Bilgisayar Toplamak

'Genel Tartışma' forumunda C73 tarafından 6 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Herkese selamlar hifi sisteme kaynak arayışı içerisinde MacBook Pro düşünmüştüm. Özellik olarak 16 GB RAM, 512 ssd olsun demiştim. Uçuk çıkan fiyat ile vazgeçtim. Geçenlerde bir arkadaş niye bilgisayar toplamıyorsun dedi. Hem daha güçlü sessiz kasa ile 5-6 bin TL’ye iyi bir makina toplarsın elimde dac var. Bu yoldan giden arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
  3. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
  4. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    233
    Ekran kartı kasanın neredeyse yüzde 35 bütçesini oluşturuyor böyle sistemlerde. Oyun gibi bir derdiniz yoksa ryzen 2. Nesil entegre grafik birimi olan işlemcilerden almanızı tavsiye ederim. Fiyat olarak intel e göre daha uygunlar. Artan bütçenizi daha doğru yerlere aktarabilirsiniz.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    Oldum olasi bilgisayarlarimi kendim toplarim. Duzgun parcalar ve Linux kullandigim icin de 6-7 sene rahat dayanir, gece gunduz acik olmasina ragmen.En son 1-2 sene once yeniledim. Ancak bana oyle geliyor ki piyasa eskisi gibi degil artik. Ciddi ciddi yuksek performansli bir oyun sistemi kurmadiginiz muddetce piyasadan bir PC almak daha mantikli gibi sanki.

Mesela ekran karti. 4K uyumlu bir ekran karti minimum $90. Halbuki CPU'ya entegre olan GPU bile 4K veriyor son iki nesildir. Yani orta seviye bir ekran karti ureten yok. Eskiden cok boyle degildi. Orta seviye cok parca vardi. Simdi cogu ana kart'ta sirf gosteris icin isiklandirma var. Ram'lerde bile var yahu...

Xexec ve coolblue bunu beğendi.
  6. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    788
    İçerisinde DAC olması ve denemek istediğim için MSİ Z390 GODLİKE anakart aldım , ama işlemci ve ekran kartı daha almadığım için kutusunda duruyor :p

Collapse Signature Expand Signature
    Xexec bunu beğendi.
  7. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    233
    Aynen, örneğin ramlerin fiyatı gereksiz yere çok uçuk. Son 2 senedir böyle. Önceden böyle değillerdi. Bir de sessiz bir pc istiyorsanız işlemci soğutucunuz ryzen de çıkan olmasın, değiştirin onu. 150 TL ye falan sessiz ve yeterli performansı veren soğutucular bulunabilir. En az 4 kişide kendim şahit oldum. Biraz sesli dönüyor.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Oyun oynamayacaksanız onboard grafikle devam edin ekstra ekran kartı almayın. i5 işlemcili intel Nuc veya Asus vivo mini pc ler hem yakışıklı hem küçük hemde yeterli. Ama oyun da oynarım diyorsanız mevzu derin...

Synthyss, zxc ve coolblue bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    Icerisinde DAC olmayan anakart bulmak cok mumkun degil bildigim kadariyla...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Nisan 2019 ---
    Intel'in standart fani yeterince sessiz geldi bana. Ki eskinden hep kocaman Zalman fan-heatsink alirdim, ilk kez bu sefer gerek duymadim...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Nisan 2019 ---
    Ilk kez bu sefer de ekran karti almadim, ki kocaman 4K monitor baglamis oldugum halde...

Synchronicity bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Gerçi güçlü bir ekran kartının üst limitlerinde kullanılması bile sistemin ses kalitesini etkilemediğini ölçümleriyle okumuştum ama en azından ekran kartı fanı gürültüsü olmaz.

11. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,290
    Oyun için ise 5-6 bin liraya güzel biseyler toplanır evet...Müzik için sessiz bisey aranıyorsa fansız macbook alıp geçerdim ben olsam.Ben hayatımda sessiz masa üstü diye bisey görmedim.Hele ekran kartıda varsa gürültü çıkarır.Amd'nin ve intel'in stok fanları gürültü çıkarır ,egzoz fanlar gürültü çıkarır ,ekran kartı fanları gürültü çıkarır.Ben olsam macbook alırdım direkt hi-fi için.Ben haziran ayında toplamıstım ,bir tane egzoz fan olmasına rağmen gürültü bazen çok rahatsız edıyor.

12. Sercan1096

Sercan1096
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Tam olarak kullanım amaçlarınızı ve alışkanlıklarınızı belirtirseniz, ona göre isteklerinize yönelik bir PC toplanabilir. Duruma göre tamamen fansız ya da fan çalıştırmayacak şekilde sistemler de toplanabilir.

Çok özel bir model değilse de, anakart üzerindeki ses yonagalarından pek bir şey beklememek lazım. Zaten elinizde DAC varmış.

HDPLEX'in sunduğu çözümler çok güzel ama çok spesifik sistemler. Taşınabilirliği çok önemli değilse, HDPLEX ürünlerine bol keseden para harcamaktansa, daha genel parçalar ile daha güçlü sistemler toplanabilir.

Mini sistemlerle çok içli dışlı biri olarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İşin müzik ile birleştiği kısımda ise çok fazla bilgi ve tecrübem yok. Bu kısımlar hakkında tecrübeli arkadaşların yol göstermesi daha doğru olacaktır.

Darius bunu beğendi.
  13. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Macbook ile masaüstü sistem çokta arada kalınabilecek şeyler değil aslında. Her ikisininde hitap ettiği kesimler çok farklı.

mfya bunu beğendi.
  14. Darius

Darius
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Sıvı soğutma düşünmekte fayda var, ses ve soğutma performansı yönünden avantaj yaratacaktır

15. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    Son bir aydır benide şeytan dürtüyor sat şu laptopu masaüstü topla diye. Askerlik aradan çıkarsa bakacağım artık.

Eskiden çok hevesliydim ve yeni çıkan ürünleri takip ederdim. 3-4 senedir uzak kaldım, sadece yeni çıkan ekran kartı çılgınlığını duyuyordum. Geçen bi bakayım dedim Allahım Allahım o fiyatlar ne :D Arkadaşım toplamış 8bin’e bi de foto atmış, odası pavyon gibi. Pc’nin Her parçasından ayrı ışık geliyor.

Über teknoloji safsatasıyla orta ve düşük seviye vatandaşa saplıyorlarlar amiyane tabirle. İlk topladığım pc’de 256 mb ekran kartı, 256 mb ram vardı vs o zaman her işimi görürdü.(o sıra 1 gb ramler yeni yeni revaçtaydı) şimdi topladığın PC ya iyi/çok iyi olacak yada kötü/çok kötü olacak gibi bir durum var resmen. Gelişen oyun sektörününde payı büyük. Dolara hiç girmiyorum bile :D

Çok güzel şahane PC topladık hemde uygun(5küsür) demiş bi pc sitesi, ek ücret dahilinde upgrade yapabilirsiniz(uygun şekilde) benim hoşuma gitmedi ram-işlemci seçimleri falan upladım biraz ordan burdan hop 8 bin oldu ve bu donanım muazzam bi donanımda değil :D

Bir diğer nokta böyle makine topluyorsunuz bin bir türlü belayla. Eve gelip kuruyorsunuz internet leş :D Türkiye’de yaşamak zor gerçekten.

Sanırım en mantıklısı bir anda pc toplamak değil. Deli gibi indirim kovalayıp belli bir zaman aralığında toplamak ya da ikinci el(2. Elde de garantili ürünler neredeyse sıfır fiyatına satıldığından insan iki daha koyar kendim sıfırını alırım diyor)

Çok yazdım, sistem önerileri vs olursa ben de takipteyim, sırf veryansın ettim yine kusura bakmayın :D

Edit; yurtdışından uygun parça alınabilecek güvenli site bilen var mıdır? En azından ram gibi gümrüğe takılma ihtimali düşük olan ürünler alınabilir

16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Beklemek çözüm değil çünkü devamlı yeni donanımlar, daha hızlıları satışa çıkıyor. İşin sırrı son satışa sunulandan bir önceki f/p donanımı yakalamak. Benchmarkları da gözden uzak tutmak :)

17. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    788
    • Xtreme Audio DAC: Isolated audio with ESS DAC, 2x audio processors & Nahimic to deliver the breathtaking sound quality with 384kHz/32-bit
    :p Bundan var mı her anakartta ?

18. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Z170-A dan sonrasında pek çok ürümde var diye biliyorum.

19. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    788
    Çok takip etmedim teknolojileri , en son fx5200 ekran kartım vardı , o zamandan beri ilgilenmedim :eek:

20. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    498
    Şu anda 32 bit çalışan bir DAC'ın pratik açıdan pek bir anlamı yok. Çünkü tüm dünyada kayıtlar büyük çoğunlukla 24 bit olarak yapılıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de ; plug-in ve vsti sektörünün 24 bit çalışması. Dolayısıyla şu aşamada 32 bit çalışabilen DAC'lara para vermek bir bakıma kaynak israfı anlamına geliyor.

32 bit'in her anlamda hayata geçmesi ve yaygınlık kazanması tahminimce min. 7-8 seneden ( belki de 10 seneden ) önce olmayacaktır.