Bilgisayar Toplamak

'Genel Tartışma' forumunda C73 tarafından 6 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    Monitör çok önemli... predator serisi epey iyi, gerçekten al kurtul tadında. zamanında çok araştırmıştım bu predator'ün 34" modelini...

Sent from my fridge using Tapatalk

2. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,438
    TN paneller en hızlı tepki süresine sahip, fakat bu üçlü arasındaki en eski panel teknolojisi olmasıyla (da) alakalı olarak diğer alanlarda pek iyi değil.

IPS renk gerçekçiliği açısından grafik tasarımcıların sıkça tercih ettiği bir panel, fakat bu panele sahip monitörlerin bir kısmı "ips glare" denen ve pek de göz dostu olmayan parlama dolayısıyla bazı kullanıcılarda hassasiyet yaratabiliyor. IPS'in bir başka kısıtlaması TN panellerde olduğu gibi düşük statik kontrast değeri.
    Bu iki panel tipinin standart statik kontrast değeri 1000 : 1 civarında dolanır, bu kontrast limitleri dolayısıyla da tam siyah renk yerine griye meyleden bir siyah renk üretirler.

"Öğrenci OLEDi" dediğim VA paneller ise tam olarak bu zayıf noktayı hedef alıyor.

Yakın dönem VA panellerine sahip monitörlerde IPS'e "yakın" renk kalitesine ve 5000 : 1'e kadar çıkabilen statik kontrast değerlerine ulaşmak mümkün. Bu sayede (bence) VA monitörler, hem IPS hem TN muadillerine göre daha koyu siyah verebildikleri için özellikle film izlemek konusunda oldukça iyi & bütçe dostu tercihler olabilmekteler.

Örneğin bu satırların yazarı, geçtiğimiz yıl aldığı 31.5 inçlik AOC Q3279VWF ile şehrin tüm karmaşasının, koşuşturmacasının ortasında mutlu mesut bir hayat sürdürmekte (şu ara 1450 TL civarına satılıyor, tavsiye edebilirim).

zxc bunu beğendi.
  3. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    159
    Monitör alacağım derken ekran kartı aldım. İnşallah dilenciliğe başlamayız karta çok girdik :d

4. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,453
    . f30ce7a9825596d97e719842d3498934.jpg

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    cemq, Serhat, hyshot ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,502
    Aslında IPS ve VA dediğimiz de bir şey değil...

IPS aslinda bayağı pahalı bir teknolojiydi, ta ki eIPS denen nane çıkana kadar. Benzeri teknolojiyi farkli isimlerle diger sirketler de cikarmis. Şimdi artık hepsine IPS deniyor. Ama pahalı olan IPS'in siyahları gayet iyi aslında.

Benzeri VA için de geçerli. Taa 14 sene önceki iş bilgisayarımın ekranı P-VA idi ve süperdi. Gel gelelim fiyatı da yine o zaman $1500'di, ki enflasyonla bugün $2000 ediyor. Düzgün IPS'ler de bugün yine $1200 uzeri.

Anladığım o ki monitör olayında ne kadar ekmek, o kadar köfte. Harbiden de kaliteli bir ekran istiyorsak sağlam bir meblağ bayılmak gerekiyor. Çünkü kaliteli görüntü teknolojisi ucuz değil, en azından OLED ucuzlayıncaya kadar.

Yine de günümüzde 4K çözünürlükte IPS ekranların bu kadar ucuz elde edilebilmesine şükretmek lazım. 15 sene önce mümkün değildi. Bilgisayar başında çalışan insan için TN, CRT'den kötü bir seçenek bence...

6. Acemi

Acemi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Aynen öyle,gerçekten kaliteli IPS ekranlar renkleri çok canlı ve siyahı tam siyaha çok yakın bir şekilde verebiliyor.Önceden bu seviyede değildi IPS paneller.

7. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    2008 de asgari ücret net 450 ₺ civarı.

457:1,7=

268 Dolar (2008 asgari ücreti)

2019 da asgari ücret net 2020 ₺ civarı.

2020:5,75=

351 Dolar (2019 asgari ücreti)

Asgari ücret o zamandan bu zamana dolar bazında 83 dolar daha da artmış aslında.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    2008'de dolar ortalaması 1.3. Bölünce 351 dolar yapıyor. 1.7 en yükseği o sene. Bu sene de 351 dolar ne enteresan. Bu senenin en yüksek değeri 5.75 değil, 6.4ü ben hatırlıyorum, 2008'de ortalama değere bölmeyeceksek şimdi de yine en yükseğe bölelim. Aslında maaşlar arasında sayısal olarak fark yok. Fark ne? Dolar çok baskılanıyor. Kur reel değil. Çarşı pazar hiç değil. Asgari ücreti hesapta dolara karşı sabit tuttular gibi, ama dolar baskılandı. Vergiler ve zamlar gırla gidiyor. Onlardaki artışlar (sağlam bir kış olsun da bakalım doğalgaz, elektrik vs artış oranları ne olmuş) açıklanan enflasyondan çok yüksek. Enflasyon niye düşük açıklanıyor? Maaşlara zam olmasın diye. Peki netice? Alım gücü çok düştü. Ben tl maaş alıyorum bir devlet kurumunda. Hesapta her sene enflasyona korumalı değil mi? İşte de yükseldim. Peki niye 2010'daki dolara çevrilmiş maaşım şu ankinden %20 fazla?

Ne amaçla yazdınız bilmem, asgari ücretlinin evine bilgisayar alacağı da yok zaten, ama şunu söyleyeyim, yazdıklarınız gerçeği yansıtmıyor. Buna benzer yazılar ara ara yandaş gazetelerde çıkar, bir de burada çıktı şimdi...

VirtuFortuna, zxc, expander ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Dolardan örnek verilince doğal olarak bende dolardan örnek verdim.

Sizin yazdığınız şekilde yıllık ortalamayı alırsak üç aşağı beş yukarı yine kafa kafaya rakamlar çıkıyor asgari ücretlinin maaşının dolar karşılığı.

Dolar bazında asgari ücretlinin maaşı aynı sayılır zaten bunu benim değil sizin yazdığınız rakamlarda söylüyor.

Bizim gibi tüketim toplumlarında asgari ücretliler yeri geliyor 99 ay taksitle iPhone da alıyorlar. Helali hoş olsun ama tam bir kısır döngü.

Sonsuz borçlanarak alınan alet ve edavatla sınıf atladığını zannetmek yada zannettirmek.

Beyaz yakalılarda dolar bazında biraz fazla erime olduğu aşağıdaki rakamlardanda zaten gözüküyor.

Sizde bir beyaz yakalı olduğunuz için siteminizde haklısınız.

Birbirimizi lütfen hemen ötekileştirmeyelim.

Yok yandaş yok muhalif.

Pastadan aslan payını alanların aynı terminoloji ile devam etmesi ne kadar mantıklı ise karşı namzetlerin ,kendilerine kazandırmayan bu terminolojide devam etmeleri ne derece mantıklı.

Aslında birbirinin ikâmesi olmayıp, ikâmesiymiş gibi zannettirilenlerin nedense yıllardır aynı terminolojide söz birliği etmiş olmalarına bir ben mi şaşırıyorum.

Hayatı siyah-beyaz görenler ve gösterenler için hayat sadece siyah ve beyazdır ve siz sadece siyah ve beyazda kaldıkça ; hayatta sadece sizin için siyah- beyaz olacaktır.

#89 Serhat, 1 Aralık 2019
    Son düzenleme: 2 Aralık 2019 00:01
  10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    Lafı evirip çevirmenin bir manası yok. Yazdıklarınız doğru değildi, bu yazınızda siz de kabul ettiniz. Ben polarize yaşayan veya düşünen bir insan değilim, yazdıklarımda da şahsınızla ilgili en ufak bir ifade yok, ben sizin için yandaş demedim, sizi tanımam, etmem, benim için insan önemlidir. Ne demişim ben? "Bu tip yazılar ara ara yandaş gazetelerde çıkar, burada da çıktı" ve "Ne amaçla yazdığınızı bilmiyorum". Yazdığım her şey doğru ve rakamlara dayalı. Hükümet yanlısı medyaya da "yandaş medya" deniyor, burada da halk tarafından çoktan kabul edilmiş bir tanımı kullanma var, ama amacınızı bilmediğimi de belirtiyorum, ki yazmış olduğum yandaş medyada benzer haberlerin ara ara çıktığı da belgelerle kanıtlanabilen bir gerçek. Siz ise kişisel olarak sizi ötekileştirdiğim ile beni itham ediyorsunuz. Bunu da süslü süslü yazıyorsunuz, ama aslında sadece gerçekleri bulandırıyorsunuz.

Olayda ne var:
    1. Tamamen yanlış rakamsal bilgiler var.
    2. Asgari ücretli üzerinden, sanki onların durumları iyiye gitmiş gibi bir algı yaratma var, ki bu algı yanlış rakamlara dayanıyor.
    3. Asgari ücretlinin bilgisayar alması mümkün değil, ki eve et alamayacak derecede zor geçinen kesimden bahsediyoruz, buna rağmen bu yanlış analiz buraya konuyor.

Şahsınıza direkt laf etmeden bu noktalara değindim ben. Bu yazınızın çok benzerinin "yandaş" gazetelerde çıktığı da ayrı bir gerçektir. "Yandaş" halk arasında bilinen ve kabul görmüş bir tanımdır, bunu kullanmayacaksak kimden bahsettiğimizi anlatmak için tanımı bizim yapmamız gerekir. İsterseniz "yandaş" gazete demeyeyim; "Hükümet yanlısı yorum yapan ve yazı yazan, hükümeti kayıtsız şartsız destekleyen, eleştirme görevini hiç yerine getiremeyen, dik durmayı beceremeyen" medya diyeyim, şimdi oldu mu? Bakın, rahatsız olduğunuz terminolojiyi kullanmadım, daha iyi oldu, değil mi? Haklısınız.

Neticede durum benim açımdan şöyledir: Ortada ne amaçla yazıldığını bilmediğim, "Hükümet yanlısı yorum yapan ve yazı yazan, hükümeti kayıtsız şartsız destekleyen, eleştirme görevini hiç yerine getiremeyen, dik durmayı beceremeyen" medyada çıkan yazılara benzer, gerçek verilere dayanmayan ve yanlış bir algı yaratan bir yazı vardır. Bu, "sennheiser hd800 çok baslı ve sahnesi çok dar bir kulaklık" demekten farklı değildir. Rakamsal ve algısal olarak yanlıştır. Şahsınızı tanımam, politik eğiliminiz benim için zerre önemli değildir, yazınızda, geçmiş, hükümet yanlısı yazılarla bir paralellik vardır, bu da yine verilere dayalı bir gözlemdir. Ayrıca yorumu kişisel seviyeye çekip kenar süsleri ile yazıyı süsleyen de bizzat sizsiniz.

Ben bu noktadan sonra daha polemiğe girmem, dilediğiniz gibi yazabilirsiniz, diyeceğimi dedim, konu benim için bitmiştir.

VirtuFortuna ve Synchronicity bunu beğendi.
  11. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Gecenin bir ortası uzunca bir yazı yazmışsınız.

Keşke gündüz cevaplasaydınız.

Üzüldüm , strese soktum sizi.

Benim, asgari ücret konusunda dolar bazında verdiğim sayılara yanlış diyorsunuz , müsait bir zamanda kendi sayılarınızı yazarsanız sevinirim.

Rakamlar yalan söylemez.

Terminoloji konusunda tavsiyeme uyduğunuz için teşekkürler.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,502
  13. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Geçen gün işyerime elektirik faturası geldi. Fatura detaylarını incelerken, elektiriğin kw/saat'ine 0.75 TL ödediğimi gördüm. Arşivden Şubat 2019'a ait elektirik faturasını çıkarıp kontrol ettim, o ay 1 kw/saat elektiriğe 0.41 TL ödüyormuşum. Yani sadece 9 ayda elektirikte yaşanan enflasyon %100'e yakın. Ve evet, rakamlar bağıra çağıra "Kral çıplak!" diyor...

14. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    43
  15. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Kendi adıma maaşım dolar bazında 2008 den bugüne %50 azalmış. Keşke o günlerin kıymetini daha iyi bilseymişim.

Serhat bunu beğendi.