Earsonics SM3 Kulakiçi Kulaklık değerlendirmeleri (İnceleme kıvamında, detaylı)

'Earsonics' forumunda Kayra Hi-Fi tarafından 15 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Merhabalar, @fortress34'ten almış olduğum kulaklığın değerlendirmelerini yapmak isterim. Kulaklık elime sıfır kıvamında geldi, gerçekten de çok hoşuma gitti bu durum. Hatta kulağımda Burn-In olduğuna eminim, eğer Burn-Out gibi bir durum yoksa, bu da kulaklığın sıfıra yakın olduğunu kanıtlıyor. :cheesy:

Değerlendirmelerimi yaparken kulaklığın hem filtreli, hem de filtresiz halleri için yapacağım ama önce ufak detaylar;

Malzeme Kalitesi

Kulaklığın malzeme kalitesi iyi. Bir IE serisi kadar yok bence ama kesinlikle kötü de değil. Kulaklığın kasasının biraz zayıf olduğunu doğruluyorum ama dikkatli kullanıldığı sürece sorun çıkarmaz. Ki zaten benim bu noktada sıkıntım da yok. Benim sorunlarım hep kablolarda olmuştur. İnanılmaz derecede düşük kalitede Q-Jays kablosu bana hiç anlamadığım şekilde sorun çıkartmıştı mesela. Hakeza CKS70'e de ne yaptığımı anlayamadan sorun çıkmıştı kablosunda. Şanssızlıklarım dilimi yaktıktan sonra sağlam kablosu olan bir şey şarttı. Bu konuda Earsonics oldukça iyi gibi duruyor. Kulaklığın kablosunu kulağımın üzerinden geçirerek kullanıyorum. Kablo üst taraftan biraz kısa olduğu için yüzüme yapışacakmış gibi duruyor ama yeterli bir uzunluğu var, yüzüme yapışmıyor. Kablonun en iyi tarafı sarmal yapısı, çünkü sarmal yapıda olması içten kırılma olasılığını en aza indirgiyor, bu konuda da içim rahat diyebilirim. Yüzüme değseydi yine biraz korkardım yalnız. Ya da üstten geçirmeden kullanırdım. ;D

Yapısını şuradan daha iyi anlayabilirsiniz; (Not: Bu fotoğraf, başka bir forumda bu kulaklığın incelemesini yapan bir arkadaşa ait ve fotoğraftaki onun kulaklığıydı ama bahsettiğim şeyleri en iyi bu resim anlattığı için sorun olmaz diye düşünüyorum. Gerekirse değiştiririm.)

Teknik Detaylar ve Aksesuarlar

Driver: Triple balanced armature (Three-way crossover)
    Sensitivity: 122 dB/mW
    Frequency response: 20 Hz – 18 kHz
    Impedance: 17 Ohm
    Accessories: Comply foam tips (M, L), cleaning tool, case

Teknik detaylar pek etkileyici değil ama zaten iş bunlarda değil. Tizlerin 18 kHz olması korkutmasın. Zaten hem çoğu kişi o kadarını duyamaz, hem de müziklerde o kadar ince ses asla bulunmaz. 8 kHz'i geçmesi bile zor bana göre. Aksesuarlar pek ihtişamlı ya da pek fazla gibi değil ama zaten kimse bu kulaklığı aksesuarları için almaz. Bende ekstra olarak 2 çift double flange adaptör de var.

Filtre Çıkartmak

Kulaklığın önünü açmak için gerekli olan şey, yani filtreleri çıkarma işlemi nasıl yapılır?

Burada bağlantı şeklinde 3 fotoğraf var. (Resimlerin boyutları çok büyük.)

http://assets.head-fi.org/8/81/81a262c0_SM3003.jpg

http://assets.head-fi.org/f/fd/fdaaac10_SM3005.jpg

http://assets.head-fi.org/4/4f/4f818916_SM3006.jpg

En iyi yol ataç gibi gözüküyor ama emin değilim, "Ucu eğilmiş toplu iğne kullanın." diyenler de vardı. Ben çok ince uçlu Tweezers ile çıkarttım, kolay bir şekilde çıktı. Nozzle'ın ucuna uygun ince uçlu bir vida ile çıkarmak da gayet iyi bir yolmuş, hatta en iyi yol bu olabilir. :wink

Burada iş biraz da dikkatinize kalmış.

SES KALİTESİ

Geldik en önemli kısma. Burada her bölümde filtreli ve filtresiz halleri için ayrı ayrı yazacağım.

Sesin nasıl olduğuna dair ufak bir fikir;

Bu tablo muhtemelen filtreli hali için geçerli ve bence doğru da. Yani baslar ve midler son derece flat iken, tizler biraz geride kalıyor. Filtre çıkarıldığında baslar biraz azalır gibi olurken, tizler biraz dengeleniyor, daha detaylı halini aşağıda bulacaksınız;

Baslar

Filtreli hali için;

Basların özel bir kalitesi, abartılacak bir tarafı yok ama bir Armature sürücülü kulaklık için de bu kadarı gayet iyi bence. Aslında söylenecek önemli bir şey var, inanılmaz bir Bass-Midbass dengesi var. Yani bu denge gerçekten iyi bir denge. Derin basları duyarken aynı zamanda midbass sesleri de derin baslarla karışmadan alabiliyorsunuz. İyi ve önemli bir yanı bence bu kulaklığın.

Filtresiz hali için;

Ben daha çok sevdim bu halini. Biraz midbass'lar azalıyor ama derin baslar pek azalmıyor, hatta belki de hiç azalmıyor derin baslar. Kalite olarak gerçek anlamda bir artış yok ama biraz daha net geldiğini de söyleyebilirim hani basların. Benim tarzıma daha uygun ama, o yüzden sevdim.

Midler

Filtreli hali için;

Bence biraz perde var midlerde ama yine çoğu kulaklıktan iyi. Mesela piyano seslerin basılışını tane tane alabiliyorsunuz, vokaller de gayet net geliyor ama yine de bir perde olduğunu hissetmek mümkün.

Filtresiz hali için;

Bana kalırsa özellikle sahnedeki boşluk etkisi arttığından ve ayrıntı da arttığından olsa gerek, midler çok iyi bir hale geliyor. Perde kesinlikle kalkıyor, hatta özellikle vokalleri söyleyen kişiyi karşımda canlandırmam bile mümkün oluyor.

Tizler

Filtreli hali için;

Kesinlikle geride, şüpheye yer yok bu konuda. Ve kalitesi de o kadar iyi değil. EQ ile ayar verince gitarlar güzel gelmeye başlarken, bateriler hala berbat geliyor. Kısacası, tizler bu konumda iyi değil. Ha aşırı baslı kulaklıklardan gelmiş olanlar iyi bulabilir ama ben bulmadım.

Filtresiz hali için;

Hala çok az geride bence ama bateriler kendine geliyor, gitarlar EQ olmadan bile güzel. EQ ile kıvam vermek bence mükemmel tizler için gerekli. EQ ile ayar çekince kesinlikle "MÜKEMMEL" gitarlar elde ediyorsunuz. Yok yok, kesinlikle EQ'ya çok olumlu tepki veriyor tizler. Bateriler de gitarların mükemmelliğine ulaşıyor. "Bateriyi önümde hayal etmek yapabildiğim en kolay şey oluyor." bile diyebilirim. Gitarları önümde hayal etmek de oldukça kolay.

Stereo Ayrım ve Sahne

Filtreli hali için;

Stereo ayrım bu şekilde bile diğer IEM'lerden önde ama o kadar fark yok diğer IEM'ler ile arasında. Sahne de oldukça iyi ama o özel boşluk duygusunu fazla alamadığımı söyleyebilirim.

Filtresiz hali için;

Stereo ayrım biraz daha artıyor ama fazla fark yok bence. Sahne ise inanılmaz değişiyor. İki ses arasında sanki hava boşluğu olduğunu her an hissettirebilir. "Yani enstrumanların biri şurada, biri burada ama arada bir şey yok." dedirtebilir. Bu seslerin ayrıntısına da çok olumlu etki ediyor. Ondan da bahsedeceğim şimdi.

Ayrıntı

Filtreli hali için;

Fena değil. Önceden sahip olduğum bir Q-Jays'in çok ötesinde değil ama. Mikro ayrıntıları almak için hala biraz zorlandığımı hissedebiliyorum. Bu haliyle ilk gün 2-3 yeni ayrıntı fark ettim müziklerimde.

Filtresiz hali için;

Mükemmel. Sahnenin boşluk etkisinden olsa gerek. Mikro ayrıntılara odaklanmak oldukça kolay. Bu haliyle onlarca yeni ayrıntı fark ettim müziklerimde.

Not: Filtresiz halin iki dezavantajı var. Bir; çabuk kir tutabilir, iyi temizlemek gerek. İkincisi ise; dipses felaket artıyor.

Bu arada kulaklığın hakkını vermek için 320 KBPS veya daha üstü kalitede müzik şart. 192 KBPS ve aşağısında kulaklık işkence çektirebilir size.

Bu kulaklıkla ne tür müzikler gider? Özellikle Rock ve Metal iyi gidiyor bence. (Yine de biraz EQ ile dinlemekte fayda var bu türleri. Mükemmelliğe gerçekten ulaşıyor bir IEM için, filtresiz hali için tabii.) Klasik, Jazz gibi bol enstrumanlı türler falan da gayet iyi ama. Techno, Trance tarzı türlerde biraz aradığınız sese bakar ama yine de pişman etmez.

Media Player nasıl bir Media Player olmalı? Ben A845 ile kullanıyorum ve gayet memnunum ama bir HM-801 veya HM-602 gibi Player'larla daha iyi olacağına eminim. Cowon'lar ile kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Creative veya Iriver ile de fena gitmeyebilir. Sansa Clip ile mükemmel uyum sağlar. Apple'lar ile de pişman etmez. Yani biraz flat sese yakın ses veren her Media Player pişman etmez. Ha ben EQ ile kullanıyorum ama bu benim tercihim. Ve zaten kaliteli bir EQ bu EQ. Yine de siz de biraz EQ isterseniz en azından Sansa Clip alın. Efektlere olumlu tepki vermiyor, EQ ile Efekt aynı şey değil zaten.

Ben bu kulaklığı buluşmada da dinlemiştim ama şu an kulağımda olan SM3 daha iyi gibi geliyor sanki. :cheesy: Evde sessiz bir ortamda dinlediğimdendir ama muhtemelen. :) Şu an için filtresiz haliyle en iyi Universal IEM. Filtreli hali için daha iyi IEM'ler mevcut olabilir.

Değerlendirmem bu kadar.

Birkaç da resim ama önce bir hikaye;

Eğer Universal IEM'ler insan, stüdyo veya gerçek müzik ortamı ise cennet olsaydı, diğer bütün IEM'ler cenneti size rivayetlere göre anlatırken, SM3 size cenneti gerçekten görmüş biri olarak anlatırdı. Biraz iddialı bir yorum oldu ama ben denediğim diğer hiçbir IEM'de stüdyo havası almadım. Yine de cenneti gerçekten gidip görmek ile gören birinden duymak arasında bile fark vardır, dediğimi anlamışsınızdır umarım. :)

Filtresiz hali için konuşuyorum, diğer IEM'lerle arasında gerçekten fark var arkadaşlar, abartmıyorum. İyi mi, iyi iyi. Yine de High-End dünyasında SM3'ten daha iyi ses verebilecek kafa üstü kulaklıklar mevcut tabii ki. Gerçek sesi yansıtmada ne kadar başarılı? Hiç fena değil ama gözümü kapattığımda "Stüdyoya nasıl geldim ben?" dedirtecek kadar da değil elbette. Yine de stüdyo havasını biraz yansıtıyor yazdığım gibi.

Ha unutmadan, birkaç resim;

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Eline sağlık güzel inceleme olmuş elektronik müzik hakkında düşüncelerin nedir test edebilme imkanın oldumu? :)

umarım forumdan birisi kalkar hd 650 incelemesi yapar artık ;D

3. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Kisa zamanda ayrintili ve guzel bir is cikartmissin Kayra..
    Eline saglik..

@fosther,
    HD650 incelemesini benden bekleme, su haliyle elimdeki setup dan memnun degilim, optimize etmek icin projeler pesindeyim.. Forumda bunca ustad varken bu is onlara duser zaten.. İsteyene sargi bezi ve tenturdiyot gonderebilirim.. ::)

Collapse Signature Expand Signature
  4. besir66

besir66
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    28
    Eline sağlık kanka. Varolan sm3 alma isteğimi tavan yaptırdın :( ama bütçe işte :(

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Eline sağlık Kayra, güzel bir yazı olmuş.

Filtreyi çıkarmanın en kolay ve risksiz yolu, filtreye uyabilecek bir vidayı filtreye hafifçe vidalayıp, vidayı çekmektir. İğne ile içindeki yeşil zımbırtıya zarar verme ihtimaliniz oluyor.

HD650 incelemesi konusunda, forumda az çok bilgi var, detaylı soruların olursa ilgili konuya yazarsan mutlaka birileri cevap verir. O kadar çok kişi denedi/kullandı ki :)

6. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

@fosther, sağ ol. Elektronik müzikte ayrıntı hissetmek adına iyi gelebilir SM3 ama bence elektronik müziğin ihtiyacı olan asıl ruhu yansıtamıyor, en azından ben böyle düşünüyorum. Bas konusunda da yetersiz gelebilir. Ki sen HD 650 düşünen birisin, SM3 ile yolları aynı değil bu iki kulaklığın. Ama ben HD 650'yi iyi bir ekipmanla kullanırsan çok seversin diye düşünüyorum. Bence gayet iyi bir kulaklık çünkü. High-End olduğunu belli ediyor iyi bir ekipmanla. Ben HD 600'ü de dinlemiştim HD 650 ile beraber ve HD 600'ü daha çok sevdim ama elektronik müziğe daha iyi gidecek olan kesinlikle HD 650'dir. :wink Hem bence HD 650 çok şık bir kulaklık. ::)

@fortress34; elimden geleni yapmaya çalıştım hocam, sağ olun.

@besir66, sağ ol. SM3'ü sevdiğini biliyorum ama ona ulaşamazsan Phonak PFE de alabilirsin, bas isteğine tam cevap vermez ama elinde CKS90 var zaten, aradığın ayrıntı ve ses kalitesi için PFE işini görecektir. :wink Sakın ola ki Q-Jays'i aklından geçirme bu arada. Armature sürücülü bir kulaklık istersen Phonak PFE Türkiye garantili bir şekilde gayet iyi bir fiyata elinde olacaktır. :eek:k

@MuttFTS, yazdığınızı değerlendirmede belirttim hocam, siz de sağ olun.

7. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    İste sorunda burada zaten.. Sadece "az cok" bilgi var, detayli ve uzman gozuyle bir inceleme yok..
    HD650 gibi bir kulaklik icin forum adina buyuk bir eksiklik bence..

Edit: Aklima gelmisken bu konudan hareketle bir-iki sey daha yazayim.. Bazi arkadaslarin imzalarinda cok ozel/guzel techizatlar goruyorum.. Bu tarz ekipmana sahip arkadaslarin biraz caba gostererek kisada olsa bilgilendirici yazilarini kendi dilimizde okumak cok guzel olurdu bence.. Hepimizin yasadigi "denemeden almak, yurtdisi kaynaklardan bilgi edinmeye calismak" dertlerinden kurtulup daha isabetli tercihler yapabilma imkanimiz olurdu..
    HD650 konusunda sıkıntım oldugu icin biraz serzenis gibi oldu benimkisi, kusura bakmayin..
    Kayra konu disi oldu ama onemliydi bence, sende kusura bakma lutfen..

8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Vala ne yalan söyleyım ben sizden beklıyordum detaylı incelemesini :)

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Konuyu biraz dağıttık ama, HD650nin inceleme yapılacak bir yanı da yok işin aslı. O kadar paranız ve amfiniz varsa, onun ses karakterinde bir kulaklık arıyorsanız zaten tek seçeneğiniz. Okumaya bile gerek yok.

10. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Özür dileyerek bu konuya son kez yazıyorum, söz.. :embarassed:

Oğulcan,
    Yukarıda da belirttiğim gibi elimdeki imkanlar şu haliyle kulaklığı incelemek için yeterli durumda değil.. En başta vakum tüplü amfim yok..
    Ayrıca kafaüstü dünyasında henüz çok acemiyim.. Bu iş için benden daha uygun çok arkadaş var forumda..

Hasan,
    Ben hala HD650 nin uzman gözüyle bir incelemesinin bu forumda bulunması gerektiğini düşünüyorum..
    Kulaklığı kullanıyor olmama rağmen sesinin karanlık olması haricinde doğru dürüst birşey anlayabilmiş değilim..
    Kulaklığın tüplü amfi sevdiğini bile kulaklığı aldıktan sonra öğrendim.. Sanırım bu kadarı incelemenin gerekliliği için yeterlidir..
    Ben tongaya düştüm, bari başkaları düşmesin..

11. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Yok canım, estağfurullah, ne önemi var? Hatta ben de bir soru sormalıyım. :)

Mesela burada HD serisinin Top 3 kulaklığının frekans tepkileri var.

Bu resmi koymadaki amacım HD 650'nin HD 600'e göre daha baslı ama tizlerinin daha geride olduğunu göstermekti. HD 800 ise en dengelileri görüldüğü üzere.

Neyse, bunu gösterme amaçlı koydum. Sorum şu: Ben HD 650'yi veya HD 600'ü 24 bitlik iyi bir DAC ve sağlam bir lambalı amplifikatörle dinlemedim. Bu ekipmanlarla önce HD 650'yi veya HD 600'ü, ondan sonra da aynı ekipmanlarla 6,5 mm çeviri uç ve uygun bir ses seviyesi ile filtresiz SM3'ü denesem HD 650 veya HD 600 ne kadar iyi olur SM3'e göre? Teşekkürler. :)

12. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Kafa üstü kulaklıklar ile iem'leri,sınıfları ne olursa olsun karşılaştırmak bana haksızlık gibi geliyor..Aynı yerde 89'usd ye satılan Sennheiser Hd555,240 usd ye satılan Etymotic er4p kadar iyi ses veriyor,hatta mikro detaylara kadar.

13. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

ER4P'yi bilmem ama ER4S ile SR325is ve DT 880 gibi kulaklıklar karşılaştırılabiliyor, bu bir. Yani o kadar da büyütülecek bir şey olmasa gerek. İkincisi, ben zaten "Direk karşılaştırın." demedim, "SM3'e göre ne kadar iyi olur?" dedim, ki zaten SM3 bir ER4S'den bile iyi bildiğim kadarıyla.

14. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Üslubunun nedenini anlamadım ben Kayra,kötü bişeymi dedim?
    Fikrimi söyledim sadece :)

karşılaştırma elbet yapılır,yapılabilir..ben sadece form farkından kaynaklanan avantajların iem'ler açısından haksızlığa dönüştüğünü düşüyorum hepsi bu.Bir de örnek vermek istedim.

15. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

[quote author=A Dying Wish link=topic=2422.msg31757#msg31757 date=1308207627]
    Üslubunun nedenini anlamadım ben Kayra,kötü bişeymi dedim?
    Fikrimi söyledim sadece :)

karşılaştırma elbet yapılır,yapılabilir..ben sadece form farkından kaynaklanan avantajların iem'ler açısından haksızlığa dönüştüğünü düşüyorum hepsi bu.Bir de örnek vermek istedim.
    [/quote]
    Yok yok, estağfurullah, ben çirkin bir üslup çıkartasın istemedim. Ben sadece merak ettim durumun ne olduğunu hepsi bu, ileride yeterli imkanım olduğunda ben de kafa üstü dünyasına geçeceğim kesinlikle çünkü. :wink

Ben HiFiMAN kulaklıklarından bir HE-5 denemiştim, o süper midleri hala aklımda ve gerçekten bir IEM'in yapabileceği iş değil bu midler.

Ben bir HP-DX1000 denemiştim ve o baslarına herhangi bir IEM'in ulaşabileceğini yine sanmıyorum.

Ben bir Grado GS1000 denemiştim ve o tizlerine, o sahnesine herhangi bir IEM'in ulaşabileceğini yine ve yine sanmıyorum. :)

Biraz ukalaca bir yazı gibi gelmiş olabilir ama sadece durumdan haberdar olduğumu belirtmek istedim. :) En nihayetinde Driver farkı var. ::) Ama şu da var ki, HD 650 veya HD 600 bu saydığım 3 kafa üstü kulaklık kadar iyi değil diye biliyorum. Yine de SM3'ten iyi olacaklarını tahmin edebiliyorum az çok HD 650 ve HD600'ün, bu yüzden farkın ne kadar olduğunu sordum sadece kafamda net bir düşünce oluşsun diye. :wink Umarım anlatabilmişimdir. :wink

16. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Kusura bakma kayra , yanlıs anlamısım demek.Sabah mahmurluğu diyelim :)

17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Kafaüstüler ve kulakiçiler konusunda şunları söyleyebilirim.

SM3 ve üst düzey IEMler gerçekten başarılılar. Hatta uzun süre masaüstü sistemi dinlemediğim zaman, aslında masaüstüne hiç gerek yok, IEM bana yeter diyebiliyorsun. Hatta SM3 kullanırken çok kere dediğimi biliyorum.

Ama her masaya geçip dinlemeye başladığımda ise kendime tek söylediğim "tadı bambaşka" oluyor.

Olay bana göre teknik üstünlükten ziyade, bir zevk ve tercih meselesi. Kafaüstünü sevmeyen insanlar da biliyorum. Ama bana göre düşük model de olsa kafaüstü bana IEMden daha çok zevk veriyor. Sesteki dolgunluk ve rahatlık hoşuma gidiyor. (SM3ü ciddi anlamda sevmemin sebepleri de bunlar aslında) Bu yüzden ben kafaüstü kulaklık kullanmayı daha çok seviyorum.

Teknik/detay olarak soruyorsan; SM3, iyi beslenen bir HD600-650'den iyi değildir. Ama ciddi anlamda bir çok kafaüstünü rahat bir şekilde geçer çünkü sahnesinin genişliği sebebiyle detay nerdeyse kaçırmıyor diyebilirim.

18. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Armatur ile o sahneyi nasıl yaratıyor gerçekten çok etkileyici,crossover'ın bunda fazladan bir etkisi varmıdır acaba?

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Sandığım kadarı ile armatür veya crossover değil de, bence tasarım ile ilgili gibi geliyor bana..

20. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Önemli değil Artun. :)

Hasan hocam, SM3 de bir IEM en nihayetinde. Bu arada ben HD650 veya HD600'ün daha iyi olduğunu tahmin edebiliyordum arada sağlam bir ekipman olunca ama ne kadar iyi olduğunu merak ettim işte. Sanırsam sağlam bir dinleti gerek. :wink

Bu arada W3'te de 3 sürücü ve 3 yollu crossover var ama sahnesi pek geniş değildi hatırladığım kadarıyla. Başka şeyler var, tasarım gibi, belki de birkaç başka şey daha. :)