Beyerdynamic DT990 250 ohm Premium Kafaüstü Kulaklık Mini İncelemesi

'Beyerdynamic' forumunda mindriot tarafından 26 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. mindriot

mindriot
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sonunda yeni kulaklığıma kavuştum, forumdan yilmaz196'dan dt990 aldım. Daha önce Beyer dinlemediğim için genel olarak yabancı sitelerdeki yorumlara bakarak aldım biraz. Dün elime geçti, 12 saat kadar dinleme fırsatım oldu. Bahsedilen tizlerdeki delici etkiye rastlamadım. her ne kadar denemelerim sürse de, kendimce bu kulaklıklardan biraz bahsetmek isterim. Elimde çok fazla iyi kalite kulaklık dolaşmadı, ama bu sebeple biraz da tamamen kişisel görüşlerimden bahsedeceğim. Bir kaç başlığa ayırırsak zannedersem iyi olur.

Malzeme kalitesi, genel duruş;

Bu kulaklığın karşılaştırıldığı kulaklıklardan sadece hd 650 ile münasebetim oldu. Genelde hd650 yi malzeme kalitesi olarak daha iyi buluyor insanlar. Ama bence Beyer metal kullanımlarıyla biraz daha öne çıkmış. Daha sağlam bir objeyi elime almış gibi hissettim. Kafa bandı çok esnek, burdan bir sorun çıkaracağını zannetmiyorum. Ne kadar kullanıldığını bilmiyorum ama, kulak padleri kullanıma göre gayet iyi durumda. Metal kullanımı meselesine gelirsek eski tip kulaklıkları bu konuda çok seviyorum, sırf bu yüzden uzun bir süre DT 48 aradım ama Türkiye'de bulamadım ne yazıkki. Yine de dt990 bu tutkumu biraz olsun, hafifletti gibi.

Rahatlık, konfor;

Çok rahat olduğu her yerde yazıyordu. Ama galiba benim kafam biraz standart dışı, özellikle alt taraflarından sıkıyor bir miktar, fakat bir grado rahatsızlığı gibi değil, 3,4 saat boyunca kısa aralıklarla çıkarmak dışında kullanabildim, ağrı sızı yok ama hiç yokmuş gibi de değil ki galiba öyle olması da bu boyutlar için çok zor. Üst taraftan hiçbir rahatsızlık vermiyor bu arada. Kafa bandı yok gibi sanki.

Ses, müzik ve hayata dair herşey;

Şimdi bu konuda tiz, mid, bas ayrı ayrı anlatmak istemiyorum (yapamıyorum). O yüzden bir kaç parça üzerinden genel duygu paylaşımı yapmak istiyorum. Düz Pc, usb'den ibasso d2 bağlı, foobar, Kernel Streaming aktif, efes şişeleri. Ve işte ilk parçamız geliyor;

I am kloot;
    Storm warning;

Evet pek bilinen bir isim değil ama, uzun isimli John Harold Arnold Bramwell'in vokalleriyle benim ilklerimde, tamamen modumu değiştirdiği için belki de. Albüm BBC BBC John Peel kayıtlarından. Canlı olduğundan bayağı bir dip ses var ama, galiba bunu seviyorum biraz. Neyse kulaklıktan bahsedecektik; Gitarın girişi çok güzel, öyle çok önde değil belki ama, abartıldığı kadar da perdeli değil canım. Bir kaç saniye sonra basların girmesiyle, ah tamam diyorum, bu kulaklık benim için olabilir. Nasıl tabir edilir bilmiyorum ama, tekmelemiyor kulağınızı, ama yine de hissediyorsunuz uzun uzun. Biraz baskafayım ve gerçekten sevdim basları ele alışını. Nakarat bölümden ziller daha da öne çıkıyor, temiz, parçalamıyor genel kanıya nazaran. Belki şarkıdan ya da ekipmandan ama dinlerken gerçekten zevk veriyor. Bu parça da çok fazla ensturman yok, genel olarak akustik denilebilir. Ayrımı yeterince yapabiliyor diyebilirim, Gözümü kapayınca sahne kurgusunu kurabiliyorum, ama tabi nasıl desem metrelerde yok aramda, en önden seyreder gibi. Ama vokaliste elimi uzatsam değecekken, davulcu biraz daha sigara dumanını arkasına gizlenmiş.

İkinci parça, Zoot Woman, I'ts Automatic;

Geçen sene gelmişlerdi, ama pek suratsızlardı, konser biraz yavan geçti. Evde, klüpte dinlemek ise hala on kaplan gücünde.
    Zoot Woman yani milenyumda seksenler; Bu şarkıda şimdiye kadar elimdeki ekipmanla duyamadığım ayrıntıları ardından da mutluluk duydum, meğer tizlerde hafif bir pus efekti varmış. Bu şarkı da nasıl desem tizler biraz öne çıktı sanki, iyi anlamda bölündüler. Midler biraz geride, baslar zaten şarkıda da çok önde olmadığından, gayet yerinde, aslıdan tipik 80ler.

Hoeverphonic, Battersea;

Bu şarkıda nedendir bilmiyorum sesi biraz daha açmak ihtiyacı duydum. Yaylıların girişi hiç fena değil, ama midlerde biraz gradoyu özlüyorum sanki,
    Ama sonrasında bu kulaklığın sevdiği yerler geliyor. Bu parçada biraz tizler kulak parçalıyor gibi, ama ses de biraz yüksek dinliyorum, bu kulaklığın tizleri gerçekten güzel. Basları da bence o kadar da abartıldığı kadar önde değil. Ve evet baskafayım, portapro mesela buna göre 1.5 kat falan daha fazla bas veriyor gibi. Ha nasıl veriyor, ne kalitede veriyor orası ayrı.

Bu kısa fikir beyanlarımdan sonra Erdinç Bey'e tekrar teşekkür ediyorum. Beğenmezsem geri yollayabilir miyim falan demiştim, ama gereği yokmuş.
    Yorumlarım son derece kişiseldir saçmaladıysam kusura bakmayın.

2. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Çok güzel anlatmışsın Utkan, eline sağlık. Benim inceleme yazma fırsatım olmamıştı. Elimde bu kadar kulaklık olmasa hiç elden çıkarmazdım aslında. Birinin severek dinlemesine sevindim, boş duracağına... Tiz olarak dediğin gibi hiç bir zamangradolar gibi kulağı tırmalamıyor 990nın tizleri. Çok keskin, net, bariz orada ama can yakmıyor. Baslar zaten en güçlü yanı, öyle boomy bas vermez o kulaklık. Çok detaylı, keskin ve yerinde şiddeti olan bir bası var. Midler zaten klasik beyer midi, biraz geride. Zaten sen de değinmişsin. Ama hemen hemen tüm kulaklıklar böyle, hepsinin kendisine göre bir karakteri oluyor. Güle güle kullan. Kalite olarak olarak ömürlük bir kulaklık zaten.

3. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

gülegüle kullanın... ellerinize sağlık...

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Hayırlı olsun mindriot, kendisini bi süre denemiştim, hoşuma gitmemiş değildi. Fiyat da uygunken ben de sulanıyordum aslında ama eilmde 770 varken almak biraz gereksiz olur diye düşünüp vazgeçiyordum. (Bir itiraf :p)

Sonradan gelen edit: Bu arada PortaPronun felan fazla bas veriyor gibi gelmesinin sebebi diğer frekansların biraz daha geride kalması veya basların diğer frekansları ezmesi gibi düşünebilirsin. 990 da ise bas ezmediğinden sana daha az gibi geliyor. Aslında giriş seviyesi kulakiçilerin mid ve tizde kötü olduklarından dolayı, hep baslarının yoğun olma sebebi de bu muhtemelen..

Collapse Signature Expand Signature
  5. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Konuyu taşıdım arkadaşlar ;)

6. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    İyi yapmışsın kont.

7. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,269
    Bass performansı 880 e göre çok iyi ama amfiye we dac'a göre çok değişiklik göterebiliyor kulaklığın bass'ı.Mesela KEmal'in 0202 si ile inanılmaz keyifli basslar dinlledim.Malzeme kalitesi konusunda ise bence 880 daha dayanıklı adeta tank gibi 990 ın yanında.Ses karakteri olarak beyerin bilinen 3 lüsünün içinde çok inanılmaz farklar yok ama 880 ile 990 arasında bass konusu we malzeme kalitesi dışında çok fark yok.

Bu wesileyle alan kardeşimize hayırlı olsun kulaklığı.İyi bir kulaklık almış oldu.

8. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    990 la 880 arasında malzeme farkı yokki. Sadece grilleri farklı.

9. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,269
    Benim de bahsetmek istediğim onlardı zaten çok bilmiş :knuppel2:

10. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    E o bakımdan düşünürsek, 990 daha tank gibi derim ben.

11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,269
    Bakış açısına göre değişir bu dediğin tosunum ama 140 kilo bir adam kulaklık kulağındayken uyumaya çalıştığında sağa sola dönüp yatarsa o zaman sağlamlık kriterlerini bir daha ele almak gerekir :)

12. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Kulaklığın sağlamlığını, üstüne yük koyarak hesaplayacaksak yandık ozaman. Kulaklığın sağlamlığı destek malzemesi ile ölçülür bana göre. Yani ear cups denen, sürücülerin içinde olduğu kabinlerin bağlandığı yerler önemlidir. Bu konuda beyerler çok sağlam, 770-880-990 hepsinde de o kıısm metal iskelettir. Hepsi aynı sağlamlıkta yani. Yoksa kabinlerin üstünde tepincek değiliz. Değil mi tosunum. :hug

13. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,269
    Senin nasıl kullandığını çok bilmiyorum tabi kardeşim de ben biraz hor kullanıyorum malzemelerimi.Beyerlerin hepsin de bahsettiğin kriterler aynı olduğundan karşılaştırma yapılabilecek tek yer grill ler gibi geldi bana.Seninle change ettiğimizde kulaklıkları grill lerin farklı oluşundan mütewellit biraz sıkıntı yaşamıştım ha kırıldı ha kırılacak diye.Ondan bu tarz bir yorumda bulundum.Yoksa senin kulaklığına karşı kendi kulaklığımı öwmek gibi bir niyetim yok canım benim :-*

Seninle idrar yarıştırmak ne haddime tosunum :p

14. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Yok ne sidik yarışı, ben doğru gördüğüm şeyleri söylüyorum sadece. Bu arada tauruss tosun demekti galiba :cheesy:

15. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,269
    Erdinç dalacam harbi sana heeee gelebilirsem oraya :knuppel2:

Konuyu gayrimeşrulaştırmasana aslanım :c

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    En sağlamı 770 bi kere. :worship Siz 880le 990a sağlam mı diyorsunuz :shh

17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Beyer "990 pro 250 ohm" ve "990 premium 250 ohm" arasında sahne,detay ve bas derinliği olarak bariz farklar var mı?

Sadece bu üç kriter açısından.

Edit:Tamam sıkıcı bir soru.Şuna cevap arayalım o zaman?

Neden pro?Neden premium?Farkı ne?

Metin'in açıklamalarını tekrar okudum.Pro versiyonun sahnesi daha darmış.Onun dışında pek te fazla fark yokmuş.Gözden kaçırmışım.Konusu gelmişken buraya da yazmış olayım.

18. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Ses karakterleri de biraz farklıydı hatırladığım kadarıyla.

Premium 250yi daha rafine, biraz daha dengeli bir ses karakterine sahip, pek rahatsız etmeyen bir kulaklık gibi hatırlıyorum.

Pro 250yi ise daha az rafine ve sahneli, Premium'a göre biraz daha V şekilli bir grafiğe sahip ama sadece ona göre biraz diyebilirim. Çok değil.

Pro250 bana sanki daha "eğlenceli" gelmişti ama Premium da çözünürlük olarak tercih edilesiydi.

19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    600 ohm versiyonunu kullanıyorum ve mest oluyorum her dinleyişimde.

Sesi hayli karmaşık aslında.Böyle yoğun bir karmaşa var.Çözmem zaman alacak.Ama bu karmaşa bile kulaklığın kendine özgü tavrına hayran kalmamı engelleyemiyor.

HD 650 ve DT 990 farklı yönlerden vazgeçilmesi zor kulaklıklar.Eminim ki dinledikçe daha da çok seveceğim.

İkisini satmamı bekleyenler daha çook bekleyecek bu kez. :)

20. ownnwo

ownnwo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar forumdan bir arkadaşımızdan bilgi alışverişi yaparak DT990 premium 600 ohm kulaklığıma kablolama yaptım.kendisine çok teşekkür ederim.Çok mutlu olduğum içinde sizinle paylaşmak istedim :)

Kullanılan malzemeler:
    bir miktar cardas lehim
    2 metre KLOTZ MY-206 mikrofon kablosu
    1 adet neutrik jak ve gerektiği kadar dikkat
    birazcıkda sabır :)

Kulaklığın büyükçe bir görüntüsü için http://f1208.hizliresim.com/10/r/c5xlv.jpg

Umarım beğenirsiniz ..

#20 ownnwo, 23 Ağustos 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014