Colorfly C3-Hippo Biscuit Karşılaştırması

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda MikePortnoy tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Merhaba arkadaşlar,

Dx100’den Colorfly 3’e terfi ! edince, elimdeki diğer minik alet Hippo Biscuit ile kısaca bir karşılaştırayım istedim. Nitekim bu şekilde adı duyulmuş fakat çok yaygın olmayan iki cihazı anlamaya çalışırız diye düşünüyorum.

Yapısı ve Kalitesi:

Her iki cihaz da alüminyum gövdeli. Hippo ağırlık olarak C3’ün belki yarısı kadar. Malzeme olarak Hippo daha kaliteli olsa da, C3 ağır bir cihaz olmasının avantajıyla belki daha sağlam görünüyor. Taşınabilirlik açısından ise Hippo küçük boyutuyla biraz daha avantajlı.

Dahili hafıza Hippo’da bulunmazken, C3’te 4 ve 8 Gb dahili hafıza seçenekleri bulunuyor. Her iki cihazın da sd kard girişi mevcut. Hippo 32 gb’a kadar desteklerken, C3 64gb’a kadar destek veriyor. Ben de bunu doğrulayabilirim.

Kesin cizgilerle ayrılan bir nokta da ekran. Hippo’da ekran bulunmazken, C3 sansa clip ekranından küçük bir ekranla bizi uğraştırıyor. Ekranda parçalara bakarken tam ismi yazmadığı için seçmekte biraz zorlanıyoruz. Yine de ekran olması avantaj, en azından insanı çıldırtmıyor Hippo gibi :evl

Ekranlı olmanın avantajı ile C3 daha kolay bir kullanım sunuyor Hippo’ya nazaran. İleri sarma veya parça seçme gibi hususların kolaylığı C3'ü UI’de kazanan yapıyor.

Hippo’nun üzerindeki tuşlar sert bir plastik malzemeden oluşurken, C3’te dokunmatik ekran mevcut. Hassasiyeti ilk elime aldığımda bana göre bir felaketti. Ancak firmware update ile, firma cihazı biraz kendine getirmiş gözüküyor. Cevap süresi genel geçer, çok iyi değil çok da kötü değil. Ancak C3, cevap süresinde Hippo’nun önüne geçiyor. Hippo’da biraz fazla gecikmeler yaşanabilirken, C3 daha az gecikme ile işini yapıyor. Açılış ve kapanış sürelerinde ise C3 daha hızlı tepkiler veriyor.

C3’ün diğer bir artısı da wav dışındaki formatlara da destek vermesi. 24/192 desteği bulunan cihazda wav,ape, flac gibi formatlar çalışıyor.Hippo’da sadece wav ve mp3 formatlarına destek var. Bu durum kullanıcının tercih yapmasında önemli bir etki. Arşivi flac olanlar C3 seçeneğini kullanacaklardır muhtemelen.

Ses:

Hippo transparan ve nispeten nötr bir ses imzası taşırken, C3, sıcak ses imzasıyla biraz daha koyu bir sunum ve daha karanlık bir arka plan sunuyor. Hippo’nun arka planı C3 gibi koyu olmasa da daha temiz.

Alt frekansların çözünürlüğü Hippo’da daha yüksek. Ancak C3 midbas bölgesinde daha vurgulu, daha belirgin çalıyor. C3’ün bas notasındaki vuruşları Hippo’ya göre daha yayvan kalıyor. Hippo alt frekanslarda daha derli toplu bir sunum gerçekleştiriyor. Bas odaklı müzik dinleyenler Hippo’daki bas miktarını az bulacakları için C3’ü tercih etmeliler. Alt frekans miktarı C3'te daha fazla.

Üst frekanslarda ise belirgin biçimde Hippo daha iyi. Hippo’nun tizleri bazı noktalarda rahatsız edici, fakat çözünürlüğü C3’e oranla daha başarılı. C3’ün de tizleri bazı noktalarda kontrolü kaybetse de Hippo kadar belirgin değiller. Sıcak bir üst frekans sunumu var denebilir. Hippo üst frekans sunumunda biraz soğuk kalsa da detayları yansıtmada daha başarılı.

Mid frekans bölümünde Hippo açık bir sunum sergilerken, C3 notaları daha kalın veya bazı noktalarda daha koyu çalıyor. Enstrümanların detayları konusunda Hippo bir adım önde bulunuyor. Vokal ise Hippo’da biraz daha yakın çalıyor. Ancak arka planının koyu olmasının avantajı ile C3 midleri daha tane tane yansıtırken, Hippo’da bazen enstrümanlar birbirine karışabiliyor.

Sahne açısından çok bir fark yok desem yeridir. Ancak C3 enstrümanları daha doğru konumlandırıyor. Sesler daha doğru noktalardan geliyor. Yine de midbas bölgesinde bazen çok öne gelip sahne daraltması sıkıntısını da yaşatıyor C3. Bundan başka enstrümanlar arasındaki boşluk Hippo’da daha ferahken, C3 boşlukları sıcak bir tonlama ile dolduruyor. İlla birisini sahne genişliği konusunda öne çıkaracak olursak bu Colorfly olacaktır.

Enstrüman ayrımını ben karanlık arka planı sayesinde C3’te biraz daha iyi buldum. Özellikle üst midlerin üst frekanlarla birleştiği noktalar açık çalan yapısı sebebiyle, Hippo’da enstrümanların birbirine girmesi sonuçlarını doğuruyor.

Güç açısından ise Hippo kesin çizgilerle bir üstünlük sağlıyor. Kafaüstü kulaklıkları beslemek sürmek her iki cihazda da zor. Az güç isteyen kafaüstü kulaklıkların dinleme seviyesine ben C3 ile biraz zor ulaşılacağı kanaatindeyim. Tabii bazı istisnalar vardır muhakkak. Pfe232 gibi bir kulaklığın ise, her iki cihazla da normal dinleme seviyesinde dinlenebileceğini hiç sanmıyorum.

Sonuç: Açık karakterli ya da üstlerin önde olduğu kulaklığı olan, elektronik tabanlı müzik dinleyen, daha müzikal bir sunum isteyen C3’ü; koyu karakterli kulaklıkları tercih eden veya üstleri çekinik kulaklıkların sahipleri, enstrümental müzikleri sevenler, nötr ve transparan ses yapısını isteyen Hippo tercih etmeli. Tabii bu tercihlerde, kullanım kolaylığı ekran, format desteği gibi konular fazlasıyla öne çıkacaktır. Her iki cihazın birbirine karşı kurduğu üstünlükler olsa da ben iki cihazı ayrı ayrı sebeplerden dolayı tercih ederim. Yine basitçe karşılaştıracak olursak, her iki cihaz da ses açısından bana göre clip’ten daha iyiler.

Hepinize sevgiler.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. necrophites

necrophites
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık Ateş, güzel bir karşılaştırma olmuş :eek:k Hippo'ya karşı olan önyargım kırıldı diyebilirim, hatta birini seç deseler püskeviti seçerim gibi geldi :wink İkisinde de LO çıkışı yok sanırım?

3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Teşekkür ederim. :)

İkisinin de phone outları mevcut sadece.

4. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Eline sağlık evet :) Geçen yazında bendeki püsküü aşkını bitirmiştin zaten, bunda tam -'ye düştü bakış açım :)

5. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Elinize saglik Ates Bey.

6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Teşekkürler arkadaşlar :)

7. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Karşılaştırma için teşekkürler hocam. :)

8. Carlito

Carlito
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    138
    elinize sağlık teşekkürler :)

9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Teşekkürler arkadaşlar :) Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

10. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Ateşcim eline sağlık, ne zaman aldın ne zaman karşılaştırdın hatta ne zaman yazdın helal olsun :evl

Bir de ''Enstrüman ayrımını ben koyu arka planı sayesinde C3’te biraz daha iyi buldum'' burayı anlamadım ben. Koyu arka plan, daha iyi enstrüman ayrımı mı sağlıyor? :-*

11. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Gene koyu yazdık şu lafı ya :testere

Karanlık olacak karanlık :testere

Hemencecik yazıverdim. :-*

12. necrophites

necrophites
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Ateş'in karanlık korkusu var Umut hocam, gitmeyin üstüne ;D

13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Bir yerde karanlık baska yerde koyu yazılmış Kusura bakmayın hata icin :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    İnceleme için teşekkürler.

15. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,852
    İnceleme için teşekkürler. X5 veya ZX1'in sırası gelinceye kadar ara değişim galiba.

16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Teşekkürler arkadaslar :)

Erken konuşmak doğru degil gerçi ama, fiio ve Sony ürünleri bana pek hitabetmiyor. Qlsden sonraki adım muhtemelen Hifiman olur. Kısmet artık :)

17. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Eline sağlık Ateş abi ,sende bütün orta seviye dapları kullandın neredeyse :evl

18. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,134
    Elinize sağlık.
    Hippo, gerçekten kasa yapısıyla klasik olmaya adaymış.

19. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Teşekkürler arkadaslar :)

Ali daha denemedigim seyler var Rocoo lar gibi mesela :)

Serhat Bey, ben tipini beğeniyorum aslında Hipponun. Tek problemi kullanımının felaket olusu..

20. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Bende re262'yi sürebilen bir dap alayım diye almıştım ama beklentilerimi çok aşmıştı rocoo p :evl