Elektrik gitarı PC'ye bağlamak için gereksinimler

'Genel Tartışma' forumunda bugra116 tarafından 11 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Normalde piyano alacaktım fakat bir arkadaşım elektrik gitarını kullanmayıp satmak isteyince onun ibanez gitarını ve marshall amfisini aldım. Reverb ve delay tonlarını çok seviyorum genellikle çalmak istediğim parçalar da bu tonlarda fakat pedala şuan için ayıraca bütçem yok. Guitar rig tarzı yazılımlarla gitarı bilgisayara bağlayıp istediğimiz tonları elde edebiliyomuşuz. Biraz araştırdım,

Bilgisayarımın ses kartında line-in girişi var 6.3mm to 3.5mm ile direk bağlayabiliyorum fakat delay ve kirli ses konusunda söylentiler var. Onun dışında guitar link diye bir şey var 50-60 lira civarı. Bunlardan temiz ses alabilir miyim? delay vs bu tarz sorunlar olur mu? Alternatif olarak önerileriniz varsa bekliyorum.
    Ek olarak amfimi bilgisayara bağlayıp gitarı çalarken sesin amfiden gelmesini sağlayabilir miyim?

Collapse Signature Expand Signature
    #1 bugra116, 11 Aralık 2019
    Son düzenleme: 11 Aralık 2019
  2. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Merhaba, uzun uzun yazanlar da elbet olacaktır ancak fazla vaktim olmadığından özet geçeyim kendimce.

1) Bilgisayarınızın dahili ses kartı ile hiç uğraşmayın, o şekilde olmaz. Boşuna zaman kaybı ve can sıkıntısı ile sonuçlanır. Çok mecbursanız Asio4all kullanmayı unutmayın.
    2) Guitar link ve muadilleri bir nebze daha iyi olur, delay olacaktır bir nebze. Tolerans sınırlarınıza bağlı kabul edilebilir düzeyde olup olamayacağı. Ben memnun kalmamıştım.
    3) Bu işin tek adamakıllı yolu doğrudan "Instrument in" girişi olan bir ses kartı almak olacaktır. Ben Focusrite Scarlett Solo ile memnundum, şu anda fiyatlar ne civardadır bilmiyorum. 2016-17 civarlarında 2.elini 250 TL'ye almıştım. Ses kartı dışındaki her çözüm günü kurtarmaya yönelik olacaktır, keyif alabileceğinizi zannetmiyorum.
    4) Amfi konusunda hiç denemedim ancak ses kartından hoparlöre çıkmak yerine amfide uygun giriş var ise line in gibi bir bağlantı ile bağlamanız mümkün olabilir. Benim setup'ımda gitarı ses kartına girip ses kartından da hoparlöre RCA ile çıkış yapıp ses alıyordum. Sizin hoparlör yerine amfiyi koymanız mümkün olabilir ancak amfiyi yalnızca hoparlör olarak kullanmaya dikkat edin, yani ses tekrardan "amplify" olmamalı. Kardeşimin Line 6 amfisinde MP3 çaları bağlayıp müziğin üzerine gitar çalabiliyordunuz, bu tarz bir şey olacak. Ama bu tür setuplarda her zaman için hoparlör tavsiye edilir, amfiyi bu niyetle kullanmak sesi olumsuz yönde etkileyecektir.

Başka sorunuz olursa aklımda kaldığı kadarıyla cevaplarım, 3-4 senedir çalmıyorum. Bir de elektronik gitar yerine elektro gitar ya da elektrik gitar demek sanki daha uygun :)

3. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Duzelttim tesekkur ederim :) yazdiklariniz uzerine biraz daha arastirip sorum olursa belirteyim yorumunuz icin de tesekkur ederim.

Aklima gelmisken sorayim sizce yazilim uzerinden bu tonlari yakalamak icin deger mi Yoksa pedal almak daha mi mantikli?

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    580
    @bugra116 bu işin en kestirme ve en az problemli yolu @delgren 'in de belirttiği gibi harici bir ses kartı kullanmaktır. Bunun için öncelikle üzerinde Hi-Z girişi olan ve bilgisayarınızın bağlantı protokolüne uyan ( usb , tb gibi ) bir harici ses kartı alın. Gitarınızı bu girişe bağlayarak kullanın. Aynı zamanda ampli modellemeleri , efektler vs. için guitar rigg, amplitube , bias vs. gibi bir yazılımı bilgisayarınıza kurun. Ses kartınızın çıkışlarını bir çift aktif monitöre bağlayın. Eğer aktif monitör kullanamıyorsanız bu sistemi kulaklık ile de kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem çalabilir hem de bilgisayarınıza bir kayıt proğramı kurarsanız çaldığınızı kayıt edebilirsiniz. Oğlum şu anda ülke dışında bir yurtta kalıyor . Gitar+ Ses kartı + Notebook + Amplitube + Kulaklık zinciri ile bu sistemi kullanıyor.

Ama bu işin en doğrusu ve en tatmin edicisi tabii ki ( eğer kaldığınız yerde ses düzeyi sorunu yoksa ) gitarı ampliye bağlayıp , pedallar veya prosesörler ile müziğinizi çalabilmek.

delgren bunu beğendi.
  5. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Tamamen bütçeniz ve gitar ile aranızdaki bağ ile alakalı. Ben ilk etapta BIAS FX ve BIAS AMP ile kullandım bir süre, gerçekten memnun kaldım. Oturduğunuz yerde "Aman Fender Twin Reverb'den sıkıldım, biraz da VOX AC30 çalayım" gibi bir lüksünüzün olması çok keyifli. Eğer ihtiyaçlarınıza hitap ediyorsa (bütçe kısıtlamaları, laptop üzerinden kayıt alma olanağı vb.) günümüzde dijital kullanmamak için hiçbir sebep yok.

Ama kendi adıma konuşacak olursam benim aklım hep pedallarda kaldı. O işin de bambaşka bir keyfi var. Biraz plak olayına benzetiyorum ben bu durumu. Ne bileyim, bir Holy Grail, bir Small Clone dizemeden bırakmak durumunda kaldım içime oturdu :) Ama tabi euro kuru bu haldeyken nereye o kadar pedal alıyoruz o da bambaşka bir konu.

bugra116 bunu beğendi.
  6. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Bende başka bir bakış açısı ile yaklaşayım olaya. Bu yazılımlar genel anlamda kayıt için geliştirilmiş yazılımlar. Canlı performans için çokta uygun değiller. Ben sizin yerinizde olsam elimdeki amplikatörü satar içinde bu tarz efektlerin simülatörleri bulunan boss katana veya blackstar id core serilerine yönelirim. Başlangıç için her türlü çok uygunlar.

bugra116 ve MehmetB bunu beğendi.
  7. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Elektrik gitarı PC'ye bağlamak için öncelikle 2 şeye ihtiyacınız var:

1. Elektrik gitar
    2. PC

8. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    434
    Behringerin uygun fiyatli interface modelleri var bunun için.

Benim kullandığım çözüm ise kullandığım line 6 amfinin usb girişi ile bağlantı kurmak ve yine line 6 in hediye ettiği cubase le ile kayıt. Çok fazla opsiyon sunuyor, çıkış olarak ta herhangi bir asio cihaza yonlendirebiliyorsunuz, kayda değer bir gecikme de duymadım hiç.

bugra116 bunu beğendi.
  9. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Ben de suan amfiyi satip boyle bir dusunce icerisindeyim belki @delgren in bahsettigi Scarlett solo alip bir sure kulakliktan calar sonra bir amfi alma girisiminde bulunurum. Belki de dediginiz gibi ses karti alip efektleri pcden almak yerine ses efekti bulunduran amp alabilirim fakat istediklerimden sadece reverb olani bulabildim. Delayli gordum marshall fakat cok pahali ve buyuk evde calmak icin uygun degil 10 watt bile rahatsiz edebiliyor insanlari.

10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    580
    Ses kartı tercihinizi yaparken latency ( gecikme ) değerleri düşük olan marka ve modelleri tercih etmeye bakın. Çünkü özellikle canlı çalımda yaşayacağınız fazla gecikme rate'leri canınızı sıkabilir. Bu gecikme değerleri konusunda üreticilerin internet sayfalarında genellikle bilgi bulunur.

bugra116 bunu beğendi.
  11. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351

İd core ve katana serilerinin uygulaması var. Ampli üzerindeki tuşlara istediğiniz efekti atayabiliyorsunuz. Özellikle katana serisi bu konuda çok gelişmiş.

İd core serisi ile ise yabancı çalıyorsanız bir sürü popüler parçada kullanılan tonlar ampli uygulamasında bulunuyor. Parça adı ile arama yaparak kolaylıkla ampli tonu ayarlanabiliyor.

Ayrıca başka bir alternatif olarak Wox amplug2 classic rock aparatını inceleyebilirsiniz. Bahsettiğiniz tüm efektleri verebilmekte.

bugra116 bunu beğendi.
  12. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Id coreyi gordum katanaya da bakayim benim de dikkatimi cekti onu soracaktim. Isteklerime gore en mantikli secim katana veya Id core gibi duruyor. Butcemi ayarlayabilirsem id core 4500 liraydi sanirim dusunebilirim. Butce ayarlayamazsam ses karti ve hali hazirda bulunan amfimle devam edicem simdilik. Tesekkur ederim kendi arastirmalarim da bu alternatifleri bulamadim.

13. Blackmore

Blackmore
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Rocksmith real tone cable bulabilirseniz gayet temiz ses aliyorsunuz pcden. Ben Guitar rig programi ve asio4all ile ses karti ihtiyaci olmadan onboarddan temiz ses aliyorum bu sekilde, anakartin onboard ses kartinin kalitesi cok iyi midir bilmem ama iyi is goruyor butcesine gore.

bugra116 bunu beğendi.
  14. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41

Blackstarin iki tane soyle amfisini buldum. Birisi Id core digeri ise Id: diye geciyor. Id: yazan da tvp denilen sizin bahsettiginiz ton ayarlama mevzusu sanirim. Yani id core versiyonun da degil de tvp olan versiyonlarinda var boyle bir ozellik. Id core daha uygun fiyat olarak ama bu durumda otekini almam gerekiyor. Yanlis mi anlamisim?

15. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Tvp lamba simülatörü. Farklı marka lambala simülatörlerini içeriyor. Kendisinin ayrı bir tadı var ancak biraz lüks kategorisine giriyor. Başlangıç için olmazsa olmaz bir şey mi tartışılır.

Bu arada 20W ev kullanımı için biraz fazla olabilir. İsterseniz id core 10 v2 yide inceleyebilirsiniz. Yanlız almadan önce muhakkak youtube üzerinden amfi yazılımında bulunan efektleri inceleyin. Sizi tatmin eder mi iyicene test edin.

bugra116 bunu beğendi.
  16. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Yanlis keyword kullandigimdan olsa gerek bir turlu bahsi gecen tonlarin listesini veya videosunu bulamadim. Yardimci olabilir misiniz?

17. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Blackstar için blackstar insider yazılımı ile ilgili videoları inceleyebilirsiniz.

Boss katana serisi için ise şu video gayet yeterli.

18. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Videolari izleyip arastirdim ve ihtiyaclarimi karsilayacak sistemin referans monitor ve ses karti olduguna karar verdim. Ilk once monitoru sonra ses kartini alacagim. Monitor olarak onerileriniz var mi? Yamaha hs5 ve hs7 uygun aslinda ama cift olarak alinca butcemi asiyor. Tek alsam cifte gore ne degisir acaba? Stereo degil de mono olunca ne gibi farklar olur? Behringerin cift monitorleri var 1200tl civari ama hs'ler hakkinda cok olumlu yorum okudum. Onerilerinizi bekliyorum.

19. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    580
    Bu son yazdıklarınızdan sonra ; bence siz aktif referans monitörü alacağınıza aktif PA monitörü alın derim. Bu şekilde referans monitöre göre gitar amplisi hissiyatına daha çok yaklaşırsınız . Ayrıca PA monitörler canlı müzikte kullanılmak üzere tasarımlandıkları için referans monitörlere göre peak değerlere karşı daha dayanıklıdır. Özellikle metal , hardrock vs. gibi high-gain müzik çalacaksanız bu konu önemli bir konu. Gerçi PA monitörler de ucuz değil tabii.

Bu arada ; referans monitör de tercih etseniz , PA monitör de tercih etseniz , böyle bir sistemi ses kartı olmadan kullanamazsınız.

bugra116 bunu beğendi.
  20. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    ikisinin farklarini bilmiyorum gitar calan danistigim bir kisi bu sistemi kullandigini soylemisti. Madem oyle diyorsunuz onu da arastirayim, almisken yanlis bir sey almayalim ucuz degiller.

Ilk once monitoru sonra ses kartini almamda ki sebep butceden dolayi boyle dusunuyorum. ilk once pahali olani daha sonra ucuz olani almak istiyorum. ikisini de alana kadar kendi amfimle devam edecegim.