Earsonics Velvet Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Earsonics' forumunda Baran tarafından 17 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Hasan'ın mesajı olmasa konuyu açmayacaktım,belki hiç okumayacaktım.Okumaya nefesimin yetmeyeceği bir konu olmuş.

Bazen sadece Eline sağlık yazmak daha hayırlıdır he.Ben öyle yapmaya devam edeceğim izniniz olursa.Baran eline sağlık.

Not:Sonrasında okudum.

#141 DefinitioN, 24 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mart 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  2. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327

Yiyin için sevişin abi, çokta şaaapmayın.

Collapse Signature Expand Signature
    7 kişi bunu beğendi.
  3. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,825
  4. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    545
    Konuyu baştan sona okudum. konu tamamen karın ağrılarının hesaplaşması olmuş. Yeri geldiğinde turuncu forum diyip aşağıladığınız DH den farksız yorumlar olmuş.

Kulaklığı hiç dinlemedim. Dinleme imkanım da olmayacak , hatta o frekans plotunu gördükten sonra dinlemek de istemem.
    Daha somut verilerle konuşmak yerine bel altı vurmalar saçma sapan mesajlar olmuş.

Belki sizler kadar üst seviye kulaklık ve ev sistemi dinlememişimdir ama genel olarak müzik dinleme geçmişim çok eskidir. Ve bir çok konuda olduğu gibi müzik konusunda genel düşüncem bir çoğunuzla paralel : bir şeyi çok kimse beğeniyor olması onu iyi yapmaz. Öyle olsa beats kulaklık en iyisi olurdu. Reno fluence en iyi araba olurdu. ( ki bunlar gerçekten birileri için yeterlidir )

Zaman zaman abartılmış ürünler hep çıkar. Sonradan birileri ya aslında o kadar da değilmiş diyebilir. Ama bunları yaparken bak burada bu var diyerek işaret edilmeli. mümkünse fotoğraf grafik veya ölçüm yayınlanmalı.

Yine kendimden örnek vermek durumundayım. Bir çok hobisi olan biri olarak hanıma aldığım malı yakalattığımda :p ne özelliği var bunun diye sorar. Ve ona farkını anlatırım. Düzün anlatabilirsem o hakikaten farklı der. ( innuendo albümünde "These are the days of our lives" parçasının girişindeki detaylar gibi bir cihaz o detayları verebilirken diğeri veremez) arabanın amortisörlerini değişeceğim dediğimde ne gerek var çıkışı yapan hatun, sonradan ya hakikaten çok fark etti der.

Kısacası karşınızdaki kişinin algılama kapasitesi de önemli sizin anlatabilme kapasiteniz de önemli.

Burada bu kulaklık kötü denmemiş. Tek tek sayılmış. Öyle veya böyle bir veri var. Ölçüm ve grafik var.

Buna rağmen siz bizi sevmiyorsunuz küçük görüyorsunuz ve dahası elimdeki malı çekemiyorsunuz yorumları yapılıyorsa konu kulaklık değildir.

Çok forumda böyle tartışmalara girdik. Beraber yediğimiz içtiğimiz adamlara ana bacı küfür etmelere gitti işler. Şimdi düşünüyorum da çok gereksiz. Kim ne biliyorsa onu yapsın.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Ben de içlenmişim :D

5 kişi bunu beğendi.
  5. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Amacım konuyu yeniden canlandırıp kavga çıkartmak değil ama kulaklığın sadece frekans değerlerine bakmak kesinlikle çok yanlış bir hareket. Normalde yine, her ihtimale karşı şuraya daha fazla yazı yazmazdım(tehlikeli) ama bu önemli.

Kulaklığın frekans değerlerinden başka grafikleri de var. http://www.innerfidelity.com/images/EarsonicsVelvetPotCCW.pdf
    • 30hz'e bakıldığında kamburlaşmış, keskin bir dalga görülüyor. Bu kulaklığın güçlü Mid-Bass'ları var demek oluyor.
    • 300hz değerlerine bakınca, ilk başta bir yükseliş, alçalış ve tekrar yükseliş gözüküyor. Bu güçlü midlere ve punchy baslara sahip olduğunu göseriyor.
    • Impadance/Phase değerlerine bakıldığında Sub-Bass için azalarak giden bir grafik var ortada. Yani kulaklığa istediğinin yarısı kadar güç vermeniz durumunda kulaklığın ses grafiği dümdüz/analitik olacaktır.
    • Kulaklığın THD değerleri zaten çok iyi.
    • Impulse Response'u da çok temiz.
    Sırf 30 ve 300hz'e bakıldığında çok rahat anlaşılıyor ki Mid-Bass'lardaki o açık kulaklığın düzgün/kaliteli ve hissedilir bir Mid-Bass vermesini hiç bir şekilde engellemiyor ama tabii ki diğer kulaklıklarda gözlemlediğimiz gibi bu Mid-Bass diğer seslerin önüne geçip tüm sahneyi de boğmuyor, which is awesome. :D

not editi: Kulaklığı tamamen grafiği üzerinden yorumlayıp bir sonuca vardım. İçinde kesinlikle kendi yorumum yoktur. Sadece tüm değeri baz alınca ortaya ne çıkacağını göstermek istedim.

2 kişi bunu beğendi.
  6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,872
    Ben bu konu altındaki fikirleri ve konuşulanları faydalı buldum. Genel olarak herkesin seçimlere saygısı var gibi gözüküyor. Bu iyi.

Birkaç kişisel mesaj yazıldı keşke onlar olmasaydı diyorum. Çünkü onlar haricinde konu güzel ilerlemişti.

8 kişi bunu beğendi.
  7. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    545
    Tabii ki sadece frekans yanıtı veya grafiği tek referans olmamalı. Hele ki 500 usd gibi nispeten pahalı bir ürünü dinlemeden almak büyük risk.

Ancak benim için gerçekçi bir frekans çizgisi ürünün ses karakteri yönünden bir çok şeyi açık eder. Kendim bu olaylara zamanında çok takmıştım. aracımda düm düz frekans yanıtı oluşturmak için ciddi efor sarfedip nispeten de başarmıştım. Frekans yanıtı önemli değil veya ben kulağımla onu ayarlıyorum ( ev veya arabada eq , phase shift vs ile oynayıp) diyenler de oldu. Bu işin bir kuralı var. Ben referans sayılacak sistem dinlerim/kurarım diyorsanız kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken kurallardan biri frekans yanıtıdır. Şahsen üst frekanslarda dalgalanma çöküklük görmek istemeyeceğim grafiksel değerdir.

Ben böylesini seviyorum dersiniz ona saygım sonsuz. Tıpkı v karakterli ses sevenler gibi. Ama bu grafik önemli değil derseniz ciddi yanılgıya düşersiniz. Belli tarzlarda hiç fark edilmez bile. Ama bi yüksek kalite akustik müzik koyduğunda o kulaklık apışıp kalır bundan da adım gibi eminim.

2 kişi bunu beğendi.
  8. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    Bugune kadar aldigim hi-fi ve head-fi cihazlarda ureticinin verdigi spec degerleri disinda hicbir lab. testine ve grafik degerlerine bakmadim, bakmamda.

Hifi sistemimi her bilesenini dinleyerek kurmustum. Ama kulaklik ekipmanlarimin tumunu hic dinlemeden aldim, cunku imkan yoktu. Hicbirinin de grafiklerine bakmadim.

2 kişi bunu beğendi.
  9. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Tabii ki hiç bir eğrisi olmadan dümdüz bir frekans response'u istiyorsanız, bunu Velvet değil, piyasadaki ürünlerin %90-95'i ile yapmanız mümkün değil. O zaman Velvet size göre olmaz.

Üst frekanslarda çöküklük olayına katılamayacağım. O üst frekansların çöküklüğü tüm IEM'lerde olan bir olay. İstisna bildiğim kadarıyla yok. Velvet yine o işi iyi kotarmış. Shure'lara, Westone'lara, Sennheiser'lara göre üst frekanslar daha yüksek Velvet'de. Bununla beraber sibilans da yapmıyor garip biçimde.

Akustik müzik koyunca kötü derken Velvet'ı kastediyorsanız, kesinlikle bir yerden bulup dinlemeniz gerekiyor. :)
    Blind Guardian - The Bard's Song, Blind Guardian - The Eldar, Shinedown'ların Akustik versiyonları, Adele'in herhangi bir şarkısı, Nina Simone'lar da akustik sayılabilir. Bunlar Velvet ile kesinlikle kusursuz.

Grafik tabii ki önemli ama birleştirilmesi gereken o kadar çok faktör var ki, grafiğin önemi anca diğer faktörlerin önemi kadar. Belki 1 tık daha fazla.

10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    Velvet iyidir iyi :coolsmiley: custom çıkarsalar dahada iyi olur ..

2 kişi bunu beğendi.
  11. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    @Aras üst frekanslarda cokukluk derken ufak bir bantta mi demek istiyorsunuz, yoksa tizlerin tamamı az geliyor mu?

12. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Anladığım kadarıyla genel olarak tizlerden bahsedilmiş, ben de ona göre cevap verdim. IEM'ler zaten anca 20KHz'leri görürken Kafaüstüler 35'lere kadar gidiyor genelde. Genel olarak IEM'lerin frekans response'unda tizler her zaman olduğundan az gözüküyor kafaüstülere göre. Yani "IEM'lerde tizler normalden az" diye bir iddiada bulunmak istemedim. Sadece, nedense ölçümlerde daha az çıkıyorlar.
    Mesela HD650'nin karanlık bir kulaklık olduğu bilinen bir şey. 400S'de HD650'nin parlak versiyonu gibi. Ama innerfidelity'nin ölçümlerine bakacak olursak HD650 ile Velvet tiz açısından neredeyse aynı seviyede gözüküyorlar, hatta Velvet'in daha karanlık olması lazım ölçümlere göre. Ama Velvet'in tizleri dinleyince 400S'in sibilans yapmayan versiyonu gibi.

http://www.innerfidelity.com/images/EarsonicsVelvetPotCCW.pdf
    http://www.innerfidelity.com/images/SennheiserHD650.pdf
    http://www.innerfidelity.com/images/HiFiMANHE400S.pdf

edit: Bir sonuca bağlamamışım. :) Velvet'in tizleri fazla, hatta batmayan bir parlaklık var ama ölçümler az tizi olduğunu iddia ediyor. Bu bilmediğim bir istisnası yoksa tüm IEM'ler için geçerli.

#152 Aras, 25 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Mart 2016
  13. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Sd2 de kullandım uzun süre ve Velvet ile kıyaslanıp SD2'nin ön planda olması epey bir ilginç. Bana göreyse ibre tamamiyle Velvet'ten yana ses anlamında. Sd2 mid odaklı olsa da etli değildi, Velvet yanında cılız bir sunuma sahipti orta frekansta. Sadece orta frekanstan bahsediyorum zira kıyasta ön planda olabilecek tek kalemi bu. SD2 özelinde olmasa da, zaten genel StageDiver yapı kalitesi çok iyiydi, bana göre ibrenin o tarafta kalacağı tek konu yapı kalitesi.

4 kişi bunu beğendi.
  14. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    tam olarak bunu anladım en başta, netlestirmek için sordum :) Hd650-velvet arası fark muhtemelen kulak çanağında(adını bilmiyorum idare edin) üstlerin biraz daha sonumlenmesinden dolayı oluyordur. Aynı mantıkla; iemler çanağı es geçip direk kanala girdiğinden golden ears referans sesine yakın olması için tizler kısılıyor olabilir. Tabi sallıyor da olabilirim :angel:

4 kişi bunu beğendi.
  15. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,825
    Doğrudur, ben birebir test etmemiştim, dinlediğim sırada orta ayardaydı galiba. Yalnız velvetin cılız mı gövdeli mi olduğu konusunda muhtelif görüşler var. Ben buluşmada sd2'nin mid/vokal performansından epey etkilenmiştim. Hatta "s" modelini ciddi ciddi düşünüyorum.

#155 Italoman, 26 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Mart 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  16. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Bir kişi de dememiş ki bu dediklerin yanlış. Ben mühendis falan değilim, işin teknik kısmına benden çok daha derinlemesine vakıf olabilecek insanlar var burada ama ben açıp okuyorum neymiş ne değilmiş diye. Merak ediyorum, acaba kaç kişi bu yazılan yorumlar üzerine açıp da bu innerfidelity sitesindeki açıklamaları okudu? Yorumu yazan Aras'a ayrı olarak sormam gerekiyor, sen açıp okudun mu? Okumadıysan bilmiyor uyduruyor der geçerim ama okuduysan da bunları yazdıysan o daha kötü. O zaman ya okuduğunu anlamıyorsun, ki sanmıyorum. Ya da sırf bir kulaklığı övmek ya da kendini haklı çıkarmak için verileri saptırıyorsun. Bu çok tehlikeli bir durum. Bakın durum buysa eğer biz hapı yutmuşuz demektir. "Ben seviyorums esini frekans falan da umrumda değil" diyen adamı anlarım ama bunu anlayamam.

Okuduysanız da okumadıysanız da şu linkten baştan sona savsaklamadan çarpıtmadan tekrar yazıları okumanızı istiyorum. Sonra gelir de dediklerimin arkasındayım derseniz konuşuruz.

http://www.innerfidelity.com/headphone-measurements-explained

http://www.innerfidelity.com/conten...ined-square-wave-response#xKK2oEx3oouXqpdq.97

http://nwavguy.blogspot.com.tr/2011/02/headphone-impedance-explained.html?m=1

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  17. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    :popcorn

18. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Ooo çok pis mor oldum. Rezil rüsva :( Ben de tam bu kisimdan bahsedecektim işte. Fotonun devamini niye kestin kardeş? Grafik velvete baya benziyordu aslında. Tüm grafiği gösteren kısımda görüldüğü üzere bas derinliği ve midlerde seni onaylıyor. Sorun midbassların (yani alt midlerin) ve de üst midlerin çökmesiydi belirtildiği gibi. Midlerin ortada güzel bir kambur yapması alt ve üst midlerin çukurda kalmamasını sağlamaz. Burada bir phase shifting durumundan da bahsediyor dikkatini çekerim. Grafikte ilk baştaki pik tizleri işaret eder. Devamında 'ukura düştüğü yer üst midler, t7msek midler diğer düşüş de alt midlere tekabül ediyor ama baslar sıfır üzerinde seyrettiğinden basları fena olmayan bir kulaklık diyebiliriz. Ayrıca impedance - phase ile ilgili söylediklerin de yanlış.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

19. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Geri kalanını gereksiz olduğu için kestim. Bu anlattığımı göstermeye yeterliydi. Orada bir sürü kombinasyon olduğundan belki siz hangisinden bahsettiğimi bulabilirsiniz ama başkası bulamayabilir. Bu grafikler kulaklığın Mid kısmının güçlü, geniş ve punchy olduğuna işaret ediyor. Frekans Response'undaki Mid-Bass geriliğinin kulaklığa etkisi, çoğu kişinin belirttiği gibi sahneyi genişletir ama Mid'leri güçsüz ve gövdesiz yapar. 30 ve 300hz wave'lerini baz alarak büyük resme baktığımızda görülüyor ki bundan kaynaklanan güçsüzlük ve gövdesizlik bu kulaklıkta bu şekilde kapatılmış.
    ---------
    edit: Baslardaki Loose'luk göstergesi de bas bölgesinin abartılığını alacaktır(bayağı abartı gözüküyor) ki bu yine Mid-Bass ve Mid'ler yararına.

--------

Sibilansı engelleyenin üst midlerin bu kadar çökük olması gibi düşündüm. Öyle veya değil, kulaklığın High-Mid ve Tizleri zaten çok belirgin ve sibilanssız. Bence mükemmel. Onun neresini sevmiyorsunuz, bu da başka bir anlamadığım konu. :)

Impedance - Phase ayarlaması zor şeyler. Hatta yeterli olmadığında baslarda kanamaya da yol açabilir veya çok geldiğinde basları yavaşlatabilir ama sonuç olarak ince bir ayarla kulaklığın Frekans response'unu düzlemek de mümkün.

Bu olaylar çıktıktan sonra sırf deneme amaçlı EQ ile biraz oynayayım dedim. Grafikleri ve kulağımı baz alarak EQ ile Frekans response'unu düzledim. Sesi 400S'e çok benzedi. Hiç bir bozulma, kalitesizleşme veya benzeri bir olay yaşanmamasıyla beraber Velvet'in kendi sesini istediği kadar kaliteli, büyük sahneli, detaylı olsun o tip bir sese değişmem.

Bunlarla beraber bu kadar agresif yazmanıza da bence gerek yok. Öyle mi düşünerek yazıyorsunuz bilmiyorum ama "Ooo çok pis mor oldum. Rezil rüsva" kısmından ve yazıların geri kalanından anladığım bu. Ben gördüğümü ve duyduğumu tekrarlıyorum. Elektronik bir alet üzerinden kimseyle kavga edecek değilim. Bunu en son 4. sınıfta yapıyordum. Oyuncak araba alanlar vardı, benim de bir sürü Legom vardı, oyuncak araba alanlara sallıyordum. Yok "onlar değiştirilmiyor da ben Legomu istediğim şekil yapıyorum, hepsinden daha iyi" falan diye. Cidden sizi kastetmiyorum ama forumda böyle dolaşan insanlar da yok değil. Büyümek lazım.
    Forumda gezme amacım da "Benim Velvet'im var çok süper" diye gezip egomu tatmin etmek veya başkalarına laf atmak değil, yeni bir şeyler öğrenip, bildiklerimle insanlara yardımcı olmak. Yanlışım varsa sinirlenmem, düzelttiğiniz için memnun olup, yeni bilgimi kafama yazıp, teşekkür edip devam ederim ama bu konuda yanlış olduğumu düşünmüyorum. Bence gayet iyi yorumladım. Grafikler tam olarak söylediklerimi gösteriyor. Velvet'in kötü olduğuna bir saniye ikna olsam satışa koyarım ama olamıyorum işte. Çünkü duyduğumu da biliyorum, sevmeyenlerin de alışmak için zaman vermediğini düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  20. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    2 gün önce Rosie ile Velvet'i yaklaşık 2 saat karşılaştırdım. Lotoo Paw5000 + Mojo + Pure2+ ile dinledim. Fark edip ayırabildiğim izlenimlerim şu şekilde;

Rosie nin tizler biraz daha sibilansa yakın ama çözünürlüğü daha yüksek. Parça içerisindeki detaylar daha belirgin. Velvet'e oranla daha önde sunumunun da bunda etkisi olabilir. Tizlerdeki sivrilmeler burn-in sürecinden sonra daha iyi olabilir. Dinlediğim Rosie henüz 20-25 saatlikti. Ayrıca kaynak ile olan değişkenlikler de unutulmamalı.

Rosie nin midler biraz daha yakın. Genel olarak sunumda daha gövdeli, etli çalıyor. Midlerde tatlı bir perde var, bunu nasıl tarif edebilirim tam emin değilim ama sıcak ve yumuşak bir hava hakim mid kısmında. Velvet midleri biraz daha uzağa kurduğundan orta bölgede Rosie kadar dolgun bir hava veremiyor. Ancak cılız da asla değil. Velvet de genel sunumda dolgun çalan bir kulaklık.

Bas bölgesi birbirine çok yakın ama sub bass kısmında Velvet biraz daha güçlü diyebilirim. Biraz daha derine inebiliyor. Rosie de bu konuda geri kalmıyor EDM, Pop, R&B dinleyenler rahatlıkla alıp kullanabilir. Ayrıca Rosie'nin basları daha doğal ve tonlaması daha iyi. Velvet'in basları öyle şiddetli ki belki de bana o bölgede yapay hissettiren bu oluyor ancak EDM de dinleyen biri olarak şikayet ettiğim pek söylenemez. Genel olarak ikisinin de bas bölgesi çok çok iyi.

Sahne olarak Velvet'in sahnesi biraz daha geniş. Rosie'nin de sahnesi geniş dinlerken sıkışmış bir his asla uyandırmıyor ancak Velvet biraz daha ferah ve havadar çalıyor. Sahne dernliği konusunda ise Rosie daha iyi.

Enstrüman ayrımı konusunda her iki IEM de çok başarılı. Velvet havadar sunumun etkisiyle enstrümanlar arasına daha iyi boşluk koyuyor ama bu öyle fark yaratacak kadar fazla değil. Bu seviyede her ikisini de çok başarılı buldum.

Malzeme kalitesi olarak Rosie başka bir kulvarda. Sirekli dokunma hissi uyandırıyor. Gövde, nozul, bağlantı noktası gerçekten çok sağlam. Korkmadan ömür boyu kullanırım diyebildiğim tek IEM. Velvet'in bu noktada daha iyi olmasını dilerdim. Malzeme kalitesinin durumu herkesçe malum.

Fit olarak Velvet daha başarılı. Daha küçük yapısından dolayı kulağa hemen oturuyor. Bazı kulaklarda biraz köşeli yapısından dolayı bir saatlik dinlemeden sonra hafif acı yapabilir ama ben çok rahat ediyorum. Rosie daha iri bir IEM. Kulağıma taktığımda öyle hemen fit edemedim, ettikten sonra da bir kısım dışarıda kaldı ama bir rahatsızlık hissetmedim. Angie'nin birinci versiyonu çok daha iri. O bende biraz emanet durdu ama yeni seri Full Metal Jacket ürünleri ebat olarak daha iyi bir yerde.

Genel olarak Rosie'yi Velvet'in üzerine koyabilirim. Daha doğal, daha çözünürlüklü ve malzeme kalitesi ile daha premium bir IEM. Ses karakterleri U yapıda olduğundan bir birine çok benzer yapıda. Velvet'i seven büyük ihtimal Rosie'yi de sevecektir. Velvet'i satmayı hiç düşünmediğimden bana sattırır mıydı diye düşünmüyorum ama şu an yeni bir IEM alacak olsam kesinlikle listemde olurdu.

Saygılar

#160 leylines, 27 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mart 2016
    10 kişi bunu beğendi.