DAP ve Ekipman Fotoğraf Galerisi

'DAP ve Ekipman Fotoğraflarımız' forumunda Be Creative tarafından 29 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,239
    Bu yorumu ve aşağıda soracağım soruyu birlikte değerlendirince negatif bir sonuç çıkacakmış gibi geliyor bana ama, şimdiye kadar birçok tahminim yanlış çıktığı için peşin hükümlü olmayıp sormaya karar verdim: :)

Bence FX850 de, Z5 te aşırı ve dengesiz güçlü bass'a sahip, dengeli frekans tepkisi tercih edenler için rahatsız edici seviyede. Şahsen bass sevdiğim için katlanıyorum, abartılı olduğunu bilerek dinliyorum, özellikle JVC'yi. Ama bass namına beklentim bu abartı bass değil, hatta sub-bass'a uzaması da değil, ama "slam" denen nane, yani bassın (orta ve üst bass) sert vurabilme kabiliyeti. Hani Hifiman çift taraflı mıknatıslardan (HE-500) tek taraflı mıknatıslara (HE-560) geçtiğinde kaybolan özellik. Bir başka deyişle TH-900'u dinlenir kılan tek özellik :) bu olay nasıldır? Bass miktarı yüksek olmasa da, gerektiğinde sert vurabiliyor mu?

refuserQ bunu beğendi.
  2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Başka bir deyişle de piyasada th900 gibi bass vuran kulaklık pek yok :D O yuzden oyle bi kulaklıgı bu izlenimlerin içine katıp kafa karıştırmak istemıyorum... Bir de Sony mdr-z1r var ,gözünüz kapalı alabilirsiniz onu...Bass ise bass ,slam ise slam ,böyle bir bass duymadım ben...Th900ü bile satışa çıkartırsınız alırsanız...Neyse... .D Konumuza dönersek öyle bir slam etkisi pek yok kanas'da...Müzik de bass varsa vuruyor ancak 850 türevleri gibi kuvvetli bir bass yok.Bir miktar nötr sanırımi.Dinlediginiz müzik de bass varsa vuruyor ama yoksa öyle kalıyor.850'nin 30 cm subwoofer'ı gibi bass vurmaz :) Mesela su bunu dınlıyorum güzel ,sahneyi dolduran bir sub-bass var derinden derinden gelıyor yukarıda 20 defa dedigim gibi o slam yok :D Kulaklık bassız değil tabii ,karşılaştırdıgımız kulaklıklar biraz ekstrem bence :) Edit: Enstrümanlar arasında fazla bosluk var ,o yuzden de o slam yok gibi gelıyor.Çok genis alana yayılıyor müzik biraz o istedigimiz atmosfere girememizin nedenlerinden biride bu sanırım.

3. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    Bir şekilde hyla ce-5 edinin. Bana fiti konfor sağlayabileceğim şekilde uymadığı için elden çıkarmak zorunda kalmıştım. Bass konusunda bir iemin diğer frekansları örtmeden bu seviyeye ulaşabilmesi manidar.

Collapse Signature Expand Signature
    mfya, zxc ve Synchronicity bunu beğendi.
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    zxc bunu beğendi.
  5. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,844
    @trexmilennium hocamla it04 kardeşliği kurduk

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    293
    gri karbon gorunumlu olan bagiriyor 'benimle glam rock/heavy metal dinleyin' diye. bu karizmatik goruntuyu ses imzasiyla da destakliyor mu?

mfya bunu beğendi.
  7. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,844
    Çığlık çığlığa bir bağırtı değil ama uzaktan kendini duyuracak kadar bağırıyor.

theoldman bunu beğendi.
  8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Hd650'nin yanına bi th900 yakısır ama o paraya öküzde alınabilir .) Ayrıca klavyedeki wasd'yi silinmelerini sadece gerçek oyuncular anlar : D [​IMG]

9. developer

developer
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Thin Hifi P1 Planar Magnetic

supermix, cemq, mfya ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    şu cici şeyler rokit 8 değil mi?

sesi nasıl?

11. developer

developer
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Evet KRK Rokit 8, 4 yıldır kullanıyorum ses çok iyi. Her tür mizik dinlenebiliyor. Baslar harika, tizler de çok dengeli açık.

12. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    82
    Hocam bir DT1770 kullanıcısı olarak konu bass ve sub-bass ise onunda hakkını yemeyin bence. Kendisini müzikal, bassları iyi olan bir dac ile kombine edildiğinde yıkıcı olabiliyor. Slam yada punchy bass'i bende pek sevmiyorum, keşke şu a5+ lara bu kadar mid-bass yerine birazda sub-bass koysalarmış diyorum bazen. Çünkü Dt1770 ile basınçtan kafa patlatacak parçaları a5'de dinlediğimde basslar nerede diyorum.

Sub-bass'e örnek olarak: aşağıdaki parçayı bir a5'de çalın daha sonra da sub-bass de iyi olan bir kulaklıkta çalın.
    "American Savage" by Artizan https://tidal.com/track/98350865

#6872 PehliOne, 26 Temmuz 2019
    Son düzenleme: 26 Temmuz 2019
  13. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    974
    Adamın her şeyi şekil

onurdogan4 bunu beğendi.
  14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    @PehliOne Doğrudur hocam ama Th900 bambaska bir sey.Bass severlerin demenisini tavsiye ederim.Beyerdynamic'lerin bass olayı iyidir ancak bu bambaska bir seydi :) Bir de z1r var ,o da öyle.

@zodiac_tauruss Sen de şekilsin reyis :)

zodiac_tauruss bunu beğendi.
  15. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,940
    [​IMG][/QUOTE]

hayırlı olsun p1 nasıl çalıyor?

supermix, VirtuFortuna ve karanehir35 bunu beğendi.
  16. developer

developer
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14

hayırlı olsun p1 nasıl çalıyor?[/QUOTE]
    Teşekkürler gayet iyi çalıyor beklentilerimin üzerinde şaşrttı beni
    Satın alırken tereddüt ettim ama, dinleyince fikrim değişti.
    Karekteri flat (düz) tonalitede, sahne si çok geniş değil ama enstrumanlardaki seperation(ayırım) mükemmel diyebilirim dar sahneyi unutturuyor.
    Tizler dengeli ve tane tane sibilance yaşamadım (bu da şaşırtıcı). Bas yerinde, müzikte bazen yok gibi gözüken bas gerektiği bir yerde ortaya çıkıyor ben burdayım dedirtiyor :)
    Sub basslar biraz zayıf (kusurlarından biri) EQ gerektiriyor sub bass için, bass ağırlıklı dinleyen arkadaşlara tavsiye etmem.
    Midler şaşırtıcı çok net vokal yanınızda hissi uyandırıyor, özellikle female vokaller. Bana vokaller biraz önde geldi, vokal ağrlıklı dinleme için harikalar.
    Bini en çok etkileyen şeyler den biri de elektro gitar, müziklerde gitar solosu biran önce gelsin diye bekler oldum.
    Planar kulak bu boyutta, daha ne olsun :) En son olrak basitçe değeri fiyatı x 2 değirinde bir kulaklık benim gözümde.

Bir şey daha ilave etmek istiyorum önemli, kulaklığın sürülmesi zor, cep telefonlarının ses çıkışları yeterli gelmemektedir. Mutlaka amp yada dap gerekli.
    Saygılar

#6876 developer, 31 Temmuz 2019
    Son düzenleme: 31 Temmuz 2019
    refuserQ, complete ve onurdogan4 bunu beğendi.
  17. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Spl phonitor x (Bugun de alamadık...) :D

refuserQ, Mustafa ALKAN ve mfya bunu beğendi.
  18. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,844
    Ne kadar dandik ve kalitesiz duruyor. Beğenmedim, ben almayayım...

(Kedi-ciğer meselesi)

19. akifb

akifb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    325
    Aslında dediğinizde kısmen haklısınız, bende phonitor 2 var, kasa kalitesi fiyatına oranla düşük, metal sac ince, ön plaka ile birleşim yerlerinden ışık sızması var.

mfya bunu beğendi.
  20. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    501
    @akifb ben de Phonitor Mini kullanıyorum. Esasında SPL'in bir Alman firması olarak malzeme kalitesi , sektördeki bir çok üreticiden daha iyidir. Yalnız bu ışık sızması konusu enteresan. ( Bu arada bahsettiğiniz ışık sızmasının kozmetik dışında bir etkisi de bildiğim kadarıyla bulunmuyor. ) Çünkü bende bahsettiğiniz gibi bir sorun yok ve de olmaması gerekir diye düşünüyorum. Zira SPL 120V (Voltair) teknolojisi ile üretilen tüm ürünlerini üretimden çıktıktan sonra ; fabrikasında tek tek 48 saat burn-in'e tabi tutuyor ve dolayısıyla bu cihazlar tek tek elden geçiyor. Böyle bir durumu görmemeleri bence çok küçük bir olasılık.

Hatta emin olmak için üşenmedim ve biraz önce markanın Türkiye distribütörü BL Müzik'in Phonitor ile ilgilenen yetkilisini aradım ve bu durumu sordum. Bu işle ilgilenen arkadaş da ellerindeki cihazlardan birinin ışık kaçırıp kaçırmadığını kontrol etti ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Dolayısıyla bu koşullarda benim aklıma şu olasılık geliyor : Cihaz alındıktan sonra bir nedenden ötürü açılmış ve kapatılırken vidası yeterince sıkılmamış olabilir. Ya da açılmasa bile bu vidalarda bir şekilde gevşeme meydana gelmiş olabilir.

Ama her halükarda bence cihazı BL Müzik'e gidip gösterin. Çünkü çok güzel ve pahallı bir cihaz . En azından içinize sinerek kullanmış olursunuz.