Bowers & Wilkins P5 Kulaklık İncelemesi (P3 karşılaştırmalı)

'Bowers&Wilkins' forumunda devoker tarafından 5 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    P3'ten sonra dayanamayıp aldığım P5 incelemesiyle tekrar karşınızdayım ;D Bu adam Bowers and Wilkins'ten komisyon mu alıyor diyebilirsiniz, ama tasarımıyla gerçekten çoğu insanı kendine aşık etmeyi başarmış bir kulaklık P5
    (Resimler alıntıdır, profesyonel makinam olmadığı için ve telefonun makro çekimini sevmiyorum)

Kutu içeriği
    Kutudan bir adet taşıma kılıfı, iphone ipod kontrol kablosu, normal kablo ve bilimum kağıtlar çıkıyor. Kutu içeriği oldukça yeterli ve şık geldi bana. 6.3 adaptörü çıkmadı ki taşınabilir tasarlandığından pek de gerekli değil bence.

Malzeme Kalitesi
    B&W'nın en iyi yaptığı iş malzemelerinin ve işçiliğinin kalitesidir muhtemelen. Padleri ve kafa bandı gerçek deri. Kasası hafif metalden üretilmiş. P3'e göre biraz daha ağır denilebilir. Fakat bu ağırlık rahatsız etmiyor. Padleri bir on-ear için ultra konforlu denilebilir. Memory foam çok başarılı bir tercih olmuş. Yine P3'te olduğu gibi incecik, her an kırılabilirim diyen bir kabloyla karşılaşıyoruz. P3'ün aksine kablo cuplara tek taraftan giriyor ve 2.5mm jackla bağlanıyor. Stok kablosu çok kötü fakat hoyratça kullanmama rağmen hala bir sorun çıkarmadı.

Komfor ve İzolasyon
    Tek kelimeyle harika. P3'e göre daha büyük padlere sahip. Kulağı tamamen kaplıyor ve birkaç saniyede kulağa yerleşip vakum oluşturuyor. İzolasyonu da Hd 25'e göre daha iyi. Bu konularda fazla söze gerek yok deyip, en önemli konuya geçiyorum.

Ses
    Bir hi-fi kulaklığı değil diyerek başlayayım. Nötr denemez. Genel karakteri baslar önde mid ve tizler takipte denebilir. Fakat basları gerçekten güçlü. Renkli, sıcak, eğlenceli bir sesi var. Detaylı incelersek

Bas: Kulaklığın coştuğu nokta. Bir on-ear'dan beklenmeyecek derinlikte ve kalitede baslara sahip. Bas miktarı olarak çoğu basshead'i tatmin edecektir diye düşünüyorum. (Ben bas olarak -4 decibel civarında kullanıyorum fazla geliyor ki hafif v tipinden hoşlanan biriyimdir.) 10hertze kadar (insan kulağının duyamayacağı derinliğe) ulaşmayı başarıyor. Sinüs dalgası testiyle diyaframın titreştiğini hissediyordum resmen. Kulağınızda kaliteli bir woofer var denilebilir.

vs.P3: P3e göre daha derin, daha yayvan ve miktar olarak daha fazla baslara sahip. Neredeyse her açıdan önde diyebilirim. Sıkı bas isteyenler belki bu konuda P3ü tercih edebilir.

Mid: Öyle ahım şahım olmasa da ne eksiği ne fazlası var midlerinin. Enstrümanlar karışmıyor ama bir perde var. Detay olarak yine aynı şekilde ne çok ne az. Kötü kayıt seçme sorunu pek yok diyebilirim kısaca.

vs.P3:: P3 mid olarak P5'ten daha üstün. Gerek kalitesi gerek detayıyla her alanda önde. Ama P3'ün midleri daha parlamaya müsaitken P5 daha sakin davranıyor.

Tiz: Midlerde olduğu gibi çok kaliteli denmese de çatlama yapmıyor. Ön plana çıkmayan ortalama üstü tizlere sahip. (HE500 sağolsun artık hiç bir aletin tizini beğenemiyorum ;D)

vs.P3: P3'ün tizleri P5'den miktar olarak daha fazla. Kalite olaraksa çok olmasa da P3ten bir tık önde denilebilir.

Sahne: Çok geniş değil, derinlik hissi de ehh diyebilirim. Hd25'le aynı seviyede belki biraz daha dar. Rahatsız etmeyecek yeterlilikte. Enstrümanları konumlandırmak pek kolay olmasa da iç içe geçmiyor.

vs.P3:: P3 sahne konusunda açık ara galip gelecektir. Gerek derinlik, gerek genişlik, gerek konumlandırma olarak daha önde. P3 daha yatay bir düzlemde sahne sunarken P5 daha 3 boyutlu(Nedeni biraz da ses kafanın içinden geliyor gibi P3te ise daha dışardan).

Sonuç olarak P5 bas, konfor ve izolasyon açısından üstünken, diğer alanlarda P3 galip geliyor, tizleri ise hemen hemen aynı denebilir. Tabi ses karakterleri arasındaki fark da tercih sebebi olabilir. P5 daha koyu bir tondayken, P3ün daha parlak ve sibilance'a biraz daha yatkın oluşu da var.

Pop, Dubstep, Techno gibi elektronik tabanlı müzik dinleyenlerin dışarıda kullanması için çok ideal bir kulaklık bana göre. Benim gibi death metal dinlemeye çalışırsanız olmaz :). Çoğu insanın dışarda kafaüstü kullanmaya çekinir, ama B&Wler çok şık bir aksesuar gibi kullanılabilir.

Kısaca eyyorlamam bu kadar haydi hayırlı işler ;D
    Okuduğunuz veya bakıp çıktığınız için teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,668
    Eline sağlık Mert, bi dinleyemedik şu aletleri.. :)

3. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Bu haftasonu dönüyorum Ankara'ya ondan sonraki haftaiçi haftasonu boş sayılırım, istediğiniz zaman buluşalım. Hem muhabbet ederiz, uzun zaman oldu görüşmeyeli.

4. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    Eline sağlık Mert. Ankara'ya gelince deneriz artık :)

5. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Eline kulağına sağlık Mert, güzel bir inceleme.

İzmir buluşmasında ben de ikisini deneme imkanı buldum. Mert'e tamamen katılıyorum ses konusunda. Ayrıca tasarım ve şıklık konusunda Beats halt etmiş diyebilirim. Çok şugarlar. :naughty

6. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Herkese çok teşekkür ederim. :)

7. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline saglik Mert, kisa, oz ve dobra bir inceleme olmus :eek:k

O degilde ben en cok tasima cantasina bayildim, resmen gucci nin bayan cuzdanlari gibi :naughty

8. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Sağolasın. O kadar acımasızca inceledim ki satsam mı diye düşünmeye başladım aleti ;D

9. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    ;D ;D yok yav dinle biraz daha..

10. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    73
    Mert Bey, gayet güzel olmuş eliniz sağlık. P5'i 1 ay kadar dinlemiş biri olarak aklımda kalan en çarpıcı şeyi gerçekten konforu olmuştu. Bir de bence elektronik müzikler ve pop için de oldukça ideal. Amfiye de pek tepki vermeyen bir kulaklık.

11. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    Bowers and Wilkins fetişi oldun valla mert :evl

şaka bi yana buluşmada bende bi bakmıştım kulaklığa acayip rahat bi kulaklık ses kalitesi için çok fazla yorum yapmak istemem okadar dinlemedim cünkü .

Ellerine sağlık inceleme için.

Collapse Signature Expand Signature
  12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Eline sağlık Mert,güzel anlatmışsın.Bu aletler ses vermese de olur diyenlerdenim ben de gavur yapmış kardeşim. :deli

13. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Sağol abi aynen vitrine koy dursun sanat eseri gibi :D Bu arada profil açıklaması efsane olmuş :D

Ben zaten buluşmaya gelince kendimi B&W distribütörü diye tanıttım :)

Özellikle bas tepkisi elektronik müzikler için ideal. Amfiyle deneme şansım olmadı ama genel görüş sizinle aynı fikirde.

14. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    92
    Geçen P3 dinleme imkanı oldu. Siz zaten tarif etmişsiniz sesin neye benzediğini, elinize sağlık- oradaki yetkiliyle konuşurken dedim ya bunun sesinde bi AKG tadı alıyorum, B&W ile Harman grup tarafından mı alındı ne oldu? Meğer se AKG mühendisleri çalışıyormuş B&W kulaklıkda.
    Bu arada taşınabilirliği yüksek, şık, sesi de boyundan büyük olmuş kulaklığın. Hiç fena değildi.

15. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Karşılaştırmalı tablo ekledim ve küçük birkaç düzeltme yaptım. P5'i çok eleştirdiğimi düşünenler vardır mutlaka(sattığım ürünü eleştiriyorum:)) bunlarda kulaklığın fiyatının da etkisi var, aralarında 200 tl fark olan 2 kulaklığın karşılaştırması olduğu için fiyatla orantılı puanlar bunlar. Türkiye fiyatları zaten komik denecek kadar yüksek. Yurtdışı fiyatları içinse f/p olarak ortanın iyisi denilebilecek kulaklıklar ikisi de.

16. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Öncelikle Mert'e ödünç verdiği için teşekkür ederim.

Nerdeyse 2 saattir sürekli değişik cihazlar ve kulaklıklarla kıyas yapıyorum. Bu akşamlık vardığım sonuç,
    a-Bu cihaz kutusundaki mobile hifi yazısını hakediyor. Sadece dubstep, trans, hiphop falan hakaret olur buna.
    b-Bunu hakederken, hifi için baslı denebilecek kadar baslı ama.
    c-Jvc ha S-500 ile kıyasında, netlik ve açıklık olarak jvc dövüyor onu. Onun p5 kadar rafine değil sesi..
    d-Bu yüzden de p5 biraz kapalı kalıyor.
    e-Ayrıca kulakta çok rahat. Yani gerektiği kadar sıkıyor. Yarın otobüs testinde görürüm onu, izolasyonu :)

Öbürsü gün kıyasa Sony V55 ve k518'i de katarım ve ayrı bir yazı olarak yazarım.

Cihazlara gelirsek,
    a.Sansa Fuze süremiyor bile! Resmen inim inim inliyor sırtına p5 verince :)
    b.Sansa Clip+ eşleşmesinde, bizim ufaklık wonderkid modunda. Başarılı! (eski CM'cilerden kim kaldı ::))
    c.Diğer cihaz Nationite N2 ise bariz sürpriz!! Tüm cihazlarım arasında en keyifli dinlemeyi onunla yaptım.
    d.Nötrlüğü ve renksizliğiyle tanınan iphone 4'e bile bas bulaştırdı bu :) Ama sezarın hakkı sezara, PC dışındaki herşeyden daha iyi götürdü.

17. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Abi P5'in yeni foamları geldi. Merttekiler eğer yenilemediyse eski olması lazım. Yeni foamlar baya artı katmış diyorlar sese. Bir araştır. P5 Pad V2 diye bulabiliyordun sanırsam hf'de. Ben sevdim o aleti ya. İlk foamlarda perdeli ve boğukda olsa V2'de aşmışlar diye okudum. İnanılmaz şık ve güzelde bir alet. Param olunca Momentum'u P5'le kıyaslayıp yapıştırcam birini.

18. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Baktım da bulamadım. Sen nerede gördünki?

19. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
  20. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Aslında bu pade çok basit bir müdahale ile v2 haline getirilebiliyor, ben satıcam diye ellemedim satacağım kişiye direk öneriyorum. Çok basit foamun içeri taşan kısımlarını traşlıyorsun. Head-fi'da okuduğuma göre ses açısından v2 padlerden farkı kalmıyor. Aynısını P3'te denedim, aynı şekilde onda da detay artışı inanılmaz oldu, 2 kat perde kalktı.

Mod dediğim şu oluyor.
    İlk hali

Bu da sonrası

Bu karşılaştırmada P3ün P5'e bu kadar yakın olması aslında bundan kaynaklanıyor. Test ederken P3 modlu P5 modsuz olduğundan P3 avantajlı başladı.