Bose nc 700 incelemesi

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda pyken123 tarafından 25 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Merhabalar. Modern elektronikten alıp 5-6 ay civarı belki daha fazla bu kulaklığı gündelik hayatımda kullandım ve kendimce incelemesini yapacağım. Ama öncelikle şunu söylemek istiyorum bu kulaklık şu an modern elektronikte 5600 türk lirası, malesef kur yüzünden. Ne olursa olsun böyle bir kulaklık bu fiyatı hak etmiyor çünkü amerikada wh1000xm3 ile fiyatları birbirine yakın ama burada fiyat farkı çok fazla.

Gelelim iyi taraflarına.

-Kulaklığın kutusunu açtığınızda bir taşıma kılıfı 2 adet kablo gelmekte: Bunlardan biri şarj usb2.0 dan tip c.
    Diğeri ise jak ile kullanmak için (MİKROFONSUZDUR) 2,5 dan 3,5(kulaklığa giren kısım aynı Sennheiser ın mm serisindeki gibi 2,5 olan jakdır).

-Kulaklığın pili yok ve sadece jak dan dinliyorsanız çok güçsüz bir ses çıkıyor. Kulaklığın pasif ohm(empedans) değeri internette ve kutusunda yazmıyor veya ben göremedim. Pili varsa ve jak ile dinliyorsanız kulaklık bluetooth u kapatıyor ve pil tasarufu sağlıyor.

-Bluetooth 4.2 versiyon kullanılmış bir tık gecikme vardı ama dikkat etmeniz lazım öyle çok kulağa batan bir gecikme yaşamadım ben. (Keşke 5.0 veya 5.1 kullanılsaymış).Bir kaç tane cihaza aynı anda bağlanabiliyor ve çok güzel çalışıyor, hangisinde aktifseniz ona yöneliyor hemen(yanlış bilmiyorsam 8 tane farklı cihaza bağlanabiliyordu). Mesela bilgisayardasınız ve telefonunuz çaldı, kulaklık hemen bilgisayar ile bağlantısını durdurup(kesmeden) telefona geçiyor. Kulaklığın mikrofon kalitesi bence üzmez ama çok sesli yerelde bir freebuds 3 olamaz.

-Bu kulaklığı satın alırken verdiğiniz paranın emin olun ki çok büyük bir kısmını kulaklığın tasarımına veriyorsunuz, özellikle kulaklığın, kulağınızı içeri dayadığınız tarafı kulağınızın açısına bakıyor yani dümdüz değil ve ben bu kulaklığı kullandıktan sonra dedim ki gerçekten bence bütün kulaklıkların kulağımıza gelen tarafın tasarımı böyle olması lazım ve akg k702, beyerdynamic dt770 vs gibi yuvarlak değil de OVAL bir tasarım olması kesinlikle daha iyi, kulağınızın kepçesinin kulaklığın içinde girecek bir yeri bile var. Malzeme kalitesi tabi ki de B&O markasının kafa üstü kulaklıkların çok gerisinde, bildiğiniz plastik ve normal bir plastik, Tasarımından dolayı dokunmatik olan yüzey sadece sağ tarafta ve kulak tarafının bir bölümü, ama alışınca hiç sorun olmuyor.(Ben kullanırken uygulamasında dokunmatik yüzey için sony kulaklık uygulamasında ki gibi bir kişiselleştirme yok idi).
    Kısaca bir şey söylemem gerekirse tasarım hakkında eğer, tek kelime ile ergonomik derim.

-Uygulamada ekolayzer yok.... Olacak iş değil.(Çok mu gerekli? Tabi ki de değil ama kimisinin vazgeçilmezi.)

-Ses kalitesi olarak bir şey demem bence doğru değil, hem o kadar deneyimli değilim hem de herkes farklı farklı duyuyor ben severim başkası sevmez ama bir odyofil değilseniz bence üzmez. Şimdi rahat anlaşılabilir şekilde bahsedeceğim.
    Bu kulaklıkta günümüz popüler şarkıları hip-hop, R&B tarzı ve bass ağırlıklı şarkıları seviyorsanız örnek olarak: The weeknd, Drake gibi sanatçıların albümlerini bu kulaklıkta dinlemek gerçekten keyifli, gümbür gümbür pop da dinleyebilirsiniz ses yüksekliği iyi seviyede.
    Tabi ki de bir open-back kulaklık sahnesi beklemeyin, şu an akg k712 pro kullanmaktayım, bunun sahnesiyle onun sahnesi arasında dağ, uçurum falan değil gezegenler var.

-Ben nc özelliğini çok beğendim. Yanlış hatırlamıyorsam 10 tane nc seçeneği var ve 0 a aldığınızda dışarıdaki sesleri size az da olsa veriyor. İşte şu marka varmış daha iyiymiş, bu model varmış daha kötüymüş nc konusunda demeye gerek yok, Top 10,best nc vs vs dizmeye de gerek yok. Bu kulaklık nc konusunda gayet başarılı....

-Kolay kolay kulaklık pedleri beni terletmez ama bu biraz terletti diyebilirim.(bir Philips fidelio x2 değil Akg, Beyerdynamic değil ama ufak nemlendiriyor.

-Ses yüksekliği bence üzmez, özellikle NC devre dışı bırakıldığında ses yüksekliği artıyor.(Nc seviyesini 0 a getirmek den bahsetmiyorum, bir seçenek daha var, uygulamasından direk kapatılabiliyor.)

-Ofis, işe gidiş, geliş için çok iyi bir kulaklıktır. Zarif bir tasarımı var ve hafif.

Gelelim kötü tarafların

-Kulaklıkta yüksek seste bariz kanal dengesizliği var, soldan daha fazla daha güçlü ses geliyor, özellikle bu durum nc özelliği tam kapalıysa bariz belli oluyor.

-Nc özelliği açıkken seste güç ve ses yüksekliğinde ufak da olsa kayıp oluyor ama çok düşük bir kayıp(2 tık diyebilirim huawei p10 ile kullanıyordum)

-Yanlış bilmiyorsam bir çok kulaklıkta olduğu gibi bunda da dinamik sürücü var, Yüksek seste bozulmaya meyilli, yani buda çok belli oluyor ben o yüzden sesi hep 2 tık az açarak dinledim ve bu yüksek seste bozulma nc özelliği açıkken de azalıyor ama yine de devam ediyor.

-Çoook pahalı yani bunu bence sakın 5600 Türk Lirasına falan almayın o kadar etmez bunlar, ayrıca seçenek çok:wh1000xm3-4, pxc 550İİ, momentum 3 B&O h serisi.

-Bağlantı kalitesi eh işte, kötü değil ama iyide değil. Çok az da olsa 2-3 defa yaşadığım bir sorun var: ilk bağlandığında veya arada şarkı dinlerken birden müzik gidiyor bağlantı kopuyor ve yüksek bir cızırtılı ses geliyordu sonra hemen kesiliyordu. Büyük ihtimal bendeki kulaklıkta ufak bir problem olabilir çünkü forumlarda hiç böyle bir şikayet duymadım veya güncelleme ile düzeltilebilir belki de yazılımsal bir şeydir.

Yazım, noktalama hatam illaki olmuştur, kusuruma bakmayın. Herkese iyi forumlar.

Elimden virüs döneminde çok fazla kulaklık geçti, hemen hemen hepsinin incelemesini yazmak istiyorum umarım yanlış anlaşılmam, en azından denediğim kulaklıkları almak isteyenlerin kafasında bir fikir oluştururum. Teşekkürler.

#1 pyken123, 25 Eylül 2020
    Son düzenleme: 25 Eylül 2020
    fortress34, jamesdean0701 ve Engin bunu beğendi.