Bluetooth Kulaklık Yapımı

'Kendin Yap (DIY)' forumunda herkesuyurken tarafından 16 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. herkesuyurken

herkesuyurken
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba, Hobi amaçlı bir bluetooth kulaklık yapmak istiyorum.Fakat bu işlerde tecrübem yok.30 yaşımda geçenlerde ilk lehimimi yaptım :) Bu yüzden kabloları lehimlemekten çok ileri gitmeyecek bir durum söz konusu.İnternette araştırmalar yapıyorum fakat yardımcı olmak isteyen arkadaşlar olursa çok makbule geçer.
    Öncelikle elimde gözden çıkarabileceğim birkaç adet kablolu kulaküstü kulaklık var.Bunlarla denemeler yapıp daha sonra kaliteli bir şey yapmak istiyorum (BT V5.0 CSR 8675 olabilir ya da önerebileceğiniz farklı birşey)
    Diyelimki denemeler için ekli ürünü aldım .Ek olarak amfi almalı mıyım? Ya da bu tarz sorularıma cevap alabileceğim bir kaynak var ise paylaşabilir misiniz?
    Teşekkürler.

https://tr.aliexpress.com/item/32971942391.html?spm=a2g0o.cart.0.0.470b3c00b0EETd

https://tr.aliexpress.com/item/3296...a2g1y.12024536.productList_11478098.subject_3

2. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    294
    Kaynak bilmiyorum bu konuda ancak deneyimlediğim kadarı ile, amfi, dac çipi ve patlamayacagina emin olduğunuz bir pil de almalisiniz bunlara uyumlu güçte. Zira dijital sinyali alıp kendisi çözüyor bluetooth kulaklıklar.

Collapse Signature Expand Signature
    #2 theoldman, 16 Haziran 2019
    Son düzenleme: 17 Haziran 2019
    herkesuyurken bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,239
    Bir sürü hazır dijital devre linki yollamışsınız. Bazıları ucuz küçük ve BT'tan direk ses sinyali üretiyor. Elinizde hazır kafa üstü kulaklık ta var. En azından teoride istediğiniz şey mümkün.

Problem ne olabilir?

1. Güç kaynağı. Pili kulaklığa adamakıllı monte etmek sorun olabilir. Küçük lipo belki uygun olur, ancak ona da şarj devresi gerekir. Lipo ile de biraz dikkatli olmakta fayda var

2. Kulaklık hoparlörleri ile BT devresi dahilindeki amfi uyumu şansınıza kalmış... Ayrı amfi kullanmaya kalsanız monte edecek yer ve güç kaynağı gereksinimini gözden geçirmeniz gerekecek.

3. Üstteki maddelerle ilişkili olarak ergonomi estetik ve pratiklik (pil sarji) idealden uzak olacak muhtemelen.

Kısacası, hobi olarak neden olmasın. Ancak pratik bir fayda beklememek lazım bence. Harcanan parayı harcanmış olarak düşünmek lazım, sinema ve yemek gibi. Bu maceradan geriye kalan pratik ve kullanışlı bir cihaz değil, tecrübe, bilgi ve hoş geçen vakit olacak muhtemelen.

Kaliteli ve kullanışlı bir DIY BT kulaklık yapabilmek için ciddi bilgi ve yatırım gerekir gibi geliyor bana. Çünkü giyilebilen bir cihaz içinde birbiriyle uyumlu ve tek güç kaynağından beslenen dört cihaz var: BT receiver, DAC, amfi, kulaklık. Yani komple bir sistem. Rastgele parçaları bir araya getirerek vasat üstü ses elde etmek çok mümkün gelmiyor bana.

herkesuyurken ve onurdogan4 bunu beğendi.
  4. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    559
  5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,276
    Ben atılan hiçbirinden tatmin olacağınızı düşünmüyorum, BT ses kalitesi için iyi dizayn edilmiş ve iyi teknolojilere sahip iyi bir modül şart

6. herkesuyurken

herkesuyurken
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Cevabınız için teşekkürler.Dediklerinize dikkat edeceğim.Belirttiğiniz gibi hobi amaçlı olarak öncelikle kulaklıkları deri kaplayarak başladım ve mümkün olduğunca kendi yaptığım birşey olsun istiyorum.
    Muhtemelen Aliexpres üzerinden en ucuz ürünlerden başlayarak deneyeceğim sonuçları da sizlerle paylaşırım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Haziran 2019 ---
    Teşekkürler DAC'ı hiç duymamıştım.Onu da bir araştırayım bakayım.
    Yani müzik ile ilgili bir insan olsam da şuan kullandığım kulaklıklar bu forumdaki çoğu insanı zaten tatmin etmeyecektir.Kendi çapımda götürdüğü kadar.Amaç hobi birazda.
    Öneri için teşekkürler.Bu ürünlerden evde birkaç adet var şarjları çok az gidiyor.Benim için bunları yakaya takıp kullanmak daha mantıklı.BEni tatmin edecek bi upgrade olmaz.

7. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    294
    #7 theoldman, 17 Haziran 2019
    Son düzenleme: 17 Haziran 2019
    zxc bunu beğendi.