Earsonics Velvet Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Earsonics' forumunda Baran tarafından 17 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Yazdıklarınızın geneline itiraz etmesem de bu kısım bence külli yanlış teşhis..
    Velvet'dan nefret eden bir kesim mi varmış???
    Yok aslında, "ben bu kulaklığı beğenmedim" diyen bir kesim var..
    Baran, Umut, Hasan ve hatta daha sonraları Ateş'in eleştirel yaklaşımlarını bir müddet ben de yadırgamıştım, sonraları anladım ki onların ne ekipmanlarla (ne sahipleriyle) ne de üreticilerle vs. bir sıkıntıları yok.. Adamlar sadece işini yapıyor ama gerçekten iyi yapıyorlar.. "Şu yönleri çok iyi" derken "Kral çıplak" demekten de korkmuyorlar.. Sonuçta doğru doğrudur..

Kendimle ilgili bahsedecek olursam, kulaklığı merakla bekliyordum, alım bölümünde Velvet aradığıma dair ilanım vardı, kulaklığı ilk deneyeceğim zaman resmen ağzım kulaklarımdaydı ama şok edici bir tecrübe yaşadım.. Ne sadakat, ne sahne, ne tonalite vs. memnun etmezken kafamı şişiren bir nevi sinir harbi yaşadım, baslı-tizli kaliteli bir eğlence beklerken hemde.. "Hayatımın sesini buldum" diyen arkadaşlarım olabileceği gibi benim yaşadıklarım birebir bu..

Diğer katılmadığım nokta ise, "Velvet birşeyleri "farklı" yaptığı için eleştirilmiyor, bence yanlış yapıyor..
    Belirli türlerde bu "yanlış" o kadar da yanlış olmayabilir ama genellersem beni memnuniyetsiz bırakacak kadar yanlış..
    Tabi bütün bu söylenenler 600-700 dolarlık fiyatı düşünülerek söyleniyor, bunu da gözden kaçırmamalıyız, ciddi bir para bu..

Collapse Signature Expand Signature
  2. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Bu tür tartışmaların olması kaçınılmaz.Ne kadar biz farklıyız turuncu foruma benzemeyiz gibi güzellemeler yapılsada forumdaki kişiliklerinde pek ordakilerden farklı olduğu söylenemez.Hepimizde miktarı değişmekle birlikte ego, haklı çıkma çabası, beğendiğimiz veya aldığımız ürüne söz söylenilmesin isteği mevcut.Bu bazı üyelerde çabuk ortaya çıkarken(tepki,tartışma çıkarma) bazılarında inceden kullanılan kelimelerle ortaya çıkıyor.Ha bazı üyeler var ki onlar bu konuları bir nevi aşmış çok fazla dert etmiyor kafasında.Bu son saydığım üyelerden oluşmuş olsa forum bahsettiğimiz gibi farklı bir forum burası diyebiliriz.Ben kendim 3. gruba giremedim henüz 2. grupta görüyorum kendimi:evl

Ben şahsen bugüne kadar aldığım ürünlerin çoğunu beğendim ve onlarla ilgili birisi olumsuz yorum yapınca canım sıkılmadı değil.2. eldeki değer kaybını mı düşündüm diye sorguladım kendimide.Yok onunla alakalı değil çünkü beğenmediğimi veya diğerine göre zayıf bulduğumu çekinmeden yazabiliyorum.Para'ya da çok değer veren biri değilim elimde para tutmam pek harcarım.Demek ki beğendiğim bir ürüne laf söylerlerse canım sıkılıyor.Psikolojik bir açıklaması vardır muhakkak bu durumun.Belkide arka tarafta sen benim beğendiğimi beğenmeyerek bu işlerden benden daha iyi anladığını yüzüme vuruyorsun durumudur.Birçok konuda umarsız rahat olan biri bu konuda dikenlerini kısmende olsa çıkarabiliyor demek ki.Ben yavaş yavaş aşıyorum sonuçta sağlıklı bir hal değil ne kadar insana özgü bir durumda olsa.

Unutmadan birde şu durum var.Siz zaten o kulaklığı satmayıp kullanıyorsanız o kulaklığı savunmanız doğal bir durum.Hani malına laf attırmıyor durumu vardır.Adam zaten onu beğenip almış demek ki onu o fiyat için en iyisi görüyor.Onu savunması çok da abes gelmemeli.Neyse ego falan diyordum yukarıda yorum yapayım diye başlamışım konuyu kendime getirmişim.Yine egomuza yenik düştük görüldüğü gibi...:evl

6 kişi bunu beğendi.
  3. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,263
    Konu head-fi daki konulara benzedi. Hani bir ampul değiştirmek için kaç head-fi'cı lazım? 500. Niye? Çünkü biri değiştirirken 499 tane olumlu veya olumsuz yorum yapan da yanında biter diye :)

Velvet'i hiç dinlemedim, ama kişisel tecrübelerime göre, bir ekipman için hiç negatif bir şey denmeyip o sürekli övülüyorsa onu dinlemeden almam. Velvet için de böyle bir durum var, adı bile iddialı :). Neticede yorumları ben kişisel bulmadım, en azından zamanında bana ultrasone aldığım için direkt "enayi" denmişti, referans noktam o tabii. Ben, bire bir bana denen bir şey olmazsa alınganlık yapmıyorum ama bu herkes için geçerli olmak zorunda değil. Bir ekipmana bu kadar bağlanmak iyi değil, ama kişilerin zevkleri farklı olduğundan beğenilerde teknik doğruluk da aramamak lazım. Belki adam gerçekten zili zil gibi, sazı saz gibi duymayı sevmiyor, alıştığı tarz analitik değil, renkli seviyor v.b. mesela ben çok geniş sahne sevmem, bana kopukluk hissi veriyor, kimisi de geniş sahne olmadan yapamaz ama işte...

Neyse, konu uzar, birbirimizi kırmayalım ve gereksiz alınganlık da yapmayalım. Başka birinin beğenmemesi, elinizdeki ekipmanın sesini bozmaz. Bir gün önce nasıl çalıyorsa yine öyle çalar o :). Siz onu yine sevmeye devam edersiniz, negatif yorum yazan da sevmemeye... Bu işler zevk işi, o yüzden teknik doğruluk ve kapasite olsa da mutlak doğruluk yok.

Sent from my fridge using Tapatalk

7 kişi bunu beğendi.
  4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Elinde fazla Velvet'i olan varsa bana 5 dk dinleme imkanı sunabilir mi acaba?

5. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Kulakiçinde sahne geniş olunca bana işin içine bir mühendislik becerisi giriyormuş gibi geliyor bu yüzden sahne genişliği yerine çözünürlüğü yüksek kulaklıkları daha çok tercih ediyorum . Kullandığım Hd650 vokal açısından başarılı ama ne nerde çalıyor bazen duyamıyorum belkide bu karaktere alıştığım içindir . Sahnesi ne kadar geniş var mı yok mu ona bile dikkat etmiyorum sadece bakayım şu vokalin sesini nasıl çalacak diye dinliyorum .Siz bahsedince bende yazayım dedim @artears hd650 benim için hd650 dir başkalarının değerlendirmeleri hakkındaki fikrimi çok değiştirmiyor hala aynı kulaklık :D

6 kişi bunu beğendi.
  6. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    59
    Incelemeyi yeni okudum. Detayli ve emek verilen bir inceleme olmus. Elinize saglik. Incelemeyi okuduktan sonra bu isin ne kadar subjektif oldugunu birkez daha anladim. Daha once sahip oldugum bir ekipmanin incelemesine bu kadar katilmadigim olmamisti. Bastan asagi baska bir kulakliktan bahsediliyormus hissine kapildim.

4 kişi bunu beğendi.
  7. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    İncelemeye tekrar gözden attım.

Bass bölgesindeki yorumların çoğu yanlış.kulaklıkta mid bass eksik demişsin yanlış.ayrıca sıcak moda aldığınızda artan nokta dip bass değil mid bass kısmı yani bu tesbitte yanlış. Sıcak modda sesin dahada gövdelenmesi bu sebepten zaten.hızını bende eleştirebilirim ama kesinlikle ne dip nede mid bass kısmında küt küt vurduğuna şahit olmadım.eski yeni bir sürü kayıt dinledim.bass kısmı beğenilmiş ama kendi adıma çok kafaya takacaksam subbass kısmı bana göre hatalı şiddette ve yeterli derinliğe inemiyordu belki kaynaktan sebepliydi bilemiyorum.

Kulaklık cılız çalıyor demişsin yanlış.gayet gövdeli dolgun çalıyor bir ieme göre .Hatta bana en keyif veren yönlerinden biride buydu.hoparlör yada kafa üstü bir kulaklık tan bahsetmiyoruz burda.
    Midler Tonal olarak yanlış çalıyor demişsin,tonal olarak doğru çalan bana armatürlü tek bir örnek verebilirmisin universal olan?hatta belli bir seviyenin üstündekiler hariç dinamik kafa üstüler bile bu konuda çuvallıyor zaten.amfi değiştikçe güç verdikçe ses değişiyor bunu ne yapacağız.hangisi doğru ses imzası acaba?onuda geçtim 5k altı doğru dürüst orta frekans veren hoparlör Bile yok ortalıkta gelmiş velvetin midleri kusurlu diyorsunuz.gülüyorum yemin ederim.kendi adıma beğenme sebebim neredeyse bir kafaüstü gibi tonlamasından kaynaklı tabiki çok daha iyisini dinledim ama burda bir iemden bahsediyoruz insaflı olalım lütfen ya :)

Tiz bölgesindeki yorumlara kısmen katılıyorum.köşeli metalik ve yer yer arkada kalıyor.uzaması sıkıntılı biraz ve Tiz ayrıntısı düşük.hep aynı tondanmış gibi geliyor kulağa. Ama neye göre genele göre.iem klasmanında ele alacaksak yine iyi seviyede.

Ben sahip olduğum dönemde dinlemekten kullanmaktan keyif aldım.dinlediğim o 5 para etmez onca iemden sonra velveti bulduğuma şükrettim ve bana direkt batan bir noktası olmadı diğer iemler gibi.siz bir ürünü ele alırken kendi skalasında ve sikletinde ele almazsanız dediğim gibi ne dinlenecek nede kullanacak tek bir ekipman bulamayız.sen gelir Velveti gömersin başkası gider K10 u gömer.bu iş böyle olmaz.

Ve hala iyi niyetle yazıldığına inanmıyorum bu yazının.buda son mesajım bu konuya.Körler sağırlar birbirini ağırlar atasözü benim nezdimde bu kadar anlamlı bir örnek olmamıştı.forumda ne çok şakşakçı varmış görmüş oldum kendi adıma.

2 kişi bunu beğendi.
  8. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Velvet için yapılan innerfidelity ölçümleri şu şekildedir:

Pot centered:

Pot - cw:

Pot - ccw:

Ben bunlara bakınca ne görüyorum, alt ve üst midleri çukurda basları fazla şişkin bir kulaklık var. Üst mid çukuru aslında tizleri de içine alacak şekilde geniş. 2-6k arasını kapsıyor 5-6 gibi dip yapıyor. Alt midler de iki dağ arasındaki vadi gibi 200-300 lerde bir çukura düşüyor. Dikkat ediniz desibel iki olmuş üç olmuş beş olmuş ona değil de daha çok grafiğe kendi içinde frekansları "birbine göre" kıyaslamak daha doğru olacaktır.

Herkes kendi yorumlarını karşılaştırsın baksın işte. Tamam grafik her şey değil ama belirli referans noktaları bulup karşılaştırma yapmada oldukça faydalı ve gereklidir.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

8 kişi bunu beğendi.
  9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Çağatay, kulağımla dinlediğim de buydu. Fırsat bulup grafiği bulman iyi oldu. Hem beni temize çıkardın, hem de sanırım demek istediğimi daha iyi açıkladı, havada bırakmadı.

Oradaki dipler küçük de olsa tutarsız olması sistemsel bir bütünlük eksikliğine işaret.
    saolasın ben teşekkür ederim.

Sent from my toaster
    Tost makinemden gönderilmiştir

10. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Kusura bakmayın da bu frekanslar hiçbir şeyi açıklamaz , 10 dolarlık bir iem'den de benzer grafikler çıkabilir yine 4000 dolarlık bir totl kafaüstünden de keza , grafikler üstünden bakarak kulaklıkları inceliyorsak zaten dinlemeye de gerek yok bu ürünleri.

Onun dışında inceleme sahibi olarak Baranı referans alıyorsak , bende herkesin head-fi camiasında referans aldığı 2 kişiyle örnekleme yapıyım madem.

inceleme linki;

http://theheadphonelist.com/headphone_review/earsonics-velvet-in-ear-earphone-review/

LJOKERL ne demiş mesela;

incelemesinin sonucu:

Pros: potential end-game IEM for warm and smooth sound, detachable cables
    Cons: N/A

Adam kulaklıkta kötü birşey bulamamış ilginç.

AVERAGE_JOE ne demiş hımmm :)

inceleme linki;

http://theheadphonelist.com/ciem_review/earsonics-velvet-in-ear-monitor-review/

Pros

– Excellent extension on both ends of the spectrum to go with high quality bass and treble.

– Spacious, rich midrange EarSonics is known for.

Cons

– The sound is highly dependent upon ear tips, with the stock one-size-fits-all bi-flange ear tips pairing best with my ears.

"Spacious, rich midrange EarSonics is known for."

Burası ilginç bak , tamamen zıt buradaki incelemeyle , şimdi kim daha iyi biliyor bilemedim :evl

Bazı arkadaşlar gitsin kulağını yıkattırsın bence baya paslanmış.

11. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Arkadaşlar, birilerine bi şeyler kanıtlamak zorunda değilsiniz, bi rahat olun artık ya..
    50 sefer söyledik, sen memnunsan mutlu mesut dinle kardeşim, ne kurcuklayıp duruyosunuz ama bana bedava verseler kullanmam, açık ve net, eziyet çektim çünkü..
    Ama verirseniz alıp satarım söyliyim, iyi para ediyo çünkü.. :gulme
    O böyle dedi, şu şöyle demiş, kim daha iyi biliyomuş, lobi kurmuşuk, kulis yapmışık da falan..
    Neyin ezikliği bu arkadaş..:idiot2:

Synchronicity, zekixx, Baran ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  12. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    İnsanların yanlış fikir edinmemesi için bikaç şey söyleyeceğim sadece.

1. Grafikler bir çok şeyi açıklar. Ayrıca 10 dolarlık kulaklıkla 4000 dolarlık kulaklık aynı grafikle karşınıza gelmez. Kulaklı&ın ses imzası hakkında önemli bilgiler verir. Zayıf karnı, yanlış yaptığı yerler, tiz ve bas uzaması gibi konularda size bilgi verir. Sahne ve çözünürlükte durum biraz karmaşık hale geliyor çünkü kulaklıkta sahne yapaydır. Sahne üzerinden dönen mühendisliğin grafiğe yansıması nasıl oluyor onu hala ben de çözebilmiş değilim. Anlatan bir head-fi linki varsa paylaşsan ne güzel olur.

2. Ürünleri sadece dinleyerek inceleyeceksek bu kadar para verip ölçüm yapmaya gerek yok? Öyle olmuyor işte. Ne yazdım grafikleri koyarken ben? "Tamam grafik her şey değildir ama belirli referanslar bulup karşılaştırma yapmada oldukça faydalıdır ve gereklidir" dedim. Burda kastettiğim referans Baran'ın incelemesi değildir. Grafik senin benim kulağımdan daha nesnel bir ölçüm olarak bir referans noktasıdır. Herkes kendi dinlediğini bununla karşılaştırsın demek istiyorum.

3. Kim daha iyi biliyor? Joker iyi dediyse iyidir, şu adam ne djyorsa doğrudur mantığını acilen bırakmamız lazım. Joker çok tecrübeli olabilir hobiye çok katkı sağlamış biridir şüphesiz. Ancak onun sevdiği şeyle benimki uyuşmuyor. Yıllardır bu böyle. Uyuşanlar için çok büyük nimettir tabii takip etsinler. Ancak kişilerin beğenileri algıarı çok farklı. Benzer olması da gerekmiyor. Olay bu kadar subjektif olduğu için zaten iki gram nesnelleştirmeye çalışılıyor.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

3 kişi bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,872
    Velvet end-game IEM'se biz forumu kapatalım.

14. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Denedigim onlarca kulakliktan sonra benim end-game iem'im :hug

Ben her seyini seviyorum, sunumu olsun renkli denilen sesi olsun.. zaten beni bilenler biliyor ayda 2 kulaklik degistirdigimi vs. Velvet benim aramalarina care oldu, hic bir kulakligi 1 aydan fazla elimde tutmayan ben bu mereti neredeyse 1 yildir kullaniyorum. Referansi da dinledim, dogali da dinledim. Keyif vermedikten sonra ne kadar dogru calarsa calsin, ne kadar gercekci olursa olsun onemli degil ki?

Ses isi ne kadar da ilginç öyle degil mi? Bu tartisma konusu sesin ne kadar da subjektif bir konu olabilecegini, zibilyon tane varyasyonun bir kulakligi nasil tercih etmemizde etkili oldugu gosterdi.

Bu arada, konu kendini epey tekrar etmeye basladi :)

Resimle tatlandirayim postumu, stash'imden bir kare!

#134 Synthyss, 20 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mart 2016
    8 kişi bunu beğendi.
  15. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Zevkler ve renkler tartışılıyor :) Kulaklığı beğenenler, beğenmeyenleri yalancı çıkartmaya çalışıyor gibi. Kulaklığın bıraktığı hissiyat neyse onu söylüyor herkes, yalan söyleyen yok sonuçta. :)

5 kişi bunu beğendi.
  16. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Yağız elina ağzına sağlık, budur olay... :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  17. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    Arkadaslar, forumlarda olagan seyler bunlar, sadece kisisel satasma ve rencide edici sozlerden uzak durmak gerek diyorum.

Bu hobide bir grup cihaz severdir, aletleri, hoparlorleri oturup izlemekten, temizleyip oksamaktan hoslanir :). Ikinci el cihaz almaz, kutuyu kendi acmalidir, ses ikinci plandadir.

Diger grupta sadece sese odakli. Tipi, sekli, yeni, eski olmasi hic onemli degildir. Sadece sesi ve ne kadar dogru (gercek performansa yakin caldigi) onemlidir.

Herkes sevdigi oyuncaklarini gule gule, zevkle kullansin. Hosunuza gitmiyorsa zaten elinizde tutamiyor, satiyorsunuz. Elde tutuluyorsa seviyorsunuz, oh ne guzel, keyfini cikartin :).

#137 okty_k, 20 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mart 2016
    5 kişi bunu beğendi.
  18. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    @Aras sesle ilgili yazdığından dolayı teşekkür ederim.

İsterseniz yazdığınız maddelere kendi düşüncelerimi yazabilirim ancak konu biraz tekrara girmiş olacağı için kaçındım. @VirtuFortuna sahne ve diğer birkaç noktada demek istediklerimi açıklamış zaten. Bir iki madde dikkatimi çekti onlara yazdım.

Kayıt seçiyor olabilir ancak sizin de dediğiniz gibi sibilansa girmiyor. İncelemede bu noktayı es geçmişim. Ciyak bir tonlaması olduğunu düşünmeme rağmen sibilansa girmiyor kulaklık. Konuya ekleyeceğim, teşekkür ederim.

Balon mevzusuna gelince 650$'lık bir kulaklığa eleştiri yöneltince veya beğenmeyince 50$ etmiş olmuyor. 50$'lık bir ürünü beğenince de 650$'lık kulaklık olmuyor. Çok yaşanan bir durum bu. 50$'lık kulaklığı beğendiğim zaman özel mesaj geliyor 400$'lık şunlardan iyi mi diye. Velvet'in f/p ile pek alakası olduğunu düşünmüyorum, abartıldığını düşünüyorum ama bu onun balon olduğunu göstermez tabii ki. Kulaklığın karakteri için baştan beri dediğim gibi bunu seven bir kulak başka kulaklıkları kolay kolay sevmeyecektir. Alet bence fazla yanlış sizce farklı çalıyor çünkü. 2000$'da verseniz bu mutluluğu kolay kolay yakalayamazsınız memnunsanız.

@o_kan Teşekkür ederim. İşin aslı bende aynı şeyi düşündüm. Kulaklık bozuk mu diye düşünmedim değil ama her iki tarafta aynı sesi verdiğinden bu durum çok küçük bir ihtimaldi. Yine de emin olabilmek için incelemeyi birkaç gün beklettim. Forumdaki arkadaşlardan biri Sertuğ abiye kulaklık yolladı sağolsun. Onun da yorumlar benzer gelince emin olup yayınladım.

@cgtyguner Grafik bilgisi için teşekkürler. Grafikler sesin rengini, çözünürlüğünü sahnesini vs göstermez ancak hangi noktalarda eksik hangi noktalarda fazla olduğunu gösterirler. Frekans bandının da gösterdiği üzere midbass bölümünde ve tizlerin alt frekanslarında bir dip mevcut. Bu da neden midbasları eksik bulduğumu ve tizlerin alt tınılarının kesik olduğunu açıklıyordur heralde diye düşünüyorum.

Bunlar dışında konu kendini tekrar eden bir noktaya gitti ve burada en çok tekrarlanan şey ben seviyorum veya kişisel zevkler konusu. Kişisel zevklerinize göre istediğiniz kulaklığı istediğiniz kadar sevebilirsiniz. Burada hiçbir itirazım olmadığı gibi saygıda duyuyorum sevmenize:) Örneğin bende HD600’ü çok severim yıllardır elimdedir ve dinlerim. Birileri HD600’ü dinleyip eleştirdiği zaman ama ben seviyorum dolayısı ile çok iyi şeklinde savunmuyorum. Olumsuz yazı yazıldığında HD600 hakkındaki düşüncelerimde değişmiyor ve yine zevkle dinliyorum. Elinizdeki kulaklığı beğeniyorsanız mutlu olmaya devam edin:)

19. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    Ben de kulaklığı çok iyi bulanlardanım , imzamdaki kulaklıkları kullanmış biri olarak en iyisi bu diyebilirim herzaman .

Sertug abiye kulaklığı denemesi için yolladıktan sonra cıktı bu konu, neler neler konuşuldu, sonra kulaklık bana gelir gelmez kulağıma taktım ve '' seni seviyorum'' demedim tabi bir sigara da yakmadım , ama çok özlemişim her şeyiyle gerçekten güzel kulaklık BENCE.

4 kişi bunu beğendi.
  20. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    Aslinda sikinti farkli acilardan bakmakta.

Birisi x kulaklikta "piyanoyu ben boyle duymak istiyorum, boyle seviyorum" diyorsa buna kimse birsey diyemez, ama gercekte piyano oradadir ve piyano gibi calmaktadir. Bu da subjektif bir konu degildir.

Diger kisi de x kulakliga "bu piyano gibi calmiyor" deyip, oburunden "ben boyle seviyorum" cevabini alinca ipler kopuyor, Nasrettin Hoca misali herkes hakli durumu olusuyor :).

#140 okty_k, 22 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Mart 2016
    8 kişi bunu beğendi.