Cayin N5ii-Hidiz ap200 Kıyaslamalı İncelemesi

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda karanehir35 tarafından 3 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,251
  DAC çipi aynı sanırım. Diğer donanımsal özellikler farklı. Tasarımda Cayin'den daha da fazla benzetmişler AK100II-120II serisine.

  [​IMG]
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 2. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  688
  Alınan Beğeniler:
  1,431
  https://twister6.com/2018/02/10/cayin-n5ii adresinde merak edenler için farklı DAP ve kulaklıklar ile karşılaştırmalı detaylı yeni bir inceleme yayınlanmış. Head-fi'daki N5ii başlığında rastladım..
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 3. Submariner2

  Submariner2
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  7 Aralık 2014
  Mesaj:
  273
  Alınan Beğeniler:
  489
   
 4. Submariner2

  Submariner2
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  7 Aralık 2014
  Mesaj:
  273
  Alınan Beğeniler:
  489
  Değerli Kardeşim @karanehir35 Ahmet Er Hocam , yine mukayeseli , yine derinine analizli , bol fotolu , hem nalına hem de mıhına vurarak yaptığın bu güzel incelemeyle de birlikte , değerli Techno-Fİ yorumcuları arasında , saymadım ama sanırım ilk sıradasın . Gerek mevcut üyelerimize gerekse dışardan merak edip de sitemizin bilgi ve tecrübe birikiminden yararlanmak isteyip te misafir olarak gelenlere , bu iki dap için yaptığın tanıtım ve yorumların çok yararlı ve adeta bir rehber şeklinde olacağına eminim. Yoğun emek verip bizimle paylaştığın bu yeni ve güzel inceleme ve yorumun için teşekkür eder , başarılı çalışmalarının devamı dileği ile yenilerini de bekleriz uzman analog değerli kardeşim Ahmet Hocam , kulağına , eline ve emeğine sağlık hocam . ⚓️
   
  #24 Submariner2, 11 Şubat 2018
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Şubat 2018
 5. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,536
  N5ii ile 1 hafta geçirdikten sonra ben de kısaca izlenimlerimi aktarayım ve Shanling M3s ile karşılaştırayım dedim.

  İlk olarak, N5ii ile müzik dinleyince bana ne hissettirdiği ile başlamak istiyorum.

  Dinlemeleri genelde Oriolus Mk2 ve Shozy BK(dengeli) ile yaptım. Arada kısa bir süre Musicmaker TK13s ile dengeli çıkıştan dinlemeler yaptım.

  İlk andan itibaren bana hissettirdiği, müziğin beni çepeçevre sarmasıydı. Daha önceden (ve halen) Hifiman HM650 kullandığım ve onun yakın sunumundan dolayı , N5ii’nin bu neredeyse 3 boyutlu sunumunu biraz yadırgadım, çünkü alışık olmadığım şekilde bir derinlikten bahsediyorum. Derinliğin yanında, N5ii’nin müziği katmanlara ayırması diğer ikisinden bence kesinlikle daha iyi. N5ii’yi segmenti içinde özel bir dap yapan bir neden bu bence.

  Dikkatimi çeken ikinci nokta ise midler oldu. N5ii’yi ilk dinlemeye başladığımda ses ne kadar da pürüzsüz ve temiz dedim. Bu dediğim size, X5iii’ün üstleri kırpılmış sesini hatırlatmasın. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim bunun için: N5ii, hem teknik hem de müzikal çalabilen bir dap. Ton olarak, nötralin biraz sıcak tarafında çalıyor, sanırım yukarıda ilk anda öyle dememin(pürüzsüz) nedenlerinden bir tanesi bu. Frekans olarak baktığımızda hepsi dengede, aynı çizgi üzerinde mi derseniz, bence midlerde birazcık daha vurgu var. Öyle olmasaydı, sahnenin yapısıyla beraber ortaya v şekilli bir ses ortaya çıkabilirdi. Onun ardından az bir farkla tizler ve baslar geliyor.

  Dikkatimi çeken son nokta ise arka planın siyah, tertemiz olması ve notaların deyim yerindeyse zırt diye bitmesi. Böyle bir arka planı genelde üst seviye daplarda görmeye alışık olduğum için bu beni gerçekten heyecanlandırdı. Bu arada, Oriolus ile dinlerken ve müzik durdurulduğunda hafifçe bir dipses geliyordu, sanki bir şey bir yerlere sürtünüyormuş gibi. Müzik çalarken bunun gibi bir dipses duyulmuyor. Bunu da not olarak düşeyim.

  Alt frekanslardan başlamak gerekirse, miktar olarak zayıf olmayan ama baskafalara da hitap etmeyen bir bas sunumu var. Kontrolü elden kesinlikle bırakmıyor, aynı zamanda herhangi bir gövdesiz çalma durumları da oluşmuyor. Midbasları, Oriolus’un zaten güzel olan midbas üretimiyle birleşince ortaya çok keyifli bir ses çıkıyor: bas gitarlar özelinde çok beğendiğimi belirtmeliyim. Bu durum, TK13s ile de değişmiyor. M3s’de azıcık daha vurgulu ve gövdeli bir midbas sunumu var, bu açıdan bana M2s’i hatırlattı ancak M3s’in, ondan daha kontrollü olduğunu söylemem gerek. Özellikle, M3s’i dengeli çıkıştan dinlerken midbas vurgusu biraz daha artıyor(TK13s ile). İkisinin de hantal bir bas sunumu yok, iki dap da hızlı türlere ayak uydurabilen hızlı baslara sahip diyelim paragrafı kapatalım.

  N5ii’de vuruşlar M3s’e göre biraz daha geniş açıdan, miktar olarak ise daha az geliyor. M3s’in bas vuruşları, biraz daha yakından ve dar açıdan geldiği için basların etkisi N5ii’ye göre azcık daha fazla. Böyle algılanmasında, M3s’in hafif midbas vurgusu da etkili. Altlara inme açısından ikisi de birbirine yakın, ancak M3s’de deprem etkisi (gavurlar oomph der hani) biraz daha fazla.

  Mid anlamında N5ii, daha fazla detay sunup tını olarak daha zengin çalıyor. HD 600’ün midleri gibi dersem yanlış olmaz sanırım. Onun yaptığı etkiyi yaptı bana. M3s ve N5ii, ne kalın ne de ince tonlamalı midlere sahip. M3s, havadar çalmasına rağmen nota kalınlığı açısından N5ii’den geride kalmamakla beraber, bu havadar sunumun karşılığını gitar sesi nezdinde fazlasıyla almakta, çünkü gitarlar M3s’de biraz daha iyi “ısırıyor”. N5ii, bu alanda çok az bir farkla geride, ilk başta dediğim o pürüzsüz çalma durumu kendini burada gösteriyor. Örneğin, Porcupine Tree – Deadwing adlı şarkıdaki gitarlar, M3s’de biraz daha canlı ve ısırgan (!) iken N5ii, o gitarları azıcık daha pürüzsüz veriyor.. Arada dağlar kadar fark yok ama ilk dinleyişte dikkati çeken bir fark olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Mid konusunda ikisinin de kuru bir sunumu olmadığını, N5ii’nin biraz daha duygulu çaldığını düşünüyorum.

  Vokal olarak, N5ii kadın vokallerde bir tık daha iyi, M3s ondan geri kalmıyor. Jehan Barbur’u N5ii aracılığıyla dinlemek gerçekten büyük bir zevkti. M3s, bu alanda kaptırdığı tacını erkek vokallerde geri alıyor. Leonard Cohen’in o kalın ve tok sesi, M3s’de biraz daha ihtişamlı geliyor. Kısaca, kadın vokallerde N5ii, erkek vokallerde ise M3s daha iyi. Burada N5ii ile erkek, M3s ile de kadın vokaller hiç dinlenilmez anlamı çıkmasın

  Üst frekanslarda ise N5ii, enstrümanların üst frekanslarını daha iyi yansıtıyor.. Alboran Trio’nun Meltemi adlı albümünde teker teker şarkıları gezerken Cinque Lunghissimi Minuti adlı şarkının 13 veya 14. Saniyesinde piyanonun üst frekanslara çıkışını N5ii’nin, M3s’e göre daha canlı verdiğini gördüm. Bunu fark ettikten sonra Gökhan Abi’nin de incelemede aynı şarkıyı referans aldığını görünce bir an “doğru yoldayım galiba” dedim :)

  Bir diğer fark ise, Mabel Matiz’in Gök Nerede albümündeki , albümle yine aynı ismi taşıyan şarkısının 2.dakika 20. Saniyeden itibaren başlayan ve yaklaşık 20 saniye boyunca devam eden zil vuruşu var. O zil, N5ii’de biraz daha ince ve parlak gelirken, M3s’de biraz daha kalın tonlu ve daha doğal geliyor.

  Dengeli çıkıştan yaptığım denemelerde Shozy BK ve Tk13s kullandım (Mee Audio’nun Balanced takım çantasından çıkan mmcx kablo ile). İkisinde de sahneyi genişletip birazcık sıcaklık ekleyerek midbaslara gövde yönünden doping etkisi yaptı. Bu midbass dopingi M3s’de daha dikkat çekiciydi.

  Teknik konulara geçersek, N5ii burada biraz daha teknik çalan dap bence. Bunun nedenlerinden birisi, sahnenin derinliği M3s’den hissedilir derecede daha iyi. Buna karşılık, enlemesine genişlik açısından aradaki fark o kadar fazla değil(HM650 aradan çekildi burada). Enstrüman ayrımı açısından ikisi de gayet iyi, enstrümanlar arasında ikisinde de belli bir boşluk ve hava var. Hızlı türlerde, enstrümanları ayırmada N5ii biraz daha başarılı. Dark Tranquillity’nin Atoma albümünde Encircled adlı şarkıda M3s ya da HM650’de duymadığım arka plandaki enstrümanları net olarak duyurabildi N5ii, 8 dolarlık bir earbud ile(biraz aşağıda kendisinden bahsedeceğim). Tonlama konusunda daha önce de dediğim gibi N5ii nötralin biraz sıcak tarafında. M3s’de de bir miktar sıcaklık mevcut ancak N5ii’deki sıcaklık biraz daha dikkat çekici. Sadece tonlama açısından bakarsak aralarında çok fark yok diyebilirim. Son olarak, detay ve tını zenginliği açısından N5ii daha başarılı. Eklemek istediğim bir konu ise trampet vuruşları (snare drum) M3s’de yarım tık daha sert ve enerjik. Bu belki zorlama bir fark olabilir.

  Eşleştirme açısından ikisi de sıcak ya da sıcağa yakın kulaklıklar ile iyi anlaşıyor. M2s ile Shozy BK iyi bir ikili olamamıştı; ancak, M3s’in havadar sesi ve nötrale yakın midleri, BK’nın kalın tonlu, etli butlu midlerini bir güzel açtı, çok iyi anlaştılar. O konudaki liderlik kürsüsü ise Sony WM1A’ya ait, BK ile uyum konusunda nirvanadır kendisi benim için; hatta o sinerji, taşınabilirdeki nirvanam bile olabilir (fırsatını bulup burada da söyledim ya; ohh, ne rahatladım şimdi). N5ii de BK’ye ve Oriolus’a iyi bir eş oldu. Yalnız burada, metal müzik nezdinde bir istisna var. Seahf Awk- F64C (isminin Arjantinli bir futbolcunun ismi gibi uzun olmasına bakmayın, malum sitede Seahf F64 yazınca çıkıyor) uyum açısından metal müzik dinlerken ikisiyle de pek güzel çalıyordu; El Cordobesler’in 64.sünü metalkafalara rahatlıkla önerebilirim. Yine de bu kulaklığı daha sıcak çalan müzik çalarlar ile eşleştirmek daha mantıklı. Kendisi bir istisna, çünkü F64; ince midleri seviyor, üst midleri belirgin ve tizleri şen şakrak. F64 gibi olma, BK gibi ol diyesim geldi :) Neyse fazla sulandırdım, paragrafı terk ediyorum.

  Sonuç olarak, şu zamana kadar dinlediğim orta sınıf daplar(iBasso DX80, FiiO X5iii, bu sınıftan sayarsak Shanling M5 ve Hifiman HM650) içerisinde N5ii’yi çok özel bir köşeye, Annabelle’in korunduğu cam bölmeye koyuyorum :eek: Şaka bir yana, en başta yazdığım bana hissettirdikleri ile olsun; fazla renklendirme işlerine girmeyen doğal midleri ve muhteşem vokalleri , temiz, transparan sesiyle olsun, ilk dinlemeden itibaren etkileyen bir dap. Karşılaştırdığım M3s ile aralarında ortak noktalar da bulunmakta(doğal ses üretimi, kontrollü ve hızlı bas, başarılı vokaller, nötrale yakınlık, başarılı enstrüman ayrımı, transparanlık vb…). Geriye bir şey kaldı mı ki? :D

  Ahmet’in de üstünde durduğu, alt zillerin biraz ince ve doğallıktan uzaklaşma konusunda N5ii, M3s’den geride kalıyor. M3s’den teknik konularda (özellikle sahne derinliği ve katmanlandırma konularında) daha üstün olduğunu düşünüyorum. İkisi de fiyatının hakkını veren, hatta fiyatlarının üstünde çalan güzel daplar.

  Fazla uzattım, yazıyı bitiriyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. :worship
   
  DefinitioN, mfya, Baran ve 15 kişi daha bunu beğendi.
 6. GoreGrind

  GoreGrind
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  30 Temmuz 2012
  Mesaj:
  102
  Alınan Beğeniler:
  49
  Yavuz hocam eline sağlık. Çok güzel bi karşılaştırma olmuş, yakınlarda temin ettiğim ve oriolus la birlikte dinlediğim çok sevdiğim bir cihaz n5ii :) Colorfly c4'den sonra, ortalama aynı para olmalarına rağmen çok çok daha keyif ve kalite verdi bana.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 7. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,731
  Alınan Beğeniler:
  4,743
  Çok güzel bir karşılaştırma olmuş Yavuz. Shanling M3s ile Cayin N5II arasında kalanlar için faydalı bir yazı oldu :eek:k:eek:k:eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 8. SalihArslann

  SalihArslann
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  14 Mayıs 2017
  Mesaj:
  640
  Alınan Beğeniler:
  1,394
  Ahmet Hocam yine ansiklopedi gibi yazmış ve bilgi sunumunda hiç cimri davranmamış :D
  Benim aklıma takılan soru şu N5ii K3 Pro ile dinlediğimizde bass ları daha tok ve iyi alabilir miyim. Zaten mid ve sahne genişliği iyi diyorsunuz tiz leride iyi dediniz bu bass noktasında kafam biraz karıştı. Ben basshead e sanki yakın yerlerdeyim ama siz o basslar kulağınıza titriyor diye yazarken ben okuduğum anda bir titredim heyecandan :D
  Bu arada ikinci el satan var mı N5ii :D
   
  4 kişi bunu beğendi.
 9. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  688
  Alınan Beğeniler:
  1,431
  Daha yeni geldi.. Hemen gitmez ikinci elde:)) @Chaturanga, Hayri hocam K3 pro ile biraz dinledi. O fikir verebilir.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 10. SalihArslann

  SalihArslann
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  14 Mayıs 2017
  Mesaj:
  640
  Alınan Beğeniler:
  1,394
  Hayri Hoca top sende bir yorum bekliyoruz. :))
   
 11. Ali görer

  Ali görer
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2018
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  0
  Slm. İnceleme yapan arkadaşlar n5ii almak üzereyim x5iii çok istedim birtürlü kısmet olmadı ikisi arasında tavsiyeniz ne olur amatör bir dinleyiciyim clip+ ep630 la kullnıyordum artık iyi birşey almak istiyorum yolda dinliyorum birde yalıtımı iyi bass iyi dengeli bir kulaklık ta lazım bütçe max 400tl
   
 12. Dersolmaz

  Dersolmaz
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Eylül 2017
  Mesaj:
  87
  Alınan Beğeniler:
  118
  Hocam merhabalar, takip ettiğim kadarıyla zaten yeni FiioFh1 aldınız diye biliyorum. Bence belirli süre bu ürünü dinlemeniz faydalı olacaktır. Daha sonrasında yükseltmek kulağı eğitmek için önemli.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 13. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,251
  N5ii çok daha iyi sese sahip.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 14. Ali görer

  Ali görer
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2018
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  0
  Teşekkür ederim aptx yokmuş yinede tavsiye edermisiniz
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Mart 2018, İlk mesaj zamanı 15 Mart 2018 ---
  Malesef bir yanlışlık var sansa clip+ var şuanda kademeli gidin diyorsunuz tasarım çok hoş ve incelemede iyi bir ürün aptx yok
   
 15. prostheticwhim

  prostheticwhim
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  18 Haziran 2014
  Mesaj:
  614
  Alınan Beğeniler:
  640
  Aptx HD'li Fiio M7 cikacak yakinda diye biliyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 16. akaelos

  akaelos
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  13 Şubat 2017
  Mesaj:
  283
  Alınan Beğeniler:
  237
  3.1 güncellemesi nasıl şuan cihaz stabil mi almayı düşünüyorumda

  SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 17. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  688
  Alınan Beğeniler:
  1,431
  Merhaba,
  Bu ay sonunda bir yeni sürüm daha çıkacak.Yeni çıkan sürüm sonrası head-fi daki konuyu takip etmenizi öneririm.İlk sürüme göre fazla sayıda bulgu düzeltilmiş olsa da, ara ara rastgele parçanın seyrek te olsa durması gibi sorunları tam geçmiş sayılmaz.. Bu aysonu/gelecek ay başına kadar biraz bekleyin..
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 18. akaelos

  akaelos
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  13 Şubat 2017
  Mesaj:
  283
  Alınan Beğeniler:
  237
  Teşekkür ederim

  SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 19. metalorcun

  metalorcun
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2019
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  8
  Zengince bir inceleme olmuş, kulaklarınıza ve ellerinize sağlık. @karanehir35