Burn-in nasıl yapılır?

'Kulaklık Genel' forumunda ggkkhn tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. ı like sennhesier

ı like sennhesier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Peki bu yakma işleminde kulaklığın boyutunun farkı yokmudur. HİÇ yani iem lerle kafa üstüler yada 10 milimle, 50milimlik sürücüler birmi tutulacak, detaylı bir açıklama yapan olursa memnun olucam. Bu konu belirtilmemiş burda da başka yerlerdede sanırım yada ben bulamadım yada sony xba1 kaç saate ihtiyacı var şimdiden 30 saat oldu 3günde

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Genelde büyük sürücülülerde daha uzun burn-in zamanları oluyor. Geçerli ve kesin bi zaman yok hiçbiri için.

XBA-1 armatür sürücülü olduğu için burn-in sürecinden neredeyse etkilenmeyecektir.

Collapse Signature Expand Signature
  3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Benim bildiğim malzeme ile alakalı.Sert malzemeli diyafram kullanılmışsa uzun sürüyor yumuşak malzemeli diyafram kullanılmışsa kısa sürüyor.Sert malzemeli kulalıklar ise çoğunlukla iyi detaya sahip yumuşaklar basa sahip diye duydum.Ancak istisnalar var IE8 gibi (400 saat burn in süresi).

4. ı like sennhesier

ı like sennhesier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkürler tahsin bey mantıklı bir açıklama olmuş ,diyafram detayı özelikle İE8alınca hayli işimiz var ozaman 400 saat olunca

5. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    Güçlü kaynakla eşleştirme yapılırsa ve geniş spektrumlu parçalar tercih edilirse yanma süresi kısalır diye biliyorum ben.ayrıca sadece sürücünün değil kablonunda bir yanma süresi var,sürücü ve kablonun yanma süresinin eş zamanlı olma ihtimali düşük olduğundan,uzunca süreler geçse dahi minimalde olsa değişiklikler olabilir seste.bu konuya fazla takılmamak lazım,burn in bir nebze pişme yada o çiğ liğin gitmesini sağlasada ürünün genel karakterinde dramatik bir değişim yaratmıyor.

Edit.

Armatür sürücülülerde sürücünün yapısından dolayı burn in yapılarak seste pek değişim beklenmez,lakin kablonun yanması yüzünden çok azda olsa bir değişim farkedilebilir.bu değişimi sürücüye değil kablonun yanmasına bağlamak daha mantıklı sanırım.

6. 38life

38life
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Peki burn-in için ekstra bi olaya girmesek. Normal kullanımla o 300 saatlik süreyi doldursak cihaz Burn-in olmuş olur mu?

7. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    513
    Olur ama sürekli dinlemede olduğunuz için farkı hissetmek neredeyse imkansız oluyor. Burn-in öncesi ve sonrası fark yani.

8. gungorveyusuf

gungorveyusuf
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Akıllı telefon kullanıyorsanız, uygulama marketlerinde bunun işin Burn-In programları var...App Market yada Google Play Store'dan aratın bulursunuz...Burn-In de yapılan olay, yüksek sesle bütün frekans aralıklarındaki sesleri kulaklığınızla etkileşime geçirip, kulaklığınızı en kısa sürede en iyi sesleri (kulaklığın kalitesine bağlı) verir duruma getirmektir...

HTC One cihazımdan Tapatalk ile gönderildi

9. snowrider

snowrider
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Peki player larda durum nasıl , burn-in süresi marka ve modele göre değişiyor mu? Birde çalınan müzik türüyle burn-in arasında ilişki varmı?

10. necrophites

necrophites
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Aslında bu konuda benim de aklıma takılan bir şey var, hazır konu güncelken sorayım bende. Şimdi aynı kulaklıktan 2 tane var elimizde, aynı kayıtlarla, birini dx100,c4 türevi üst düzey daplardan biriyle diğerini sansa türevi daplardan biriyle 150-200 saat burn-in yapsak, kulaklığın burn-in tepkisine etkisi ne derece farklı olur? Sonuçta dapların ses karakterleri ve bas tepkileri gibi farklılaşan özellikleri kulaklık bileşenlerinde farklı tepkimelere yol açar mı?

11. snowrider

snowrider
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Sahsi fikrim kesinlikle fark olacaktir, hem cihaz hemde muzik fark edecektir , 100 saat jazz calan playerla ayni sure elektronik muzikte burn in ler farkli olacaktir..

12. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    544
    Ben burn için white moise kullanıyorum. ilk bi kaç saat kısık volumde daha sonra kademeli olarak arttırıyorum. en son safhada son ses olarak white noise ile pişiyor. kablo olsun speaker kulaklık fark etmez whitenoise hem hızlı hem etkili pişiriyor. dün gece 4 senelik sony kulaklığı sırf meraktan 6 saat white noise ile pişmeye bıraktım. inanılmaz etkiledi. böyle bişey beklemiyordum. detay ve ses yüksekliği çok arttı.

Benim fırının specleri : toshiba netbook , harici ses kartı , truerta programı içinden sinyal jeneratorunu açıyorum. istersem tek frekans ile de pişiririm. mesela 6 saat 80 hz çalarak basları dolgunlaştırabilirim.

daha önce vifa xt25 tweeter da yapmıştım çok işe yaradı.

13. iPhonist

iPhonist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Merhabalar,

Burn in islemi her yeni kulaklik icin yapilmali midir?

Tesekkurler,

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Evet, sadece süreleri farkeder.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Aslinda burn kulaklikta beklentileriniz neyse ona gore yapilmali. Mesala bass agirlikli bir kulaklikta tiz istiyorsaniz ekolayzer den bass kisimlari kisip ona gore burn yapmak daha yarali olur. Yani kulakligin eksik yonlerine calismak lazim. Memnun oldugunuz kisimlari kisip eksik gördüğünüz yerleri zamana birakmadan cabuk iyilesme saglamak icin yapilir. Eger hepsini acip normal sabaha kadar calistir olayinda hepsi birden degisecegi icin degisim amacina uygun olmayacaktir ve farki pek hissedemeyebilirsiniz. En guzeli beklentilere gore ve kulaklihin yapisina gore burn yapilmali. Bazi kulakliklarin hic burne ihtiyaci olmadiginida unutmamak lazim. Bazi firmalar tavsiye bazinda iste sukadar saat burn olmasi lazim diye yaziyor. Ben ckm1000 de cok ugrasmistim ama hakikaten 1 hafta birn den sonra epey bir degisme oldu.ama ben burn ihtiyaci olmayan kulakliklari daha cok seviyorum. Öbür türlü o burn olacak diye benim kulaklarim iskence goruyor resmen.

16. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    @dasm
    Emin misiniz, bu yazdıklarınızdan?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    İhtiyaca göre burn aldatıcıdır, tiz ihtiyacınız için alt frekansları kısıp sadece üst frekanslarla burn yaptığınızda kısa vade de üst frekanslar parlar gibi gözüksede uzun vade de alt frekenslarda zamanla burn olacağı için ses dönüp dolaşıp donanımın sınırları noktasına geri gelirler.

Bu durumda ilk aldığınızda sadece yeterli bulmadığınız frekansları burn yapıp beğeniye ulaştığınız bir ürün zamanla diğer frekanslarıda burn olacağından yine değişime uğrayıp beğenmediğiniz bir noktaya gidebilir.

Donanımın sınırları neyse zaten iyileştirmede max o kadar olabileceğinden tüm frekansları burn yapmak doğru olandır.

18. asymptote

asymptote
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Kulaklığımla çok farklı müzik türlerini toplamda yaklaşık 100 saat dinlemişimdir. Ancak doğal olarak bekleneceği gibi aralıksız ve sürekli değil de ara ara dinledim. Bu şekilde kulaklığımı yakmış sayılır mıyım? Yoksa muhakkak tavsiye edildiği şekilde mi yapmak gerekir?

19. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Üründen ürüne değişir fakat 100 saat pek yeterli gibi gözükmüyor.
    Bu arada 100 saat deyince akıla 100 çalışma saati geliyor bilginize.

20. asymptote

asymptote
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Kulaklık Shure SE215. Yaklaşık iki ay önce aldım ve günde ortalama bir buçuk iki saat dinliyorum. 100 saat hesabını bu şekilde yaptım.. :)