Bilgisayar Toplamak

'Genel Tartışma' forumunda C73 tarafından 6 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
  2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    748
    Bu sadece kasa herhalde .

Xexec bunu beğendi.
  3. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Evet fansız kasa

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

4. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    281
    Masaüstü bilgisayar işlemcileri pek verimli değil. Bunun içine hangi işlemciyi takacaksınız?

5. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    #125 C73, 12 Ocak 2020
    Son düzenleme: 12 Ocak 2020
  6. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36
    Bilgisayar toplamak bana eskiden olduğu kadar avantajlı gelmiyor.
    Eskiden hem istediğin bileşenlerle oluştururdun, hem de daha hesaplı olurdu.

Sanki çok fazla bilgisayar toplamasınlar diye, parça fiyatlarını arttırdılar gibi geliyor bana.

zxc bunu beğendi.
  7. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Parçalar, laptoplar, usd endeksli malum, parça fiyatlarında sıkıntı yok. Sıkıntı usd kurumuz. Birde ağır vergiler. 2016 da MacBook Pro o dönem 5000 TL iken şimdi 10.000 TL. Gelirimiz maaşımız görece arttı ama fiyat artışları daha fazla bana göre. Maalesef elektronik lüks oldu. Çoğu kişi Boğaz derdinde. Eminim çoğumuz bütçemize göre en uygun nasıl sistem yaparız düşüncesindeyiz. Yaralıyım bu konuda uzattım. Kusura bakmayın.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36
    Yok son artışlardan önce dikkatimi çekti bu durum.
    Kaç sene oldu hatırlamıyorum. 2-3 belki 4-5 sene olmuştur (amma aralık veriyorum ha :) ).

Kafama göre bir makina toplasam ne olur diye bakmıştım. CPU, Ram falan olması gerekenden daha pahalıydı.
    Çünkü benzer özellikli hazır kasa markalı makinalara baktığımda, bunun içine bu CPU'yu falan nasıl koymuşlar, fiyat ortada dediğimi hatırlıyorum.
    Yani genel pahalılık duygusu değil bu.

Normalde toplanmış makina daha ucuza gelirdi. Ama markalı hazır kasa daha ucuza gelir hale gelmişti.
    O yüzden markalı kasaların satışı artsın diye parça başı bileşen fiyatlarını pompalamışlar gibi gelmişti.
    Yani bu operasyon yeni olmadı. En az 3 senelik tahmini.

Parça piyasası her ürün için çok değişebiliyor. Bir arabayı parçalardan oluştursan herhalde 20 katına falan gelir fiyatı.
    Saçma ama gerçek.
    Bilgisayar için olay anlamlıydı. Ama anlamsız olmasını istediler gibime geliyor.
    Eskiden çok hazır kasa da yoktu. Genelde makinalar toplanıyordu.
    Markalı hazır makinalar artınca baskı gelmiş olabilir.

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,593
    Kur farkina maruz kalmasam da sahsi tecrubem de o yonde. Yuksek fiyatli ozel makina kurulmayacaksa bilgisayar toplamak anlamsizlasmis durumda.

Degisen nedir?

Serbest piyasa goz onune alindiginda suni fiyat pompalama vs. biraz komplo teorisi gibi geliyor bana sahsen.

Tahminim bilgisayarlar cok ozele yonelik uretiliyor artik. 20 sene once bir Dell bigisayarin ici, toplanmis bilgisayardan farkli degildi. Artik guc kaynagindan motherboard sekline kadar hersey ozellesmis durumda, ve performans/fiyat optimize edilerek uretiliyor belli ki. Uretim teknikleri de ucuzlayip gelismis olmali ki, modele ozel anakart uygun fiyata uretilebiliyor... Parca parca almak ise zaten kargo, stok ve parekande satis dezavantajina sahip...

Demek uretim teknikleri ve musteri gereksinimleri endustride bu sekilde bir degisiklige yol acti...

Sahsen hala kendim kuruyorum bilgisayari, cunku ozel amacli kullaniyorum (hic kapanmiyor, degisik server'lar kurulu, 6 tane HD var, vs.) Ama eminim yari fiyata ayni gucte bilgisayar satin alinabilir... Ama icine 6 tane HD sigmaz, guc kaynagi yetersiz kalabilir, parcalar linux'le uyumlu olmayabilir, vs.

10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36
    Dediğiniz gibi özelleşmiş parçalar olayı olabilir. Ben gene de bunun en önemli kalem olduğunu sanmıyorum.
    Çünkü ince optimizasyon konusunda o kadar iyi olduklarını sanmıyorum.
    Olsalardı, ürünlerinde sıkça yaptıkları ve tekrarladıkları küçük hataları, düzeltmiş ve tekrarlamıyor olurlardı.

Aslında farkına varsak da varmasak da usul usul bir komplo sürüp gidiyor zaten.
    Intel eskiden 'moda gibi', nesil nesil %10'luk performans artışları ortaya koyup durmazdı.
    Eskiden ghz arttırmak için kasıyorlardı. O, büyük oranda sınıra dayanınca, çekirdek sayısı artışına gittiler.
    Şimdi hep ufak ufak artışlar peşindeler.
    2 senede bir yeni işletim sistemi, 1-2 senede bir yeni nesil işlemciler. Allayıp pullayıp bize benzer şeyleri tekrar satıyorlar.
    Çünkü yeni fiyat etiketi için yeni nesil ilan edilen birşey gerekiyor.

Gene de en önemli indirim kalemi 'toplu alım' olabilir. Ama bunun bize olumsuz etkisi de olabilir.
    Şöyle ki, genele 90 $ 'a sattığı bir ürün için, reddedemeyeceğin miktarda bir alım için bir firma 60 $ 'dan ürün talep ederse (kar için reddedemiyor olabilirsin ve/veya bağlantıları koparmamak için),
    sen de oradan yaptığın fazladan indirimi perakende satışına eklemekte mahsur görmeyebilirsin.
    Yani genele 100 $ 'a satarsın.

Sonuç olarak ekstra gizli anlaşmalar yapılmasa da fiyatlar tekil alımlar için pompalanabilir olmuş oluyor.

11. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    281

Hala amacınızı anlayamamış olsam da yinede son kez yardımcı olmak isterim.

Eğer amacınız kayıt almak ise direk fansız çalışan bir Mac alarak bu ihtiyacınızı gidermelisiniz.

Eğer farklı bir amacınız varsa belli db altında çalışsan özel tasarım fanlar var bunları inceleyebilirsiniz.

Eğer derseniz ki illede ben fansız sistem istiyorum o zaman şu tarz soğutucular var. Bence o sisteme 5000tl dökmeden bunlarında inceleyin. https://m.trendyol.com/zalman/zalma...MIi8rx59WA5wIVgcCyCh3DggwvEAQYASABEgKS2vD_BwE

https://www.amazon.com.tr/Zalman-CN...ocphy=1012788&hvtargid=pla-848792708590&psc=1

#131 .~., 13 Ocak 2020
    Son düzenleme: 13 Ocak 2020
  12. C73

C73
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Selamlar, ilginize teşekkür ederim. Eminim tartışılan teknik anlamda olan kısmı, konu ile ilgili birçok kişiye yol gösterecektir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi