Burnin nasıl yapılır ?

'Rehber Konular' forumunda MagicSound tarafından 14 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Bu konuda bağnaz olma lüksüm yok. Kablo pişmesinin duyulabilir fark oluşturduğunu gösteren bir çift kör deney son nokta olur benim için.

2. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,093

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
  3. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    545
    Kablo üreticisi bilimsel çalışma yapamaz mı?

Benim bahsettiğim kablo üreticisi değil. Ama gerek de duymuyorum burada paylaşmaya.

Lafı uzatmaya da gerek yok. isteyen istediğine inanır. Olay artık inanç seviyesine gelmiş.

4. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    277
    bence herkesin çift körü kendine :)
    yani 7 milyar insanla test yapılsa, tamamı da bir fark duymasa, ben duyduğum farkı duymazdan mi geleyim?

theoldman ve ilkercom bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Tabii ki yapabilir, hatta mutlaka yapıyordur da, yapmasa başarılı olması kolay olmaz. Ancak bu konudaki yorumlarına güvenimiz sınırlı olur, çünkü bariz bir "conflict of interest" söz konusu Hangi üreticiye ürününün tüm negatif yönlerini açıklaması konusunda güvenebiliriz? O yüzden bağımsız incelemeler okumuyor muyuz?

Olay zaten hiç bir zaman inanç seviyesini geçmedi ki. Geçmesi için yapılacak şey belli. Keşke biri çift kör bir testte pişen kablo ile pişmeyen kablo arasındaki farkı duyabilse de "evet kablo pişmesi duyulabilir fark oluşturur" diyebilsek.

Bu tip yorumları okuduğumda "çift kör test nedir, ne işe yarar" onu bile bilmediğimizi düşünüyorum...

Zaten bu test, duyduğunuz farkın gerçek mi (kulak kaynaklı), yoksa hayal mi (beyin kaynaklı) olduğunu ortaya çıkarmaya yarıyor. Yani çift kör testi başkası için değil, kendiniz için yapıyorsunuz. Dünyada bir kişi kablo pişmesini çift kör testte ayırt edebiliyorsa, kablo pişmesi vardır, 100 kişi farketmese bile...

#45 zxc, 9 Aralık 2019
    Son düzenleme: 9 Aralık 2019
  6. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    277
    Tek kör testin, çift kör testin ne olduğunu çok iyi biliyorum da her dakika bilgimizle mi konuşmak durumundayız, arada bir espri falan yapsak? polemik de yapmak istemiyorum ayrıca..

zxc bunu beğendi.
  7. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,093
    Collapse Signature Expand Signature
  8. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    545
    Ben burada ezberlenmiş bir "çift kör test" den başka bişey görmüyorum. bilimsel çalışmada tek yöntem kör test midir?

Sürekli kör test lafıdır. Kör testin de sağlıklı bir yöntem olmadığı ile ilgili düşünceler çalışmalar var. Ben de sağlıklı bir yöntem olmadığını düşünüyorum.

Sürekli inkar ederek bir yere varamazsınız. maksadınız başka ise bilemem.

Ben defalarca karşılaştığım şeyden şüphe duymuyorum. Hatta şüphe duyana da şüpheyle yaklaşıyorum.

Sizin de bu foruma veya bana bir şey katma ihtimalinizi görmediğimden engelli listesine dahil ediyorum. Maksadınız sürekli itiraz edip tartışma yaratmak. Daha önce aynı şeyler oldu.

okty_k bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Siz kendi deneyiminizden yola cikiyorsunuz, ben de kendi deneyimimden yola cikiyorum... Deneyimler farkli oldugu icin de farkli dusunuyoruz. Bundan daha dogal ne olabilir ki?

"Daha da gelmem" demek yerine "kör testin sağlıklı bir yöntem olmadığı ile ilgili çalışmalar"i paylassaniz da hepimiz ogrensek... Meshur stereophile mektuplari ve yazilari disinda herhangi bir calismadan haberim yok cunku.

Sahsen yazdiklarinizi ilgiyle okuyorum, benden farkli dusundugunuz, ve samimi fikirlerinizi yazdiginiz icin.

Cyril bunu beğendi.
  10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,264
    Farklı kablolar arasında fiyattan bağımsız net farklar duyduğum kesin. USB, rca, güç kablosu, xlr, kulaklık kablosu gibi ürünleri karşılaştırdım. Farklar var, orası benim açımdan kesin.

Cihaz burn-in durumu, o da var bence.

Kablo burn-in ise tam emin olamadığım bir nokta. Şunu test ettim, sıfırdan yaptığım bir kablo ilk bir saat içinde sesteki pürüzü attı gibi bir etki bıraktı, tizler de sakinleşti. Aynı şarkının aynı yerleri ile test sonuçları bunlar. Bu uzun süre değil ve sadece yeni yaptığım kablolarda tecrübe ettim, ki hepsinde yaşamadım, gümüşte daha belirgin oldu. Belki de ilk kez çekilen bir tesisattan su gelmesi gibi bir şeydir bu, bilemiyorum. Ama öyle 50 saat geçti şöyle fark oldu, 100 saatte bambaşka oldu gibi bir tecrübe yaşamadım. Kablo burn-in durumu benim için de ilk başlangıç sonrası biraz soru işaretli açıkçası. Kablo farklarına inanan biriyim, ama burn-in ile kayda değer bir değişiklik göreceğimi düşünmüyorum, ilk 45 dakika sonrası hariç. Tabii ki bu şahsi fikrim...

Sent from my fridge using Tapatalk

theoldman bunu beğendi.
  11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    Gece ve gündüz kadar fark var dediğim tweak lerin çoğunu bir süre sonra dönüp tekrar test ettiğimde o kadar da fark olmadığını tecrübe ettim. Yada farkların kaynağının fiziki değil ruhi olduğuna kanaat getirdim. Bakınız Psikoakustik.
    Son zamanlarda okumaya başladığım ASR forum ve Ethan Winer üstadın yazıları beni çok sarstı. Bu kadar mı aldanmışım dedim. Meğer her şey pembe bir yalanmış. Bundan sonra mümkün olduğunca elimdeki gösterişsiz ama doğru üretilmiş ekipmanlarla yola devam.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,196
    ASR sitesini ben de severek takip ediyorum, cihazların ölçümlerini görmek güzel. Bununla beraber sahip olduğum 3 ürünle ilgili benim deneyimlerimle ölçüm sonuçlarının örtüşmediğini de belirtmem lazım: Topping d50, Chord Hugo ve Massdrop Airist r2r dac.

Sitede en iyi ölçülen Topping d50, Airist r2r ise korkunç ötesi ölçüldü. Ama kulak olarak ben kesinlikle Hugo ve Airist’i Topping d50 nin üzerine koyuyorum. Yanlış anlaşılmasın, d50 kötü değil, fiyatına göre sesi gayet güzel (detaylı, temiz) ama diğerleri daha başarılı Dac’lar. Hugo, sesin katman katman ayrıldığı üst düzey bir cihaz, airist ise enine geniş sahneli, ayrımı yüksek buna mukabil midleri lambalıvari çalan bir dac. Bunların yanında Topping nispeten özelliksiz ve düz kalıyor.

Yani bence ölçümsüz kalmamalı ama sadece ölçümlere de inanmamalı. Dinleyerek, kulakla karar vermeli. Sonuçta kulaklıklarda sahne diye bir şey var mı, bizim için var. Ama ölçülemiyor değil mi.

sserkogss, ilkercom, zxc ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  13. Acemi

Acemi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Bence burn in olayında çok küçük bir oynama oluyor seste ama bizim büyük bir değişiklik gibi duymamızda ki etken psikolojik olduğunu düşünüyorum.Beyin inanmak istediği şeye inanıyor.Mesela babanneme ağrı kesici diye bonibon verirdik ve çok iyi geldi derdi hep.Aynı mantık burn in olayı için de geçerli diye düşünüyorum :)

14. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    Önemli olan mutlu olmaksa, hissettiğimize inanmak tabii ki hakkımız. Yanlış olan bizim hissettiklerimizi başkalarının da hissetmesini beklemek olabilir.
    Bu arada yutup ta bilmem kaç boyutlu ses dosyaları var. Kulaklıkla ilk dinlediğimde arkamdan gelen ses için ister istemez geri dönüp baktım. Nasıl oluyor da oluyor bilemedim :)

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Bu herşeyden önce bir hobi.

Pişirdiğimiz kablo müzikten aldığımız zevki arttırıyorsa neden pişirmeyelim in ki?

Ama eğer "fark gerçekten var mı?" sorusuna samimi olarak doğru bir cevap arıyorsak, metoduna uygun test ederek sonuca ulaşmak makul olan. Eğer bu bizim için önemli değilse, ya da kendi deneyimimiz bizim için fazlasıyla yeterliyse, niye başkalarının fikir ve deneyimlerinden rahatsız oluyoruz ki?

"Bu noktada farklı düşünüyoruz" diyebilmek lazım... Şahsi deneyimlerimizi baz alarak genel geçer kurallar uydurup herkesin kabul etmesini beklemek makul bir yaklaşım değil bence... Çünkü o işin yolu yöntemi farklı.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Diger bir baslikta kablolar hakkinda bir soruya bir arkadasin cevap olarak yolladigi linkteki aciklamadan bir alinti:

"there is some consensus about copper and silver (true silver, not tin or other alloys): copper preserves lows better, silver preserves highs better. not demonstrated once again, but some people affirm to be able to distinguish between them."

Ne kadar dengeli bir bakış açısı. Ne bir sürü insanın ortak deneyimini geçersiz sayıyor, ne de subjektif deneyimleri gerçekmiş gibi lanse etmeye çalışıyor. Kimseye haksizlik yapmadan durumu olduğu gibi net bir şekilde ifade etmiş. Bu ifadeyle ilgili kimin bir problemi olabilir?

Bence sadece audio değil, bir çok konuda da bu dengeli bakış açısını yakalamaka zorlanıyoruz, ve kendi doğrularimizi zorlamaya çalışıyoruz başkaları üzerine. Gerceklesmeyince de tepki veriyoruz...

#56 zxc, 22 Aralık 2019
    Son düzenleme: 22 Aralık 2019
    yigitboylu ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  17. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Sennheiser momentum 3 kulaklığım var. Bunu da burnin yapmam gerekir mi? Yoksa bu işlem daha profesyonel kulaklıklar için mi geçerli?

18. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Selam,

1moreassistant diye bir yazılım buldum appstore da burn-in işlemini yapmak için, gayet iyi gibi duruyor. Bir inceleyin isterseniz, farklı kulaklıklar için farklı zamanlama ve ilerleme gibi bir opsiyonu da var. Denemek isterseniz link aşağıdaki gibi.Daha iyi uygulamalar da olabilir , ben bunu kullandığım için önerebilirim. Burn-in sonrası kulaklıkkta ses iyileşirmi teknik olarak bir yorumda bulunamam ama ben işlem sonrası sesin daha iyi hale geldiğini deneyimledim.

https://apps.apple.com/us/app/1more-assistant/id1064417017
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.onemore.app.smartheadset.android&hl=en

İyi günler.

19. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Peki bu işlemi normal müzik dinleye dinleye yapsak olmaz mı?

20. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    65
    Olur

yigitboylu bunu beğendi.