Bowers & Wilkins P3 Kulaklık İncelemesi (Pad moduyla)

'Bowers&Wilkins' forumunda devoker tarafından 12 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Bu ilk incelemem olacağı için hatalarımı mazur görünüz :) Ayrıca buradaki eleştiriler W4 SM3 EX-1000 gibi üst seviye iemler dinlemem sonucu yükselen çitanın sonucu olarak biraz ağırdır.

Malzeme kalitesi
    Kulaklığın muhtemelen en iyi olduğu konuyla başlıyorum ;D Gerçekten şıklığı ve dayanıklığıyla oluşturduğu ikili olarak en iyi taşınabilir kulaklık denebilir bu açılardan. Dayanıklılık olarak gerçekten çok başarılı. Kafa bandının esnekliğiyle ilgili youtube'da bir video var ki kırılması imkansız denebilir. Tabi ki denemeye kıyamadım :) Padler yumuşak ve rahat. Memory foam olayı gerçekten çok başarılı. Kulağın şeklini alıp orda olduğunu unutturuyor denebilir. Kablo pek sağlam gözükmese de değiştirilebilir olması büyük artı ve karışmayan bir yapıya sahip.

Komfor ve izolasyon
    Komfor olarak gayet rahat diyebilirim. Kulaklara baskısı orta-az arası denilebilir, kafamın çapının küçük olması da etkendir bunda. Öne eğildiğimde bazen kayabiliyor mesela, fakat birkaç arkadaşıma daha denettiğimde hiçbirinde bu problem yaşanmadı. Deneyen herkes şu ana kadar gördüğüm en rahat kulaküstü dedi.
    İzolasyon olarak kapalı bir kulaklık olmasına rağmen başarılı diyemeyeceğim. Müzik kapalıyken neredeyse herşey duyuluyor. Müzik açınca ise çok gürültülü ortam olmadığı sürece başarılı. Okulda orta gürültüde dinlemek sorun yaratmıyordu açıkçası. Ama belediye otobüsü izolasyonu olmaz muhtemelen ;D

Ses
    Ses konusu ise biraz enteresan. Kulaklık pozisyon seçiyor :) Yabancılar tizlerin azlığından bahsetmiş fakat doğru pozisyonda gayet yeterli zil duyuluyor. Genel olarak garip bir ses karakteristiği var, baslar önde midler bir noktaya kadar baslarla birlikte gidiyor fakat üst midrange frekaslar oldukça geride. Karanlık bir sese bürünüyor böyle olunca. Eq ile dengelemeyi başardım istediğim hafif V seviyesine geldi. Sahnesi sm3'ten sonra oldukça dar geliyor fakat izolasyon eksikliği nedeniyle açık kulaklık gibi duyuluyor bu biraz rahatlatıyor aslında. Detay olarak ta sm3'e göre az geliyor fakat ben yeterli buldum. Bunlara rağmen oldukça müzikal ses veriyor. Akustik pasajlar çok güzel, gövdeli midleri ile çok keyif veriyor. (Buraya kadar ilk görüşlerimdi daha sonra padlere yaptığım modla görüşlerim değişmiştir.)

Mod
    Head-fi'da yorumları okurken şöyle bir yoruma denk geldim; padleri yukardan aşağı ters takınca sesin çok daha dengeli hale geldiğini, memory foamun alt kısmının tizleri azalttığından kaynaklandığından bahsediyordu. Denedim gerçekten de değişme oldu. Dedim ki bu kısmı bantla kapatıp ses dalgasının köpüğe çarpmasını engellerim. Fakat bantlar deforme oluyordu, bu nedenle küçük boyutta 2 adet karton keserek padlerin içine yerleştirdim. Sonuç olarak işe yaradı diyebilirim ;D
    Modun resimleri

Mod küçük fakat etkisi büyük :) Buna bağlı olarak sesi detaylıca incelersek

Bas: Genel olarak kontrollü basları var. Hatta aşırı kontrollü denebilir. Bazen biraz daha uzasa keşke dedirtiyor. Davul ve bas gitar performansı çok iyi. Midbas kamburu var diyeceğim fakat bu kambur midlerde de devam ediyor diyebilir. Bas derinliği yeterli seviyede, çok çok derin olmasa da gereken sesler duyuluyor. Genel karakter olarak sıkı ve hızlı baslara sahip.

Mid: Kulaklığın en iyi becerdiği yer. Enstrüman sesleri ve vokalleri çok güzel yansıtıyor. Çözünürlük olarak küçük sürücüsüne rağmen çok başarılı. Midbas ve mid birlikte ilerlerken midrange-alt tizler seviyesine gelindiğinde biraz geride kalma var. Bu da biraz karanlık bir ses ortaya çıkarıyor.

edit: Eskisi kadar karanlık bulmasam da hala biraz öyle denilebilir. Midrange ise parlamaya müsait denilebilir. Bu biraz tezat oluştursa da mid kalitesi çok iyi diyebilirim.

Tiz: Moddan önce oldukça geride denebilir, sonra ise dengeliye yakın biraz geride diyebilirim. Performans olarak çok başarılı bulmasam da sm3 ile aynı kalitede denebilir.

edit: Kulaklığın tizleri düşündüğümden daha da iyiymiş. Zillerde oldukça başarılı denilebilir.

Sahne: Sahne olarak pek bir şey beklemiyordum zaten. Kapalı tipte kulaküstü bir kulaklık standardında, belki biraz daha iyi denebilir. Fakat kulağa oturuşandan mıdır bilinmez, çoğu kafaüstünde olduğu gibi ses kafanızın içinde değilde dışardan geliyor gibi.

edit: Sahnesi gerçekten çok geniş ve ferah. Hd 25'e göre daha geniş diyebilirim. İzolasyonun az olması burada biraz artıya dönüştürüyor da denilebilir ;D

Ayrıca kulaklık bir miktar güç istiyor. Benim fuze beslemede zorlanıyor.

Kulaklığın verdiği detay başarılı bana göre. Rakipleri dt1350 veya hd25 ile yarışamaz belki ama çok farklı karakterlerde kulaklık(denemedim fakat okuduğum yorumlar üzerinden konuşuyorum.). Bu kulaklık hifi dan ziyade fun kulaklığı denilebilir. Özellikle şıklığı, rahatlığı ve yormayan sesiyle uzun süreli sakin müzikler dinlemek için uygun.
    Gideceği türlere bakarsak heavy metal gibi tiz performansı bekleyen müzikler dinliyorsanız size gelmez. Soft rock,klasik rock, akustik, enstrümental, vokal ağırlıklı türler dinliyorsanız, midlere bas ve tizden önem veriyorsanız ve parlak kulaklıklardan hoşlanmıyorsanız ideal.
    Genel olarak dinlediğim gruplardan yola çıkarsak kulaklığın performansını en başarılı bulduklarım şunlar:
    Pink Floyd-Camel-Porcupine Tree-Radiohead-Deep Purple-Ayreon-Opeth(eski death progressive tarzında o kadar başarılı değil)-Buena Vista Social Club(Arabadaki orta seviye müzik sistemimden bile aynı zevki vermedi diyebilirim :) )
    Gitar ve diğer mid odaklı enstrümanlardaki başarısının katkısı büyük tabi ki :wink

Bir fiyat performans kulaklığı değil belki ama malzeme kalitesi ve işçiliğiyle fiyatını hakediyor bence.

Umarım tarafsız bir inceleme olmuştur.
    Saygılar.

2. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Aslansin Mert hocam. Benim hic vaktim olmamisti :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  3. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Padlerdeki küçük modu açıklayıp incelemeye çevirdim. İlk incelemem olacak umarım beğenirsiniz :angel:

4. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,773
    Eline sağlık Mert.

Millet B&W'leri sesi için değil de malzeme kalitesi için merak ediyor artık. :) Bayağı övülüyor, denemek kısmet olmadı bi..

5. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Sağol Engin. Denemek iste yeter ki, gelir bi çayımı içersin :)

6. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Uzun süre ara verdikten sonra tekrar bir denemek istediğimde eskisinden farklı düşüncelerim oldu. Düzenlediğim kısımlara edit olarak belirttim.
    Kulaklığa hakkettiği değeri vermemişim sanırım ki, her an satıştan çekebilirim. P5'i sattırabilir ;D

7. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Elinize sağlık. Padlerde gördüğüm sarı şey sünger midir?

8. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Yok araya sert karton koydum.

9. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Anladım peki pedin çerçevesinde sünger var sanırım. Süngeri çıkarmayı denediniz mi çıkabiliyorsa öyle bir deneyin çünkü süngerler tizi bir miktar azaltır.

10. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Sünger çıkmıyor fakat head-fi'da P5 için boşluğa doğru yayılan kısımları kesen gördüm ama denemeye korktum. Kesince çok daha temiz ses verildiği iddia ediliyor. Eli bu işlere yatkın bir arkadaş bulup cesaret edersem belki denerim ;D

11. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Ayıptır söylemesi modlamada üstüme yoktur. :naughty

12. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Bana her an P5i sattırabilir. P3'e ugun deri pad bulsam bir an düşünmeyeceğim. Deri alıp kendim kaplayabilir miyim acaba? ;D Şaka değil bu arada ciddi ciddi düşünüyorum daha önce böyle tecrübesi olan varsa yardıma açığım.

13. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Bu arada padlerdeki köpükleri traşlayarak modu bir seviye daha öteye götürdüm. Perde büyük oranda kalktı, tizler daha ön plana çıktı. Detaylı resimleri bir ara yükleyip değişiklikleri zamanla yazıcam.

14. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Dediydim :evl

15. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    92
    Apple store'da denedim, yurtdışındaki 250 tl fiyatını görünce dedim burda 850 verilmez, alet kafamda kayboldu zaten. param olsa p7-p5 iyi kulaklıklar, birde maserati serisi yapmışlar. kulağa değil cüzdana hitap ediyor. :evl

Collapse Signature Expand Signature