Dap cihazlarıyla ses kaydı yapılabiliyor mu?

'Genel Tartışma' forumunda Zendo tarafından 18 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

1. Zendo

Zendo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhaba. Ben de daha kaliteli müzik dinlemek için bu cihazlara geçiş yapacağım. Aynı zamanda sosyal medyada podcast tarzı kısa ses kayıtları atmak istiyorum. Laptop ta mic girişi yok. Ekran kartı yada ses kayıt cihazlarıyla uğraşacağıma bu dap cihazıyla kayıt alabilir miyim?

2. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Bir ara Amazon'da Sennheiser'in Apple lightning girişli mikrofonlu bir kulaklığı vardı( 3D ambeo). Podcast ve video içerikler için muazzam kalitede ses kaydediyordu. Sanırım 400-500 lira bandında satılmıştı. İncelemelerine bakın derim. Dap denilen aletler daha çok yoğun müzik formatlarını dinlemek üzerine bildiğim kadarıyla.

onurdogan4 ve Zendo bunu beğendi.
  3. Zendo

Zendo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Android yazılım, spotıfy tidal felan görünce bu da vardır belki diye bi soruyum dedim. Mikrofonu takar kullanırdım iyi olurdu. Tavsiye için teşekkürler inceleyeceğim.

4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,998
    Pioneer XDP 300R de sanki mikrofon vardı diye hatırlıyorum, hatta cihazın telefon olması için tek eksiği SIM kart yorumunu yaptığımı hatırlıyorum.

Ama eski bir cihaz yani 4-5 yıllık sanırım almak ne kadar mantıklı olur tartışılır. Ses olarak şu anda ondan daha iyi ve yeni birçok cihaz var.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Ekim 2021 ---
    Ek olarak yeni çıkan Android DAP lardan harici mikrofon desteği verenler olabilir ama bunu bilmek zor. Çünkü DAP larda en çok merak edilen konulardan biri mikrofon olmadığı için bu bilgiyi bulmak zor olabilir. Üreticilere sorarak öğrenebilirsiniz belki.

Collapse Signature Expand Signature
    #4 Chaturanga, 20 Ekim 2021
    Son düzenleme: 20 Ekim 2021
    Zendo bunu beğendi.
  5. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Dijital ortamda mikrofonla ses kayıtı oluşturabilmeniz için ; kullandığınız audio interface'in ,
    a-) Mic-pre ,
    b-) ADC ( Analog to Digital Convertor )
    katına sahip olması gerekir.

Bildiğim kadarıyla DAP'lar - sadece müzik dinlemeye yönelik olarak tasarımlandıkları için - genellikle bu tür katları içermezler. Dolayısıyla sizin tercihen yapmanız gereken ; bir mikrofon ve harici bir "all in one" ses kartı edinmektir. Eğer ben ses kartı vs. ile uğraşmak istemiyorum derseniz ; o zaman bir USB mikrofon edinmek sizin için daha pratik bir alternatif olabilir. USB mikrofonlar ; kendi üzerilerinde gerekli bileşenleri ihtiva ettikleri için , bilgisayarın usb portuna mikrofonu takarak kayıt alma ( eğer kalite düzeyi konusunda özel bir beklentiniz yok ise ) imkanını sunuyor.

Pandemi sürecinde yaşanan kapanma olgusu nedeniyle özellikle USB mikrofon satışları bir hayli artmış görünüyor. Bu yüzden ikinci el piyasasından ; gerek USB mikrofon gerekse " all in one" ses kartını uygun fiyatlara temin etmek şu sıralar oldukça mümkün.

Collapse Signature Expand Signature
    Zendo bunu beğendi.