DAP PUAN TABLOSU R10

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda VirtuFortuna tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,848
  Alınan Beğeniler:
  5,579
  Tera empedans mevzusundan ziyade zaten miktar olarak çok fazla bas ve bas dokusu veremeyen bir cihaz diye biliyorum. Hiç dinlemedim ama edindiğim izlenim bu yönde. Yani sorunun sırf çıkış empedansı olduğunu sanmıyorum.

  DTR1 incelemesi gelecek sırası geldiğinde. Bas açısından bir eksiklik duymadım şu ana kadar. Bu konuda beklentileriniz ve kulağınızın ne ölçüde geliştiği de önemli. İlk başlanan zamanlarda bas miktarına çok büyük önem atfedilirken daha sonraları miktar önemini yitiriyor.

  Çıkış empedansı mevzularıyla çok ilgilenmiyorum. Farklı kulaklıklarla deneyip duyduğum sese göre yorumlarım. "Bu cihazın çıkış empedansı şöyleymiş, o zaman yandık" tarzında bir ön kabullenme ile hareket edersem düzgün inceleme yazamam. Bakış açımı yanlış yönde etkiler. O yüzden cihazların teknik rakamları benim için önemsizdir.

  Eğer hiçbir başka özellik aramıyorsanız DTR1 müthiş bir cihaz. Bana göre Lotoo Paw Gold'dan bile iyi olabilir, ki Paw Gold'un Tera'dan iyi olduğu kabul edilir. Dijital ve analog katlarını ayrı bataryaya bağlamasıyla bile çok farklı bir yerde DTR1 tasarım olarak. Kafaüstü kulaklıkları sürecek gücü de üretebiliyor.

  Teknik konulara çok fazla takılmayın, ne duyuyorsanız odur. Tera size uymadıysa bence ona kulaklık bulmaya uğraşmayın hiç.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 2. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  388
  Alınan Beğeniler:
  1,076
  Sonuçta en iyisi eşlestirip dinleyip deneyerek görmek olsa da her zaman Türkiye'de özellikle bu fırsatınız olamayabiliyor. Bir reviewer olarak , şu anda yaptığı gibi, Berkhan'in gözünü kapatıp duyduğunu yazması en doğru olanı. Fakat onun da farklı tipte bir çok iemle eşleştirecek zamanı ve imkanı olmayabilir. Ondan dolayı, özellikle yeni alım öncesi karar verme aşamasında, experimental yaklaşım yanında varsa bilimsel/teknik bakış açıları, onları da kullanmak lazım.

  Teknik kısım için şöyle internette kısa bir araştırma yapınca, aşağıdaki yazının güzel bir giriş oldugunu görüyorum..İlgilenenler için..

  http://nwavguy.blogspot.com/2011/02/headphone-impedance-explained.html?m=1
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. hbcke

  hbcke
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  16 Temmuz 2019
  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeniler:
  31
  @CongoFather hocam öncelikle yanlış anlamışsınız. Output Impedance derken kaynağın empedansından bahsediyor. Kulaklık empedansı konusu apayrı bir konu elbette verdiğiniz kaynaktaki gibidir.
  Ben Tera Player dan önce böyle bir şeyin varlığından haberdar değildim. Her cihazın belli bir output impedance ı oluyor. Yeni nesil kaynaklarda bu output impedance 1 den düşük. Genel kural olarak output impedance 8 ile çarpmak gerekiyormuş.
  yani 1 output impedance olan kaynak 8 ohm ve üzeri kaynaklarda bassı olduğu gibi vermekte. Teranın output impedance ı 10 ohm ve 20 ohm olmak üzere iki cıkışa sahip. Yani düzgün bass alabilmek için 80 ohm veya 160 ohm üstü bir kulaklık gerekiyor.
  Bu output impedance konusu daha önce astell and kern ak100 de de yaşanmış. Onun için RWAK modelleri piyasa sürülmüş. Tera player için de Rusya da symmcat diye modlayan bir abimiz var o da bu output impedanceları çok düşürmüş.
  Bu output impedance konusunun gerçekliğini farklı kulaklıklar yaptığım denemelerde doğru olduğunu gördüm. Denemelerimde bassın az yada çok az olduğu durumlarda diğer frekanslarda da garipleşmeler oldu.
  İşin kötü tarafı Tera player 150 ohm bir kulaklığı sürmek için tasarlanmamış.
   
 4. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  388
  Alınan Beğeniler:
  1,076
  Yanlış anlamadım. Kaynağın empedansı ile kulaklığın empedansıni bir arada değerlendirmek lazim. Rule 1/8th şeklinde bahsettiğiniz kural ve kaynağı da yazıda verilmiş. Başlığı headphone impedance explained olsa sa, yazıda kaynak ile ilişkisi de hem speakerlarda hem de headphone lar ozelinde anlatilmış. Ideal kaynağın çıkış empedansının bu arada genel kabul 0 a yakın olması beklenir..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. hbcke

  hbcke
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  16 Temmuz 2019
  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeniler:
  31
  Ben onu kastetdiğinizi anlamamışım özür dilerim sonradan gördüm output impedance kısmı olduğunu.
  @CongoFather
   
 6. black81

  black81
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2019
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  0
  2019 da 2k - 3k bandında cihazlarla yarışacak kalitede 4 te 1 i fiyata dap yapiyorsun (DTR1) ama dokunmatik ekran koymuyorsun. Tabii old Skool diye de bir olay var ama devasa arşivlerle nasıl başa çıkacaksın. Cihazı denemeden yorum yapmak doğru değil ama hem penon audiodaki hem head fi deki hem de bu listedeki sırasına bakarsak eğer sansa clip plusin yaptığını yapmış DTR1. Umarım LPGT gibi dokunmatik ekranlısı da gelir.