Desktop amfi - Portatif amfi ikilemi...

'Amfi' forumunda Be Creative tarafından 11 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Uzun süredir kafamı çok kurcalıyor bu mesele. HEADSIX'in ses kalitesi gayet yeterli olsa da daha güçlü ve 9V pil gereksinimi olmayan bir şeyler arıyorum. Şarjlı, li-ion pil sahibi Pico o konuda çok cazip. Aynı zamanda ses kalitesi olarak da çok fazla övgü almış. Ancak birçok konu var kararsız olduğum...

Fiyat olarak denk bir Darkvoice [mesela 336SE] modeli Pico'dan amplifikasyon olarak iyidir ama ses kalitesi bakımından bariz bir fark var mıdır?

Desktop amp düşünsem kaynağın illa CDP gibi bir şey mi olması gerekir? Çünkü girişleri farklı oluyor. RCA olması lazım.

Girişi mini-to-mini opsiyonuna sahip olan bir desktop amfisi bulunamaz mı?

Bu sorularım desktop amfiler bakımından olumlu cevap alabilirsem çok daha açık olarak desktop modellerini düşüneceğim. Bunlardan sonra kafamda olan tek soru "Evde portatiflik gerekince ne yapacağım?" olacak. Yani, evde de yatmadan önce uzanarak dinlemek, ya da salonda dinlemek bakımından pilli amfilerin bir avantajı oluyor. Çakılı kalmayı pek sevmiyorum.

Bütçe olarak da verebileceğim para en fazla 300$...Kargoyla 350$ diyelim.

Teşekkürler

2. mendini

mendini
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Masaüstü amfide rca - 3,5mm stereo ile bağlantı yapabilirsin fakat bu şekil kaliteli kablo bulabilirmisin bilemiyorum çok alternatif yok, masaüstü amfilerde mini - mini giriş yok sanırım sadece kulaklık girişi var. Rca - 3,5 stereo ile her türlü dijital çaları takabilirsin.

Amfinin yanına cd çalar düşünüyorsan ki düşün bence kaliteli bir çaların yerini ne ipod ne de zvm tutar; benim cd çalara hd555i takınca çok rahat sürüyor, dt880i sadece cd çalar ile ne kadar verimli sürersin bilemiyorum denemek lazım, ama sanmıyorum sürebiliceğini.

Ayrıca kulaklıği direkt cd çalara takınca, amfiye takılandan biraz daha iyi ses alıyorum. Amfi cd çalar arası profigoldun en ucuz interconnectini kullanıyorum bundan dolayı da olabilir.

3. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
  4. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Şimdi de Soundchaser'ın [nasıl buluyor anlamıyorum vallahi :). Ben bütün gün baktım göremedim böyle bir şey] yeni keşfetmiş olduğu Octavart O1 ile ilgili yorumlara bakıyoruz head-fi'de Kont ile. Hem ekonomik, hem de kalitesi süpermiş ısrarla birkaç kişinin söylediğine göre. Uzak Doğu malları satan bir site... Desktop amp için süper bir başlangıç olabilir.

http://www.head-fi.org/forums/f5/o1-headphone-amp-dac-octavart-298447/

Ama priz olayı hakkında bilgisi olan var mı? Yani bildiğim değerleri şunlar sadece.

Power consumption: 2W (quiescent),6W (MAX)

Adapted load impedance: 32-600 ohms

Max output: 1000mw x 2 @32 ohms to 64 ohms 250mw x 2 @ 250 ohms 120mw x 2 @600 ohms

Power bandwidth: 6Hz -80kHz (+0/-3dB)

THD&N (at rated output): 0.004%

SNR: 98dB

Output voltage swing: 10Vrms

Input impedance: 10Kohms

Alırken ABD içi mi dışı mı diye soruyor sitede, o yüzden olabilir mi?

5. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Octavart = f/p olarak süper. Eğer alınacak firma 100$ altında fatura gösterirse çok cazip. Uzakdoğu yapımı olduğu için ucuz. Ayrıntısı, dipsesin azlığı ve berraklığını övenler var. Yeterince yorum yok.
    iBasso D1 = Bulunmuyor, bulunsa da Octavart daha iyi söylenene göre.
    iBasso D2 = 300ohm'a kadar
    Lisa III = 500$ + kargo
    GLite = 379$ + 40$ kargo. Pahalı, ama 3 yıl garanti harika. Sesi beğeniliyor, boyutları ve ağırlığı çok iyi. Düşünülebilir.
    H. CanAmp = Yavaş [?] - K701 ile iyi. TR distribütörü olması güzel.
    HeadAmp AE-2 = RCA girişi ve 3.5mm girişi de var, portatif sayılır. 349 + kargo [GLite alınır daha iyi]
    Corda Arietta= Olağanüstü bir yanı yok seste birçok kişiye göre. Pek çok kişi çok sıradan bulmuş, ama hesaplı. Kargo da bedava.
    ZERO 24/192 DAC = Resmen dev gibi, GLite'ın yanında bile dev boyutlarda. [hazırladığım grafiğin linki= http://www.sizeasy.com/page/size_co...vs-ZERO-Amp-DAC-vs-Octavart-O1-Headphone-Amp]
    Headamp Pico = Portatif düşünülecekse en iyisi.
    Apogee Duet = 495$ + kargo - Pahalı
    Darvoice = Çok ağırlar. 6kg'den 15kg'ye kadar gidiyor. Bu kadar ağırlık çok fazla.
    Bada PH-12 = Kalite olarak en iyisi deniyor. Kargo parası felaket.
    Little Dot MKIII = Çok büyük. 365$ + kargo... [yine bir başka hazırladığım grafik: http://www.sizeasy.com/page/size_co...-headsix-vs-Gilmore-Lite-vs-Little-Dot-MKIII]

Ayrıca CanAmp gibi bir modelin tam bir desktop amfisi olmasına rağmen Pico ile güç olarak olmasa da ses kalitesi olarak ciddi ciddi kıyaslandığını görünce de şaşırdım. Başka önerisi olan olur mu bilmiyorum, ama araştırdığım tüm modellerde hayal kırıklığına uğrayacağım mutlaka bir şeyler var. Bazıları çok ağır, bazıları çok büyük. Kargo ile gelişleri de imkansız olur. Bazılarının kargo parası da eklenince feci bir hal alıyor. Hepsinin eksileri mevcut. Hala da karar vermek de zor oluyor o yüzden. En çok istediğim Gilmore Lite, ama bayağı para lazım ona da.

6. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    madem desktop dediniz bence diy çok güzel bir çözüm.hemde eli hiç havya tutmamış biri için bile zor değil.

http://www.amb.org/audio/ck2/

alın size ck2 .maliyet olarakda çok iyi olacağı kesin.daha abartma isterseniz ;

http://www.amb.org/audio/beta22/

ß22 abartmıyorum ama birçok high end ampliden iyidir.

yalnız şu var madem bu seviye amplilere bakıyorsun o zaman kaynağında bu seviye olsun.adam gibi bir cdp ile başla derim ampliden önce.ipod ile sürmek ne kadar verimli olur bilemem

7. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
  8. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Bu emu nasıl birşey, kalitelimi? 300 civarına satılıyor.

9. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Aslında kaynakları daha çok fazla araştırmadım ben. O yüzden yanıltmak istemem, ama amfiden sonra istediğim bu tarz bir şey olacak. E-MU'nun modellerini genel olarak soruyorsan üst düzey ses kartları var cidden, araştırmanı öneririm. Creative'in bünyesinde çalışan bir firma.

10. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Yok emuyu biliyorum, bu modelin ses kalitesini sormuştum. Xfilerden iyidir heralde...

11. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Evet, en azından çok daha nötral bir sesi olduğu için amfi için çok daha iyi bir kaynak olduğu kesin.

12. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    EMU'lar X-Fi'lar ile karşılaştıralamayacak kadar başarılı, sonradan Creative tarafından ele geçirilmiş bir firma. Özellikle EMU 0404 USB modelinin içindeki DAC bir çok üst model cd çalarlarda mevcut. EMU 0202 yerine 0404 seçmek daha başarılı bir seçim olabilir.

13. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Az önce bir halt yiyerek yeni desktop amfi siparişimizi verdik dayanamayarak... Umarım hayırlı olur :)

14. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    hayırlı olsun kontg hocam.

3-5 gun bedava kargo diyor super birsey :D:D:D

15. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    mk3'u kim 365$'a satiyor be creative, bi yanlislik olmasin. ureticisi ebay'de 199+45'e satiyor. ayrica 3.5-4kg, gumruk riski cok yuksek bu siniftaki aletlerin. ince eleyiniz, sik dokuyunuz!

emu 0404 efsanedir bu arada. m-audio 24/96'yla birlikte f/p orani en iyi giris duzeyi pro kartlardan. tercihlerinizi yaparken su muhtesem kaynaktan da yararlanabilirsiniz ==> http://www.tweakheadz.com/soundcards_for_the_home_studio.htm

16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Hayırlısı olsun. Hangi amfi oldu?

Amfi kavramı bir parlıyor bir sönüyor düşüncelerimizde.
    Umarım bu sefer anlarız, nedir, ne değildir...

17. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Arkadaşlar destekleriniz için teşekkür ederiz.. 3-5 gün içinde elimizde olucak... Yani cumartesi heralde en geç elimizde olur... E-mu 404 de iyimiş gerçekten de... Gümrük sorununu da fiyatlardan hallettik... Takılmaz heralde... İki farklı adrese göndermesini istedik...

Bir de RCA kablosunu aradan çıkarmamız lazım... Bu konuda fikri olan var mı?

18. mendini

mendini
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    @ftt

m-audio 2496 ya kulaklık bağlaabiliyormu üzerinde rca girişleri var + joystick takma gibi bişey var ne işe yaradığını çözemedim.

19. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Oktavart 01 almış olduk artk... Umarım dediğin gibi ortaya dökülür herşey

20. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    analog interconnect'te hic ucmayin, alin bir bluejeans analog ic gitsin, deniyor. katiliyorum arkadaslara [http://www.bluejeanscable.com/store/audio/index.htm]. ben gerci coaxial spdif'ini kullaniyorum blue jeans'in [http://www.bluejeanscable.com/store/digital-audio/index.htm], analog interconnect olarak da degisiklik olsun diye white zombie'nin la cacanya'sini [http://www.whitezombieaudio.com/lacacanyacables.html] . sonucta benim onerim ilk etapta olabildigince ucuz -ama 3ytl'lik olmayan- kablolar kullanmaniz, blue jeans'ler de bunu fazlasiyla vaat ediyor, tas gibi kablo.

valla mendini, simdi amfisiz falan kullanirsan fazla randiman alamazsin, bi kere alabilecegin sesin siddeti naif kalir, onu soyliyim. bi anlami olmaz yani. illa amfisiz kullanicam dersen de bir ucu double-head male rca, diger ucu female stereo mini olan bir kabloyla bu isi rahatlikla halledersin ==>

4-5 liraya bulursun bu kabloyu. m-audio 192'lerdeyse -ki su an kullanmakta oldugum arkadastir kendisi- aletin breakout kablosu sayesinde analog audio in/out'lara (trs giris - 6.3mm stereo jak -mini'nin buyugu iste bildigin, kafaustu kulakliklardaki) sahip oluyorsun zaten ==>

Ama dedigim gibi, karta direkt kulaklik baglamak falan keyifli bi is olmaz, ancak zorda kalinca tercih edilebilecek bi durum (bence)