DAP ve Ekipman Fotoğraf Galerisi

'DAP ve Ekipman Fotoğraflarımız' forumunda Be Creative tarafından 29 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Baya en başında... Anfi nedir? Ne için kullanılır? Tekniği nedir? Özellikleri nedir? vs.vs.vs. Yani temel bilgiler

2. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    "Amfi" basit olarak sesi yükseltmeye yarar. Cihazlarınızı hakkını vererek beslemek için ve özellikle ses kalitesini arttırmak için kullanılır. Örneğin güç açı bir kulaklığınız varsa onu beslemek için amfiye ihtiyaç duyarsınız. Hoparlörler için de aynı durum geçerlidir. Özellikleri senin bütçene vereceğin paraya göre değişir. 30$'a da amfi var, 15.000$ (yazıyla onbeş bin :)) 'a da amfi var. Tabii bu fiyat kulaklık amfisi için geçerli. Hoparlör için markasına ve prestijine göre değişiyor. Kulaklık amfilerinde ise sanayiileşme olmadığı için ne kadar verirseniz onun karşılığını alırsınız. Markaya para ödemezsiniz (en azından çok bilindik markaların ismine koydukları kar marjına göre).

Kulaklık amfilerinin sesini içinde kullanılan op-amp denilen ufak mikroişlemciler belirler. Hepsinin kendine göre belirli bir ses karakteristiği vardır. Biri bası köklerken diğeri ise sahne derinliğini ve tizleri arttırabilir. Aldığınız amfi de ki opampler değişen stilde ise kendi zevkinize ya da o an ki müzik modunuza göre istediğinizi takabilirsiniz. Kaliteli op-amp'ler genelde pahalı olur. Burr-Brown markası ise bu konu da uzman firmalardandır. Bu konuda ki eksikliğini gören Amerika'nın büyük firması Texas Instruments (TI) bu firmayı boyundurluğu altına almıştır. Burr-Brown op-amplerin çok geniş kullanım alanı vardır. Çok iyi diye bildiğiniz amfilerin içinden bile çıkıp sizi şaşırtabilir.

Daha başka soracakların varsa dilim ve elim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım. ;)

2 kişi bunu beğendi.
  3. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Çok teşekkür ederim @soundchaser

Peki bunlar nasıl bir süreçte işleniyor? Yani anfiyi bağladıktan sonraki süreç nasıl oluyor?

4. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Öncelikli olarak sen Line Out'ı olan bir mp3 çalar alıyorsun, sonra iki ucu erkek kabloyu bir ucu mp3'e diğeri amfiye gelecek şekilde bağlayıp müziğini dinliyorsun. Gerisini amfi hallediyor. Pod'ın bu kadar meşhur olmasının sebeblerinden biri de Line Out'tan verdiği başarılı ses ve odyofiller için geniş şekil de sunulan LO kablo seçenekleri. Pod'dan daha iyi LO'su olan bir cihaz çıkarsa amfi ile kullanmak için o ideal olur.

2 kişi bunu beğendi.
  5. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    öncelikle site süper olmuş.bende bu aralar (2 aydır)amfiler üzerinde çalışıyorum.artık elimde üst kalite opampların neredeyse(opa627 hariç) hepsi var ya d kargoda gelmek üzere.2 amfi yapmayı planlıyorum.1.cisi daha güçlü güç tüketimi yüksek büyük kulaklıklar için .kutu olarakta baya büyük(hammondan alüminyum bi kutu sipariş ettim).bu modelde berat audio olarak ray samuel audiodan horneti veya sr-71i rakip aldım.2.amfi küçük boyutta uzun pil ömürlü düşük güçte ufak kulaklıklar için .kutusunu kendim alüminyumdan tasarlayacağım.bu modeldede yine ray samuel audio tomahawk modelini rakip aldım.gereçkten üst seviye bi amfi yapmak üzereyim tek rakibim ray.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Elinize sağlık vallahi...

Ben de devam ediyorum.

7. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120

İşte budur kombinasyon:

8. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120

Bu da son zamanlarda adından çok söz ettiren Go Vibe:

Bu adam da taşımanın yolunu bulmuş ;D

[​IMG][​IMG][​IMG]

2 kişi bunu beğendi.
  9. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Umarım o seviye de bir iş çıkarırsın Berat, hatta ilk prototipi test etmek ve sonra da yorumlarını foruma da yazmak isterim. Ray seviyesin de bir amfi gelecekse; o zaman kemerlerimizi sıkı bağlamamız lazım :D Bu arada siteye hoşgeldin

10. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Arkadaş o amfiye K1000'i bağlayıp cihaza güzel bir hakarette bulunmuş oluyor;
    Az öncekinin aksine gayet minimalist bir ekipman olmuş;
    CX300 gibi bir kulaklığa da amfi bağlamışlar ya helal olsun;
    A60 ile çekilmiş olmasına rağmen resmin netliği etkileyici;
    Eski discmanler çok kaliteliydi, ev sistemi olarak kullanılabilinecek kadar;

11. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    hocam ben bu eski discmanlarden baya bi aradım ama malesef bulamadım.eski sony dijital çıkışlı veya resimdeki gibi denon falan bulursam hemen alıcam

2 kişi bunu beğendi.
  12. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Berat, o tarz discman bulabilmen için eBay'den avlanmak zorundasın sürekli. Hatta head-fi'de bu konu üzerine ayrıntılı bir rehber var. Hangi discmanin nasıl ses verdiği ve çıkışlarının kalitesi gibi.

13. UoKTeN

UoKTeN
    Expand Collapse
    Guest

yaw bu be creative in resmlerinden birindeki sennheiser hd595 ipod nano+anfi+ipod nano kutusundan dahabuyuk duruyor.

ne is anlamadim..

14. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Nasıl yani kulaklık mı niye büyük diye soruyorsun? Ben de seni anlayamadım :D

15. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12

Böylesini de ilk defa görüyorum. Adam yaratıcılğını konuşturmuş. :D

iAudio D2
    Koss KSC75 (x2)
    Koss UR40
    Beyerdnamic DT231
    Sennheiser CX 300

ekipmanların listesi de böyle.

16. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Arada ki uyum çok güzel.
    HD600 ve 5.5N Pod Amfi ise Hornet M
    Zune satışları Pod kadar olmasa da yine de bir ivme var;

17. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Özel yapım E500'ler;
    iPod 5N 30gig -> ALO Custom Cable -> Xtra X-1 -> MS-1

18. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Çok güzeller gerçekten... İçim gidiyor.... @soundchaser, emmeline the hornet hakkında ne düşünüyorsun?

19. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    o adam yeni shuffle'a ue10'mu bağlamış?? yeni shuffle'ın dip gürültüsü heralde adamın ruhuna işliyordur o iem'ler ile.

20. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Hornet hakkında ki düşüncelerimi yazmaya başlarsam artık bir destan olur herhalde. Başlangıç için alınabilecek en iyi amfilerden. Piyasa da ki en iyi taşınabilir amfi belki de. Yani 300 küsür dolarım olsa bir kenarda hiç düşünmeden alacağım tek cihaz. Piyasa da ki çoğu kulaklıklığı rahatlıkla besleyebilen tek amfi belki de.

Ben de ilk başta böyle düşündüm ama yorumlar da o kadar da arkaplan sesi olmadığını söylüyordu. Belki de maldır bilmiyorum. Zaten dalga geçmişlerdi yorumlar da kulaklığımın fiyatı mp3 çalarımının 10 katından daha fazla diye. :D