fiyatlara dac alıyorsunuz, Kablolara yüzlerce dolar yatırıyorsunuz vs vs. Ama kulaklıklarınız hep kalıyor.

17. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Kuracağınız müzik setinin her zaman en önemli parçası kulaklıklardır... Bir kere alırsınız ve artık geriye bakmazsınız... Dolayısıyla bir kere kulaklığa para verip en iyisini almaya çalışın... Kabloya asla para vermeyin; benim tavsiyem... Sağlam, dayanıklı olsun yeter...

18. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Kablo konusunda Kont la aynı fikirdeyim. Bence abartılıyor o mesele biraz. 10cm kablo için 40-50 dolar fiyatlar saçmalığın daniskası. Fiberoptik olsa o kadar etmez zaten. Düzgün, sağlam bir kablo iş görebilir. Hatta öyle bir setup da kendim yapmayı düşünüyorum kabloyu.Kulaklık konusunda Hd555 ve Grado çekincelerim kısa sürede yetmemeye başlayacak olmaları. Alındığı gibi kolay satılan şeyler de değil. Bir sürü ürün koydum satışa, günlerdir tık yok. Olayı zamana yayıp uygun fiyata bir DT880 bekleyeceğim. İkinci el çıkmazsa e-bay den alırım artık. Önce şu kulak içi meselesini halletmem lazım.Nuforce alacağım büyük ihtimalle. 200 dolara desktop anfi-dac ları da var. Çok güçlü olmasa da DT880 için yeterli bir ön hazırlık olur gibi geliyor. Hem ses kartı gibi de kullanabilirim bu arada. Teşekkürler yorumlar için, kulağınız delik olsun uygun fiyata DT880 ve veya anfi satan olursa :wink

Bu arada ferhatt, Beyer'in ses karakteristiği dinlediğim tarza çok uyumlu okuduklarımdan anladığım. Bir de konfor meselesi çok önemli benim için. O yüzden Grado düşünmedim.

19. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Bence kulaklıklardan önce kaynak gelir. Kulaklık ne kadar iyi olursa olsun, kaynak kısıtlı olduktan sonra istersen elektrostatik kulaklık al.

Derler ya, sisteminizin ses kalitesi en 'zayıf halkası' kadardır. Benzetme yapacak olursak, bilgisayarlarda ki sabit diskler gibi. İşlemciler milyarlarca bilgi işleyebilirken, aynı şekilde belleklerde coşmuş hızlarda gezerken; sabit disk her bilgisayara dar boğazını yaşatıyor. Dolayısıyla beyerdynamic))) gibi kaynağa önem veren bir kulaklık alacaksanız kaynağınızı da iyi düşünün derim ben.

Benzer durumu deaddy yaşamıştı. beyer))) 880 aldıktan sonra satmasının tek sebebi, çok iyi bir kaynağa olan ihtiyacıydı.

20. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    işte iyi bir kaynak için harcayacağımız para ile iyi bir kulaklık için harcayacağımız para arasında baya fark var ama soundchaser.

artı iyi bir kaynak iyi bir amfi gerektirecektir. hatta daha kaliteli kablolama isteyecektir. bunları yapmadıkça yine kaynağımızın asıl gücünü göremeyeceğiz

ideali hepsini aynı anda alabilmek.

ama maddi yönden bence ideal sıra

1-alabileceğin en iyi kulaklığı al
    2-bulabileceğin en yüksek fiyat/performans setup'ı kur. (geçici ama tatminkar bir setup)
    3- sırayla önce amfiyi sonra kaynağını alabileceğin en iyi seviyeye getir.
    4- bundan sonra ister balanced setuplara kay. ister yeniden kablolamaya git vs vs.

kendimden örnek vereyim :

hd650'nin kendisi 350 dolar onunla yüksek sinerjiye sahip olduğu söylenen amfi woo audio 500 600 dolar. üst seviye bir dac alacağım dersen en yüksek fiyat performans sahibi olan bile 200 250 dolar.

ama sistemin asıl parçası her zaman hd650.