Ekipman Tamir Başlığı

'Kendin Yap (DIY)' forumunda guneysar tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. nuri çınar

nuri çınar
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. yeni kabloyu nereden temin edebilirim , biliyormusunuz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Mayıs 2015, İlk mesaj zamanı 16 Mayıs 2015 ---
    ali expres te buldum , verdiğiniz çok değerli bilgi için teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  2. SercaN__

SercaN__
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Fioo e6 yı şarza takınca ışığı yanıyor ama normalde tık yok.İçini açtık bataryayı ölçüm aletiyle denedik normal gözüküyor.Sanırım şarzdaykende açılıyormuş benimkisi açılmıyor.Acaba tuşla ilgili bir sıkıntı mı var ?

3. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    açıp bakmadan bişey söylemek pek doğru olmaz. Şarjdayken ışık yanıp normalde yanmıyorsa en başta bakacağınız yer batarya ile ışık arasındaki yol yani araya buton da giriyor. Bataryayı hangi konumda ölçtünüz ve ne değer aldınız? Dediğim yolda ledin önünde bir direnç vardır belki o arızalıdır. Anlıyorsanız açıp bakın dediğim yere yoksa garantisi varsa oraya yollayın, o da yoksa elektronikçiye verin o büyük ihtimalle halleder.

4. erdil

erdil
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhaba arkadaşlar bugün bi arkadaşımın astrotec ax-35 kulaklığının kablosu kulaklığa bağlantı yerinden koptu. Bunu tamiri mümkün müdür mümkünse nerede yaptırılabilir?

5. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    sürücü kapakları çıkabiliyordur , lehim atmayı biliyorsanız kendiniz yapabilirsiniz. Bilmiyorsanız , bi elektronikçi ( televizyoncu , telefon tamiri yapan biryer vs.) yapar.

6. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Kablo yapmak için gerekli parçaları sipariş verdim ama şöyle bir durum var ki kablonun feet'i 10$ olduğundan ve bana tam olarak istinasız çeyrek feet gerektiğinden(4 braid olacak) kablo sıyırmak konusunda endişelerim var.
    Genelde elektrik kabloları ile çalıştığım için(ucuz ve uzun) bu sorun olmuyordu. %50 ihtimalle kablo sıyırırken kopuyordu, en fazla 2 deneyişte kabloyu kopmadan sıyırabiliyordum. Ama iş feet'i 10$ olan altın+gümüş+bakır 6 litz kabloya gelince gerçekten korkmaya başladım.

Bu kabloyu koparmadan sıyırmak konusunda söyleyebileceğiniz her şeye açığım. Wire Stripper falan filan her ekipmanım var. (Kablo çok ince olduğundan Wire Stripper ile yapılacağını sanmıyorum ama...)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  7. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    küçük yankeskiniz varsa en uç kısmıyla , keseceğiniz yere fazla bastırmadan dairesel kesikler atın. Kesiklerin bir yerinden kabloyu gorduğunuzde bıçak yada benzeri birşeyi kullanarak yalıktkanı tamamen çıkarabilirsiniz. Eğer kablo zil teli kadar inceyse tırnağınızla yapmanız en garanti yol.

2 kişi bunu beğendi.
  8. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    128
    Fiio x3 ümün ekranının üst kısmı bozuk , görüntü gelmiyor. Acaba yaptırmaya kalksam kaça patlar?

9. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    X3 e uygun erkan bulmam lazım önce, Türkiye de yoktur muhtemelen, yurtdışından alıp burada herhangi bir telefoncu montajı yapar.

10. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Geçen günkü USB kablolar hakkında yaptığımız tartışma sonucunda bir USB kablo yapıp elimdeki 10 yıllık uyduruk kablo ve yeni almış olduğum 15TL'lik uyduruk kablo ile bir ses karşılaştırması yapmaya karar vermiştim. Bunun için malzemeleri sora sora belirledim sayılır. Yardım edenlere de çok teşekkür ederim.

Şu tip bir şey düşündüm. Voltaj ve Data ayrı USB'ler ile gelecek. https://sketch.io/render/sketch55afb17ac6573.png
    Silver Plated Oxyten-Free Copper olan Teflon kaplı bir ses kablosu ile paslanmaz çelik USB ve USB Type B kullanmayı düşünüyorum.

Belki gözden kaçırdığım bir şey veya verebileceğiniz bir tavsiye vardır diye bu başlık altına da yazayım dedim bunu.

11. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,361
    5 kişi bunu beğendi.
  12. alper

alper
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhaba,
    Hifiman re 400 iemin govdeye baglanan kablolarinda sorun var,govdenin icinde bi sikinti olabilir,degismesi veya lehimlenmesi gerekiyor sanirim.nerde nasil yaptirabilirim onerisi olan var mi?

13. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Önce bi sorunun tam olarak ne olduğunu tespit etmek lazım. Belki kablo da bağlantı da sağlam ama jakta sıkıntı var, ya da sürücüler gidici? Bilemiyorum. Kabloları gövdeye bağlandığı yerden elle sabitleyip gerisini oynatıp bükünce ses gidip geliyorsa cızırtı oluyorsa bağlantı noktalarında lehimlerde bir sorun yoktur büyük ihtimal, kablonun değişmesi gerekir. Tersi durumda, lehim yerinden kalktıysa o kolay. Ancak kablonun değişmesi ve baştan leminlenmesi gerekiyorsa sıkıntı. Lehim işini daha önce hiç yapmadıysan bence bu kulaklıkta girişme çünkü küçük alanada ince iş yapmak gerekiyor, hifiman güme gitmesin :) işi öğrenmek için ucuz modellerle üç beş bişeyler dene sonra buna geri dön bence. ben kendim hiç iem lehimlemedim ama düz kulaküstü kulaklıklarda lehim yaparken en büyük sıkıntı varolan lehimi kaldırırken altındaki ince plakayı da götürmemek.

14. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    3 yıl olmuş forumlarda pek sevmezler ölü diriltmeyi ama kirlilik olmaması için buraya yazayım dedim. Elimde forumdan aldığım bir Hippo Biscuit var düzenli kullanmaya geri döndüğüm ama hafıza kartı takıp bilgisayara bağlayınca bilgisayar kartı görmüyor. Biscuit kartı okuyor, bilgisayar biscuiti şarj ediyor ama veri aktarımı yapamıyorum. Tahminim mini usb girişinin zarar gördüğü ama emin olup girişemiyorum. Ne yapabilirim?

2 kişi bunu beğendi.
  15. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    514
    Sorunuzun tam cevabı olmayacak ama şayet hippo şarj oluyor ve hafıza kartını da görüyorsa, başka bir usb kart okuyucuyla dosyalarınızı karta aktarıp sonra hippo'ya takın?

16. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Hocam ben de öyle yapıyorum ama aletin karışık çalma özelliği yok o yüzden dosyaları rastgele yeniden adlandırıyorum sık sık. O sebepten hem daha verimli olur diye düşündüm hem de bozuk duracağına olabiliyorsa tamir edeyim isterim.

17. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Ölçü aletiniz varsa ve kullanmayı biliyorsanız çözüm önerileri sunabilirim aksi halde pek bi çıkar yol yok.

18. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Multimetreye erişimim var dersini bu sene alıyoruz ama iyi kötü kullanabilirim diyebilirim herhalde. :D

19. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    O zaman şöyle diyeyim, avometreyi diyot moduna alın. Cihazı açın ve elektronik kartı elinize alın. Micro usb soket kısmında şase yani soketin dış metal kısmıyla bağlantılı bir uç, bir adet enerji ucu birde data uç bağlantısı vardır. Soket bu bacaklardan karta lehimlidir. Karta lehimli şase ucunu da avometre diyot modundayken bir ucu soketin metal kısmına, diğer ucu da bacaklar arasında gezdirerek bulabilirsiniz. Şaseyi bulduktan sonra hangi ucun enerji ucu oldugunu da avometreyi dc voltaj moduna alarak bulabilirsiniz. Öncelikle kartı iletken biryere koymamaya dikkat edin. Daha sonra cihazı şarja takın. Avometrenin siyah ucunu kartın şasesinde tutun ve diger ucu soketin diger uçlarında gezdirin. Avometrenin ekranında yaklaşık 5 volt değerini gördüğünüz uç enerji ucu yani soketin + sıdır. Geri kalan uç da data ucudur.

Aslında bu uçları çok daha kolay saptayabilirsiniz ama garanti olsun diye anlattım. Kartın üzerinde direk + - ibareleri bulunabilir yada mini yada micro usb soket olması durumunda bunların bağlantıları evrensel olduğu için google görsellerden de bakabilirsiniz.

Data ucunu bir şekilde bulduktan sonra avometreyi diyot konumuna alın. Soketten itibaren başlayarak sd kart yada işlemciye kadar yolu ve yoldaki elemanları ölçmeniz gerek. O da şu şekilde olacak, yol üzerindeki hiç bir elemanı atlamayarak elemanlar arası yolların sağlamlığını ve elemana denk geldikçe de elemanın sağlamlığını ölçmelisiniz. Yolların kontrolü, avometre diyot modundayken yolun kesintisiz olan 2 ucuna deydirdiğinizde ölçü aletinizin ya ses vermesi yada kısa devre göstermesi (yani ekranda 1 göstermesi) yolun sağlam olduğunu gösterir. Elemanların ölçümü ise şu şekilde, dirençler avometrenin ilgili direnç modlarında ölçülecek. Tek bir mod olmayabilir farklı değerdeki direnç modlarını deneyin. Örneğin 100 ohm luk direnci 100e en yakın olan ve 100ohm dan buyuk kademede ölçün. Diğer elemanların ölçümleri teferruatlı olduğu için onları göz ile kontrol etmeniz daha pratik olacaktır ki data yolunda pek eleman bulunmaz.

Sonuç olarak bu kadar uzun yazmamın sebebi bunların temel arıza arama teknikleri olması ve birçok kişinin ihtiyaç duyabileceği düşüncesinde olmam yoksa sadece sizin sıkıntınızı ele alacak olursak büyük olasılıkla cihazın usb soketinin data pininde fiziksel bi sıkıntı var (lehim çatlağı, pinin sağa sola oynaması yada kırılması gibi). Çünkü bu soketlerde bu çok rastlanan bi durum. Soketin içerisindeki pinler çok narin, siz şarja takıp çıkarırken tırnaklar olsun ,pinler olsun zamanla poziyonundan kayıyor o da temassızlık yapıyor. Arızanın sokette mi değil mi kesin anlamanın birkac yolu var ama işe hakim değilseniz buralardan anlatmakla zor olacak şeyler o yüzden yukarıdaki metodu uygular da arızayı bulamazsanız ve cihaz kıymetliyse bi telefon tamircisine goturun buyuk ihtimalle 20-30 tl ye hallolur. Yada takabilirim derseniz soketi alın kendiniz değiştirin.

EK: Birde şimdi aklıma yıllar önce denk geldiğim bi olay geldi onu da ekleyeyim. Cihazı hangi kabloyla şarj ediyorsunuz bilmiyorum ama bazı kablolarda data ucu bulunmuyor. Sadece şarj ediyor. Data aktarımı yapabildiğinden emin olduğunuz bir kabloyla deneyin. Kolay gelsin.

7 kişi bunu beğendi.
  20. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Çok sağolun hocam yarın sabah buna zaman ayıracağım. Benim tahminim de soket ayağı yönünde ama öğretici bir deneyim olur diye umuyorum. Ayrıca kabloyu kontrol ettim. Kart okuyucu ile kullandığım kablo, kesinlikle sağlam.