dolby audio vs dolby atmos sizce hangisi daha iyi?

'Yazılımlar' forumunda misafir34 tarafından 20 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. misafir34

misafir34
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    merhaba arkadaşlar
    bazı akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda dolby nin dolby audio ve dolby atmos yazılımları yüklü ancak
    bunların hangisi daha iyi daha kaliteli ses veriyor neden dolby iki tane dolby atmos ve dolby audio diye ses yazılımı üretiyor
    sizlerin dolby atmos mu iyi yoksa dolby audio mu
    usta olan arkadaşların sözlerini dinlemek isterim

edit;arkadaşların cevapları için çok teşekkürler çok aydınlandım benim asıl sormak istedigim
    lenovo htc ve samsung gibi akıllı telefonlardaki yer alan dolby audio ve dolby atmos ses yazılımının birbiren olan kalitesiinden fark olarak sormuştum

#1 misafir34, 20 Şubat 2020
    Son düzenleme: 22 Şubat 2020
  2. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    83
    merhaba.
    Dolby Atmos eğer 7+1, 9+1 gibi sistemlerde tavana yerleştirilen hoparlörlerde çok işe yarıyor. klasik 5+1 den farklı olarak sesi tek bir düzlemde değilde sahnenin atmosferine uygun olarak 3D olarak iletiyor. burada tercihinizi kullanacağınız ses sisteminin Dolby Atmos'u destekleyip desteklemediğine göre yapmalısınız. eğer kulaklık veya bilgisayar hoparlörü gibi bir sistem ise verim alacağınızı sanmam
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Şubat 2020 ---
    ve oynatacağınız formatın Dolby Atmos'u desteklemesi gerekmektedir

3. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,429
    Dolby Atmos @Onur668700 in dediği gibi daha çok yukaridan gelen seslerin gerçekliğini artırmak için genellikle ev sinema sistemlerinde kullanılıyor. Yağan yağmur vb gibi effectler de yukarıdan gelince , ön iki, arka 2 , center , sub ,yan hoparlörler derken gerçeklikten ölüyorsun :)

Anthem AVR ile Ev sinema sistemi test ederken bir kaç sene önce deneyimlemiştim.O zaman dolby atmos destekleyen, ona göre sesleri kaydedilmiş film de çok azdı..

Collapse Signature Expand Signature
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,331
    Zamaninda okuyup anladigim kadariyla Dolby Atmos yeni jenerasyon bir codec ve oncekilerin cok otesinde...

Malum eski sistemlerde (5+1, 7+1, vs.) farkli hoparlorlere farkli sesler geliyor.

Lakin Atmos hoparlorlere ses ayrimini falan yapmiyor. Sanki her yer (yukari, asagi, sag, sol) hoparlor doluymus gibi varsayip cevreden gelen tum sesleri 3 boyutta konumlandiriyor. Seslerin hoparlorlere dagilimini ise mevcut sistem yapiyor, elinden geldigince tabii ki.

Cunku artik olay boyut degistirmis durumda. Eskiden cok ezoterik olan teknolojiler artik hesapli ve siradan hale gelmeye basladi. Mesela Sennheiser'in yeni sound bar'inin subwoofer'i bile yok. Tek alet. Ama bulundugunuz konumdaki bir mikrofon agi ile evin duvarlarini, tavanini, ve yerini kullanarak sizin saginiza, solunuza, ustunuze, hatta arkaniza bile ses yollayabiliyor alet; evinizin geometrisi izin verdigi muddetce. Ve olay goz boyama degil. Harbi harbi kotarmis herifler.

Velhasil ATMOS her tarafi sanal hoparlor sayarak hangi sesin nereden gelmesi gerektigini dikte ediyor; mevcut sistem ise elinden geldigince bunu gerceklestirmeye calisiyor...

Eskisinden daha mi iyi? Tabii ki. Lakin elinizde sistem ameleyse ATMOS'u cozmus ne ise yarar... ATMOS sesin nereden gelecegini soyluyor, alet de anliyor, lakin bunu ne kadar gerceklestirebiliyor? Bakin ses kalitesine girmedik bile daha...

Velhasil gelecek ATMOS'un... Eskilerin hepsi gecmis oldu. Ev sinemasi tarzinda bir seyler edinmeyi dusunurseniz ATMOS olmasina ozen gostermekte fayda var...

Soruya gelince, Atmos boyle, ancak "Dolby" tek basina bir sirket ismi. Spesifik bir codec veya teknoloji ifade etmiyor bildigim.

Son olarak ta eklemeliyim ki Dolby B siradandi ama Dolby C sadece kalburustu decklerde olurdu ;)

#4 zxc, 21 Şubat 2020
    Son düzenleme: 21 Şubat 2020
  5. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    tam konu açacaktım ki varmış

windows 10 üzerinde 42,50 liraya satılan " get dolby atmos for headphones today " seçenek var @zxc @CongoFather @Burakkkk alsam mı?

--------------------------------------

1917 - kilise sahnesini izledim , mükemmel gerçekci ses veriyor bu şekilde

aynı sahneyi youtube üzerinde izlediğimde (1080p) bu hissi yaşamadım ( ki beklemiyordum zaten )

------------------------

amp/dac : ifi nano black label

kulaklık : sennheiser hd25 1-II

----------------------------

* resmen sahnenin içindesin , çözünürlük o kadar büyüleyici , teknik olarak bilmem de hissettiğim duygu müthiş :eek::D

#5 elektronik müzik, 20 Şubat 2021
    Son düzenleme: 20 Şubat 2021
  6. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Bunun işinize yaraması için 3D kaydedilmiş olması gerekmiyor mu?
    Normal 2 kanal bir müziği o hale çevirmeyecek sonuçta.
    Her müziği 3D bulmanız zor. Oyunlar için düşünüyorsanız başka.

Tabii filmler için de olabilir.

#6 ziprar, 20 Şubat 2021
    Son düzenleme: 20 Şubat 2021
    elektronik müzik bunu beğendi.
  7. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    442
    Bu demo ses kayıtları tv satarken kullandıkları yüksek çözünürlüklü video gibi. Sadece o an , tam almak üzereyken çok etkileyici. Sahip olma dürtüsünü tetikliyor. Ben sese yapılan müdahaleleri pek sevmiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    Müzik için almayacağım , film ve oyun için , merak ettiğim bir diğer nokta , bu parayı verdikten sonra sınırsız mı olacak bu şey? Mail adresi ve şifre istedi satın almak istediğimde
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Şubat 2021 ---
    Burak abi şöyle ki; sinema atmosferini birebir hissettim , beni heyecanlandıran da oydu o_O:D 240p'den 1080p'ye geçiş gibi oldu ses :p ses çok dolgun ve çözünürlüklü , filmin .mkv formatını indirip birde ordan bakacağım aynı sahneye , bulabilirsem:)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Şubat 2021 ---
    aldım geçtim , sınırsızMIŞ anladığım kadarıyla

oyunlar için de heyecanlı olacak cod-warzone , cod-cold war destekliyor , tidal-dolby'de var , müzik tarafında beklentim yok , film ve oyun için beklenti içerisindeyim

9. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    244
    Satın aldığınız lisansla, Dolby Atmos for Headphones eklentisini 10 farklı cihazda kullanabiliyorsunuz.

Ben Xbox Series X ile Windows 10 yüklü olan oyun bilgisayarımda kullanıyorum bu şekilde. Dolby Atmos desteği olan 2 oyunda (Gears 5 ve Rise of the Tomb Raider) gerçekten farklı ve iyi bir atmosfer yaratıyor. Doğrudan destek vermeyen uygulamalar içinse, Windows 10'da ücretsiz olarak kullanabildiğiniz Sonic for Headphones eklentisi ile Dolby Atmos arasında bir fark hissedemedim.

10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    teşekkürler bilgi için;)

Sonic for Headphones:cool:

uygulamayı microsoft store'da bulamadım?:(

11. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    244
    Sonic, Windows 10'a gömülü olarak geliyor. Ayrı bir uygulama yüklemenize gerek yok. Denetim Masası > Ses bölümü altında:

12. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841

;)

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Şubat 2021 ---
    @najaz

şimdi bu satın aldığım dolby atmos'u denemek için filmi indirdim , ekran görüntüsünüde eklim şuraya;

bunu vlc player ile açıp izliyorum ve UZAMSAL SES'ten Dolby seçiyorum değil mi? o_O

13. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    244
    @elektronik müzik Film işini genelde TV'de hallettiğim için Dolby kulaklık eklentisini filmlerde tecrübe etmedim pek. Ama desteklediği oyunlarda, hem PC'de hem konsolda hatırı sayılır bir fark yarattığı kesin.

14. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    Filmin , kilise yanması sahnesini , test için eklemişlerdi programa, onu denedim ilk...

abartmıyorum , sinemaya gittiğimdeki o dehşet havayı , kulaklığımda hissettim , çözünürlük-dinamiklik akıyordu ,şok oldum desem yeridir:cool: