Bu parçada hangi enstrüman kullanılmıştır?

'Müzik Genel' forumunda AwesomeTALHAwx tarafından 30 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu

1. AwesomeTALHAwx

AwesomeTALHAwx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Şarkının 54. saniyesinde girilen bölümde, sol kanaldan gelen tiz denebilecek bir enstrüman çalıyor (1.23-1.25 arasında daha net/tek başına duyuluyor), youtube'un 128 kbps kalitesiyle daha az anlaşılabilir olsa da duyuluyor. Arp-Violin karışımı gibi gelen enterasan bir enstrüman. Bir arkadaş buna 'yüksek perdede çalan Synthesizer hatta 8 bit'' demişti ama bana hiç öyle gelmedi (belki öyledir). Bu şarkıda hangi enstrümanlar kullanıldığını gerçekten merak ediyorum ancak bir türlü öğrenemedim. Kulağı anlayabilen bir dostumuz yardımcı olabilirse müteşekkir olurum.
    Şarkının Youtube Linki:
    1 Tanesi Audacity programı ile vokalleri filtrelenmiş diğeri ise yapay zeka öğrenme yolu ile işini halleden bir internet sitesine vokalleri filtrelettiğim, bu parçanın 2 farklı enstrümental seslerini arka arkadaya koyduğum bir ses dosyasını google drive linki olarak şuraya bırakıyorum, bunlardan da yararlanabilirsiniz (Bu programlar iyi filtreleyemiyor ancak bir fikir verir diye umuyorum):
    https://drive.google.com/file/d/1MhX08PBZcpEr7pznUOjL5ujAYgH_CEfe/view?usp=sharing

2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    585
    Evet bahsettiğiniz ses çok büyük bir olasılıkla synth sesi. Zaten grup ; gitar , vokal, davul ve klavyeden oluşuyor.

Collapse Signature Expand Signature
    AwesomeTALHAwx bunu beğendi.
  3. AwesomeTALHAwx

AwesomeTALHAwx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet, custom (özel) bir synthesizer sesi gibi. Ancak bana başka bir şeyleri anımsattı, sanki gerçek bir enstrüman gibi veya göğe (cennete) yükselen merdiven yanında çalgı çalan melekler gibi :) Arp değil tabii ki ama o ince ses bana bir şeyi anımsatıyor da çıkaramadım. Ancak günümüzde simülasyonlar, yapay üretim ve taklit o aşamaya geldi ki ayırt edemiyoruz. Dijital dünyada her şeyi üretmek mümkün hale geldi.

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    585
    Buradaki analog synth de olabilir tabii. Yani illa dijital temelli bir synth olması gerekmiyor.

Collapse Signature Expand Signature