Custom Art Pro330v2 İncelemesi

'Custom Art' forumunda MikePortnoy tarafından 25 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Merhaba arkadaşlar,

Hepimizin bildiği gibi, kısa süre önce Polonya bazlı Custom Art firmasının amiral gemisi Harmony 8 Pro’yu inceledik. Bu yazıda da firmanın ikinci sıradaki ürünü Pro330 v2’yi incelemeye çalışacağız.

Firma sahibi Peter ile ilgili bilgileri uzun uzun verme kısmına bu yazıda girmeyeceğim. Zaten hepimizin malumu, kendisi gayet ilgili ve yardımsever biri. Geçen süre zarfında, pazar günleri dahi olsa son derece hızlı geri dönüşler yaptı. Kendisinden bazı ürünlerin demolarını da talep ettim. 2015 yılında demolar elimizde olacak diye umuyorum. Amerika turunun bir benzerini yapabileceğiz sanırım.

Yapı Kalitesi ve Kutu İçeriği:

Aynı amiral gemisi gibi, Pro330 da iyi bir işçiliğe sahip. Oldukça pürüzsüz yüzeyiyle kendisini kulakta unutturuyor. Harmony 8’e göre kulağa daha iyi oturuyor açıkçası, kasa olarak daha ufak bir kulaklık. Tabii bunda 8 sürücüye karşılık Pro330’da 3 sürücü olmasının da etkisi var. Kanal uzunluğu hemen hemen aynı. Pro330’da, 2 yol var. Bu yollardan birinin kalınlığı ötekine göre bir kaç mm dar. Görebildiğim kadarı ile, Pro330’da Sonion driverler kullanılmış.

Geçmiş dönemde Peter’in yapmış olduğu kulaklıklarla karşılaştırıldığında, gerek Harmony, gerekse Pro330 açısından işçiliğin oldukça ilerlemiş olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Harmony’ye göre fit sorununu daha kolay atlattığımı belirteyim. Zira Harmony’ye kulağımın alışması 1 ay kadar zaman aldı. Kalıplarının da aynı olduğunu düşünürsek, her iki kulaklığın da şu anda fit sorununun bulunmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Peter bu konuda iyi iş çıkarmış.

İncelemeye konu olan Pro330v2, emerald green ve faceplate üzerine ahşap kaplama olarak yapıldı. Harmony ile karşılaştırılınca, sanki daha güzel bir renge sahip gibi gözükse de, Peter’in dizaynı olan Harmony 8 Pro daha hoş bir kombinasyona sahip.

Kulaklık, yine Harmony 8 gibi oldukça sadece bir kutunun içerisinde, Pelican koruma kabı, temizleme çubuğu ve sünger nem emici ile beraber geliyor. Kısacası çok birşey yok. Bence yeterli bir custom için. Ben büyük firmaların can-canlı sunumlarından ziyade, Custom Art gibi butik firmaların sade sunumlarını daha çok seviyorum. Varsın süslü olmasın..

Kablo soket yeri de gayet sağlam yapılmış gözüküyor. Tatlı sıkı bir geçiş var. Kabloya ayrı bir parantez açmayacağım. Zira Harmony 8 Pro incelememizde yeterince anlattığımı zannediyorum. Yine basit bir özet geçmek gerekirse, kablonun Y ayrımı biraz yukarıda kalmış. Bu durum, kulak ile çene arasında biraz çokça mesafe olan kullanıcılar için, konfor problemi yaratabilir.

Elimizde Pro330v2 kablosu ile beraber Peter’in stok olarak sunduğu iki farklı renk kablo oldu. Pro330 ile beraber gelen siyah kabloyu ben daha başarılı bulduğumu söyleyeyim. Sanki Harmony 8’in beyaz kablosundan daha sağlam ve kaliteli gibi geliyor ele alındığında.

Ses Meselesi:

Aslında Pro330v2 ile alakalı olarak, Custom Art’ın sitesindeki analitik özellikleri barındıran yıldızlama işi garibime gitse de, hemen sol tarafındaki frekans eğrisi işin doğrusunu gösteriyor diyebiliriz.

Hafif analitikvari bir kuruluk ve alt frekans eğrisi gösterse de, Pro330 midlerin ve alt frekansların önde olduğu, güçlü ve dolu dolu çalan bir kulaklık olarak resmedilebilir. Ses imzasını da koyu veya açık olarak nitelendirmek yerine, nötr ve kalın notalı bir sunum var dersek yerinde olacaktır.

Müzisyen arkadaşlarımız bilirler, sahnede yer monitörleri vardır. Bu yer monitörlerinden alt frekans ve midler çoğu zaman daha fazla duyulur. Pro330v2 de aynı böyle seslenen bir kulaklık. Bence en iyi tarafı, kulaklıkla sahnede çok rahat monitörleme yapılabilmesi olacaktır.

Kulaklığı burn-in etmekte fayda var. Zira ses biraz açılıyor.

Alt Frekanslar:

Alt baslar geniş bir alandan geliyorlar. Vuruşlar ne çok sert ne çok yumuşak, arasında bir performansı var denebilir. Üst düzey kulaklıklar gibi derinlere inme mevzusunda çok başarılı olmasalar da, kendi fiyat bandı içerisinde iyi bir iş yapıyorlar. Detay seviyesi kabuledilebilir ölçülerde.

Pro330v2, vuruşların dozunu olması gereken kadar ayarlıyor. Kayıttan ayrık olarak, sürekli aynı güçle vurmaya çalışmıyor, vuruşlar enstrümanlar yoğunlaştığı zaman kaçmıyor. Bundan başka vuruşların tonu yapay değil; armatürvari bir havada çalmıyorlar.

Miktar olarak az olmamalarına rağmen, altların fazla yoğunlaşan bir sunumu yok. Gövdesi, kulağı makul seviyelerde dolduruyor. Harmony 8 Pro’ya göre daha fazla alt frekans miktarı mevcut.

Midbas kısmı ise yine kabuledilebilir seviyelerde detaylı olmakla beraber, yoğunlaşıp-kamburlaşıp sahneyi pek sıkıştırmıyor. Mümkün mertebe kontrollü bir yapıya sahip. Frekansları örtme gibi bir durumu da yok.

Kısacası altların, midlerle ve üstlerle olan dengesi iyi denebilir.

Mid Frekanslar:

Kulaklığın en iyi olduğu kısımlardan biri. Genel sunumu sahne üzerinde çok yakın olmamakla beraber, ton olarak biraz renksiz-duygusuz bir sunumla, temiz ve kalınca- (tam olarak öyle olamasa da) doğala yakın notalarla çalıyor. Kulaklık notaları sıcaklıkla kuruluk arasında ve çok hafifçe perdeli verse de inceltip tonu bozmuyor. Midler de oldukça gövdeli. Enstrüman sesleri tok geliyor. Bu kısım kulaklığı ‘’güçlü’’ kılan unsur olarak göze çarpıyor diyebiliriz. Alt midler ile orta midlerin sunumu ve detayı da kabul edilebilir ölçülerde.

Üst midler ise, frekans eğrisi üzerinde çukurlar halinde sunulmuş gibi gözüküyor. Ton bozulması gibi unsurlar olmasa da ben detay konusunda biraz eksik buldum bu noktayı. Mesela, trompetlerin üstlere çıktığı yerlerde, nota inceldikçe, enstrümanı sahnede hafif geriye doğru atıyor.

Ancak çok iyi olduğu bir kısım var: Sibilans. Uzun zamandır, 1P2-Mentor-Harmony 8 Pro dahil, dinlediğim kulaklıkların çoğunda sibilans meselesinin tam olarak çözülemediğini gördüm. Pro330v2’de neredeyse hiç sibilans izine rastlayamadım. Sibil sibil kayıtlarda dahi, vokalleri kontrolde tutması gerçekten güzel birşey. Tabii bunda, üst frekansların geride olmasının da etkisi var.

Vokallerin birazcık duygu eksikliğine ve midlerin genel yakınlığına rağmen çok yakın söylemediğini ekleyeyim. Dinleyiciyi yormadan sesleniyorlar.

Üst Frekanslar:

Ses meselesinin başında belirttiğim gibi, yıldızlı grafikle pek alakası olmayan bir yapıdalar ve sunumda müziği biraz arka planda ve biraz havadarlıkla takip ediyorlar. Gayet yumuşak ve yine tok notalarla, belki birazcık köşeli fakat kulağı yormadan sesleniyor üst frekanslar. Miktar olarak mid ve alt frekansların arkasından, son derece affedici bir sunum ile geliyorlar. Yani kötü kayıtlara oldukça katlanabilir bir kulaklık olmuş.

Aynı şekilde üstler, parlak ya da karanlık da değiller. Ortada bir noktadalar. Çözünürlük seviyesi ise yine kabul edilebilir ölçülerde. Ama aşırı mikro detay olsun, çözünürlük tavan yapsın, üstler kulağımı delsin diyorsanız size göre bir kulaklık olmayabilir Pro330v2. Zaten çok detaylı çalan ve kontrolü kaybetmeyen customlar, 1000 dolar bandı fiyatlarda. Üstlerin kontrolü de, miktar olarak az ve geriden gelmesinin etkisi ile, oldukça iyi seviyelerde.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Pro330’un sahnesi havadarlık yönünden durumu kurtarır bir görüntüde, ancak sıkışık da çalmıyor. Tabii Um3x gibi karanlık bir havası da yok. Yani Um3x’teki gibi bir boğukluk-sıkışıklık da hissedilmiyor. Ancak çok çok da ferah değil. Yani Harmony 8 Pro veya RE272’deki gibi bir ferahlık yok, fakat 272 gibi cılız da çalmıyor.

Pro330’un sahnesi yanlara doğru çok geniş olmasa da derinliğini iyi buldum. Enstrümanlar arası boşluğu yatay eksenden ziyade, derinlemesine daha iyi anlıyoruz. Yanlarda konumlu enstrümanlar daha yakın çalarken, öne doğru konumlananlar uzağa çekilebiliyor. Katmanları da yeteri kadar belli ediyor Pro330v2.

Enstrüman konumlandırmasını beğendim diyebilirim. Mesela fiyat olarak aynı seviyede bir kulaklık olan Heir 5, hafif sağ ve hafif solda olması gereken vurguları ortada toplarken, Pro330 biraz orta-sağa ve orta-sola doğru açarak veriyor.

Enstrüman ayrımı da, benim fikrime göre son derece iyi. Dinlediğim orta düzey hemen bütün kulaklıklardan daha iyi bir enstrüman ayrımına sahip. Tabii kulaklık, çok hızlı olmamasına bağlı bir şekilde, metal müziklerde biraz çuvallayabiliyor. Enstrüman ayrımı iyi olmasına rağmen, aralardaki boşluklar kuru bir hava ile dolu.

Kısa Kıyaslar:

RE600 vs Pro330v2

RE600, tabiri caizse biraz teneke gibi kalıyor Pro330’un sunumu karşısında. Sahne derinliği ve genişliği, enstrümanların ayrımı ve gövdesi, frekansların kontrolü ve dengesi gibi konularda Pro330v2 üstünlük sağlarken, midlerin ve üstlerin canlılığı gibi konularda RE600 galip geliyor. RE600’ün açık, duygulu ve sıcak sunumuna karşılık, Pro330v2 daha nötral, kontrollü ve rafine çalıyor.

Heir 5 vs Pro330v2

Heir 5’in altları daha dar bir alandan fakat daha derinlere inerek hafif yapaylıkla sunulurken, Pro330 sahneyi daha çevreleyici ve daha tok-vurgulu bir alt frekans sunumuna sahip. Heir 5, oldukça renkli, ince notalarla ve sıcak çalarken, Pro330v2 çok daha nötr ve doğal-kalın notalı bir sunuma sahip. Heir 5’in üstleri dağınık-yavaş fakat daha belirginken, Pro330 daha sakin, doğal, yumuşak ve çok daha kontrollü. Heir 5’in üstlerin belirginliğine bağlı olarak mikro detay işinde daha başarılı hissettirdiğini, buna karşılık Pro330’un enstrüman ayrımında daha iyi neticeler verdiğini ekleyeyim.

Son Söz:

Kendileri kadar koyu olmasa da, kısmi olarak HD650 ve belki biraz HD600 tarzı kulaklıkların ses imzasını seven, güçlü ve dolu dolu bir sunum arayan, üstleri miktar olarak az isteyen, alt frekansları gövdeli tercih eden ve midleri, altlarla beraber hafif yakınca duymak gibi istekleri olan dinleyicilerin tercih edebileceği bir kulaklık Pro330v2. İzolasyon ve fit işinde de son derece iyi. Müzik türü seçtiğini görmedim açıkçası. Her tür kaynakta da iyi çalıyor. Fakat Pro330v2 için biraz üstleri belirgin bir kaynak kullanmak gerekebileceğini ekleyeyim.

Tabii bütün bunlarla beraber, çözünürlük konusunda beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor. TOTL’lar gibi rafine bir sesi olmasa da, bütçesi yüksek seviye custom’a yetmeyenler için bir alternatif sayılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var; Pro330v2 yaptığı işler açısından 5 dakika ile anlaşılacak bir kulaklık değil. Biraz uzun dinlemek gerekiyor. İlk kulağa takıldığında bu açıdan yanıltıcı olabiliyor.

İncelememin sonuna ufak bir not ekleyeyim, yanıltıcı olabileceği belirtmekle beraber, Pro330’un genel sunum tarzını Spiral Ear SE5’e benzettim. Tabii Se5 gibi çaldığı anlamında anlaşılmasın bu.

İncelemede Kullanılan Ekipmanlar:

Hifiman Hm901
    IPhone
    SilverFi IEM2 Kablosu

Son olarak fiyat ekleyeyim:

Değiştirilebilir Kablolu Versiyon: 575 Euro
    Sabit Kablolu Version: 500 Euro

İncelemeyi okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize sevgilerimi sunarım.

Collapse Signature Expand Signature
    10 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Eline sağlık Ateş abi güzel bir kulaklık ve bir o kadar güzel incelemesi :)

3. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Kulagina saglik Ates abi :) HD650 ayarinda ise buna yonelmek daha mantikli geldi. HD650'nin disarda dinlenilmeyecegini goz onune alirsak :)

4. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,864
    Harika inceleme. Ses açıklamasında kullandığınız cümleler oldukça net ve açıklayıcı olmuş. Bir Custom sahibi olmak nasıl bir his hep merak ederim. Umarım bir gün ben de yaptırırım kendime bir tane :)

HD 650'ye hasta olduğumu düşünürsek bunu düşünebilirim ilk custom denemesi için.

5. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    @MikePortnoy
    Siz böyle Ciem'leri inceledikçe benim satın alma isteğim artıyor. Son derece güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.

6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Teşekkürler Cumhur, senden de bekliyoruz incelemeleri :)

Tam olarak 650 gibi olmasa da benziyor. Eğer hafızan beni yanıltmıyorsa 650'nin biraz midleri geride olanı gibi çalıyor Amed'cim. :)

Teşekkürler, üst seviyelere bütçe yetmiyorsa düşünülebilir bir kulaklık. Ama tekrar ediyorum, beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor. :)

İnşallah bir gün custom deneyimi yaşarsınız. Güzel bir deneyim. :) Tabii ne kadar ekmek o kadar köfte devreye giriyor.

Hadi'cim senin olayında hak veriyorum sana ama, benim başıma seninki gibi birşey gelmedi. Ne diyeceğimi bilemedim.

Kulaklık çok benim tarzım değil. Ne beğendim ne beğenmedim. Arası diyelim. Kötü de değil çok iyi de değil. Ben üstleri biraz daha belirgin kulaklıkları tercih ediyorum açıkçası.

7. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Brainwavz M5 ve Vsonic Gr07 Bass Edition gelecek inşallah :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    İnceleme için tesekkur ederim Ates abi. :)

#8 Solanahtarı, 25 Kasım 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Kasım 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Talihsizlik diyelim, normalde yapmayacağı birşey. Ben 4 hafta kadar bekledim sorun çıkmadı, pro330 için de teyit aldı tekrardan. Böyle birşey olması şaşırtıcı.

10. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    Eline, kulağına sağlık Ateş abi. Güzel bir inceleme olmuş :)

Bu kulaklıktan ilk bahsedildiğinde sitesindeki yıldızlara da bakarak re272 upgrade'i diye düşünmüştüm ama tam olarak öyle değilmiş sanırım :)

11. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Kulaklarına sağlık abi.Teşekkürler. :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Teşekkür ederim :) Aslında ben de öyle bekliyordum yıldızlı muhabbete bakılırsa. Ama hemen yanındaki frekans grafiği gerçeği anlatıyor. Oraya bakmadan aldığım için durum değişik oldu :)

Re272 hala özel bir kulaklık. O fiyatlara 272 gibi çalan alet bulmak gerçekten zor.

2 kişi bunu beğendi.
  13. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154

Söylediklerine katılıyorum abi. Belki re272'nin upgradi olmasada hd650 aşıklarının yönelebilecekleri fiyatına göre iyi bir kulaklığa benziyor :D

Bu arada rengi gerçekten çok hoş güle güle kullanın :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    Saolun , var olun inceleme için ... Seneye bu zamanlar kısmet olursa bi cesaret bende kastım almayı düşünür olacağım :evl tabi inear sd3 small almaz isem ;) onun yeri başka :cool:

2 kişi bunu beğendi.
  15. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,774
    İnceleme için teşekkürler.Re600 için teneke gibi derken kasıt neydi basları mı acaba?

16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Alt frekans farkından ziyade, frekansların sunum güçsüzlüğü diye betimleyebilirim zannedersem. Alt frekans farkı da var ayrıca tabii.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  17. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Sunum güçsüzlüğü derken genel sunumun güçsüzlüğü mü yoksa genel ses kalitesi farkı mı?

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Aslında dürüst olmak gerekirse ikisi de. Tabii Re600 benim gözümde hala çok iyi bir alet. Hele hele şu andaki fiyatı ile kaçmaz.

Re600 daha farklı tonlaması olan bir kulaklık pro330a göre. Daha sıcak çalıyor ama notaları ince telden veriyor.

2 kişi bunu beğendi.
  19. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Ben daha dinlemedim ama incelemelerden okuduğum kadarıyla kendine has bir karakteri olan ve işinin müzik dinletmek olduğunu düşündüğüm bir kulaklık bilmem katılırmısınız?

20. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Eğer Re600 için konuşuyorsak; Re600 doğru kombinasyonla çok iyi olabilecek bir kulaklık. Tanıları da yerinde. Ben Heir 5ten sonra Re600e geçtiğimde daha tatlı bir sunum bulmuştum.