CanJam Londra 2019

'Haberler' forumunda VirtuFortuna tarafından 22 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,143
    Arkadas cevap hakkini kullanamayacagi icin hakkinda negatif bir sey yazmayacagim.
    Ancak kendisi foruma katki ve fayda sagladigi icin forumdan uzaklastirilmadi tabii ki.

2. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    101
    Benim görüşüm; Süresiz uzaklaştırma biraz ağır oldu . En azından foruma dönecek şekilde cezalandırılıp tekrarı durumunda süresiz uzaklaştırılabilinirdi.

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,341
    Ben de sizin gibi düşünüyorum, süresiz ban ağır. Ama bir de şu var, eğer arkadaşımız bir haftalığına banlansa sizce geri döner miydi? Bence gelip haksız yere cezalandırıldığını iddia eder, bu foruma ne kadar katkı sunduğunu -ki İngilizce bilmeyen yurttaşları İçin Türkçeye çevirip yayınladığı incelemesi varsa dahi ben denk gelmedim- vurgular, belki de bütün eski paylaşımlarını siler sonra da giderdi.

Kendisi bu güne kadar ücretsiz sunduğu deneyimlerini ücret karşılığı sunulan bir platforma aktarmıştı (kendi tercihidir, emeğidir, hakkıdır, kimse bir şey diyemez, ben de saygı duyarım) ve -sürekli kan kaybeden- burayı gözden çıkardığı da aşikardı: Arkadaşımız yıllardır buradaydı, bu forumu, kurallarını, yönetimin yaklaşımını ve ne sonuç çıkacağını bence gayet iyi biliyordu ve yaptığını yine de yaptı.

Kendisine incelemeci kariyerinde başarılar diliyorum, ben yazılarını yurtdışı inceleme sitesinden keyifle takip etmeye devam edeceğim, İngilizcesi olanlara da tavsiye ederim. Ama bu mesele için yönetime yüklenmeye bence hiç gerek yok.

refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  4. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    101
    Farklı bir bakış açısıyla güzel yerlere dikkat çekmişsiniz. Belki de dediğiniz gibi olacaktı. Kim bilebilir ki.. Yönetime yüklenmek gibi bir niyette değil de daha çok bu duruma üzüldüğümü belli etmek istedim. Sonuçta sizinde farkında olduğunuz gibi kan kaybetmeye devam ediyoruz forum olarak. Forumda ki eski incelemeleri, sohbetleri okurken imreniyorum resmen. İncelemeler altında ki güzel sohbetler şakalaşmalar vs... Umarım o günlerini tekrar yaşarız.

refuserQ, thng ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Aslında sadece anket yapmıştı gibi hatırlıyorum. Hemen banlanmasını ben anlamadım açıkçası.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  6. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Burada yayınlasam mı diye anket başlatmıştı, henüz ücretli bir içerik yayınlamamıştı.

Belki yine doğru değil ama tek kalemde süresiz ban bence de haksızlık oldu.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Bu konuda genel olarak birşeyler yazmak isterim.

Ben 'cezalandırma'nın çok da işe yarar birşey (amaçlanan şeyi gerçekleştiren birşey) olduğunu düşünmüyorum. Sorun çıkaran tarzda bir kişiyi cezalandırarak uzaklaştırmazsınız, türlü farklı kimlikle tekrar gelip yine sorun çıkarabilir. Ancak iyi niyetli, paylaşımda bulunan birini çok kolay küstürebilirsiniz. Bu da forumca yalnızlaşmaya yol açıyor kanımca.

Bu son durum için de, VirtuFortuna'ya düşündüğü davranışın bu forum için pek de uygun bir davranış olmadığı sadece söylense idi, olasılıkla ne yazılarını silerdi, ne de forumu bırakırdı. Belki bir süre düşündükten sonra yine katılımda bulunmaya devam ederdi.

Yazıların silinmesi durumu ise bana çok anlamlı gelmeyen birşey zaten. Ben yazılar bir kez foruma gönderildikten sonra kişiye ait olmadığını düşünenlerdenim. Çünkü forumun dokusuna o yazı nakşedilmiş oluyor, ona cevap veren, o yazıyla ilgili konuşanlar oluyor. Bunu yapmak bence foruma zarar vermekten çok, o kişinin forumda yaptığı bütün iyi şeylere zarar vermek anlamına geliyor, yani kişinin burada çizdiği/yarattığı karaktere zarar vermek anlamına geliyor. Ben kendim dahil, giden bir kişiyi iyi hatırlamak (ve hatırlanmak) isterim, yazdıklarıyla o hala oradaki kişidir benim için çünkü.

refuserQ, artears ve onurdogan4 bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,143
    Ben de öyle düşünüyorum. Ancak herkes öyle düşünmüyor olmalı ki daha önce birebir gerçekleşti.

9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Peki, o zaman aklıma şöyle birşey geldi.

Önce kafamdaki 'banlama düşüncesinin neden anlamlı olmadığı' noktasını daha iyi açıklamalıyım.

Şimdi üye olan bir kişi, burada bir karakter çizmeye başlar, yeni boş bir sayfaya bir resim çizmeye başlamak gibi. Doğal versiyonunda, her anlatımı, davranışı, tepkisi vs bu resme birşeyler ekler. Sonrasında günün birinde başına birşey gelir. Ve banlanır.

Şimdi eğer resmini güzel şeyler üzerinden yapmakta ise, olumlu bir karakter ise, bu banlanma ona koyar, duruma göre haketmediğini düşünebilir vs. Çünkü buradaki karakteri/resmi sıfırlanmıştır. Tekrar üye olabilir (başka isimle vs) ama hem haksızlığa uğramış hem de oluşturduğu karakterini kaybetmiştir. Çoğu zaman tekrar üye olmaz, veya yönetime haksız banı konusunda başvurmaz bile. Çünkü bunu haketmediğini düşünür. Kendisini silenleri kendince silmek mümkündür, kimse ve hiçbir forum/ortam vazgeçilmez değildir çünkü. Hem haksızlığa uğrayıp, bir de kendi haklılığı için tekrar yönetimi ikna etmeye mi çalışacaktır yani.

Bir de olumsuz bir karakter üzerinden düşünelim. O zaten burada çizdiği karaktere/resme pek de özenmemektedir. Resim çok güzel değildir, o da resmi umursamamaktadır. Dolayısı ile resim sıfırlansa kimin umurundadır. Zaten resim güzel değildir, boş sayfa işini bile kolaylaştırır. Onu banlamak, al sana yeni boş sayfa demektir. Yeni sayfayı daha güzel yapacağının pek bir garantisi yoktur. O da haksızlığa uğradığını düşünür, kızar, hınçlanır (nedense herkes her olayda kendisinin haklı olduğunu düşünür. Bu pek değişmez). Daha da kötü bir resim yapmak üzere, tekrar özgür kalır. Oysa banlanmasa idi, kendi kötü resmi ile oturmak zorunda kalacaktı. Ve belki birgün "ya bu resim daha güzel de olabilirdi belki" diye düşünme fırsatı ve hatta değiştirme fırsatı da kazanacaktı.

Ne yapmış olduk; olumlu kişiyi cezalandırdık, olumsuz kişiyi ödüllendirdik banlayarak. Ne olacak; olumlu kişi sayısı giderek kan kaybedecek bu sistemle, olumsuz kişi sayısı ise artık kişinin bıkıp, uğraşmayı bırakmasına falan kalmış.

---

Ceza ban olmasa bile aynı şeyler sözkonusu olabilir. Olumlu kişi çabuk kırılır, pek yazmamaya başlar, değmez der. Olumsuz kişi pek etkilenmez. Ne yapmış olduk gene olumlu kişi sayısı ve onların forum aktivitesi kan kaybında.

O zaman benim düşüncem; ceza olayı istenilen şeye götürmüyor (yani forumun daha iyi olması, gelişmesi, daha düzgün düzenli işlemesi vs).

Olumlu kişi için ufak hatırlatmalar yeterlidir zaten. Bazan insan dalar/farkında olmayabilir, bazan farklı ya da yanlış ifade edebilir kendini, bazan sinirlenebilir vs. Ama birkaç kırıcı olmayan hatırlatma (hatta kişiye yönelmesine bile gerek yok, ortalığa söylense bile) olasılıkla yeterli olacaktır.

Yeterli olmuyorsa, bir süre için uzaklaştırma sözkonusu olabilir. Çünkü herkes herzaman 'olumlu kimse' olmak zorunda değil. Artı herkes de zaman zaman hata yapabilir. Olayı 'bay doğru ve bay yanlış' gibi anlatıyorsam da, bunlar uç noktalar, aslında çoğu insan grinin bir tonudur. Hatta çoğu zaman, her olay için değişen bir tonudur.

O da yeterli olmuyorsa artık 'banlanması' gerektiği aşamada elde daha net ve kesin 3 aşamalı bir süreç yaşanmış durumdadır. Mesela tek aşamalı, her sorun için 'ban / no ban' sisteminde olay daha hızlı ve biraz da karambole işlemek zorundadır. Neden hızlı ve karambole, çünkü kişinin yazılarını silerek foruma zarar verme olasılığı hızlı olmayı gerektirir, o da karambolü doğurur.

O durumda benim önerim (en baştaki "o zaman aklıma şöyle birşey geldi" dediğim şey), gene de banlanma değil. Banlamak olumlu olmaya niyeti olmayanı ödüllendirmek demek çünkü ve olumlu olabilecek olanı da cezalandırmak. Yani olmasını istediğimiz şeyin tam tersi. Tabii biz bunu bilemeyiz her zaman. Yani kim hangi aşamada olumlu olabilecek veya olumsuzluğu sürdürecek. O yüzden 3 aşama var. Ve herkes de 3 aşamadan geçeceğini bilir. Bazısı hızlı geçer, bazısı yavaş geçer.

1. Aşama: Kişiye yönelmeden genel bir hatırlatma ("Şöyle yapalım/yapmayalım arkadaşlar" gibi birşey). Bundan en hassas kişiler bile rahatsız olmadan, "ha tamam o zaman" diyebilirler, diye düşünüyorum.
    2. Aşama: Bir süre uzaklaştırma. 1 hafta, 2, 3, 4 hafta falan olabilir. Duruma göre.
    3. Aşama: Banlanma değil ama yazı silme/editleme yeteneğinin elinden alınması. Forumlarda bildiğim kadarıyla kişi bazında veya toplu olarak bu yetkilendirme yapılabiliyordu, diye hatırlıyorum.

Böylece yazılarını silip foruma zarar verebilir, diye acele etmeye gerek kalmaz. 3. aşamaya gene uzaklaştırma vs eşlik edebilir.

Hatta kişi bazında yazı silme/değiştirme yetkisi verilemiyor, ancak sadece toplu olarak verilebiliyorsa bile; bu bile çok büyük bir kayıp olmazdı belki de. Çünkü zaten kaç kişi yanlış yazdığı veya yanlış anlaşılabilecek şeyi editlemek için o kadar uğraşıyor ki. Çoğu öylece kalıyor. Olmadı bir sonraki mesajda açıklarız çok gerekli ise.

Hatta forum kurallarına da "Yazdığınız her ileti, forumun ileti örgüsünde yer almakta, artık anlamı ve örgüyü bozmadan canınız istediğinde silebileceğiniz birşey olmaktan çıkmaktadır. Bu forumda yazdığınızı silme veya değiştirme hakkınız yoktur. Eğer birgün bunu yapmak isteyeceğinizi düşünüyorsanız, lütfen hiç yazmayınız. Eğer yazıyorsanız, bunu kabul etmiş sayılırsınız" gibi birşey de eklenebilir.

Neden böyle düşünüyorum. Çünkü nispeten basit bir hak yüzünden olayların işleyişi ve sonuç, olması gerekenden fazla etkileniyor gibi belki de.

Öte yandan, "hem forum işi zahmetli diyorsun, hem de yeni zahmet doğuruyorsun" diyebilecekler için, 2. aşama olmasa da olabilir belki. 1 ve 3 (ve duruma göre 1 ve 3'ün sırasız bir karışımı) yetebilir.

Tamam hadi, çok zorlarsanız çoğu zaman 3 de tek başına yetebilir (ve ender zamanlarda da birazcık 1).
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Temmuz 2020 ---
    Belki tümüyle uslanmaz kişiler için banlama gene de gerekli olabilir. "Sürekli birinin saçma sapan şeyler yazmaya devam etmesini mi seyredeceğiz" denebilir örneğin. Ama o derece deli birisine çok çok çok az rastlanır. Bilemiyorum. (ben hiç rastlamadım/hatırlamıyorum mesela. Yazdıkları hoşlanmadığınız şeyler değil, açıkça anlamsız yazmasından bahsediyorum). Ve her geri dönüşünde de olasılıkla kolayca saptanır. Ya da geri dönemez, veya en baştan üye bile olamaz olasılıkla. Gerçek deli dadanırsa foruma diye düşünmüşüm galiba sadece :)

#89 ziprar, 16 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 16 Temmuz 2020
  10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Daha önce düşünmemişim. Ban gerektiren bir durum daha olabilir.

Bir kişinin birkaç kişi olarak gözükmesi durumu.

Kendi güzel resimli kimliğini bozmak istemeyip, aklına gelenleri söyleyebileceği başka kimlikler edinmek.

Gerekirse o kimliklerle diyaloğa girmek, desteklemek ve hatta bazan tartışmak vs.

Bence gerek yok bu tip şeylere. Pek faydası da yok gibi.

11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,341
    @VirtuFortuna arkadaşımız bana özelden yazdı ve incelemeci olarak görev yaptığı yabancı platformun incelemelerini Türkçeye çevirerek burada yayınlamasına izin vermediğini belirtti. Kendisini yukarıda bu yönden eleştirmiştim (işin aslını sorup öğrenmeden yorum yapma gafletine hepimiz zaman zaman düşüyoruz galiba :().

Arkadaşımızın günahını almışım, kendisinden huzurunuzda özür diliyorum.

12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Bazı ürünler için kişisel ilişkimle izin alabilirdim. Fakat bunun sürekli yapılması mümkün değildi. Ayrıca mümkün olsa bile özel hayat, iş hayatı, hobi, iki haftada bir inceleme yazmak derken böyle bir şeye vakit ayırmam kesinlikle imkansız olurdu.

Daha da netleştirmek adına yazdım. İyi niyetli özrünüz için de çok teşekkür ederim.

Collapse Signature Expand Signature