Dream Theater - Astonishing

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' forumunda cgtyguner tarafından 29 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Yeni albümle ilgili forumdaki dinleyiciler neler düşünüyor bir yandan bunu merak ettim bir yandan da kronik bir sorunun tespitini yapmak ihtiyaci hissettim.

Görünen o ki pek çok köklü grup günümüzde yaşlandığı için ya da eskisi kadar heyecanli olmadiklari için ya da eski yeteneklerini koruyamadıkları için de değil daha belirgin bir problemden dolayı kötü albüm yapıyorlar. Bana kalırsa bu problem, içten içe eski başarılarının altında ezilmeleri. Dream Theater için de aynısı geçerli. Yeni albümde verilen emekten zerre kadar şüphem yok. Fakat sert olmasi gereken şarkı gaza getirmiyor, duyguyu sel etmesi gereken şarkı insana dokunamıyor. Sanki müzikler kaygı ve beklentilerin altında eziliyor gerçekten vermesi gerekeni veremiyor gibi hissediyorum dinlerken.

Megadeth gibi Dream Theater da kullandıkları ögelerle ve genel kompozisyonlarla eskiye bolca öykünürken eski albümlerin yarattığı havayı yakalayamayan birer kötü taklit mertebesini geçemiyorlar.

Astonishing'i beğenenler de az değil, dinledikçe güzelleşiyor diyenler var. Albüm burn in oluyormuş :D:D

Kapağın çok tırt olduğunu da görmezden gelemedim koskoca Dream Theater bu kapakla mı çıkıyor :D

Okuduğunuz için teşekkürler

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

6 kişi bunu beğendi.
  2. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    418
    Mike Portnoy ayrılınca Dt'de ruh kalmadığını düşünenlerdenim. 7 yıllık davulcu olarak onun ton ve stiline hasta olarak başladım bu işe. O nedenle albüm kötü demeyeyim abilere saygısızlık olur fakat baharatı eksik. :) Bu arada Burn in olayı hahahaha harikasın. :D

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Vakit bulamadığım için henüz dinleyemedim, ancak nickname hatrına bir ekleme de ben yapayım.

Bence Dream Theater, Mike Portnoy'un ayrılmasından sonra psikolojik olarak dağıldı. Mangini, Portnoy'un yazdığı davulları o kadar teknik bir havada çalıyor ki, konserlerde gruba duyulan heyecan azalmış gibi duruyor. Elemanın tuşeleri bile başka. Kendileri dahi eski heyecanı yaşayamıyor olabilirler. Portnoy, teknik olarak zayıf kalabilir. Ancak gruba kattığı duygu bambaşkaydı. Türkiye'deki ilk konserlerini de Bostancı Gösteri Merkezi'nde izlemiştim, konserin keyfini sürmekten ziyade, adamların nasıl çaldıklarına odaklanmıştık. İyi ki Portnoy'un Küçükçiftlik Park'ta grupla beraber çaldığı son konserlerden birine gitmişim diyorum.. Ondan sonrası herkesin anlattığı gibi..

4 kişi bunu beğendi.
  4. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    418
    O zaman yakalım bir ağıt. :D

2 kişi bunu beğendi.
  5. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Bunu paylaşmazsam olmaz:

6. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Hehe bende ilk postu okurken, dur Mike Portnoy burda!! diyecektim, gelmiş kendisi ;) Hala dinleyemedim, benim Spotify nedense sizin yörede yassahh gardaş diyor bana.
    Benim yorum çok ilginç olacak sizlere göre çünkü neredeyse hiç DT tecrübem yok, tarzını severim ama bir şarkısını bile söyleyemem. Yani eskilerini bilmeyen bir kişinin görüşü olmuş olacak, hadi hayırlısı :D.

7. Acancan1

Acancan1
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Bir kez döndürdüm ben de albümü, henüz bir karara varamadım (burn in şart:))) ama tema, albüm kapağı biraz ön yargılı yaklaştırıyor insanı.

8. Deliverance

Deliverance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Mangini bir portnoy kesinlikle olamaz ama adama kotu davulcu da diyemeyiz. Martin de zamaninda cok teknik diye gruptan atildi :) grubun adini aciklamama gerek yok sanirim.

Portnoy bildigim kadariyla albumlerin kayit isleriyle, masteringle filan da ugrasiyordu. Bir kere dt burada kaybetti. Albumu daha dinlemedim ama dinledikten sonra duzenleme gelecektir kesin. Bu arada ayni kazmaligi a7x'de yapti sonra.. Ulan bu adam gonderilir mi be..

9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Mangini teknik olarak Portnoy'dan tartışmasız daha iyi. Ama teknikle bitse bu işler, Jimmy Page gibi solo atmayı çok iyi yapamayan biri ilah olmazdı. :)

Bu arada albumün ilk 3 parçasını dinledim, sanki adamlar ''lay lay lay'' havasında yazmışlar bu son albümü.

Deniz @dulty sana naçizane tavsiyem şu 3 parçayı dinle sonra yeni albüme bir göz at. :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Parça seçimleri çok iyi olmuş gerçekten. Dream Theater'dan üç şarkı seçmek zordur. Çok fazla efsane olmuş şarkı var ve hepsi de dolu dolu. Fatal Tragedy'nin sadece bass gitarini dinle yine keyif alirsin, Pull me under'ın piyanosu tek başına şarkı olur.

2 kişi bunu beğendi.
  11. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yok yok, ben önce yeni albümü iyice dinleyip fikir ediniyim, sonra eskiye dönüp kıyaslarım ;)

12. Deliverance

Deliverance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    As i am'i gecebilecek bir sarki yapabildiklerini sanmiyorum :)

13. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hocam o neyi daha çok beğendiğinize göre değişiyor :)

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Bastan sonra dinleme sansi buldum albumu. Dream Theater degil de yeni bir grup desek belki begenilir, ancak album oldukca bayik. En cok begenilen sarkilardan biri A new beginning, ozellikle bir bolumu ile, Jesus Christ Superstar'daki bir parcaya ciddi anlamda benziyor. Album rock opera havasinda.

Olmamis be haci olmamis.. Yine su acaip light ton var albumde..

Sent from my iPhone using Tapatalk

4 kişi bunu beğendi.
  15. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Ben de bu arada albümü birkaç defa dinledim. Birkaç tane 'iyi' denebilecek şarkı var gerisi vasat ve altı bence. İsimlerine hakim değilim, bir ara zahmet edersem bakarım hangileriymiş iyi olanlar. Biraz da eski albümlerini dinleyelim bakalım nasılmış...

2 kişi bunu beğendi.
  16. Birdy Dizzy

Birdy Dizzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Eski albümlere göre daha soft olmuş. Besteleri de yeteri kadar kuvvetli bulmadım. Dinlenir mi dinlenir. Beş üzerinden üç yıldız veririm.

17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,513
    Öncelikle bu albüm bir rock opera.
    Bir konsept albüm ve uzay/robot cagına bir hazırlık.
    Dream Theater, bu albümde metalden cok senfonik rocka daha yakın durmuş.
    Sound olarak güzel bir albüm olsa da muzikallik,akılda kalıcı gitar riffleri,melodik yapılar, güclü sololar acısından bence başarısız bir albüm.
    Konsept kelimesi bir metal albümünde geciyorsa, arkaya bakmadan kacmak lazım, ben bunu anladım.
    Fakat arka arkaya 5-6 kez dinlendiginde Cagatay'ın da dedigi gibi hem albüm hem de kulak burn in oldugundan bu sarkilari sevecekler de olacaktir mutlaka.

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Alışma meselesine ben bir türlü alışamadım açıkçası, halen daha Dream Theater'in eski soundu özlüyorum. Mike Portnoy'un ''superband'' the Winery Dogs'ta bile daha dolu dolu parçalar bestelenmiş. Bir örnek:

3 kişi bunu beğendi.