Brainwavz B400 İncelemesi

'Brainwavz' forumunda moonstar tarafından 26 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Brainwavz B400 incelemesi

Merhaba arkadaşlar,

uzun bir aradan sonra yeni bir inceleme ile karşınızdayım. Sizler için Brainwavz firmasının B400 model isimli kulak içi kulaklığını inceleyeceğim, umarım keyifle okursunuz.

Not:
    İncelme yoruma açıktır, soru ve düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin :)

Brainwavz ve B400 Hakkında kısa bilgiler:

Brainwavz Uzakdoğu kökenli bir firma olup giriş seviyesi ürünleri ile vaktiyle bu forumda da birçok ürünü ile beğeni toplamıştı. Brainwavz firması son zamlarda orta seviyeye yani yabancıların mid-fi diye tabir ettiği alana yönelik Kulakiçi Kulaklık çıkarmaya başladı. Ürün gamında B Serisi diye geçen kukalıklarda İngilizce tabiri ile Balanced Armature Driver, Türkçe tabiriyle “Dengeli Armatür Sürücüler” kullanılmıştır.
    Bu seride 4 faklı model bulunmaktır ve sürücü sayısı ile birilerinden ayrılmaktadır. B100 tek sürücü, B200 iki sürücü, B300 üç sürücü ve incelemesini yapacağım ve serinin aynı zamanda amiral gemisi konumundaki modeli olan B400’de dört (4) dengeli armatür sürücü kullanılmıştır.

Fiyat & Garanti:

Brainwavz B400 modeli 199.50 USD gibi bir fiyata etiketi ile satılmaktadır ve yurtdşından alınan ekipmanlarda nadiren sunulan 24 aylık bir uluslararası garantiye sahiptir.

İlgilenenler için satınalma linki: Brainwavz Store için Tıkla!

Sunum ve Aksesuarlar:

Brainwavz B400 gayet sade beyaz renk bir kılıfın karton kılıf ile korunan, yüzeyi yumuşak bir dokuya sahip gri bir kutu ile gelmektedir.

Bu kutunun içeriği aşağıdaki gibidir;

• 1 adet x Brainwavz B400 kulakiçi kulaklık
    • 1 adet x Mikrofonlu MMCX soketli kablo
    • 1 adet x Standart MMCX soketli kablo
    • 1 adet x Kılıf
    • 3 takım x Geniş ağızlı silikon uç (S M L boyutlarında)
    • 3 takım x Dar ağızlı silikon uç (S M L boyutlarında)
    • 1 çift x Kırmızı renk Comply T-100 köpük uç
    • 1 adet x Yaka Klipsi
    • 1 x Cırt Cırtlı Kablo Bağı
    • 1 Set x Temizleme ve Bakım malzemesi (fırça, bez, temizlik çubuğu)
    • 1 x Kullanım Talimatı
    • 1 x Garanti Belgesi (24 Ay)

Kutudan 3 takım geniş ağızlı ve 3 takım da dar ağızlı silikon uç haricinde, 1 çift orijinal Comply T100 sünger uç da B400 beraberinde gönderilmektedir.

B400 ile beraber bir fırça, bez ve temizlik çubuğu olmak üzere üçlü bir temizlik seti, yaka klipsi ve cırt cırtlı kablo bağı gelmektedir.

Kutu içerisinden çıkan, kenarları oval yapılı ve dikdörtgen hatlara sahip fermuarlı kılıf, alışık olduğumuz diğer kılıflardan biraz farklı görünmekte, anacak cebe kolay sığması açısından oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Kılıfı içerinden çeşitli cepler bulunmakta ve kullanışlı bir yapıya sahipler.

B400 beraberinde gelen 1 adet mikrofonlu ve 1 adet de standart kabloda, Mikro Minyatür Koaksiyel yani MMCX diye tabir edilen erkek uçlar bulunmakta. Mikrofonlu kabloda 3 adet navigasyon tuşu bulunmaktadır ve dokunmalara tepkileri gayet iyi.

Mikrofon üzerindeki tuşlar hem iOS hem de çoğu Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon veya tablet ile uyumlu muş. Ben mikrofonu bendeki Samsung Galaxy S8+ ile denedim ve tuşlar sorunsuz çalıştı.

Her iki kabloda da OFC diye kısaltılan oksijensiz bakırdan imal edilmiş Litz tipi bakır kablo kullanılmıştır. Bu kablonun yüzeyi TPU yani termal poliüretan kaplıdır ve sürtünmeye bağlı mikrofonik parazit düzeyi yok denecek kadar azdır.

Her iki kablo 3.5mm altın kaplı bir jak ile gelmektedir. Mikrofonlu olan kablo düz, mikrofonsuz olan kablo ise 45 derece açılı bir jak ile sonlandırılmıştır.

Bazı Teknik Veriler:

• Sürücü Tipi ve Sayısı : 4 adet Dengeli Armatür Sürücü
    • Empedans : 30Ω
    • Frekans Aralığı : 10 Hz - 40 kHz
    • Hassasiyet : 115dB
    • Kablo Tip : Değiştirilebilir MMCX Kablo
    • Kulaklık Jakı : 3.5mm Altın Kaplı

Tasarım, Fit ve Malzeme Kalitesi:

Brainwavz firması B400 modeli de dahil olmak üzere tüm B Serisinde 3D yazıcı teknolojisi kullanarak, sıvı reçine (liquid resin) diye tabir edilen bir hammadde ile monitörleri kabinlerini üretmiştir. Brainwavz firmasının bu teknolojiyi tercih etme sebebi, normalde kalıp metodu ile üretmesi imkânsız veya pahalı olan tasarımları (gerek iç gerek dış kabin) bu yolla üretilebilmesi olarak gösterilmektedir.

Kulaklığın kasası şeffaf buzlu cam görümüne sahip ve kabin içerisindeki sürücüler kısmen seçilebilmektedir. Kasa bana mentollü şekerleri anımsattı ve tabiri caizse taş gibi sağlam görünmemekle beraber, uzun vadede bir sıkıntı çıkaracağını da düşünmüyorum.

Monitör üzerinde nozul diye tabir edilen ses borusu ise biraz kısa olmakla beraber denemiş olduğum değişik tip ve ölçüdeki silikon ve köpük uçlar ile uyum problemi yaşatmadı.

Kasanın üzerindeki dişi MMCX soket (konektör) ise kabloyu takıp çıkarırken fazla sıkı veya gevşek olma gibi bir sorun yaşatmadı, bu açıdan gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Kulaklık çok hafif ve ergonomik bir yapıda, bu sebeple uzun süreli dinlemeler için ideal bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. İzolasyon ortalamanın üzerinde ve metrobüs, tren tramvay gibi ortamlar için yeterli düzeyde.

İncelmede Kullanılan Müzik Parçaları ve/veya Albümler:

• Jehan Barbur – Yollar (Spotify)
    • Minor Empire – Bulbulum Altin Kafeste (Spotify)
    • London Grammar – Interlud (Live) (Flac 24bit/44kHz)
    • Laura Pergolizzi – Lost On You “Live at Harvard and Stone” (Tidal Hi-Fi)
    • Liquid Tension Experiment 2 – Acid Rain (Spotify)
    • Opeth – Damnation (Tidal Hi-Fi)
    • Megadeth – Sweating Bullets (Flac 16bit/44kHz)
    • Metallica – Sad bu True (Flac 24bit/96kHz)
    • Steve Srauss – Mr. Bones (Flac 16bit/44kHz)
    • Dire Straits – Money for Nothing (DSD 64)
    • Gothart – Jovano, Jovanke (Spotify)
    • Otto Liebert & Luna Negra – The River (DSF) – “Bir Binaural Kayıt”
    • GoGo Penguin – Fanfares (Tidal Hi-Fi)
    • Future Heroes – Another World (Tidal Hi-fi)
    • Lorde – Team (Flac 24bit/48kHz)
    • Tom Player – Resonace Theory “Album” (Tidal Hi-Fi)
    • Deeperise feat. Jabbar – Move On (Spotify)
    • Casey Abrams – Robot Lover (Tidal Hi-Fi)
    • Yosi Horikawa – Bubbles (Tidal Hi-Fi)
    8. İncelme esnasından kullanılan ekipmanlar:

IEM : Brainwvz B400, Dunu Falcon-C, TFZ Tequila1
    DAP/DAC : Cayin N5II, Chord Mojo, Hidizs DH1000, Hifiman HM603s

9. Ses Analizi:

a) Burn-in ve Kullanılan Uçlar:

Her incelemeden önce yaptığım gibi, Brainwavz B400 kulaklığını da yaklaşık olarak 90 – 100 saat gibi bir yanma (burn-in) işleminden geçirdim. Bu süreçte değişiklikleri anlayabilmek için ilk 10 saati dinleyerek sonraki süreyi ise oluşturduğum 18-19 parçadan oluşan şarkı listemi gelişi güzel çaldırarak yapmaktayım.

Bu arada incelemeyi kutudan çıkan dar ağızlı siyah silikon uçlar ile yaptığımı belirtmek isterim.

b) Tonlama:

Brainwavz B400 hafif sıcağa kayan ve biraz da karanlık bir tonlamaya sahip. Yalnız yanlış anlaşılmasın söz konusu olan çok sıcak veya koyu bir sunum değil, yumuşak veya relaks diye tabir edebileceğimiz uzun süreli dinlemeleri mümkün kılan bir tonlama.

c) Frekanslar:

Alt Frekans Bölgesi (Basslar):

Brainwavz B400 oldukça doğal ve nispeten iyi uzayan bir sub-bass performansı sergiliyor. Derine inme konunda pek zorlanmayan B400, armatür sürücü kullanmasından dolayı olsa gerek bass tepkisi ve kontrolü konusunda da, bu fiyat bandına göre oldukça başarılı.

Geçmişte bu fiyat bandında denemiş olduğum birçok dinamik veya hibrit sürücülü kulaklıkta zaman zaman alt frekans bölgesinde yavaşlık veya yapışmalar duyuyordum ve ancak belli bir fiyat seviyesinin üzerine çıkıldığında performans iyileşiyordu. Her ne kadar alt frekans bölgesindeki doğallık konusunda B400’ün iyi işler çıkardığını düşünsem de, bu alanda dinamik sürücülerin hala genel olarak, daha doğal bir ses üretimine sahip oldukları kanaatindeyim.

Mid-bass bölgesinde kayda değer bir şişme gözlemlemedim ve ortada oldukça sıkı ve dağılmayan bir bass sunum var. Bu arada mid-bass ile mid bölgesi arasında keskin bir geçiş olmadığı gibi genel sunuma hafif bir sıcaklık katmaktadır.

Orta Frekans Bölgesi (Midler):

Brainwavz B400 mid veya orta frekans bölgesi olarak tabir edilen bölgede hafif sıcağımsı ve pürüzsüz bir sunuma sahip. Bu bölgede üretilen ses aşırı şeffaf olmasa da, tatlı ve kadifemsi bir dokuya sahip. Hem erkek hem de kadın vokaller oldukça perdesiz ve enstrümanların bir tık önünde duyulmakta. Brainwavz B400 erkek vokaller başarılı olmakla beraber, özellikle kadın vokal dinleyip sibilans (s, ş, ç gibi harflerin aşırı parlaması) hassasiyeti olanlar için kadifemsi sunumu ile oldukça memnun edecektir.

Brainwavz B400 piyano, keman ve gitar gibi telli enstrümanları pürüzsüz ve keyifli, ancak normale göre biraz daha sıcak bir tonlama ile sunulmaktadır. Bu arada enstrümanların yerleşimi ve belirginliği, ortalamanın üzerinde bir başarıma sahip ve orta-giriş seviyesi için yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu sunum şekli kimi kullanıcı tarafından bir derece olumsuz karşılanabileceği gibi, benim gibi uzun süreli müzik dilemeyi sevenler için olumlu bir özellik denebilir.

Üst mid diye tabir ettiğimiz ve çoğu kulaklığın sıkıntılar yaşadığı bu frekans aralığını incelediğimizde, Brainwavz B400’ün genel ses imzasından dolayı, oldukça kontrollü ve sivrilmeyen bir yapıya sahip olduğunu duyabiliriz. Hızlı pasajlarda ise B400 hafif de olsa, yabancıların “grainy” bizlerinde “grenli” veya “kumlu” olarak tabir ettiği bir sunum sergilendiğinden, parlama durumu çok nadir olabilmektedir.

Üst Frekans Bölgesi (Tizler):

Brainwavz B400 üst frekans veya tiz diye de tabir ettiğimiz bölgesinde, pürüzsüz fazla kesin olmayan, hafif parlak ve fiyatı göz önüne alındığında oldukça iyi uzayan tizlere sahip.

Tizlerin zaman zaman da olsa, şu an olduğundan bir tık daha parlak veya belirgin olmasını istesem de, genel olarak çoğu müzik türünde başarılı veya ortalamanın üzerinde bir başarıya sahip olduğunu, yorucu olmayan sunumu ile uzun süreli dinlemeler için ideal bir yol arkadaşı olabileceğin kanaatindeyim.

Üst frekans bölgesi özellikle de üst tiz bölgesinin fiyatına oranla bir hayli detaylı çaldığını, hız ve kontrol yönünden de birçok kullanıcıyı memnun edeceğini düşünüyorum. Brainwavz B400’ün, özellikle sivrilmeyen ve parlamayan yapısıyla, tiz hassasiyeti olanlar için iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

Sahne ve Konumlandırma:

Brainwavz B400’ün sahne başarımı genel olarak ortalamanın üzerinde. Sahne genişliği derinliğe göre daha fazla ve enstrümanların arasında yeterli miktarda boşluk bulunmakta. Sonuç olarak, Brainwavz B400’ün çok enstrümanlı, hızlı pasajlarda dahi fiyatının epey üzerinde bir performans sergilediğini düşünüyorum.

10. Diğer Kulaklıklar ile Karşılaştırmalar:

Vs. Dunu Falcon-C (219 USD):

Dunu Falcon-C’de Karbon Nano Tüp (Carbon Nano Tube) yani kısacası CNT diye adlandırılan tek bir dinamik sürücü kullanmaktadır. İlk bakışta sürücü sayısı veya tipi bir dezavantaj gibi görünse de aslında pek de öyle sayılmaz.

Her iki kulaklık da fiyatları göz önüne alındığında epey hızlı ve yeterli derinliğe ulaşan subbass (alt bass) performansı sergilemektedir. Bass hızı ve uzaması konusunda B400 az daha üstün olmakla birlikte, miktar ve şiddet konusunda Falcon-C bir tık daha iyi diye düşünüyorum.

Her iki kulaklık orta frekans bölgesinde şeffaf ve temiz bir sunum sergilemekte, ancak Brainwavz B400 biraz daha karanlık bir tonlamaya sahip. Dunu Falcon-C vokal ve enstrüman sunumu konusunda biraz cılız kalmakta ve özellikle telli çalgılarda B400’e göre daha az doğal bir sunum sergilemekte. Üst mid bölgesinde ise Brainwavz B400 daha kontrollü çalmakta.

Üst frekans bölgesinde Dunu Falcon-C daha parlak ve kesin bir sunum sergilemekte, ancak kontrol konusun da Brainwavz B400 bariz bir şekilde önde. Buna karşın Dunu Falcon-C tizlerin uzaması ve havadarlık konunda biraz daha iyi bir performans göstermekte. Çözünürlük konusunda iki kulaklığında neredeyse aynı, yani başa baş yarıştığını da eklemeliyim.

Sahne genişliği konusunda B400, derinlik konusunda da Falcon-C’nin az daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu arada enstrümanların sahneye konumlandırması konusunda Brainwavz B400’ün bir adım önde olduğunu düşünüyorum.

Vs. TFZ Tequila1 (139 USD):

TFZ Tequila1 koleksiyonumdaki eğlenceli ve fiyat performans skalası yüksek kulaklıklardan biri. Bu kulaklık da, tıpkı Dunu Falcon-C’de olduğu gibi dinamik, ancak tek yerine çift dinamik sürücü kullanılmıştır (Double Dynamic Driver).

TFZ Tequila1 genel olarak eğlenceli ve aynı zamanda da müzikal olarak adlandırabileceğimiz bir kulakiçi kulaklıktır ve bass şiddeti, özellikle de midbass yoğunluğu konusunda Brainwavz B400’den öndedir. Tequila1 daha bir bass yoğun ve fun tipi bir kulaklıkken, Brainwavz B400 dengeli, bir tık daha kontrollü ve hızlı bir bass tepkimesine sahiptir. Bass dokusu konusunda her iki kulaklığı beğenmekle beraber Tequila1’in modern müzikler için daha uygun bir seçenek olduğunu düşüyorum.

TFZ Tequila1’in orta frekans bölgesi daha canlı, parlak ve belirgin bir yapıya sahip. Vokal ve enstrümanlar kulağa daha yakın ve şıkır şıkır diye tabir edebileceğimiz bir sunum sergilemektedir. Brainwavz B400 ise daha doğal ve geriye yaslanmış bir enstrüman ve vokal sunumuna sahip.

Erkek ve kadın vokaller TFZ’de az daha parlak ve canlı bir duyulurken, Brainwavz daha dengeli ve doğal bir sese sahip. Üst mid kontrollü konusunda B400 daha iyi bir performans sergilemekle ve sibilans sorunlarıyla da az karşılaşılmaktadır.

TFZ Tequila1’in üst frekans bölgesi daha belirgin ve parlak, ancak çok da keskin, kulak delici bir yapıda değil. Brainvawz B400 ise daha soft ve yuvarlatışmış bir tiz yapısına sahip. Uzama konusunda B400 bir tık önde ancak Tequila1 kadar canlı ve havadar çalmamakta. Çözünürlük konusunda iki kulaklık da oldukça başarılı olmakla beraber, B400 bir tık önde diyebilirim.

Sahne performansı ve doğallığı konusunda Brainwavz B400 bariz bir şekilde önde. B400’ün sahnesi hem daha geniş hem de bir tık daha derin. Enstrüman konumlandırılması konusunda ise B400 yine biraz daha teknik çalmakta.

Sonuç:

Brainwavz B400 dengeli ve yormayan sesi, ayrıca fiyatına oranla oldukça detaylı çalan sunumuyla, orta-giriş seviye ekipmanlar arasında mutlaka dikkate alınması gereken bir kulak içi kulaklık. Zengin bir aksesuar paketine sahip olması ve 2 yıl uluslararası garanti sunması da yine önemli artıları arasında.

Artılar ve Eksiler:

+ Dengeli ve yormayan genel sunum
    + Fiyatına göre detay seviyesi
    + Zengin aksesuar paketi (uçlar ve kablolar)
    + 2 Yıl uluslararası garanti

- Kasa çok gösterişli ve sağlam durmuyor
    - Az daha parlak ve dinamik çalabilirdi

Collapse Signature Expand Signature
    #1 moonstar, 26 Haziran 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haziran 2018
    25 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Eline saglik Gökhan @moonstar.
    Özellikle eski brainwavzlardan bilirim, bu markanin cantalari cok saglamdir.
    3 senedir M5in cantasini kullaniyorum, hala taş gibi.

2 kişi bunu beğendi.
  3. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    992
    Muhteşem bir inceleme olmuş. Eline koluna sağlık Gökhan.

2 kişi bunu beğendi.
  4. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim :)
    @karanehir35 @zodiac_tauruss

5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Gökhan eline sağlık.Güzel inceleme.Devamını beklerim. :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  6. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Teşekkürler Fatih :)

7. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    671
    Eline emeğine sağlık Gökhan. Senden daha fazla inceleme bekliyoruz

2 kişi bunu beğendi.
  8. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Eline sağlık Gökhan . Brainwavz sevdiğim bir marka dir. Benim de Ahmet in dediği gibi hala daha M5 ve s3 kaplarım duruyor.

Bu arada alet hem başsağlığı siddetinden ve kontrolünden hem de vokal sunumundan ödün vermiyor galiba .ben bunu anladım biraz. Aslında tam bana goreymis ama paranın gözü kör Olsun :D

2 kişi bunu beğendi.
  9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Teşekkür ederim Hasan, inşallah diyelim. Bu biraz gösterilecek ilgiye bağlı, biliyorsun bu işler ciddi zaman ve emek istiyor.

Çok sağol Özen! Evet, B400'ü oldukça beğeneceğini tahmin ediyorum :)

4 kişi bunu beğendi.
  10. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    641
    Amazon Prime indirimleri dolayisiyla kendi sitesinde ve amazon'da 159$ dustu.

5 kişi bunu beğendi.
  11. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Bilgilendirme için teşekkürler. Şayet fiyat o seviyeye indiyse hiç kaçırmayın derim !

5 kişi bunu beğendi.
  12. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    641
    Ben almayi uzun suredir dusunuyorum ancak hala ER4SR'in uzerine bir yukseltme olacak mi emin degilim. Fiyat olarak da ER4SR fiyatinin uzerine cikmayi pek dusunmuyorum acikcasi.

Cok tesekkurler incelemeniz icin.

2 kişi bunu beğendi.
  13. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Bir Etymotic severe şu daha iyi çalıyor demek için iki kere düşünmek gerek, çünkü alarında güçlü bir bağ oluşmuştur. En iyisi aralarına girmemek :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,478
    Kesinlikle katiliyorum sevgili Gökhan
    Bir ety'nin yerini anca baska bir ety alabilir. Ama artik ety'nin de masumiyeti kalmadi, ety puf 30kurus olmus.:D

6 kişi bunu beğendi.
  15. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Biraz geç oldu ama Eti puff benzetmesi efsane olmuş :D

2 kişi bunu beğendi.