Bugün başıma gelenler (djalimarmaris)

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda Sechtdamon tarafından 23 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Ali Bey ile dün xDuoo X3 alışverişimiz oldu. Kendisine elinde kalıp kalmadığını sorduğumda, bir adet sıfır durumda siyah kaldığını belirtti. Fiyatta anlaşıp (110 dolar - 330 lira) ürünü bana kargoladı. Ürün bugün elime geçti.

Ürünün fotolarını paylaşıp, sonra hikayeye devam edeyim:

4213 eklentisini görüntüle

4214 eklentisini görüntüle

4215 eklentisini görüntüle

Bu kılcal çiziklerin jelatinin üzerinde olduğunu ve cihazın kesinlikle kullanılmadığını, ve bu durumun normal olduğunu ısrarla belirtti. Hatta herkesin aynı durumdan şikayetçi olduğunu, jelatini olmayan ekranda da jelatin olduğunu ısrarla iddia etti. Hatta o jelatini sökmeye çalışmamamı, çok sağlam olduğunu söyledi. Ve ekledi: içinize sinmediyse geri yollayabilirsiniz. Ben de iban istedim, gönderdi.

Ben bu durumu kabul ettim, ama yine de bir soruşturayım dedim, eline sıfır ürün geçmiş bir iki arkadaşa danıştım. Arkadaşlar kutudaki bandrolden, cihazın ekranının üzerindeki jelatinin nasıl bir şey olduğundan bahsetti. Kutu zaten jelatinsizdi.

Bunlardan bahsettiğimde, ve içime sinmediğini, ürünü geri kargolayacağımı söylediğimde, hiçbir xduoo cihazında bandrol vs olmadığını, cihaz çizilmeden ekranın nasıl çizileceğini, vesaire, iddia etti. Sonra cihazın sağ üst köşesinde de kılcal çizik olduğundan ve ekrandaki jelatinin normalde nasıl bir şey olduğundan bahsettikten sonra:

Kendisi ürünü denediğini, ama en fazla bir hafta; 2 defa, bir saat denediğini, bu kadarın da ikinci el olmayacağını iddia edip ve teklifini sundu: "Yine de 300 olsun en son"

Sonra benim bileceğimi söyleyip, ekranda birşey olmaması gerektiğini söyledi. Baştan kullanıldığını belirtmemesinin hoş birşey olmadığını söyledim. O da karşılık olarak kullanılmadığını, sadece denendiğini, o yüzden belirtme ihtiyacı hissetmediğini söyledi.

Adresi bilgisayar başına geçtiğinde vermeyi kabul edip, sonra da bozuk mal yollamamak için arada cihazları denediğini, bir cihaz arızalı çıktığından beri bunu yaptığını söyledi.

Ben de ekranın fotoğrafını yolladım tekrar, bu kadar kılcal çiziğin denemeyle olmayacağını söyledim. Hala ekranın üzerinde jelatin olduğunu, x2 de de bu jelatinin olduğunu iddia etti. İçime sinmediyse gerek olmadığını fakat kullansa bile ekranı çizmeyeceğini söyledi. Sonra dda kullanma diye birşey yok emin olun diye tekrar bir iddiada bulundu ve adresi yollayacağını söyledi.

Ben iade talebimde ısrar edince kargonun gönderim yolunu tarif etti. En son cümlesinde bile beni cihazın kullanılmamış olduğuna ikna etmeye çalışması da değişik bir durum tabii.

Konuşmanın bütün içeriği var fakat böyle birşey kanun dışı olabileceği için ve zaten olaylar dizisini uzun uzadıya anlattığım için eklemeye gerek duymuyorum. Ekranın hali zaten görülüyor.

Verdiğim 8 lira kargo parası hiç mi hiç önemli değil. Fakat aptal yerine koyma çabası ve bir kaç saatimin saçma sapan yalanlar dizisi yüzünden çalınması hiç hoş değil.

Kişinin ayrıca bir başlığı var fakat, uzun ve detaylı bir anlatım olduğu için ayrıca bir başlık açmak istedim, kaldı ki o başlıktan çıkarılabilecek profile hiç uymuyor bana bugün yaşattıkları.

İyi forumlar.

3 kişi bunu beğendi.
  2. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    Ekranda gerçekten koruma jelatini var gibi duruyor, ama deneme dahi olsa kutuyu açmış olmsı ürünü ikinci el yapar bunu mutlaka belirtmesi gerekirdi. Benim çok olmuştur bir kaç saat kullanıp memnun kalmadığım ikinci el olarak sattığım ürün. En azından ürünü geri almayı kabul etmiş karşı tarafıda dinlemek gerekir.

3. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    bence de ekranda jelatin var. bende hidizs var, fabrika çıkışlı jelatinli. cidden çok dikkatli bakmak gerekiyor görmek için, benzer durum olabilir.

ancak 1 dk olsa da kullanılmışsa belirtilmesi lazım.

4. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Benim için açıkçası ekranda jelatin olup olmamasının hiç önemi yok. Jelatinde bu kadar iz, denemek için açılmış üründe olamaz bence.

Ben bu alışverişe kadar kendilerine gayet güveniyordum, hatta bir arkadaşıma da ürün aldırdım kendilerinden. Bu hani geri almayı kabul etme vesaire ile de alakası olmayan bir durum. Ülkemizde o kadar alışılmış ki kötü muameleye, kötü muamelenin üstün körü düzeltilmesi bile güzel bir şey gibi algılanıyor herkes tarafından. Benim gerçekten üzüldüğüm tek şey, bugün boş yere birkaç saatimi kaybetmemdir. Bir de tabii hevesle beklediğim ürünün kullanılmış çıkması.

Açıkçası benden başkasının başına gelmesin de istedim bu durum.

Ben konuşmalarımızı karşılıklı olarak ifade etmeye çalıştım, tabii kendisinin de söyleyecek birşeyi varsa tabii ki söyleyebilir.

Destekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.

5. nightclub

nightclub
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    42
    Jelatinde bu kadar aşırı çizik olması banada abest geldi, örneğin ben apple touchı kılıflı kullandığım halde arka kapağında çizikler oluştu nasıl oluşuyor anlamış değilim, sonuçta kullanıyorum yani kullanılmış 2.el oluyor, kullanmasam kutusunda dursa çizik oluşmayacaktı.Bir ürün raftan indiği anda yada açıldığı durumda 2.el olur bunu kimse inkar edemez ama bazı insanlar 1-2 saat kullanıp sıfır olarak geri satmaya kalkıyor, sahibinden.com da bir sürü örneği var. Kullanılmışsa belirtilmesi lazım ona göre de fiyat istenilir.

6. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,780
    sıfır aldığım jeletinini bile ben açtığım çin malı ürünlerde el lekeleri kılcal çizikler, kutuda abuk yıpranmalar vb şeyler çok başıma geldi bugüne kadar. üretim standartları artsa da sticker üzerindeki bu tip kılcal çizikler çok olası geliyor.
    tadınız kaçmış haklısınız. satıcı da iade almış. olmuş bitmiş. :)

Collapse Signature Expand Signature
    #6 KaraSinek, 24 Ağustos 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ağustos 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  7. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    568
    Buna benzer durumlar anlı şanlı sitelerde de başımıza geliyor. para iadesi alınabiliyorsa "çok da şeyapmamak lazım".

3 kişi bunu beğendi.
  8. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,302
    Bence satis konularinizda denediginizi yazarsaniz yada ozel mesajda belirtirseniz yanlis anlasilmalar ortadan kalkar.

Ben olsam aliciya "isterseniz gondermeden deneyebilirim sonra sikinti cikmamasi icin" derdim alternatif olarak.

Bu olayda sikinti sizin denediginizi olay bir noktaya gelene kadar bilinmeyen bir sebepten saklamaniz. O da aliciyi huzursuz ediyor ister istemez.

2 kişi bunu beğendi.
  9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    568
    Geçen çizgi elektronikten bir güç kaynağı aldım. Ki çizgi elektronik türkiyede asus distribütörlüğü yapmış en geniş kapsamlı anakart tamiri yapan müşteri memnuniyetine önem olsun eğitim olsun çeşitli liderlikleri olan kurumdur.

güç kaynağı yurtiçi kargonun kutusuyla geldi kendi kutusu yok. Dedim acaba refurbished mi? yoksa teşhir malı mı? Ürün bi de acaip kokuyor. sanırım sargılardaki vernik kokusu. aradım adamları dedim nedir bu? mail atın dediler. attım geri dönen yok. neyse dedim. attım sineye. sonra çizgi elektronik sahibi Niyazi Bey ile bi şekilde bu konuyu yazıştık. Oem olduğunu söyledi. Kutusuz ürün diye siteye yazsaydınız dedim. O ana kadar benim de içimden bir sürü şey geçti. Sonradan web sitelerine yazdılar.

Bu satış işlerinde çok ufak olaylar miğde bulandırabiliyor. Ancak günün sonunda iki tarafında iyi niyetli olup karşıdakini mağdur etmemesi gerekir.

Teşekkür ederim. Bu da böyle bir anımdır.

2 kişi bunu beğendi.
  10. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Ali Bey'i az çok tanıyoruz ve kendisine yakışanı yapıp iadeyi almış. Bence sorun güven meselesi değil heyecanla beklenen ürünü iade etme sonucu yeni ürün almaya uğraşma ve tekrar bekleme sürecinin can sıkıcılığı gibi görünüyor. Ben böyle düşünmek istiyorum. Her iki taraf da forumumuzun samimi insanlarından çünkü.

6 kişi bunu beğendi.
  11. Gitan

Gitan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    xduoo markasının büyüklüğünü,üretim tesisini,fason üretim yaptırıp yaptırmadığını kimse bilmiyor.Küçücük bir firma bu.Koskoca xiaomi markasının ürünlerini incelerseniz (cok dikkatli şekilde)ürünlerin %90 inda ufakta olsa fabrikasyon hatalar olabiliyor.Apple ve Samsung gibi markalarda bu durum neredeyse yok.Bende çinden urun alıyorum bi jelatinli bi jelatinsiz urun gelebiliyor.Ayrıca jelatinde filan çizikler olabiliyor.Bu urunler ultra lüks fabrikasyon ürünleri değil.Cin merdiven altı fabrikacıklar cenneti.Bu markalarda bu fabrikacıkların ürünleri.Ufak hatalar normaldir.Boyle bir sebeple de konu açmayı ben yadırgadım sahsen

12. gardanadam

gardanadam
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    145
    Ali hocam bana x2 bataryası göndermişdi ücretsiz olarak ilanındada ücretsiz yollayacağını belirtmişdi, şuanda x2 nin bataryası ölse bile yedekte aynısından var.Öyle iyi niyetli bir insanın boşyere başkalarını oyalayacağını düşünmüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  13. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Aynı ürünü iade aldığımdan beri aktif olarak kullanıyorum.

İçinden çıkan ekran koruyucuyu yapıştırdım.
    Flaşsız bir iz yok. Ekran koruyucusuzda.

#13 djalimarmaris, 1 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Ocak 2017
    8 kişi bunu beğendi.
  14. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,659
    Bu konuya daha önce de yazacaktım ama kısmet bugüneymiş. Baştan belirteyim düşüncelerim yukarıdaki yazılanlara göre.

@djalimarmaris Bu ürünü 0 diye satmışsınız ve ürün de çizikler mevcut. Üzerinde jelatin olduğunu söylemişsiniz ancak anlaşılan yokmuş ve mesajlarınız da sürekli ürünün 0 olduğuna ikna etmeye çalışmışsınız.

-Bir ürünü kontrol maksatlı açıyor olsanız bile bunu belirtirsiniz ki satın alan insan neden açıldığını, atıyorum üzerinde jelatin varsa olmamasını, bandrol varsa olmamasını anlasın. Alan insan bunun açıldığından şüpheleniyor ve bunu söylüyorsa, ürünün 0 olduğunu söyleyip sonra 1 hafta boyunca kısa sürelerle denediğinizi söylediğiniz an güven mevzusu alıcı açısından bitmiş olur ki yaptığınız yalan söylemek olur alıcı açısından.

-Ürünü iade edebileceğini söyleme mevzusu: Bu ürünü 0 olarak da yollamış olabilirdiniz. İçinden çıkan ekran jelatinsiz şekilde çizikse yine ürünü geri almanız gerekir zaten çünkü bu markanın ürünlerinin ticaretini yapıyordunuz. İçinize sinmediyse geri yollayın deyip tüm mesajlarınızda (son mesajınızı bile bu şekilde görüyorum) 0 olduğunu belirtmek, alıcı iyi niyetli ise ''adam ya haklıysa- ürünü aldık denedik iade etmeye mi çalışıyor gözükürüm- 0 ise ayıp etmiş olurum sonuçta malı ikinci el yaptım'' gibi düşüncelere yönlendirir ve araştırmaya başlar yanılıyor muyum acaba diye. O yüzden ürünün inatla 0 olduğunu belirtip ama isterseniz yine de iade edebilirsiniz demek ikna yoluyla ürünü elinde tutmasını sağlamaya çalışmak olur.

-Üründe indirim yapılması: İşte olay tam burada kopuyor aslında. Siz bu teklifle beraber karşınızdakine hakaret ediyorsunuz farkında değilsiniz. Alan kişi bu ürünün fiyatında değil. 0 diye aldığı ürünün 0 olmadığı düşüncesinde. Yani sizden bir indirim talebi yok, sizden doğruluk talebi var. Doğruluk talebine para ile yaklaşılmaz. Karşınızdaki sizin açığınızı yakalayıp sizden indirim talep etmiyor. Ürünün 0 olduğuna ikna etmeye çalıştıktan sonra alıcı ikna olmadığında, ya aslında deneme maksatlı bir hafta kullandım ama az saatler o yüzden size 300 olsun dediğinizde alıcıya hakaret etmiş oluyorsunuz.

-Son mesajınız da jelatin takdığınızı ve jelatinsiz de anca fener ile belli olduğunu yazmışsınız. Bahsettiğiniz durum jelatinsiz kullanılan birçok ekipmanın başına gelen bir durum. Cep telefonlarını da jelatinsiz kullandığınızda çizikler gözükmüyor ancak akşam ışığında veya güneş ışığında hafif yatay açı ile baktığınızda hepsi ortada. Bu genelde ürün temiz kullanılmış olsa bile cebe sokup çıkarmanın getirdiği bir durum oluyor.

Konuya yazılanlardan gördüğüm kadarı ile satımlarınızdan insanlar oldukça memnunlar. Kötü niyetli olduğunuzu düşünmüyorum ancak keşke baştan söylemeniz gerekenleri saklamasaymışsınız.

İnsanlar normal de o kadar kötü müşteri hizmetleri ile karşılaşıyorlar ki yapması gerekene az biraz yaklaşanlar bile savunulmaya başlıyor. Bu örnekte de satıcı arkadaş normalde çok daha hatasız alışverişler gerçekleştirmiş olabilir ancak bu durum hatalı olduğu nokta da savunulmasına bahane yaratmamalı. Net olan bir durum var. Ürün 0 diye satılıp ve iddia edilip, sonrasında bir süre denedim size 300 olsun denildiyse savunulmaması gereken bir hata var demektir.

15. Gitan

Gitan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Baran bey söylediklerinize bu tip markalar söz konusu olduğunda katılmıyorum.
    Xduoo merdiven altı markadır.Türkiye deki tekstil atölyeleri gibi yerlerde üretiliyor bunlar.Bildiğiniz cin isi.Performansına birşey demiyorum bende bu tip markalar kullanıyorum ama bu durum bunların fabrikasyon ürün olmadığı gerçeğini değiştirmez.Kasası tornacı chin yun ling amcanın CNC tezgahından çıkar diğer parçaları piyasadan toplanır,en son atölyede birleştirilir.benim aldığım fiio muzik çalar elime jelatinli kutuda gelmişti ve ekranınin icinde toz vardi 2 adet.Ne yapalım kısmet dedik geçtik sonuçta fiio alıyoruz Sony Apple yada Samsung değil.Bu firmalar devasa ve steril fabrikalarda yapmıyor bu isi.
    Aliexpress ten gecen 5 adet powerbank aldım 2 si jelatinli 3 u jelatinsiz geldi kutular ezik büzük.Cinli arkadaşa ne diyim kutular neden ezikmi diyeyim:) Adam çinden yolluyor oluyor boyle durumlar.Şahsen kutunun açılıp ürünün denenmiş olmasında hicbir sakınca gormuyorum.,ürünü 2. Ele düşürdüğü kanısındada değilim.Aliexpress ten bi urun alıyorum urun elime geçtiği gün çinli arkadaş mesaj atıyor sorun yoksa onayımı ver diye.Açıp denemeden versem onayı belki bozuk çıkıcak.Bu firmalarda kalite kontrol olduğunu da düşünmüyorum.Ben urunde sorun varmı diye 2 dakika baksam urun 2. Elemi girmiş oluyor sizce?
    Bunları yazmamın sebebi belki yeni üye olmam ve ortamı bilmemem.Dh gezdigim tek forum burası dışında ve orada dolandırılma durumları dışında asla boyle bi başlık açılmaz.Sadece ürünü satana haksızlık edildiğini düşünüyorum diye fikrimi belirttim

4 kişi bunu beğendi.
  16. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    331
    Başkası adına konuşamam elbette ama bana göre evet 2.ele girmiş oluyor :)

17. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,302
    Daha önce de bu konuya yazmıştım. Sizin satıcı olarak ne yapıp ne yapmadığınız konusunda karşı tarafla iletişimde ne kadar transparan olursanız okadar avantajınıza olur.

Çoğu zaman yüz yüze tanımadığımız insanlarla alışveriş yapıyoruz, ben yada başka birisi sizin niyetinizin ne olduğunu bilemez/tahmin edemez. Dolayısıyla ürün satışındaki tanıtım neyse o baz alınır, satış ilanındaki bilgilerin dışında/aksine bilgi ödemeden sonra paylaşılınca alıcının içine kurt düşüyor durduk yere ve siz de boşuna açıklamakla uğraşıyorsunuz.

Kısaca; alışverişlerde karşılıkla olabildiğince açık olmak en kolayı herkes için.

18. Gitan

Gitan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Valla hocam bana göre bu aşırı pimpirikten başka bişey değil.
    Kimbilir kaç kere sıfır diye 2. El ürün almışınızdır.İnternet siteleri yada tekno marketlerin elinde jelatin makinaları mevcut.Bu makinalar gerçekten çok ucuz.Ürünü iade alıyolar basıyolar yeni jelatini hop sıfır.yada su emniyet bandrolleri;büyük firmalara o bandrollerinde yedekleri yollanıyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Ocak 2017, İlk mesaj zamanı 2 Ocak 2017 ---
    Ayrıca yeni üyeyim ama sanırım söz hakkım var.
    Konuyu biraz fazla uzatmış olabilirim ama arkadaş adına üzüldüm ve haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
    Hakkımda boyle bi konu açılsa hem sıkılır hem üzülürdüm.Peki ne için?230 liraya satılmış ve pimpirikten 230 lira odenerek geri alınmış bi urun için.Ben konuyu acanı garipsiyorum.İnsan üzmek bu kadar kolay olmamali

19. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,360
    Üzmek ile alakası olduğunu düşünmüyorum, şahsen denendiyse de denendiği belirtilmeli. Ben böyle şeylere takıntılıyımdır, ve satıcıdan da biraz dikkat bekliyorum. Yaptığı şey iyi niyetli olabilir elbet ama belirtilmemesi hata olmuş.

20. Gitan

Gitan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Haklısınız Nazım Bey.
    Ürünün onayını vermek icin denedim dense en doğrusu olurdu satış anında.

Zorlanmadan iade edilmiş bir mal için konu açmam ben sadece.
    Benim konu açma amacım (sanıyorum ki birçok kişide aynı düşünür) dolandırıcı,düzenbaz insanlara karşı forumu uyarmaktır.Ufak tefek hatalar varsa ve bu hatalar telafi ediliyorsa ifşa yı yanlış görüyorum.
    Neyse benim düşüncelerim bu başkada söyliyceğim bir sözüm yok
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Ocak 2017, İlk mesaj zamanı 2 Ocak 2017 ---
    Haklısınız Nazım Bey.
    Ürünün onayını vermek icin denedim dense en doğrusu olurdu satış anında.

Zorlanmadan iade edilmiş bir mal için konu açmam ben sadece.
    Benim konu açma amacım (sanıyorum ki birçok kişide aynı düşünür) dolandırıcı,düzenbaz insanlara karşı forumu uyarmaktır.Ufak tefek hatalar varsa ve bu hatalar telafi ediliyorsa ifşa yı yanlış görüyorum.
    Neyse benim düşüncelerim bu başkada söyliyceğim bir sözüm yok

2 kişi bunu beğendi.