Earsonics SM3 Kulakiçi Kulaklık değerlendirmeleri (İnceleme kıvamında, detaylı)

'Earsonics' forumunda Kayra Hi-Fi tarafından 15 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Anladığım kadarı ile sm3 ün tizleri hd 650 den daha iyi.Peki nasıl oluyorda hd 650 genel ses kalitesi olarak daha iyi olabiliyor?tabi iş sadece tizde bitmıyor ama anlamadım ben.Özellikle karanlık oluşunu hiç mi tiz yok bu kulaklıkta :idiot2:

2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Valla bana göre şu an SM3 hala HD650 den daha iyi.. En azından çözünürlük ve enstrüman ayrımı olarak..
    Tüplü amfi edinebilirsem durum değişirmi bilmiyorum.. DAC ın güç kablosunu ve USB kablosunu da değiştireceğim..
    Tüplü amfi gelince de durum değişmezse güle güle HD650..

Collapse Signature Expand Signature
  3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Umarım bana denk gelir sizin hd650 benim içinde uygun bir zaman olursa :)

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Abi DACın güç kablosunu ve USB kablosunu boşuna değiştirme derim. Vereceğin para boşa olur.

HD650/SM3 konusunda da olay tamamen sistemlere ve sistemlerin uygunluğuna bakar. SM3 biraz daha parlak hissettirdiği için ayrıntı hissi fazla olabilir.

5. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Valla Hasancım güç kablosu zaten bana bedava geliyor.. Uygulamanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum.. Japonyadaki arkadaşımdan SM3 almıştım, onun yanında güzellik olarak gönderdi sağolsun.. Kendisi bu kablonun etkisini gördüğünü söylüyor..
    Güç kablosu için yorumu şu: Better quality cables helps Stereo Equipment sound better.
    Tüplü amfi alabilirsem onun kablosunu da değiştireceğim çünkü bunlarda etkisinin daha fazla olduğunu söylüyor..

USB kablosunu da elimde mutlaka bir setup bulunacağı için ileriye yönelik değiştirmeyi düşünüyorum.. Onun için de şöyle diyor: I also changed the USB cable from the dollar store cable(seriously, haha!) to the Wireworld Starlight cable and it made the treble smoother and music more full and detailed.
    Hatta USB kablosunu mümkün olabildiği kadar kısa almamı da tavsiye etmiş.. Kendisi 2 metrelik kabloya rağmen bu farkları gördüğünü söylüyor..

Bu arada en fazla etkiyi tüplü amfi alarak elde edeceğimi de eklemiş..

An itibariyle HD650 ve NFB-12 yi çok uzun sürecek bir burn-in sürecine soktum.. 3 gün 7/24 çalıştırmadan sonra sesde epey farklılık oldu.. Çözünürlük arttı, ses daha açık bir karaktere büründü.. Şimdilik gelişmeler yüz güldürüyor, sürecin sonunda daha iyi olacağını umuyorum..
    Daha bir hafta/10 gün kadar devam etmeyi düşünüyorum..

SM3 ün açık karakteri ayrıntı hissini arttırıyor haklısın.. Bende bu modifiyeler ile SM3 e en yakın rengi elde etmeyi amaçlıyorum..
    Ya bismillah dedim bile.. :cheesy:

6. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Bas kalitesini tartayım dedim de, CKS70-CKS90'dan çok aşağı bir seviyede değil aslında. Derin baslarda CKS70 ve CKS90'a 10 üzerinden 9 versem, SM3 7,5 alır bence. Seviye olarak da bu şekilde sayılır. Midbass'lardaki kalite farkı daha az gibi ama seviye olarak aynı oran var. Diğer özelliklerde haliyle SM3 bayağı bayağı üstün ama baslardaki durumu belirtmek istedim özellikle, çünkü hakikaten de Armature sürücü için bu baslar iyi. Böyle işte. :)

A845 ile beraber 20. ses seviyesinin üzerinde kulaklarda çınlama yapabiliyor kulaklık. 25-30 arasında uzun süre dinlemek kesinlikle zararlı olacaktır.

Aklıma gelmişken söyleyeyim; bu kulaklığa bir slogan gerek, "Like No Other" gibi. :)

Bu arada SM3 ile Sennheiser HD 800'ün karakterleri benzer sayılır mı az çok, filtresiz SM3'ün ama? Zira SM3 benim için ideal sesi veriyor da, bunca zamandır taptığım HD 800 de benzer karaktere sahipse ileride bu kulaklığı düşünme olasılığım tavan yapacak. :p

7. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

HD 800'ün frekans tepkisini buldum;

Earsonics SM3'ün ki ise bu;

Bu tepki filtreli hali için diye düşünüyorum. Filtresiz hali için sesin biraz daha açıldığını düşünürsek bu ikisinin ses karakterlerinin bayağı benzer olacağını düşünüyorum. Hani Sennheiser HD 800 en geniş sahneye sahip kafa üstü ve SM3 de Universal IEM'ler için öyle ya, bu kafamdaki benzerlik oranlarının daha da artmasını sağlıyor. :) Tabii frekans tepkisi kesin bir kanı vermez bu konuda ama, en azından bir fikir oluşturuyor. Yalnız yanlış anlaşılmasın, DT 880 ve HD 800'ün de frekans tepkileri de bayağı benzer ama aslında pek benzetilmiyorlar galiba birbirlerine, zira frekansların kendi içinde kalite ve tad gibi farklılık faktörleri de vardır. Ben Beyerdynamic sesini hiç sevmedim mesela. Özellikle patlamış hissi veren basları yüzünden. HD 800'ün baslarının böyle olacağını hiç sanmıyorum. Midlerde de acayip fark olabilir. Tizlerde de kişisel zevkler işin içine girer diye düşünüyorum. Yani iki enstruman aynı frekanslarda ses verse de sesleri çok farklı olabiliyor ya, bu da onun gibi bir şey, neyse daha uzatmayayım. :)

HD 800'ün sağlam bir amfi ve DAC ile nasıl bir ses vereceğini düşünmek bile adamı heyecanlandırıyor. :) Son günlerde SM3'e alışmaya başladım, kalitesi eskisi kadar şaşırtmıyor ama HD 800'ün her zaman özel hissettireceğini düşünüyorum. :)

Bu arada IE8'in de frekans tepkisini buldum. Aşırı midbass tepkisi ve tiz eksikliği tümüyle bana aykırı. İyi ki SM3 almışım. Bu da frekans tepkisi;

Sanırsam kendi sorularıma kısmen kendim cevap verdim ama olsun, HD 800 benim için ilk çıktığından beri özel bir kulaklık oldu, kullanmadım da üstelik ha. :) Anlayamadığım farklı bir çekiciliği var benim için.

Ha unutmadan, 2 haftadır A845'in kendi kulaklığını kullanmıyordum, elime alınca o inceliğinden şikayet ettiğim kablo kapkalın geldi. ;D SM3'ün kablosu harbiden ince ama işte o özel yapısı ve içinde kullanılan madde dayanıklılık katıyor. Bu arada, sesi hatırladığımdan daha kötü geldi A845'in kendi kulaklığının, SM3'e alışmışım ben harbiden. :b

Böyle işte. :)

8. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Kulaklığı alalı tam 3 ay oldu. Şükür ki tek bir sıkıntı bile yok, biraz Comply uçlar biraz eskidi, o kadar. Onların da yenilerini almak kolay. :eek:k

Sound Blaster X-FI Surround 5.1 PRO ses kartı aldım. Onunla daha bir iyi oldu. Yani özellikle tizler tam hakkını vermeye başladı diyebilirim. :)

Ses olarak A845'ten bariz üstün ama elbette sıkı bir DAC kadar değil asla. Özellikle tizler daha iyi, sahne daha geniş, midler bence daha ferah, ayrıntı ve çözünürlük daha iyi, dipses daha az denebilir ama baslar hala A845'te daha yoğun ve biraz daha kaliteli ama yine de iyi basları var. Şöyle ki, ZEN X-FI'lardan daha iyi, en azından patlama yok ve derinlik tam. Bu arada dipses olarak ilk ZEN X-FI ZEN X-FI2'den daha iyi. (Genel anlamda ses kaliteleri aynı bence. Bu arada X-FI 2'nin kullanımı berbat, tam bir işkence.) Bu aldığım cihazın da dipsesi X-FI 2 kadar. Biraz var yine yani ama ses seviyesi bunların 2 katı. Asla o seviyelere çıkmam gerçi ama. :)

Ben SM3 ve X-FI ses kartımla beraber Hi-Fi'ın ancak tam giriş seviyesi kadarı olabilecek bir ses aldığımı düşünüyorum. SM3 hala en iyi Universal IEM ise bu dediğim absürd gelebilir ama bence böyle. Gerçek Hi-Fi'a hakaret etmek benim neyime ki! :)

İnşallah cihazlarımı istediğim süreye kadar kullanabilirim sıkıntısız bir şekilde. :)

Böyle işte, bir yazı çakayım dedim de. :)

9. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Earsonics SM3'ün Sennheiser IE80'e göre farkları nelerdir acaba ha ? Birde TR'de nerden alabiliriz sıfır ve garantili olanını?
    Teşekkürler...