DAP PUAN TABLOSU R10

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda VirtuFortuna tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,673
    Tera empedans mevzusundan ziyade zaten miktar olarak çok fazla bas ve bas dokusu veremeyen bir cihaz diye biliyorum. Hiç dinlemedim ama edindiğim izlenim bu yönde. Yani sorunun sırf çıkış empedansı olduğunu sanmıyorum.

DTR1 incelemesi gelecek sırası geldiğinde. Bas açısından bir eksiklik duymadım şu ana kadar. Bu konuda beklentileriniz ve kulağınızın ne ölçüde geliştiği de önemli. İlk başlanan zamanlarda bas miktarına çok büyük önem atfedilirken daha sonraları miktar önemini yitiriyor.

Çıkış empedansı mevzularıyla çok ilgilenmiyorum. Farklı kulaklıklarla deneyip duyduğum sese göre yorumlarım. "Bu cihazın çıkış empedansı şöyleymiş, o zaman yandık" tarzında bir ön kabullenme ile hareket edersem düzgün inceleme yazamam. Bakış açımı yanlış yönde etkiler. O yüzden cihazların teknik rakamları benim için önemsizdir.

Eğer hiçbir başka özellik aramıyorsanız DTR1 müthiş bir cihaz. Bana göre Lotoo Paw Gold'dan bile iyi olabilir, ki Paw Gold'un Tera'dan iyi olduğu kabul edilir. Dijital ve analog katlarını ayrı bataryaya bağlamasıyla bile çok farklı bir yerde DTR1 tasarım olarak. Kafaüstü kulaklıkları sürecek gücü de üretebiliyor.

Teknik konulara çok fazla takılmayın, ne duyuyorsanız odur. Tera size uymadıysa bence ona kulaklık bulmaya uğraşmayın hiç.

Collapse Signature Expand Signature
  2. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,118
    Sonuçta en iyisi eşlestirip dinleyip deneyerek görmek olsa da her zaman Türkiye'de özellikle bu fırsatınız olamayabiliyor. Bir reviewer olarak , şu anda yaptığı gibi, Berkhan'in gözünü kapatıp duyduğunu yazması en doğru olanı. Fakat onun da farklı tipte bir çok iemle eşleştirecek zamanı ve imkanı olmayabilir. Ondan dolayı, özellikle yeni alım öncesi karar verme aşamasında, experimental yaklaşım yanında varsa bilimsel/teknik bakış açıları, onları da kullanmak lazım.

Teknik kısım için şöyle internette kısa bir araştırma yapınca, aşağıdaki yazının güzel bir giriş oldugunu görüyorum..İlgilenenler için..

http://nwavguy.blogspot.com/2011/02/headphone-impedance-explained.html?m=1

3. hbcke

hbcke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    @CongoFather hocam öncelikle yanlış anlamışsınız. Output Impedance derken kaynağın empedansından bahsediyor. Kulaklık empedansı konusu apayrı bir konu elbette verdiğiniz kaynaktaki gibidir.
    Ben Tera Player dan önce böyle bir şeyin varlığından haberdar değildim. Her cihazın belli bir output impedance ı oluyor. Yeni nesil kaynaklarda bu output impedance 1 den düşük. Genel kural olarak output impedance 8 ile çarpmak gerekiyormuş.
    yani 1 output impedance olan kaynak 8 ohm ve üzeri kaynaklarda bassı olduğu gibi vermekte. Teranın output impedance ı 10 ohm ve 20 ohm olmak üzere iki cıkışa sahip. Yani düzgün bass alabilmek için 80 ohm veya 160 ohm üstü bir kulaklık gerekiyor.
    Bu output impedance konusu daha önce astell and kern ak100 de de yaşanmış. Onun için RWAK modelleri piyasa sürülmüş. Tera player için de Rusya da symmcat diye modlayan bir abimiz var o da bu output impedanceları çok düşürmüş.
    Bu output impedance konusunun gerçekliğini farklı kulaklıklar yaptığım denemelerde doğru olduğunu gördüm. Denemelerimde bassın az yada çok az olduğu durumlarda diğer frekanslarda da garipleşmeler oldu.
    İşin kötü tarafı Tera player 150 ohm bir kulaklığı sürmek için tasarlanmamış.

4. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,118
    Yanlış anlamadım. Kaynağın empedansı ile kulaklığın empedansıni bir arada değerlendirmek lazim. Rule 1/8th şeklinde bahsettiğiniz kural ve kaynağı da yazıda verilmiş. Başlığı headphone impedance explained olsa sa, yazıda kaynak ile ilişkisi de hem speakerlarda hem de headphone lar ozelinde anlatilmış. Ideal kaynağın çıkış empedansının bu arada genel kabul 0 a yakın olması beklenir..

5. hbcke

hbcke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Ben onu kastetdiğinizi anlamamışım özür dilerim sonradan gördüm output impedance kısmı olduğunu.
    @CongoFather

6. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    2019 da 2k - 3k bandında cihazlarla yarışacak kalitede 4 te 1 i fiyata dap yapiyorsun (DTR1) ama dokunmatik ekran koymuyorsun. Tabii old Skool diye de bir olay var ama devasa arşivlerle nasıl başa çıkacaksın. Cihazı denemeden yorum yapmak doğru değil ama hem penon audiodaki hem head fi deki hem de bu listedeki sırasına bakarsak eğer sansa clip plusin yaptığını yapmış DTR1. Umarım LPGT gibi dokunmatik ekranlısı da gelir.

7. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Cayin n5ii de bas ve derinlik neden bu kadar düşük ? Kullananlar yorum yapabilir mi

8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,673
    Basın hem miktarı hem kalitesi iyi değil. Sahne derinliği zayıf, sadece sağda solda ses var. Dolayısıyla sahne pek holografik değil.

Yalnız çok takılmayın, zira 10 üzerinden 6 o fiyata göre fena değil. 10 puan alan DAP'ların fiyatları ortada. N5II fiyatına göre oldukça iyidir. S versiyonu çıkmıştı onu dinlemedim tabi.

Submariner2 bunu beğendi.
  9. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Benim için sesin komple olması önemli bir husus. Belirli bir yerde bariz bir sıkıntı olması bence daha büyük bir problem. Ama bu genel müzik keyfini baltalamıyor sanırım çünkü n5ii baya popüler bir model
    İkinci el DAP bile bulmak çok zor hocam adam akıllı. Yani seçenek çok kısıtlı yurtidisindan getirmek istesek gümrük görevlileri ellerini ovusturmus bekliyor vergi geçirelim diye. Alt üstü müzik dinleyeceğiz 40 takla atıyoruz.

10. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,118
    N5iis ve N5ii ses olarak aynıymış. N5ii yi bir süre ben de kullanıp sonra satmıştım.. Sesten ziyade dayanıklık(2.5mm çıkışın zamanla bozulması) ,ekran ve ramde ufak oynamalar olan biraz makyaj bir upgrade di.. Yazılımı da biraz sorunlu n5ii nin. Özellikle transport olarak harici dacla vs kullanmak istediğinizde, usb deki gürültüyü senelerce çözemediler. Cayin özelinde, N6MK2 ve yukarısı ile fırsatınız ve bütçeniz varsa, ilgilenmenizi öneririm..

11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,673
    Valla çok iyi DAP'lar bazen yok pahasına satışa çıktı ama alan olmadı pek :) İnsanlar da sanırım bu yüzden elindekini satmaktan soğudu. Satmakla uğraşacağıma elimde dursun arada dinlerim diyorlar muhtemelen.

12. hbcke

hbcke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Aslında tera konusunda çok yanılmışım. Tera player bass veremediği zamanlarda diğer frekanslara etki ediyor dedim doğru değil.Shozy neo bg 22 ohm 5 balanced armatürlü bir kulaklık bu kulaklık bassı vasat veriyor midleri ve tizleri iyi veriyor. Bu kulaklıkla Carlos Santana şarkılarında olduğu gibi elektro gitarın önde olduğu şarkılarda müthişti ve classic müzikte de baya iyidi. Pop şarkılarda fena değildi. Electronic müzikte vasattı. Kısaca bassların midlere ve tizleri karıştırma kısmını biraz yanlış anlattım.

İkinci konu olarak tera da bass kısmını anlatayım. Elime jvc 850 ve koss porta prolar geldi. Kesinlikle diyebilirimki tera da bass var en azından 10 üzerinden 7.5 8 arası bir bass var diyebilirim. Tera bass olarak zayıf değil ve bu yönünü sadece dynamic driverlı kulaklıklarda görebiliyorsunuz. Özellikle koss porta pro ile basslı müzikleri dinlerken aşık olabilirsiniz baya iyi. Ama gel gelelim bu seferde elektro gitarlı müziklerde vasat yada vasatın biraz üstü performans alabildim koss porta pro ile. Yani benim elimdekiler all rounder özelliği taşımıyor.

Aslında tera çok iyi bir dap. Sadece hakkını verecek all rounder bir kulaklık lazım. Onun için de ya Tralucent,Sony IER Z1R gibi hybridler ya Spiral Ears SE5 gibi yüksek ohmlu balanced armatürler yada dinamik sürücülü üst düzey kulaklıklar lazım. Bir yandan bu paraları verebilirim ama içim acır biraz nereden baksanız bir kulakiçi kulaklık 5000-10000tl arası bir bütçe lazım değer mi bilemiyorum. Bana pek mantıklı gelmiyor. Bir yandan bakınca 7000 dolarlara kadar varan kulakiçiler var aslında konuştuğumuz meblağ onun yanında devede kulak.

Kısaca yazımda anlatmak istediğim terayı sevememe yada bağlanamama sebebim yeterince iyi bir all rounder olabilecek bir kulaklığı almaya gönlümün el vermemesi. Yoksa o bütçeleri verebilecek kişiler o uyumu çok iyi yakalayabilir terayla. Yani bu yüzden satmaya karar verdim.

#92 hbcke, 3 Kasım 2019
    Son düzenleme: 3 Kasım 2019
    onurdogan4 bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,673
    refuserQ, endia, CongoFather ve 2 kişi daha bunu beğendi.