Dsd ve pcm

'Yazılımlar' forumunda orrrhan2591 tarafından 26 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

 1. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  315
  Alınan Beğeniler:
  11
  Analog operasyon olduğunu anladım zaten.

  İstediğimiz ses dalgasını yaratabileceğimizi de anladım.

  Ama ortaya çıkan tek bit dac'a 16 bit demek bence çok anlamlı değil.

  Olasılıkla 16 bitlik bir dac'ın dinamik aralığına falan sahip olduğu zaman 16 bit, 24 olursa 24 bit falan diyor olmalılar.
  Çünkü ortada 16 veya 24 bitlik hiyerarşik bir yapı yok.

  Biraz retorik bir soruydu benim ki.

  Gerçi 16 bit pcm'i işleyip, dsd'ye çevirip sonra analog hale çeviriyorsa... (ki çeviriyor)
  Evet bu daclar pcm (de) işledikleri için olsa gerek.
   
 2. tsn141

  tsn141
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesaj:
  1,448
  Alınan Beğeniler:
  2,437
  yukarıdaki yazılara tek tek cevap verecektim, kestirme hepsine bir cevap vereyim.

  evvela PCM sistemdeki sorunu tekrar yazayım. 16bitlik bir sinyalde en düşük seviyedeki bitlere ait veri çok zayıf kalacağı için hassasiyeti düşecek. yani teoride tabii öyle bir şey kafaya yatmıyor ama pratikte maalesef özellikle kullanılan elemanların hassasiyeti ile sinyallerin oranını düşününce demek istediğimi anlayacaksınız. %0.01 hassasiyet vs 1/65536 hassasiyet. bu değerlerin üzerinde burada sinyanlin geçtiği yolu, yolun üzerindeki lehim vs gibi yerleri bir de bunların dalgalanmadan ötürü indüktans kaynaklı çıkıntıları da eklerseniz kafada canlanır umarım. zincirin en ucunda en zayif bit değeri oluyor R2R sistemde. dolayısı ile en uzun yolu yapacak sinyal.

  DSD ile ilgili sorun da yine yazdım, 16bit 44kHz örnekleme kalitesindeki bir sinayli 1bit çevirici kullanmak için yanlış hatırlamıyorsam 3GHz üstü bir örnekleme hızında açılıp kapanacak anahtar lazım. işlemcilerdeki gördüğümüz GHz mertebesindeki hızların tek bir osilatör değil de faz gecikmeli bir devre ile sağlandığını ve bu frekansta çalışacak PCB yi tasarlamak için çok miktarda dalak, yürek ve bilumum sakatatı yemek gerektiği için o da mantıklı bir iş değildir.

  gerçek hayatta R2R discrete çalışan sistemler;
  bir noktaya kadar dirençleri yan yana koyarak ve en iyisinden seçerek tolerans sorunu giderme(totalDAC)
  bir miktar dijital filtreleme ve bir miktarını yan yana koyma, en iyisinden seçme, ve örnekleme hızını arttırma ile(MSBtech)
  gibi gibi

  gerçek hayatta sigma delta mantığı ile çalışan sistemler;
  çok yüksek örnekleme hızı, anahtar sayısını artırma, bol matematikli filtreleme ile kulağa sorun teşkil edecek yerlerin rötuşlanması. (Chord)(100MHz mertebesinde örnekleme(3 GHz mertebesinin yine çok çok altında dikkatinizi cezb ederim))

  gerçek hayatta R2R çipler ise
  kısmi yan yana(4 bit kadarı yan yana) bir kısmı da R2R formunda zincir yapılmış kaliteli laser kesim entegre çiplerden oluşmakta.

  gerçek hayatta upsampling yapan çiplerde ise örnekleme hızı yine bir kaç MHz mertebesinde 8-10 gibi bir şey hatırlıyorum belki daha az. onlarda da yine bir bölmeleme söz konusu. yani bir kısmı yan yana bir kısmı R2R bir kısmı da farklı değerlerdeydi. ayrıca sinyal matematik işlemlerden geçerek bu sistemin en verimli çıkacak şekilde rötuşlanıyor.

  bu işlemeden bahsedeyim biraz hatırladığım kadarıyla;
  sigma delta denen tiplerde iki işlem mevcut birisi sigma dalta modulator diğeri de FIR filtreleme. sigma delta modulator şu işi yapmakta; eldeki anahtarı açıp kapatarak elde edilen sonucu çıkması gereken sonuçla kıyaslayarak (yani delta alarak) anahtarın açılıp açılmamasına karar veriyor. anahtar açıldığında eldeye(akümülatör) bir ekliyor(yani sigma/toplama yapıyor) sonra eldeyi olması gereken sonuçla kıyaslıyor. böylece anahtarın açılıp açılmaması gerektiğine karar veriyor. burada bahsettiğim kıyasla ve karar ver makanizması bir çeşit feedback loop oluşturuyor. hafıza ve tsarımcının fantazi anlayışına göre bu loop sayısı arttıralbilir.

  FIR filtre ise şu işi yapmakta; yukarıda muhtemelen dikkatinizden kaçmıştır ama gerçekte şöyle bir durum oluşur; müziğin içindeki iki sample arasındaki değer farkı sigma delta modulatörün kontrol edebileceğinden yani ekle/ekleme yaparak değişebileceğinden çok daha fazla olur/olabilir. yani acil durumda otomatik pilotun cozutması gibi düşünün. FIR burada müziğin içindeki bu tip yerleri daha rahat olacak şekilde modifiye eder. bunu da çok basit şekilde ortama alarak yapar. atıyorum 100 taplık bir FIR filtresi demek 100 tane sample ı her seferinde ortalama alarak tek bir sample değeri elde ediyor demektir. tabii 100sampleın hepsi de aynı sabitle çarpılmayabilir. orası artık filtredeki katsayılar oluyor. ancak burada bir başka sıkıntı da şu, her frekans varlığına bu işlemle aynı şekilde devam edemiyor yani frekansına göre faz kayması yahut bazılarının yok olması söz konusu, faz kayması tabii ki tonaliteye bazılarının da yok olması detay ve transparanlığa zarar.işte matematik burada devreye giriyor. katsayıları ve kullanılacak sample ları öyle seçersiniz ki hem bu sorunlar en aza iner hem de modülatörün en uygun şekilde çıkaracağı sinyali elde etmiş olursunuz. (örnek olarak CHORD ürünlerinde WTA (watts transient aligned) filtre adamların bu işe bulduğun bir çözüm aslında)

  DSD de aynı şekilde, hem FIR filtrenin hem de delta sigma modulatorun işini daha adam akıllı yapmakta. zira görüleceği üzere bu iki işlem ne kadar bol örnek ve ne kadar çok kere yapılırsa olması gerekenle kıyaslanma o kadar çok olacak ve böylece gerçeğe o kadar yakın ses elde edebileceğiz. DSD olmasa dahi oversampling yapan sistemlerin işlem gücü kasmasının sebebi yukarıda saydığım sebepler temelde.

  Bu arada bir bitlik bir DAC ın 16bit yada 24, 32 olması aslında bir noktada şöyle sistemin altyapısı gerek matematik gerek ise fiziki olarak kaldırmasına bağlı. diğer taraftan bazı işgüzar DAClarda 24 deyip en sondaki 8 biti silip 16 bit çalışması da olmayan şey değil.

  integral alma olayına açıklık getireyim, opampın aldığı integral ile bu farklı. dijital ortamda alınan integral bir çeşit toplama işlemi kabaca. dalta sigma modulasyonda da bahsettim.

  delta sigma için;
  understanding delta sigma modulators adında bir kitap var tavsiye ederim. PDF bulunabiliyor internette. (scheier, temes) biraz anlaması zor. onun öncesinde digital signal processing ile ilgili de okuma yapıp az buçuk FIR filtre ve dijital sinyal hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır. internetteki çoğu döküman garip şekilde konuya ortasından dalıyor havada kalıyor çoğu mesele ve olduğundan daha karışık görünüyor olay.

  bir diğer konuda pratik uygulamadaki sıkıntıları bilmek gerek yorum yapmadan önce. yoksa olaya ekmek yoksa pasta yesinler modunda, bu kadar niye uğraşmışlar kıvamında yaklaşıyorsun.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  Cyril, coolblue, ludwig bach ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 3. orrrhan2591

  orrrhan2591
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Şubat 2015
  Mesaj:
  51
  Alınan Beğeniler:
  0
  Merhaba arkadaşlar.bendeki ipod touch 4g de kullandığım neutron music player uygulaması ile dsd dosyalarını oynatiken devamli takılmalar oluyor.Acaba dsd leri pcm e çevirsem takılmadan
  oynatabilirmi oynatabilirse dsd leri pcm e nasıl çevirebilirim.bunun programi falan var mi şimdiden teşekkürler.