Ekipman Tamir Başlığı

'Kendin Yap (DIY)' forumunda guneysar tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. sniper83us

sniper83us
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar Creative t3 marka hoparlör üm aşırı voltaj nedeniyle yandı. Woofer ın resimde görülen kartı,devres artık adı her ne ise yarızalanan o. Ben bu woofer ı atmadan tamir edebilir miyim ya da farklı bir entegre falan takılır mı?

2. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    193
    Arkadaslar xb90ex nozzle sungerleri oglum sayesinde biziklanarak parcalandi, bunlarin onarimini nasil yapabilirim? 7007 eklentisini görüntüle

3. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Yanlışım, varsa birisi düzeltsin baştan söyleyeyim :)

Bunu servis normalde direkt değiştirir. Tamirle kimse ilgilenmez. Lakin illa siz kendiniz yapmak isterseniz devre kartını yeniden yazdırmak çok masraflı olur. Bunun yerine boş kart üzerinde bol lehimle oradaki her devre elemanını birleştirmek zahmetli ve verimsiz olur.

Bunun yerine piyasada benzer entegre ve hatta hazır devreler bile var. Size kalan sadece entegrenin giriş voltajına göre adaptör bulmak veya yapmak bir de devrenin güç girişine AC-DC dönüştürücü mini bir devre yapmak.

Eli biraz iş tutan ve bu tür uğraşları seven için uzun ama zevkli bir süreç. Sevmiyorsanız kesinlikle servise verin yenisini taksınlar.

Benim bilgim bu kadar. Kay gelsin.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Mart 2018, İlk mesaj zamanı 22 Mart 2018 ---
    Bunun için bulaşık süngerinin yeşil kısmını kesip koyan gördüm ama ne derece mantıklı bir hareket bilemiyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  4. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    193
    Benimde aklıma şu geldi, çok ince bir sünger mesela earbud foam lardan kesip nozzle a örtmek ve üstüne eartips i geçirmek. kavanozu kapatmadan sızdırmasın diye poşet falan koyup kapağı kapatırız ya o mantık. Elimde 50 tane earbuds foam vardı kullanmıyorum diye geçen aylarda çöpe attım şimdi muhtaç kaldık :kafa:

2 kişi bunu beğendi.
  5. rastafarian355

rastafarian355
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Merhaba arkadaşlar. Pro700mk2 'min kafa bandı kısmı soyulmaya başladı. Bu kısmı değiştirmek istiyorum fakat beceremem çünkü dünyanın en kazma adamlarından biriyim :emberassed Forumda kulaklık tamiri yapan arkadaş var mıdır ? Yardımcı olabilirmisiniz ?

6. sphynx

sphynx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Merhaba arkadaşlar,
    Monster kulaklığımın jackını makaron takmaya çalışırken azıcık bozdum. İçteki pim çıktı görseldeki gibi. Bunu yerine güzelce ne ile takabilirim. Uygun bütçeli ya da evdeki malzemeler ile olursa iyi olur. Sıkıca oturtunca ses veriyor sol kulaklığa ama oynayınca filan ses gidiyor. Lehim ile pimin ucunu uzatsam biraz geri oturtsam olur mu, yoksa sıvı-macun iletken yapışkan gibi birşey daha mı iyi olur?,
    Teşekürler.

7. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    uç taraftaki plastik kısma yapıştırıcı sürerek deneyebilirsiniz, sonra kabloyu tekrar lehimlemeniz gerek ama yeni bir jack takıp geçin derim ben, tekrar sorun çıkarma olasılığı yüksek gibi..

2 kişi bunu beğendi.
  8. sphynx

sphynx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    jack takmayı becerebileceğimi sanmıyorum. Ayrıca çıkan parçanın içerde temas etmesi gerek yer ile sıkıntısı var. gövde ile parçayı birleştirmem gerekiyor. sakız benzeri bir iletken işimi çok güzel görecek. toplu iğne ucu (başı değil) kadar bir şey :)

9. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    193
    Bulunduğunuz yerde ses/seslendirme ekipmanları tamir eden elektronikçi vardır muhakkak iyi bir jack ile çözebilirsiniz işi yaparlar.

2 kişi bunu beğendi.
  10. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    lehimleme dışında bu işin oluru yok hocam, en iyisi bir tamirciye filan götürün..

11. sphynx

sphynx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Teşekkürler. İyi bir elektronikçi bakayım ben..

12. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,375
    Merhaba dostlar,
    Shanling m3S'imin tipik olduğu gibi benim de ses potum bulunduğu yerden çıktı(belki de kırıldı?) yurtdışından almıştım, shanling aldığınız yere gönderin diyor onunla uğraşmak istemiyorum. İstanbul'da halledebilecek bir kişi bilen var mıdır?

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Süngerinin nasıl birşey olduğunu bilmiyorum fakat eğer ki sadece toz ve kiri geçirmeme amaçlıysa dediğiniz earbud süngerleri veya kadın çorabı gibi yöntemler iş görür. Eğer ki ses ile ilgili bir filtreleme görevi gören bir sünger ise, aynı geçirgenlik oranına sahip bir süngere ihtiyacınız var. Eğer şu an bir tarafta sünger yokken ses iki taraftan da aynı geliyorsa, kadın çorabı yöntemi uygulanabilir. Seslerde farklılık varsa, diğer tarafın da kendi süngeri sökülüp, toz vs. amaçlı iki tarafa da kadın çorabı uygulanabilir.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Mart 2018, İlk mesaj zamanı 27 Mart 2018 ---
    Eğer kafa bandının sıfırını bulup değiştirecekseniz, korkmanıza gerek yok, ufak bir tornavida ile hallolur.

Ama sıfırı elinizde değilse, söküp bir dericiye veya döşemeci/oto döşemecisi gibi bir kimseye, kafa bandı için pad yaptırmanız gerekebilir.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Mart 2018 ---
    Kırılan parçanın ve kırıldığı yerin detaylı fotoğrafı varsa bir fikir yürütebiliriz belki.

4 kişi bunu beğendi.
  14. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    toz ve kiri engellese de asıl amacı ses tuningi hocam;
    değişik yoğunluk ve malzemeyle üretilmiş çeşitleri var.. süngeri çıkarmak ya da farklı bir sünger denemek bazen silikon ya da köpük uç değiştirmekten daha etkili olabiliyor bazı kulaklıklarda;
    ben yıllar önce re0'daki süngeri çıkarıp kullanmıştım, fazla bir gövdelenme olmasa da sub-bas vurgusunda hissedilir bir artış olmuştu..

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Süngerlerle ilgili durumu biliyorum, o yüzden arkadaşa ses ile ilgili mi diye yazdım :)

Ama bazı ızgaralar veya süngerler sadece toz amacı ile koyulabiliyor. Belki de onlardan biridir bahsedilen kulaklık için

2 kişi bunu beğendi.
  16. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Gecmis olsun. Bu m2s de de bir sorundu. Açıkçası dikkatli kullanmak lazım. İnşallah ben dahil kimsenin başına gelmez boyle bir sey

2 kişi bunu beğendi.
  17. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,375
    @MuttFTS ve @Özen hocam teşekkürler, can sıkıcı bir durum gerçekten.

18. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,375
    @MuttFTS , @Özen ve ilgilenen diğer arkadaşlar için durumun görselleri, işinin ehli bir tamirci tavsiyesi beklemekteyim :)

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Mart 2018, İlk mesaj zamanı 27 Mart 2018 ---
    bu arada pot içeride hareket edebiliyor, normal bir şey mi bilmiyorum ama sabit değil.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Mart 2018 ---
    geri taktım.

19. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    193
    Hocam diğer kulaklığıda söktüm amacım içeri birşey kaçmasını engellemek ancak eartips ile sabitleyebiliyorum. Nasıl bir yapıştırıcı kullanabilirim şirketteki kimya mühendisi arkadaşıma sorduğumda bali/derbi yapıştırıcının bana yetebileceğini sökerkende zorluk çıkarmayacağını söyledi. Sizin tavsiyeleriniz ne olur?

20. rastafarian355

rastafarian355
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7