Bose Noise Cancelling Headphones 700 İncelemesi

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda thng tarafından 21 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Merhabalar. Bose'nin 2019'da çıkan yeni flagship gürültü engellemeli (ANC) kulaklığı Bose Noise Cancelling Headphones 700'ü inceleyeceğim. Çok uzun tutmayacağım çünkü kulaklığı tavsiye etmiyorum.

2019 temmuz ayında kulaklığı Amerika'dan satın aldım. 1 ay civarı kullandıktan sonra iade etmeye karar verdim. Kulaklığı Sony XM3'e alternatif olarak almıştım ama tüm alanlarda XM3'ün gerisinde olduğu için kullanmayacağıma karar verip iade ettim.

Bose'nin QC35 kulaklığının başarısını biliyorsunuzdur. Yıllar sonra 2019'da yeni bir flagship ANC kulaklık çıkardılar. Bose 700'ün fiyatı 400 dolar. İddaalı bir ürün olduğunu görünce heveslenip aldım ama beklentilerimi karşılamadı.
    Sony XM3 ve benzeri kulaklıklarla sürekli kıyaslayacağım. Kulaklığı tek başına iyi kötü diye değerlendirmek pek bir şey ifade etmiyor, piyasada yarıştığı diğer ürünlerle kıyaslanması önemli. Ve benim için önemli olan 3 faktör var: Konfor, ANC ve ses kalitesi. Pil ömrü ve Google Assistant gibi zımbırtıların önemi benim için çok az.

Tek bir fotoğraf çekmişim, XM3 ve Bose 700 yan yana.

Bose 700'ün üç önemli alanda da öncülü QC35 (2) ve Sony XM3'ün gerisinde kaldığını düşünüyorum.

Konfor: Üç kulaklık arasında konfor bakımından en kötü olanı Bose 700. Aşırı rahatsız edici değil ama yarım saatten sonra sıkmaya başlıyor. QC35'ten farklı bir tasarıma geçmişler ve bence iyi olmamış. Estetik olarak da çok beğenmedim, dışı aşırı plastik olmuş.

ANC: Gürültü engellemesi iyi ama XM3'ten net olarak zayıf. XM3'ün gerisinde kaldıktan sonra ne kadar iyi olduğunun pek önemi yok açıkası. Bose QC35 zamanının en iyi ANC kulaklığıydı sonra XM3 onu geçti. Senelerce ar-ge yaptıktan sonra piyasadaki iyi ürün olan XM3'ten zayıf bir ANC'ye sahip kulaklığı $400'a satışa sürmelerini pek anlayamadım doğrusu.

Ses: En büyük hayal kırıklığı ses kalitesi konusunda. Kulaklığı bazı müzik türlerinde dinlemek için XM3'e alternatif olarak almıştım ama ses direkt olarak daha kötü çıktı. Kendi başına kötü bir sese sahip değil ama dediğim gibi piyadaki diğer $400 civarı kulaklıklarla kıyas önemli. Basslar abartılmış ve midlere karışıyor, üst mid bölgesinde garip bir parlama var. Sahne fena değildi ama sesler birbirine karışıyor. Öncülü QC35 dengeli bir sese sahipken Bose 700 ses konusunda iyi bir iş çıkarmamış. Bir de hala codec olarak sadece AAC'i destekleniyor, bunun da olumsuz bir etkisi olsa gerek.

Şunu da belirtmek gerek. Kulaklığı kullanabilmek için Bose app'ini yüklemeniz ve bir account oluşturmanız gerekiyor. Cihazınızın konum ve mikrofonuna daimi erişim izni vermeniz gerekiyor. Oldu canım :p. Bu da şikayet edilen konulardan birisi ve belki de almamak için başlı başına bir sebep.

Mikrofon kalitesi içlerinden en iyisiydi ses telefonda karşıya net gidiyordu. Ve augmented reality gibi zımbırtılar (nedir bu arkadaş tıklayınca vücut hareketlerini algılıyormuş falan :p) koymuşlar ses kalitesinden çok diğer fonksiyonlara önem vermişler gibi. Şahsen benim tercihim değil.

Özet: Bose 700 Noise Cancelling headphones başarısız bir kulaklık olmuş. Bose gibi zamanının en iyisi olmuş ve hala tercih edilebilecek QC35 kulaklığı yapan bir üreticinin 400 dolarlık 2019 flagshipinin çıkacağını duyunca beklentiler yüksekti ama en büyük rakibi XM3 ve öncülü QC35'ün her alanda gerisinde kalmış. Tavsiye etmiyorum.

Picasso16, Serhat, lemavora ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Elinize sağlık. Katıldığım nadir yerler var ancak inceleme diye girip genel yerme metni okudum... Merak akettiğim bir kulaklık için karşılaştırma adı altında ciddi bir küçümseme gördüm.

Bu kulaklığın mikrofondan başka hiç mi iyi tarafı yok?

Ses karakteri nasıl? Üst midlerdeki garip parlama nedir? Kafamda çok daha fazla soru işareti oluştu. Başka bir inceleme daha bekliyorum.

İnceleme deyince altı daha dolu bir şeyler bekledim. Yine de vakit ayırmış olmak güzel. Elinize sağlık...

Collapse Signature Expand Signature
  3. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Görüşünüz için teşekkürler. Bu tip kulaklıkları benzer segmentteki kulaklıklarla ($400 ANC) karşılaştırmak önemli diye düşünüyorum. Yoksa "sesi güzel, ANC'si iyi" gibi yorumlar pek bir anlam ifade etmiyor kime göre neye göre ?

Bence mikrofondan başka iyi bir yani yok. Benim önemsediğim üç alanda (konfor, ANC ve ses) XM3 ve QC35'in gerisinde kalmış. Bose'nin 400 dolarlık 2019 flagship(?)'i için büyük bir başarısızlık.

Ve bence bu tip olumsuz incelemeler de çok önemli. Popüler kulaklıklarla ilgili çok fazla olumlu inceleme var " süper kulaklık, sesi tam anlamıyla muhteşem, detaylar inanılmaz, hemen alın bu fiyata olağanüstü ürün " gibi. İngilizce olarak da keza. Onu alın şunu alın diye çok fazla içerik varken neyi almamanız gerektiğini belirten incelemeler bence büyük önem taşıyor ve daha çok görmeliyiz.

4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Yok siz beni anlamadınız. İnceleme içi boş şekilde yalnızca eleştiri içerikli diyorum. Keşke beğenmediğiniz yönlerin detayına girseniz de ş"kesin daha iyi" gibi kalıplardan ziyade okuyucuyu bilgilendirseniz.
    Bu şekilde ben sadece karalama görüyorum. Belki gerçekten de parasını hak etmeyen bir ürün ancak bunu "inceleme" altında detaylı bir anlatımla bekliyoruz.

Bu şekilde ben şahsen eleştiri değil karalama olarak görüyorum.

Başka bir konu altında sizin MX3 için eq istediğini yazmıştınız. Mesela en azından benzer yorumu burada da gözüm aradı.

Sanırım beklentiler, alışkanlıklardan geliyor. Bu forum ne eleştiriler gördü. Ah Velvet ah...

Collapse Signature Expand Signature