Dunu Titan 1 İncelemesi

'Dunu' forumunda Yabguz tarafından 8 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

 1. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
  GİRİŞ

  Türk insanı olarak kullanım kılavuzu okuma ya da aldığımız ürünün özellikleriyle ilgili broşürleri inceleme hevesimiz yoktur. Aslında hepimiz “orada ne yazıyor acaba” diye merak eder dururuz ama hiçbir zaman zahmet edip de o açıklamaları okuma gereği duymayız. Tam da, okuduğu kitabın önsözünü bir çırpıda atlayan yurdum insanından beklenildiği gibi..

  Ama ben öyle yapmayacağım( çok da gerekliymiş gibi!). Yüzlerce lira vermişim bir kulaklık almışım, incelemesini yapıyorum diye de kandırmışım kendimi, niye okumayayım (Bu noktada, İngilizce bilmeyenleri duyar gibiyim)?

  DUNU HAKKINDA

  Sosyolojik gözlemimizi de yaptığımıza göre incelemeye başlayabilirim sanırım. Mevzubahis kulaklığımız Dunu’nun 2015 yılında çıkardığı titanyum sürücüye sahip (sürücüsüyle müsemma) Dunu Titan 1.

  Böyle bir girizgah yapmamın nedeni; Dunu’nun kutu tasarımında yer verdiği, kulaklık ile ilgili verdiği bilgiler.

  İlk olarak DUNU’nun bir akronim olduğunu ve İngilizce Delicate, UNique ve Utmost kelimelerinin ilk ve ikinci harflerinden oluştuğunu belirtelim ve bunu artık Manisalı Tarzan bile biliyor diye de ekleyelim. Azcık genel kültürden kimse ölmez sanırım.

  Şubat 1994’te kurulan bir şirket ve farklı markalara OEM ürünler tedarik ederek/üreterek bugünlere gelmişler, derken 2004 yılında ilk kulaklıkları S01 ile kulaklık pazarında Dunu markası altında ben de varım demişler(Anladığım kadarıyla fason üretim yapan ilk markaları Topsound)

  Bu söylediklerimin tabii ki Titan 1’in ses imzasını açıklamaya yardımcı tarafı yok, o yüzden bu kısmı Titan 1’ın ürün açıklamasından yola çıkarak ses mevzusuna bağlamaya çalışacağım.

  Dunu’nun ürün açıklaması şu şekilde: “Normal dinamik sürücülü kulaklıklardan farklı olarak titanyum kaplanmış sürücülerin, doğal ve aynı zamanda enerjik; katman katman , temiz bir ses ile şaşırtıcı bir tiz performansı ve ona eşlik eden kalın ve güçlü bas tepkimesi vererek, müzik kaydının canlı çalınıyormuşçasına dinlenmesine olanak tanır. Son olarak da armatür sürücülüler ile özdeşleşen hız ile dinamik sürücülülerin güçlü sunumu, titanyum sürücü sayesinde sentezlenir ve bu da Titan 1’nın en büyük avantajıdır”.


  Bu açıklamalar gerçekten biz müzikseverler için harika. Kutu içeriği ve malzeme kalitesini irdeledikten sonra, bu açıklamalar ne denli doğru, dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.


  KUTU İÇERİĞİ/MALZEME KALİTESİ

  Eminim çoğumuz inceleme okurken bu kısımları büyük bir hızla geçiyoruz ve soluğu hemen ses başlığında alıyoruz, ama ben iyisi mi buraları es geçmeyeyim.
  [​IMG]

  Dunu Titan 1, açıkçası fiyatından beklenmeyecek kadar güzel bir kutuyla geliyor. Kutunun dizaynı biraz Sennheiser IE 80’ninkine benzese de Dunu, bir yerine iki kapak kullanmış. Birinci kapağı kaldırdığınızda, yukarıda yazmış olduğum açıklamanın uzunca versiyonu sizi karşılıyor. Diğer tarafta ise, Ukraynalı bir grubun ya da vokalistin konser fotoğrafı ve elde ettiği başarılar sıralanmış. Esas oğlanımız Dunu Titan 1 ile ilk karşılaşmamız bu esnada oluyor. Diğer kapak kaldırıldığında ise silikon uçlar, taşıma kabı ve kulaklığın kendisiyle karşılaşıyoruz. Kapakları kaldırmak için, kapağın ucuna eklenti eklemeyi unutmamışlar ve bu gerçekten hoşuma gitti ve bu Dunu’nun detaylara verdiği önemi göstermekte. Kutuyu ve verdiğiniz parayı düşününce şımarmamak elde değil.

  [​IMG]

  Uçlardan bahsetmek gerekirse, üç çift uç ile geliyor. Bunlardan ilki, ikinci kapağı kaldırdıktan sonra gördüğümüz uçları kırmızı Sony hybrid benzeri uçlar. Diğer uç takımı, yine Sony hybrid benzeri uçlardan oluşmakta. En son uç takımının ise uçları daha geniş yapıda, ve bu bahsettiğim iki uç takımı naylon poşetin içinde geliyor. Kutuda bunlardan başka, 6.3 mm dönüştürücü ve yaka klipsi bulunuyor.

  Not: Yukarıdaki fotoğrafı ne yaptıysam, foruma yana çevrilmiş haliyle yükleyemedim; Windows'ta düzeltiyorum, siteye ekleyince bu şekilde çıkıyor. Kısacası, fotoğrafa başını ya da telefonunu sağa sola çevirerek bakanlara selam olsun :hughakkınızı helal edin

  [​IMG]

  Kulaklığın yapım kalitesine gelirsek, Dunu burada da özenli bir iş çıkarmış. Jak kısmından Y ayrımına kadar olan bölümde Section 8’de kullanılana benzeyen bir materyal kullanılmış.  [​IMG]

  Y ayrımından sonraki bölümde ise nispeten ince, dokusu IE80’nin dokusuna benzeyen bilindik kulaklık kablosu karşılıyor bizleri. Merak edenler için söyleyeyim, kablo simetrik. Y ayrımından sonra ise kulaklığı amacı dışında kravat olarak kullanasınız diye de minicik bir aparat var (her kulaklıkta var ama bu ayrı güzel).

  [​IMG]

  Dunu firması, patenti yine kendilerine ait olan bir güzellik sunuyorlar bizlere. Bu kablo toplama eklentisi sanırım DN-1000’de de varmış. Benim gibi kulaklığı parmağında evirip çevirip kutusuna koyma sevdalısıysanız; çözülmesine ve açılmasına karşı düşünülmüş bu ince detay, sizin de hoşunuza gidecektir.

  [​IMG]

  Kulaklığın gövdesi metal, jakı da aynı renkte ama metal mi bilemedim. Jakı gerçekten sağlam ve jaktan kablosu değişebiliyormuş gibi bir izlenim bırakıyor insanda ( kulaklık üreticilerinin ufkunu açayım biraz). Belirtmem gerekir mi bilmem, jak altın kaplama.

  [​IMG]

  Yukarıda da görüldüğü gibi Titan 1, T-100 Terminatör’ün gelecekten gelen kulaklık şeklindeki hali ( bendeki Model T- 01712) ona tepki olarak doğmuş ve beyini titanyum !

  [​IMG]

  Şaka bir yana, kulaklığın gövdesinde, 11’er delik bulunmakta ve bunlardan ayrı olarak bir de kablonun gövde ile bağlandığı yerin yakınında da birer delik bulunmakta. Bu deliklerin işlevine, faydasına/zararına ses başlığı altında ayrıca değinilecektir.

  [​IMG]

  Bahsetmeden geçmeyeyim, kulaklık 13.5 mm’lik büyük denilebilecek bir sürücüye sahip.

  Ayrıca, kulaklığın sağ-sol ayrımı hem harflerle hem de renklerle belirtilmiş, bu da hoşuma giden unsurlardan biri oldu. Buna göre; kırmızı renk sağı, mavi renk ise solu temsil ediyor.

  İZOLASYON/FİT

  Kulaklığın gövdesinin kurşuna dizilmiş hali yüzünden izolasyon konusunda pek iddialı değil. Bu, o tasarımın yarattığı tek olumsuzluk. Tavsiyem, otobüs yolculuklarında kullanmayın çünkü durmadan ağlayan huysuz bebek muamelesi görebilirsiniz. Dışarıya çıkıp dinlemedim ama ev içinde dinlerken bile dış ortamdan tam anlamıyla kopamıyorsunuz. Aslında uçan anne terliklerinden korunmak adına bu gayet güzel ( bu yaşta olmaz gerçi öyle şeyler). Fit konusunda ise “tak-unut” tarzı kulaklıklardan. Yine de uç seçimini iyi yapmak gerekiyor; ses karakteri kulağa ne kadar oturtulduğuna bağlı olarak, ciddi anlamda değişiyor. Bildiğiniz gibi, kendisi yarı kulak içi kulaklık, bir Westone gibi kulağınızın içine kadar girmiyor; bu yapıdan dolayı da fit konusunda bir rahatlık yaşatırken izolasyon konusunda pek iddialı olamıyor.

  Kulaklık, her ne kadar kulak üstü olarak da dinlenebilse de üretim şekli itibariyle normal bir şekilde, kablo kulağınızdan aşağı sarkacak şekilde, takılıyor. Bu şekilde takıldığında mikrofonik etkiler altında kalıyorsunuz.

  BİR SOSYAL DENEY
  Dunu Titan 1’in, dışarıda ve toplu taşıma araçlarında esas kullanım amacının dışına çıkıp, müthiş bir bonkörlükle, etraftaki diğer insanlara da müzik dinletip dinletmediğini test edip konu hakkında fikirler edindiğim, “Dunu Titan 1: Bir Toplu Taşıma Sosyal Sorumluluk Testi”ne hoşgeldiniz.

  Test kapsamında bir gidiş bir de dönüş güzergahında ikişer ayrı dolmuşa binilmiştir. Gidiş yönünde bindiğim dolmuşta, İstanbulluların hayalini süsleyen bir "dolmamışlık" vardı; dedim bu dolmuş, dolmuş değil :upss Ben ininceye kadar da dolmadı zaten.

  Ben dahil 3 kişi vardı; şans bu ya, o kişilerden birisi de kulaklıkla müzik dinliyordu. Diğerinin hemen arkasına usulca sokulup “bak müziği açıyorum” dedim(demedim tabii). iBasso dx50'de ses 210'da başladım dinlemeye; herhangi bir uyarı, rahatsız olma durumu saptanmadı.

  Dönüşte bindiğim dolmuş, adının hakkını veriyordu; cama yapışan yolcu olmasa da doluydu. İlk başta ayaktaydım, bi' gazla sesi açtım, bir ara sesi 220'lere yükselttim. Önümdeki hanım teyzelerden bir ses gelmedi. Sanırım katıldıkları günün kritiğini yapmakla bir hayli meşguldüler(“kız o pasta neydi öyle Aysel, düşmanımın başına” vb…).

  Sonra yer boşaldı, oturdum. Bir süre 215'lerde dinledim. Yine ses gelmeyince artık dayanamadım sordum yanımdakine, ses geliyor mu diye. O da “evet geliyor” dedi. Sonra 185'e kadar düşürdüm sesi. Tekrar sorunca bu sefer "yine geliyor ama çok az" dedi. Sonra kendisine katkılarından dolayı plaketini sunup alkış kıyamet eşliğinde dolmuştan indim.

  Velhasılıkelam, Titan 1 ev olsa kışın içinde oturulmaz, donarsın üstadım. Havuz olsa, içinde yüzecek su kalmaz, betona saplanırsın. Bana "kıs şunun sesini, seni hınzır" diyen olmadı ama toplu taşımada dinlenilecek bir kulaklık değil, ona kanaat getirdim; çünkü doya doya müzik dinlenilecekse eğer, izolasyondan sabıkalı olduğu için dış seslerden arınarak dinleyebilmek adına sesi baya açmak lazım. Bu sefer de dışarıya ses gidiyor(muş). 100 kişiye sormadım ama durum böyle.

  Dışarıda yürürken de durum aynı, yoldan geçen arabaların sesini duymamak için 225'lere(son seviyesi 255) çıkardım sesi..Onda da uzun süre dinleyemedim. 200'de arabaların yol sesi çok rahatça duyuluyordu. 200'den aşağısında ise sanki mahallede genel bir müzik yayını var da biz müziğin içinden geçiyoruz gibi oluyor :-\ Domatesi fazla kaçınca " ee bu yumurtalı domates olmuş bildiğin" denilen menemen gibi.. Hele kamyonet ya da kamyon geçerse, vay halimize (bir tane kamyonet geçti yanımdan, ondan biliyorum).

  Ses seviyesiyle ilgili bir not: Evde sessiz bir odada dinlerken genelde titan 1 ile 188- 192'lerde dinliyorum. Ondan yukarısı bana gürültülü geliyor. Nadiren 195 ve üstüne çıkıyorum.  İNCELEMEDE KULLANILAN EKİPMANLAR

  iBasso DX50

  [​IMG]

  Ses seviyesi 185-192 arasında dinlenildi (Low Gain). Sound Unlocked 1.3.3 custom firmware yüklü olup All, irr bandwidth off, CPU default ayarlarında kullanıldı.

  Cowon J3

  Vsonic GR07 MkII

  Audio-Technica IM-02

  Westone UmPro30

  FiiO E07k (nam-ı diğer Andes)

  Andes’in kutusundan çıkan Line Out kablosu

  Vsonic GR07 MkII ile gelen double flange uçlar

  Dunu Titan 1 ile gelen uçları kırmızı uçlar

  Kulaklığın diğer stok uçlarını kullanmadım ( o da benim ayıbım). İlk aldığımda Sony Hybrid’ler ile kullandım, sonra GR07’nin beraberinde gelen double flange’lerle dinledim. Ses bölümünde yazılanlar aksi belirtilmedikçe double flange’ler içindir.  GENEL SES KARAKTERİ

  Burada Dunu’nun ürün açıklamasının çoğunlukla yerinde yapıldığını söylemem gerek. Genel olarak dengelinin biraz parlak tarafında, tam olarak olmasa da v-şekilli, enerjik ve açık bir ses imzasına ve enlemesine epey genişçe bir sahneye sahip Dunu Titan 1. Tam olarak hangi frekans daha baskın derseniz, bu üstler olurdu. Baslar, tizler kadar önde değiller. Üst midlerdeki kamburu da hesaba katarsanız, mid bölgesinde fazla detay kaybı yaşamıyorsunuz( özellikle vokallerde).Ancak, vokaller Ath-im02’deki gibi yakın değiller. Sunum olarak ise GR07 kadar uzak çalmıyor, ondan daha yakın çalıyor.

  BURN-İN ÖNCESİ

  Burn-in’in varlığı tartışıladursun, daha önce böyle birşeye inanmazken, Dunu Titan 1’ı dinledikçe bu olaya daha inanır oldum. Aşağıda bas-mid-tiz bölümlerinde okuyacaklarınız, burn-in sonrasına tekabül etmekte. O yüzden, kutudan çıktığı ilk haliyle nasıl ses verdiğini naçizane açıklamak isterim: Sunumu şimdiki sunumuna göre daha köşeliydi, tizler daha belirgin ve daha köşeli, baslar ise şimdiki kadar derine inemeyen yapıdaydı. Midler de aynı şekilde sahnedeki yerlerini burn-in ile alarak biraz daha belirgin oldu. Kısacası, burn-in öncesi daha çok v-şekilli bir ses yapısına sahipti. Tabii, bu söylediklerimi “ne yani, transformers gibi bir anda dönüşü mü verdi?” diyerek de yorumlayabilirsiniz, aradaki farklar çok bariz değil ama seste ufak da olsa bir değişiklik olduğu aşikâr.


  BAS

  Öncelikle belirtmem gerekir ki, bu bir baskafa kulaklığı değil. Gövdesiz bir sese de sahip değil. Bu noktada midbaslar sese yeterince gövde verebiliyor, en güzeli de bunu mid bölgesine taşkınlık yapmadan yapıyor. Özellikle, “bol bas gitar kullanılan parçalarda” (Mabel Matiz’in bazı şarkıları gibi) belli bir süre sonra UmPro30 rahatsız edebiliyorken, Titan 1 rahat bir sunum ortaya koyuyor. Alt baslar yok değil, varlar. Gerektiğinde derine inebilen yapıdalar ama kulak zarınızın baslardan zangır zangır titremesini beklemeyin. Kayıtta ne varsa onu verme gayretinde, kendisinden ayrıca bir bas ekleme gibi bir durum mevcut değil. Alt basların vurup geçtikten sonra yankı yapması (bunu nasıl izah edeceğimi bilemedim, bunu filmlerde yukarıdan aşağıya dev bir kütlenin yere çarptıktan sonra, subwoofer’dan gelen minik bas uğultularına benzetebiliriz) durumu da mevcut, bu fiyata satılan bir kulaklığın bunu yapabilmesi gerçekten güzel. Tabii ki bir yere kadar yapabiliyor bunu. Örneğin, Madonna – Frozen’da bu dediğim türden alt baslar mevcut ve burada Dunu Titan 1, bas konusunda kendisinden bekleneni rahatlıkla verebiliyor.

  Baslar son derece kontrollü ve sıkı, şiddet olarak GR07 (MKII)’den çok az daha zayıf. Aslında bas sunumu GR07’yi andırıyor fakat GR07, alt notaları daha dolu veriyor. Hız konusunda ise Dunu’nun armatür sürücülülere özgü hızı ile dinamik sürücülülerin güçlü yapısının kombine edildiği yönündeki açıklaması burada daha da somutlaşıyor. Muse – Uprising dinlerken hıza eşlik edebilen güçlü sayılabilecek baslar, Dunu’yu haklı çıkartıyor ( gören de Dunu’dan para aldım sanacak, o nasıl bi’ cümle). Midbas ise alt baslar gibi, gerektiğinde sahnedeki yerini alıyor. Örneğin, Jülide Özçelik – Sebep adlı şarkıda yoğun bir şekilde midbas mevcut ve Titan 1 burada köşeli bir sunum ile midlere, tizlere dallanıp budaklanmadan sunumunu yapıyor, bunu yaparken gayet gövdeli bir ses ortaya koyuyor ama bunun genel müzik dinleme zevkinizi baltalamadığını belirtmem gerek. Kısaca, Dunu Titan 1’nın bas departmanını, patronu “işe sadece lazım olduğunda, ben çağırdığımda gel; geri kalan zamanlarda gelmek sana kalmış, çalışma planını sen ayarla” diye buyurulan bir işçiye benzetebiliriz.

  MİD

  Geldik bu kulaklığın en zayıf yönüne.. Zayıf dediysem gözünüz kulağınız korkmasın; midler, baslar ve tizlere nazaran nispeten geride olsa da midlerde detay kaybı pek yok. Sadece im02’deki o etli ve önde olan midler, Titan 1’de biraz arkadan ve inceden inceden geliyor. Titan 1’nın midlerini tanımlayacak iki kelime aslında temiz ve fiyatına göre detaylı olurdu. Üst midlerin belirginliğinden dolayı midlerde fazla detay kaybı yaşanmıyor. O belirginlikten dolayı da midleri nötralin azıcık soğuk tarafında olarak değerlendirebiliriz. Midler açıkçası, IE 80 ile im02 arasında bir yerlerde: IE 80’e göre daha canlı ve önde, im02’ye göre de daha cılız, soğuk ve geride.

  Vokaller açısından bakarsak, özellikle bayan vokallerde, “şu midler keşke biraz önde olsaymış” dediğim zamanlar neredeyse hiç olmadı. Bayan vokallerin sunumu, baylara göre az bir farkla daha iyi ( burada mühendisler Ladies First! demiş). Bu demek değil ki, erkek vokallerin sesi kötü çıkıyor. Aksine, Leonard Cohen’in sesindeki her detayı duyabiliyorsunuz (Nevermind’da detay seviyesi o kadar yüksek ki Leonard amca, sessiz bir odada kulağınızın dibinde konuşuyormuş gibi bir his kaplıyor ) Bu his, im02’de “bu adam niyeti bozdu, birazdan kulağımı yalayacak galiba” demenize kadar gidiyor. :gulme İki kulaklık belki rakip değiller birbirlerine; ama sesi forum olarak bilinen mid öncelikli bir kulaklık olmasından mütevellit kendisiyle karşılaştırma gereksinimi duydum. Vokal konusunu kapatmadan sibilans meselesine değinmem gerek. Kutudan çıktığı haliyle dinleyince, evet sibil sibil sibilans var bunda diyor insan; ancak burn-in oldukça sibilans sadece sibilansa yatkın kayıtlarda ve bitrate’i düşük dosyalarda oluyor. Son olarak, sibilansı yoğun şekilde hissettiren uç, kesinlikle siyah-kırmızı renkli uçlar.

  Tını anlamında ise doğal bir ses üretiyor, yine de enstrümanlar , olduğundan birazcık ince çıkıyor. Abes bir şekilde değil kesinlikle. Titan 1’dan im02’ye geçince gözlerimiz büyüyor, çünkü Titan 1 ile enstrümanlara çıplak gözle bakarken im02’de bildiğin laboratuvar ortamında mikroskop ile bakıyoruz. Bunu detay olarak anlamayın lütfen, sesin daha dolu dolu ve yakından gelmesi kastedilen. Yine de gitar riffleri açısından bakarsak fiyatına göre gayet tatmin edici. Titan 1’ın midlerini yine bir işçiye benzetecek olursak; bu işçiyi, işleri fazla göz önünde yapamayan ama yaptığı işte kılı kırk yaran, ayın çalışanı seçilemeyecek ortalama bir işçiye benzetebiliriz.

  TİZ

  Geldik Titan 1’nın elini ovuştura ovuştura “hehe sizi küçük salaklar” dediği yere.

  Sanırım titanyum sürücülerin alamet-i farikasının en yoğun görüldüğü departman burası. Çoğumuz yaşamışızdır, özellikle metal müzik dinlerken gaza gelip sesi açarız ve sonra küfrederek sesi kısarız, çünkü tizler amele sümüğü gibi yapış yapıştır; yapış yapış olduğu yetmezmiş gibi gitarlar da o istenilen enerjiyi bir türlü veremez, ziller ise tek parçadır; ne uzar, ne de kısalır.

  Dunu firması bu açlığımızı duymuş olacak ki tizler son derece belirgin ve buna rağmen beyin delici takımından değil. Uzun süreler dinlediğinizde (sesi çok açmadığınız müddetçe) bir yorgunluğa mahal vermiyorlar; çok fazla enerji ve detay taşıyorlar, karınca gibiler, her yerdeler. Sesi gereğinden fazla açtığınızda ses metalikleşme eğilimine girse de o kadar yüksek seste uzun süreli olarak birilerinin dinleyeceğini düşünmüyorum, çok yüksek seste dinlemeye alışkınsanız, bu kulaklık size göre değil. Aynı zamanda uzamaları da bu fiyat segmentinin epey üzerinde. Ziller, yukarıda bahsettiğim gibi tek parça değiller, uzay boşluğunda yavaş yavaş kaybolan yapıdalar (uzayarak kayboluyorlar). Tuzla buz edilen camın kırılma anını hatırlayın, işte öyle bir şey.

  Doğal, olabildiğince temiz ve enerji patlaması yaşayan tizleri var Titan 1’nın. Tizlerin belirginliği sayesinde seste bir berraklık mevcut, bu berraklık sayesinde de rahat dinlenebilen bir kulaklık. Bu berraklık ile detay seviyesi birleşince kulaklığa “neredeyse analitik” diyeceğiniz geliyor. İlk aldığım sıralar, bu tizlere o kadar çok alışmıştım ki yakın zamanda aldığım UmPro30’a artık tahammül edemeyip satmayı kafaya koymuştum. Takdir edersiniz ki ikisi tizler ve sahne açısından neredeyse ayrı dünyaların kulaklıkları. Aynı zamanda, analitik bir kulaklık olarak bilinen im02’yi de dinleyemiyordum, sesi Titan 1’e göre biraz sıcak geliyordu. Şu anda ise, frekanslar yerli yerine oturduğundan mıdır nedir, böyle bir durum söz konusu değil. En azından im02 açısından. İşçi benzetmesinden gına geldi ama tiz departmanını da yıldız gibi parlayan, ayın elemanı olmaya müsait; yine midlerdeki gibi kılı kırk yaran, yorulmak nedir bilmeyen, uçarı ve diğerlerini peşine takıp liderlik taslayan bir işçiye benzetebiliriz.

  Bir de son olarak, bu kulaklığı kullanacaksanız, Cowon J3 bana göre iyi bir tercih olmaz; çünkü J3’ün tizleri biraz kontrolsüz ve sivri, tizlerin bu sivriliği Titan 1 ile daha belirgin oluyor. iBasso DX50’ye nazaran daha pürüzlü bir sunumu var.


  SAHNE/KONUMLANDIRMA

  Ürünün açıklamalarında geçen “katman katman” ses meselesine nihayet geldik. Daha önce bahsettiğim, kulaklığın gövdesindeki 11’er delik burada öne çıkıyor. Bu deliklerin görevleri muhtemelen sahneyi olabildiğince geniş tutmak. Bunda da başarılı oluyor açıkçası. Enlemesine gerçekten geniş bir sahnesi var Titan 1’ın. Derinlemesine sahne o kadar geniş değil ancak derinlemesine düz bir düzlemde çaldığını da söyleyemem. Derinlik hissini verebiliyor. Akustik parçalarda derinlik hissi daha ön planda. Enstrüman ayrımı ise bu fiyat seviyesi için çok iyi seviyelerde. The Dears – Omega Dog adlı şarkının neredeyse son bir dakikası enstrüman ayrımını test etmek için biçilmiş kaftan, çünkü şarkı android telefonlarda - o bilindik kişiselleştirme uygulamasında- rastlayabileceğiniz Extreme alarm tonu gibi, durmadan yeni bir enstrüman katılıyor ve halihazırda çalınan enstrümanlar da kendini bir noktadan sonra koyuveriyor, her telden böyle “oohh oturmaya mı geldik” şeklinde çalıyorlar. :cheesy: Titan 1 bunlar olurken; arka planda artık ahtapota dönmüş bateriste ayak uydurabilirken, aynı zamanda yine arka planda şarkıya müdahil olan envai çeşit klavye ve ses efektleriyle ve hatta akustik gitarla, zillerle mücadele edip, olaya hakim bir futbol hakemi gibi enstrümanları ayırabiliyor. Annelerimizin pirinç ayıklamasına pek benzemiyor, oradaki mükemmeliyetçilik yok ama görevini yapıyor.

  AMFİYE KARŞI TEPKİ

  Tepkisiz. Dikkatimi çeken herhangi bir gelişmeye rastlamadım, zaten amfi ile kullanmaya gereksinim de duymuyor zat-ı alileri.


  SONUÇ

  Sonuç olarak, Dunu'nun ürününü gayet doğru bir şekilde tanımladığına kanaat getirebiliriz. Bütçesi kısıtlı olup; ferah çalan, dengeli, armatür sürücülülerin hızına yetişebilen ve bunu yaparken detaydan ödün vermeyen ve detay vereceğim derken sapıtmayan; güçlü sayılabilecek, belli oranda derine inebilen, sese abartmadan gövde de verebilen baslara sahip, sahnesi geniş bir kulaklık isteyen herkesin deneyebileceği bir kulaklık. Yapı itibariyle kendisi bir hibrit kulaklık değil ancak armatür sürücülüler ile dinamik sürücülülerin sesi, 13.5 mm’lik titanyum kaplı tek bir sürücüyle gayet başarılı bir şekilde kombine edilmiş. Bu yüzden, alkışı hak ediyor ve gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kulaklık. İşçi olsa ben çalıştırırdım vallahi :D Bu arada, Titan 1 epey beğenilmiş olacak ki Titan 1es, Titan 3 ve Titan 5 gibi bir seri ile yakın zamanlarda karşılaşabiliriz.

  Hangi türlerle iyi gider derseniz; akustik canlı kayıtlarla, metal, jazz, elektronik ve pop ile güzel gidiyor. Sonuç olarak, yemek seçimi yapan çocuklar gibi değil kendisi, her türlü müzik türü dinlenebiliyor. Ama en çok metal ve elektroniğe uyum sağladığını da belirtmeliyim. Sadece kayıt, sibilansa yatkın olmamalı ve her ne kadar düşük bitrateli şarkıları affedici bir hali olsa da tizlerde sunduğu o çözünürlüğü en iyi, takdir edersiniz ki, kayıpsız şarkılarda gösterebiliyor.

  “Pekiyiii, bu kadar övmüşsün kulaklığı, hiç mi eksi yönü yok bunun” derseniz, açıkçası eksi yön bulmak için zorluyorum kendimi. En bariz eksi yönü, izolasyonunun zayıf olması, dışarıya da epey ses vermesi. Bunun dışında, midlerin biraz cılız kalması ve “çok yüksek seste” tizlerin rahatsız etmesi ile sibilansa yatkın olması eklenebilir. Kabul edilebilir seviyelerde dinlediğinizde tizler yorucu ve beyin delici değil.

  İncelemede sözünü etmeyi unuttuğum bazı şeyler ya da eklemek istediğiniz noktalar olabilir, burada yardımcı olmaktan, eksikleri tamamlamaktan ve eksiklerin tamamlanmasından mutluluk duyarım. Umarım bu kulaklığı yeterince iyi anlatabilmişimdir.

  Sevgiler, saygılar

   
  #1 Yabguz, 8 Eylül 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Aralık 2015
  erenn, Xexec, zodiac_tauruss ve 28 kişi daha bunu beğendi.
 2. djalimarmaris

  djalimarmaris
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Nisan 2014
  Mesaj:
  377
  Alınan Beğeniler:
  623
  Elinize kulağınıza sağlık.
  Keyif alarak okudum :D
   
  2 kişi bunu beğendi.
 3. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,383
  Alınan Beğeniler:
  11,495
  Elinize sağlık ,güzel bir inceleme olmuş.Ben de yakında incelemesini yayınlamayı düşünüyorum.Tam performans için 200 saat burn in şart.100 saat sonunda basslar,200 saat sonunda tizler yerli yerine oturuyor diyebilirim.Sahnesi fiyatına göre gerçekten geniş.Havi ile benzer genişlikte sahneye sahip Dunu Titan 1.
  Dediğiniz gibi bassları kontrollü,tizleri yüksek seslerde biraz parlama yapabiliyor.Pop/elektronik/Akustik/rock Performansı iyi.Ama metalin tane tane çalma ve vokallerde parlama yapmama özelliklerinde başarı ortalaması o kadar yüksek değil bence.Metalde şöyle başarılı,Metalica'nın Enter Sandman parçasındaki gibi Parça Bass temelli ise başarılı ama Parça çok hızlı davul,gitar ve brutal vokal temelliyse Çokça parlama yapan tizlere sahip oluyor.Kısmen metalin Pink Floyd gibi öncülerinde ya da Metallica gibi Bass temelli gruplarında başarılı ama Çokça tize dayanan Megadeth gibi gruplarda fazla başarılı değil Titan 1.Yine metalin alt Türleri ve son yıllarda ortaya çıkan hızlı metal yapan gruplarda başarı ortalaması yine düşük diyebilirim.Midleri ise hafif V bazen de U şekilli.Eğer Parça yavaş Çalan ensrümanlardan oluşuyor ve vokal sesi de öndeyse,,midler aniden öne de gelebiliyor.Az önde de olsa az geride de olsa midler Detaylı,net ve eğlenceli diyebilirim.Bassları Çekirdek Bass yapısına daha uygun,yani alttan kontrollü bir şekilde gelen ve yine kontrollü bir şekilde Dağılan bir Bass yapısına sahip.Basslar,parçaya göre altbasslara uzanabilse de zaman zaman rol off denilen erken Bass kesilmesi de yaşanabiliyor,örnek şarkı:M,Jackson Bille Jean.Basslar,doku ,doğallık ve sertlik olarak yeterli seviye de diyebilirim.Daha da yazacaktım ama bu kadarı yeter bence.Yoksa incelemeye yazacak bir şey kalmayacak. :gulmeTekrar elinize sağlık.İyi Günlerde dinleyin.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #3 karanehir35, 8 Eylül 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eylül 2015
  erenn, Submariner2, zxc ve 8 kişi daha bunu beğendi.
 4. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,246
  Böyle düzgün bir yazım ile, tane tane ve düzenli olduğu sürece baştan aşağı okunur niye okunmasın. :eek:k

  Bu güzel inceleme için teşekkür ederiz. Ürünün sunumu da belirttiğiniz gibi başarılıymış. Elinize sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 5. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
  Teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim @djalimarmaris @karanehir35
  Özellikle mid konusunda kafamda canlanıp da söze dökemediğim hususları çok iyi izah etmişsiniz. Kısa hali bile yeterince doyurucu ☺
  İncelemenizi merakla bekliyorum.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 6. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
  Güzel sözleriniz için ben teşekkür ederim, beğendiyseniz ne mutlu bana ☺ Sunumu hiç 115 dolarlık gibi değil gerçekten. @VirtuFortuna
   
 7. RACEKING26

  RACEKING26
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2014
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  68
  Çok güzel detaylı inceleme yapmışsıniz.Her sorunun cevabı var çok teşekkürler bide Fiio Ex-1 ile kıyası olsa tadından yenmez:)
   
  2 kişi bunu beğendi.
 8. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Titan 1'i bir zaman almayı düşünen bir olarak özellikle tiz kısmını ilgiyle okudum.Elinize sağlık.

  Not:Yazı fontunu biraz daha küçültebilirseniz daha iyi olur bana göre.Bu haliyle biraz dağınık görünüyor.
   
 9. ssungur33

  ssungur33
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Temmuz 2015
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  19
  ali bey demişti merakla bekliyordum incelemesini ellerinize sağlık.
   
 10. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
  İlginiz için teşekkür ederim @DefinitioN @ssungur33
  Yazı fontu büyüklüğünü ilk önce, şimdikinin bir küçüğü olarak seçmiştim, sonra fazla küçük gibi geldiğini düşünüp büyültmüştüm.
  Şimdi alttaki yorumlarla beraber bilgisayarda görünce, dediğiniz gibi "deve-cüce" durumları ortaya çıkmış.:)
   
 11. djalimarmaris

  djalimarmaris
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Nisan 2014
  Mesaj:
  377
  Alınan Beğeniler:
  623
 12. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
 13. djalimarmaris

  djalimarmaris
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Nisan 2014
  Mesaj:
  377
  Alınan Beğeniler:
  623
  doğru .
  bendeki liste fiyatı 135 $ yakında bu fiyata düşer :)
  t3 de aynı fiyat ohm değeri gibi bazı farklar mevcut .
   
  2 kişi bunu beğendi.
 14. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
  Yakın dururken uzağa (harbiden uzak, uzak doğu sonuçta :-X) bakıyorum ben de, iyi mi :cheesy:

  Aynı fiyata olması ayrı bi' güzelmiş.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 15. Submariner2

  Submariner2
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  7 Aralık 2014
  Mesaj:
  272
  Alınan Beğeniler:
  488
  Oldukça güzel ve detaylı bir inceleme olmuş , elinize sağlık teşekkürler .
   
  2 kişi bunu beğendi.
 16. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
  İzolasyon/Fit başlığı altına Bir Sosyal Deney adıyla eklemeler yapılmıştır.

  Rica ederim, ben teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim :)
   
  #16 Yabguz, 2 Aralık 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Aralık 2015
  2 kişi bunu beğendi.
 17. bahirtaha

  bahirtaha
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  4 Mart 2018
  Mesaj:
  497
  Alınan Beğeniler:
  324
  Ne kadar eğlenceli bir anlatım böyle, harika !
   
  Yabguz bunu beğendi.
 18. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  405
  Alınan Beğeniler:
  1,535
  Teşekkür ederim :)

  ALP-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi