DSD ve SACD'den RIP Üzerine Rehber

'Yazılımlar' forumunda compicat tarafından 18 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Arkadaşlar, benim gibi kafayı sıyırıp firmanın pek haber sahibi olmayan satış elemanının bile DSD çalmıyor dediği alete DSD çaldırmaya çalışanlar için . dff (ancak iso'dan 2 kanallı olarak çıkmalı) formatlarını denemelerini öneriyorum. (Şaka tabii öyle birşey sanki yok gibi)

2 kanal .dff formatını .iso dan çıkarmak için şu komutları girmek gerekiyor: (tabii sacd_extract kullanıldığını varsayıyorum)

sacd_extract -2 -c -p -i"Ates.iso"

Not: Macbook terminalde komutun başına ./ eklenmesi gerekmekte.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bu arada hafıza sıkıntısı çeken arkadaşlar, sacd iso'dan dsf ya da 2 kanal dff formatlarını çıkardıktan sonra ücretsiz olarak Korg firmasının AudioGate programını indirip DSD formatları flac 192 khz'ye convert edebilirler. Playeri DSD çalmayan ama kaliteli kayıt dinlemek isteyenler de bu programı kullanabilirler. Program çok çeşit ve opsiyon barındıran çok iyi bir converter. Sadece DSD to flac olarak düşünülmesin.

Program normalde Korg cihaz bağlantısı ile ücretsiz (daha doğrusu Twitter hesap senkronsuz) çalışıyor. Korg cihaz bulunmaması durumunda da dandik bir twitter hesabı edinip programa senkron ediyoruz. Zira her seferinde, convert ederken tiwit atmamızı istiyor program.

Bu da link: http://www.korguser.net/audiogate/en/index.html

Edit: 192 khz ile DSD formatlarının yer kaplaması açısından pek farketmeyeceğini belirteyim.

#42 MikePortnoy, 21 Mayıs 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mayıs 2014
  3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Arkadaşlar bu arada Korg'un yukarıdaki iletimde bahsettiğim programını kullanıp dac'ınızda DSD çaldırma imkanınız var. (Macbook için konuşuyorum) Bazı uygulamalarda özellikle Audirvana'da DSDler cazırtılı ve hızlı hızlı çalarken Audiogate'te bu problem yok. Sorunsuz takılmaksızın DSD'ler için dac'ınızdan sesi alabilirsiniz. Tabii bu benim dediğim DacPort için geçerli.

Diğer arkadaşlardan da ricam native olarak DSD çözmeyen dac'larında(ve mümkünse Win kullanarak) Audiogate üzerinden DSD dinlemeyi deneyip sonucu paylaşmaları yönünde. Dacport sampling yapıyor ama DSD çat çut etmeden dinleniyor. Audiogate preference'tan ayarları yapmanız yeterli.

Tekrar link veriyorum: http://www.korguser.net/audiogate/en/index.html

Şuradan da sayfanın sol sütununda en sondaki linkten tek parçalık ücretsiz DSD indirilebilir: http://www.oppodigital.com/hra/dsd-by-davidelias.aspx

Edit: Sampling veri kaybı yaratacaktır ama iyi kayıt dinlemek için güzel bir yol.

4. masterasas

masterasas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    dediğin gibi DSD çözmeyen dac ile (Win) DSD dinleyim dedim. Audiogate kurdum.lakin twitter bağlanma hatası veriyor. programı açılmıyor.

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Uyduruk bir tivitir lazım o is için.. Açması lazım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    546
    Öncelikle böyle bir kaynağı hazırladığı için Boğaç'a ve yardım eden arkadaşlara teşekkürler.

Malum ortamlardan SACD den riplenmiş Queen diskografisi indirdim. biraz uğraştıktan sonra dsf olarak çevirdim.

fiio x3 ile denedim çalıyor tabii bir kıyas şansım olmadı. kıyaslasam bile uçuk fark olacağını sanmam neticede x3 ün kalitesi belli. ama yinede dsd biriktirmeye başlamak lazım. aşağı yukarı 5 senedir flac olarak arşiv yapıyordum. son 1 yılı 24 bit. şimdi komple dsd ye geçerim.

kullandığınız kaynakları özel mesajdan yollarsanız bizlerde oralarda arayalım :p

7. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Dsd kaynağı ciddi makbule geçer.

8. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Başka yerde paylaşıldı mı diye aradım bulamadım. Legal ve güzel bir kaynak. Dsd (64-128), dxd, flac, surround 5.1 versiyon bile var :)

http://www.2l.no/hires/index.html

username: 2L and password: 2L

2 kişi bunu beğendi.
  9. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,323
    DVDA 'dan ayni sekilde riplemenin bir yolu varmidir acaba ? SACD bulmak zor, DVDA bayagi bulunabiliyor malum yollardan. Eger bununda bir yolu bulunabilir ise cok mesud olacagim :)

10. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    4 kişi bunu beğendi.
  11. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    http://www.signalyst.com/consumer.html bu adresten indireceğiniz hqplayer ile rip ile uğraşmadan direk dff uzantılı müziklerinizi dinleyebilirsiniz ayrıca sacd okuyabilen dvd player ınız varsa direk görüyor sacd in hybrid olmasına gerek yok
    http://hizliresim.com/B9rkYV]http://i.hizliresim.com/B9rkYV.jpg
    [URL]http://hizliresim.com/Z1Z0bg][/URL][IMG]http://i.hizliresim.com/Z1Z0bg.jpg
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 5 Ekim 2014 ---
    dsd64 ve dsd128 iki formatta destekleniyor resimler için özür dilerim bu kadar becerebildim

2 kişi bunu beğendi.
  12. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,323
  13. saintroyo

saintroyo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    dsd olan parçalar için foobar tamam.. bir de PCM kodlu parça var, boyutu 1 gb olan.. Onu aimp okuyor fakat foobarda ''Unrecoverable playback error: Parametre hatalı. (0x80070057)'' diye bir uyarı çıkıyor. Bunun için ne yapmamız lazım acaba?

14. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    Elinize sağlık. PCM kayıtlar içerisindeki uzantısı ne acaba dosyanın? bir özelliklerini kopyalayabilir misiniz?

15. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Bir de arkadaşlar bu program ile dac felan bağlamanıza gerek yok ben direk ses kartına taktım kulaklığı başladım dinlemeye. Son olarak şunu söylemeliyim ki dsd128 varken 24/96khz hikaye bence. Çünkü aynı albümün hdtrack dan 24/96 Flac formatı var bende hemde dsd128 formatlı (dff uzantılı) yani arada açık konuşuyorum siyah ile beyaz kadar fark var
    Yani özellikle zil sesleri ancak bu kadar doğru ses verilebilir kanaatimce ( birde ben dandirik ses kartıyla dinliyorum onu da düşünün)

16. saintroyo

saintroyo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Boğaç,

Format : Wave
    File size : 1.09 GiB
    Duration : 9mn 14s
    Overall bit rate mode : Constant
    Overall bit rate : 16.9 Mbps

Audio
    ID : 0
    Format : PCM
    Format settings, Endianness : Little
    Codec ID : 1
    Duration : 9mn 14s
    Bit rate mode : Constant
    Bit rate : 16.9 Mbps
    Channel(s) : 2 channels
    Sampling rate : 352.8 KHz
    Bit depth : 24 bits
    Stream size : 1.09 GiB (100%)

mediainfo ile parçanın özellikleri bunlar.

17. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    Bir Wav dosyası aslında; fakat 352.8 kHz'lik sample rate problem yaratıyor bence. 192'ye kadar sorunsuz çalıyor Foobar, dac çözebildiği sürece. Bir araştırayım.

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Winde bir deneyeniniz olur mu acaba, Korg Audiogate hangi bitrate e kadar destekliyor?

19. saintroyo

saintroyo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Bir de buradayken sorayım bir soru daha. Foobara wasapi attım çıkış kısmına. Yalnız 2 tane seçenek var ''event'' ve ''push'' olmak üzere. hangisini seçmem gerekiyor?

20. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580