DAP için Bluetooth Uzaktan Kumanda

'Diğer Ekipman' forumunda ziprar tarafından 1 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Daha önce sohbet konusunda bahsetmiştim ama kaybolmasın diye ve belki başka yazmak isteyen olabilir diye buraya aktarmak istedim bu konuyu.

Dap'lar için olan bluetooth uzaktan kumandalar, genelde play/pause, ses arttırma/azaltma, şarkı ileri/geri gibi fonksiyonlara sahip oluyorlar. Amacı da bu tip fonksiyonları gerçekleştirmek için dap'a uzanma gerekliliğini ortadan kaldırmak. Dap çantada falan olduğunda epey kullanışlı olabilirler, veya masa üstünde dururken bile kulaklığın kablosu vs. bağlı olduğu için dap üzerinden birşeyleri değiştirmek yerine kumanda daha kullanışlı olabiliyor.

Benim deneyimlediğim kumanda Astell&Kern'ün RM01 diye bir modeli. Bunu kullanarak AK70mk2'ye bağlanabiliyorum. Olasılıkla AK'nın bütün dapları bunu kabul edecektir diye düşünüyorum. Çünkü aletin bağlanma prosedürleri oldukça genel. iPad'de de çalıştırabildim. PC'de de çalıştırabildim. Bunu bir çeşit klavye (input device) olarak görmesinden yola çıkarak, normal bir bluetooth klavyeyi AK70'e bağlamayı denedim hatta. İlginçtir, o da bağlandı. Klavyedeki media tuşları üzerinden komut alabiliyor. Hatta yön tuşları bile kontroller üzerinde gezinmenize izin veriyor, ama üzerinde olduğumuz kontrolü enter/return tuşu ile basabilir miyiz diye baktım ama olmadı. Neyse media tuşları zaten o işlevleri çalıştırıyor.

Bu aynı kumandayı wm1a'da denedim, ama pairing kısmı için sony biraz farklı bir yol izliyor gibi. Pairing gerçekleşmiyor. Ama gerçekleşse sanki devamı çalışacak gibi düşünüyorum. Çünkü sony'nin de nws20 diye bir kumandası var wm1a için (ve hatta A30 gibi seriler için de imiş aynı zamanda). O kumandayı AK dap'ı olanlar kullanabiliyor.

Belki sony ileride bir firmware update ile kumanda pairing protokolünü daha genel hale getirirse, o zaman her tür kumanda ve hatta herhangi bir bluetooth klavye de wm1a serilerinde de çalışabilir hale gelebilir diye düşünüyorum.