Classic 2013 tahminleri...

'Apple iPod / iPhone / iPad' forumunda Italoman tarafından 10 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    3 yılı aşkın süredir yenilenmeyen ipod classic için beklentiler arttı. İşte 2013 yeni model için beklentiler:

- ssd hafıza, 128gb/256gb :cheesy:
    - ssd hafızayla birlikte incelen yapı, itouch kalınlığında,
    - itouch 5 ve ipad minide kullanılan çizilmez arka panel,
    - 9pin bağlantı,
    - wi-fi ve ios,
    - dahili hoparlör ve kamera

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Bence classic gene sade kalmalı. Öyle hoparlör, kameraya felan gerek yok.

Ama SSD ve dokunmatik gelirse, inanılmaz küçülebilir ve şarjı çok uzun gidebilir.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,490
    Şimdik bir soru: itouch gibi cihazlarda 64gb'a kadar hafıza mevcut. Bu cihazların hafızaları da ssd mantığında değil midir? Yani bu tip taşınabilir cihazlarda "ssd" büyük yenilik getiriyor mu?

Hız açısından "ssd" mantıklı tabi, ancak aynı kapasitedeki hdd'lere göre 10 kata varan fiyat farkları var iken bir de apple'ın fiyat politikalarıyla o cihazın fiyatı ne olur?

(Bir sürü soru oldu)

4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,247
    Fiyattan bağımsız bence ssd ve ses kalitesi haricinde oynanmamalı özellikle 30pin'i bozmazlar İnş. Bu arada 7.nesil için son diyorlardı yeni model çıkacağı kesin mi ?

5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    classic gelirse kesin ssd olur, dokunmatik olmaz touch varken, click wheel classic için vazgeçilmez. Ama Engin'n dediği gibi ssd çok pahalı, 128gb ssd harddiskin ortalama fiyatı 150$, bu durumda cihazın fiyatı da 350-400$ gibi olur. Touch flash hafızaya sahip, ssd daha yeni bir teknoloji.

Böyle bir cihazı daha hızlı bir veriyolu ile donatırlar, o da light connector oluyor, ama şimdiki modelin halen iOS ve iCloud açığı var, bunu kapatırlar diye düşünüyorum. Hoparlör, kamera, radyo vs. olmasa da olur.

Apple klasiğe son verdiğini hiçbir zaman açıklamadı, sadece iTunes desteğini kaldırdı. Bu da yeni model beklentisini iyice artırdı. Benim tahminim biraz da temennim çıkacağı yönünde.

Edit: bi de 24 bit desteği olacak var ya...

6. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    - ssd hafıza, 128gb/256gb
    - ssd hafızayla birlikte incelen yapı, itouch kalınlığında,
    - itouch 5 ve ipad minide kullanılan çizilmez arka panel,
    - 9pin bağlantı,
    - wi-fi ve ios,
    - dahili hoparlör ve kamera

Bunları okudum ve şu an böyle bir ürün olduğunu farkettim: iPod Touch...

Evet 9 pin ve hafızaların yarı miktarda olması dışında birebir iPod Touch 5 bu ve acı haber de tam buradan geliyor zaten. Apple iPod Classic'i ürün ömrü dolana kadar satmaya ve dolunca da öldürmeye kadar verdi diye çok ciddi bir iddia var. iPod Touch'ın hafızası giderek artıyor malum, Classic ölünce belki 128lik ya da 256'lık bir tane çıkarırlar Classic severler için.

Ama unutmamak lazım bu yılın sonunda muhtemelen Classic raflardan kalkıcak. iPod severler yedeklesin bir tane derim ben :)

7. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    73
    Ben de Saffet'e katılıyorum. Pek bu özelliklerde Classic seri çıkacağını sanmıyorum zira o zaman Ipod Touch'a darbe vurmuş olur.

Belki (ama hiç sanmıyorum) bazı özellikler ve yazılım geliştirilerek 8. bir seri çıkabilir, işte 256GB hafıza, daha iyi bir ekran vs... Kamera filan bence olmamalı, ne kadar çok komponent bence seste okadar bozulma demek.

8. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    Adamlar prototipini bile yapmış :evl

#8 Italoman, 12 Haziran 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Tatlı olmuş aslında :)

10. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,547
    Çok zarif ve şık duruyor. :)

11. sipidikkokarca

sipidikkokarca
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben de classic icin 7. jenerasyon sonuncu diye biliyorum. Ama bu prptotip te çok şık olmuş :eek:k

12. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    ssd, hdd'ye göre yeni teknoloji ve uzun bir zaman sonra onun yerini alacaklar. Ama ssd yeni bir teknoloji değil, bildiğim kadarıyla 20 yıl önce de kullanılıyordu(savaş uçaklarında olması lazım) ssd bildiğimiz flash yongaları üzerinde barındırıp, sadece bu bellekleri bir araya getirmesi, yönetimi ve bağlanma şekli farklı olan bir depolama çözümü. Flash yongalar sürekli olarak geliştiriliyor, cpu çekirdekleri gibi boyutları düşürülüyor falan, maliyetler düşüyor ve kapasite artıyor. Ayrıca verimlilik, hız gibi konuları da geliştiriyorlar, bunlar da daha çok üzerinde olan denetleyicileri geliştirmekten geçiyor anladığım kadarıyla. Hdd kullanmayan diğer tüm müzik çalarlarda bu flash yongaları kullanıyordu zaten. Hangi ssd olacağına göre de daha performanslı olup olmayacağı değişecektir, ssd var ssd var. Touch gibi bellek kullanan müzik çalardan daha performanslı olacak demek bu açıdan zor olur.

Apple'ın ssd kullanmaması büyük hata olur, bir müzik çalarda hdd olması bana zaten hiç mantıklı gelmiyordu, ssd'nin avantajları ipod için süper olur. Tek işi şarkıları saklamak olacağına göre yüksek performanslı bir ssd koymayacaklardır öyleyse, zaten adet fazla olacağından sıkıntı da olur belki, 128gb da olsa o yüzden 150$ gibi maliyeti olacak bir ssd koyacaklarını hiç sanmıyorum. Ama ssd ve diğer yenilikler ile apple yine kazık fiyata bir model çıkarır orası allahın emri.

Bence böyle, yanlış söylediğim birşey de olabilir ayrıca.

13. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    Classic'in mevcut üretim bandına ssd'yi çok kolay entegre edebilirler aslında, bundan dolayı ek üretim maliyeti de oluşmaz. Ssd'li classic satış karlılığını doğrudan arttıracağından yapılmaması için bir neden yok.

Ama böyle bir projesi yok galiba Apple'ın, olsa şimdiye çoktan kokusu gelirdi.

14. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    Apple'ın 10 Eylül etkinliği kesinleşti. Etkinlikte yeni nesil iPodlar da tanıtılacak :)

15. Brabus

Brabus
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Yeni nesil iPod sanmıyorum iP5s ve iP5c tanıtılıcak. Ama Tim amca bize sürpriz yapsa fena olmaz yani :naughty :yourock

16. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    Arkadaşlar yurt dışından (AB hariç) classic getirtme düşüncem var. Önerilerinizi bekliyorum.

17. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,490
    Öneri derken?

18. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    2013 tahminini geçtim, 2014 yılı için bile beklenti kalmadı, iPod Classic resmen tarih oldu.

19. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    gayet güzel..

20. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,761
    De yani, artık üretilmeyecek, siteden de satışı kaldırıldı.