Elektro Gitar Önerisi

'Konu Dışı' forumunda xxyx tarafından 8 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Hocam merhabalar, ben de bu yaştan sonra elektrogitar, ağırlıklı olarak Blues çalmak istiyorum. Önerileriniz beni çok memnun eder şimdiden teşekkürler...

#21 barocka, 4 Ekim 2019
    Son düzenleme: 4 Ekim 2019
    insanatomystic bunu beğendi.
  2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    580
    Madem şu ana kadar bir cevap gelmemiş ben kısaca sorunuzu cevaplamağa çalışayım. Bu konu son derecede kapsamlı bir konu ama benim kişisel tecrübe ve zevkime göre ; blues ağırlıklı çalacak iseniz , "strat" veya "les paul" tarzı bir gitar edinmeniz daha doğru olabilir. Değişik markaların bu tarz modelleri bulunmakta. Ayrıca semi-hollow veya hollow body gitarlar da var tabii. Örneğin Gibson ES serileri vs. gibi. Bütçenize ve sunduğu kaliteye göre bunlardan birini seçebilirsiniz.

Eğer bu konularda yeterince bilgili değilseniz ; öncelikle saydığım tarz gitarlar için internetten marka ve model alternatiflerini belirlemeğe çalışın. Daha sonra da ; belirlediğiniz bu alternatifleri Youtube'dan dinleyin ( Youtube'da gitar tanıtımı konusunda binlerce video mevcut ) ve sesini tanımağa gayret edin. Beğendiğiniz ve alabileceğinizi düşündüğünüz ( bütçenize uyan ) modeller konusunda , buradan tekrar görüş alın. Buradan aldığınız görüşlere göre de ; ikinci el veya sıfır ürün satan mağazalarda bu alternatifleri denersiniz. ( Zira gitar denemeden alınmaz. ) Benim size önerebileceğim en kestirme yol budur. Çünkü gitar işi kişiden kişiye , zevkten zevke göre değişen subjektif bir iş. Başkalarının görüşünden ziyade , öncelikle gitarın kendisini ve tonunu sizin beğenmeniz çok çok önemli bir konu.

Collapse Signature Expand Signature
    #22 MehmetB, 5 Ekim 2019
    Son düzenleme: 5 Ekim 2019
    insanatomystic ve barocka bunu beğendi.
  3. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Çok teşekkürler hocam, verdiğiniz bilgiler ve ayırdığınız zaman için…

Nokta atışı önerilere de açığım aslında, bu işleri bilen kimsenin itiraz etmeyeceği en bütçe dostu ürünle başlamam gerekiyor çünki…
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Ekim 2019 ---
    Biraz kalın ton sevdiğimi de ekleyeyim…

4. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    97
    Geldim :)

Öncelikle gecikme için özür dilerim. Dün gece eve geldiğimde çok yorulmuşum ve uykum gelmişti. Tamemen aklımdan çıkmış.

Hocam "blues" öyle büyük, öyle derin bir deniz ki, her gitarla blues çalınır ile hiçbir gitar blues çalmaya yetmez arasında gidip gelebilirim :)

Başlamadan önce yıllar önce izlediğim bir belgeselden küçük bir anekdot anlatmak isterim;

Belgeselci arkadaş, A.B.D'de blues temelli müzik ile ilgili araştırma yaparken, eski bir kasabada, evinin önündeki küçük verandada oturan yaşlı bir siyahi anerikalının izini bulur. Bu yaşlı amca, vakti zamanında yörede çok iyi bilinen bir bluescu imiş. Ve kendisine sorar. Hatırladığım kadarı ile "bize bluesu anlatır mısınız?" gibi basit bir soru karşısında yaşlı adam hiç bir cevap vermeden ayağa kalkar, evin içinden iki çivi ve bir tel getirip çiviler duvara çakıp teli de gerer. Ve başlar slide tekniği ile çalmaya. Bir yandan da ayağı ile ritm tutar.

Verilebilecek en güzel cevaptı sanırım. :)

Dediğim gibi blues uçsuz bucaksız bir denizdir. Gitar ile blues çalınacak ise, ve buna yeni başlanacak ise (daha öncesinde bir gitar çalın geçmişi yok ise), düşük çıkışlı hb, paf yada single manyetikleri olan, amplisiz de ses alınabilen (hollow body), eğer ki kalın koyu ton tercih sebebi ise, maun ağacından gövdesi kadar değil e sapı olan modellere yönelmek ilk etapta makul olur.

@MehmetB hocama tamamen katılmakla birlikte, Gibson yada Fender gibi markaların kendi kulvarlarında en pahalı markalardan olduklarını belirtmek isterim. Bütçe uygun ise, olabildiğince pahalı gitarlar yönelinebilir ancak yine de başlangıçta ortalarda gitmeyi öneririm. Çünkü zaman içinde birkaç tane gitar alıp satmanız gerekebilir. Çok parayı, son gitarınıza yatırmanız daha makul olur gibi.

Klasik blues için, hallow body yada akustik gitar öneririm hocam. Ancak blues Rock da işin içine girecek ise, o taktirde elektrik gitarlar yada hollow body elektrik gitarlar bakmak uygun olur.

barocka bunu beğendi.
  5. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Hocam giriş seviye hollow body önerisi verebilir misiniz?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Ekim 2019 ---
    ibanaz grg140 için ne dersiniz :) uygun fiyatlı 2.el buldum da…

#25 barocka, 5 Ekim 2019
  6. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    97
    Hocam biraz araştırma yapmak lazım. Epiphone, ibanez, cort vs. Gibi markalara bakalım.

Ibanez'in grg serilerini önermek pek. Grg140 oldukça verimsiz bir gitar. Ve blues odaklı bir gitar değil

barocka bunu beğendi.
  7. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    434
    @insanatomystic in yaninda haddim olmayarak blues ve jazzdan da anlamayarak gitar karsilastirmalarinda rastlayip ta tonunu begendigim gretsch markasina bir bakmanizi oneririm.

8. agestry

agestry
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Yeni başlayacaksanız çok masraf etmeyin bence. Bir çok marka işinizi görecektir öğrenme aşamasında. İlerlettikten sonra gibson, fender gibi markalara zaten yönelmek isteyeceksiniz :)

9. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    434
    asagidaki video belli bir fiyat segmenti icin guzel bir karsilastirma sunuyor. ilgi duyan herkesin bakabilecegi bir kaynak.

diger yandan ton isin bir kismi olsa da tecrube ettim ki calinabilirlik te cok onemli. bu yuzden de deneyerek, mumkunse farkli gunlerde 2. kez deneyerek almali. kendimden ornek verecek olursam koyu tonlu gitar sevdigimi farkettim. amfi ile evet birbirine yaklastirmak mumkun ancak bir yere kadar olabiliyor. mesela strat cok tutulan bir gitar ama cingil cingil geliyor kulagima, bana hic hitap etmedi. calinabilirlik kismina gelirsem. ilk olarak epiphone les paul aldim. bir sure ugrastiktan sonra klavye kisminin disbukeyligi fazla oldugu icin yeni de oldugumdan alt telleri susturuyordum istemeden. iade edip daha duz klavyeli jackson ile degistirdim zira o sekilde ilerlemem mumkun gelmemisti bana. su anda memnunum. diyecegim o ki gitari muhakkak tecrube etmek gerekiyor hele ki bizim gibi baslangic seviyesi icin.

10. tbone

tbone
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    195
    Gitar ile ilgili öneriler yapılmış, ben de amfi ile ilgili fikrimi söyleyeyim.

Blues çalacaksanız, mutlaka lambalı ampli ile başlamanızı öneririm. Tuşe ve çalış dinamiklerinizin gelişmesi açısından bence çok önemli.

Blues aslında çalması basit bir müzik türü. Önemli olan hissiyat. Bunda da çalış dinamiklerinizin önemi büyük. Bu doğrultuda transistörlü ampliye hiç girmeyin derim. Solidstate amfinin calisiniza tepkileri, lambalı amplideki gibi değil.

Bütçenizi bilmiyorum ancak pratik amaçlı olarak Ibanez TSA5TVR'yi önerebilirim. Ikinci elleri 1.500 TL civarında bulunabiliyor. Hem 5 watt olduğu için evde makul ses seviyelerinde çalabilirsiniz, hem de spring reverb ve dahili TS9 devresi var. Fender benzeri clean tonları ile güzel bir cihaz. Stratocaster kasa bir gitar alırsanız, sap manyetiğinde sizi ihya edecek tonlar verir.

Vox AC4TV, Orange Mini Terror de evde çalmak için bence güzel bir aletler. Bütçe olarak biraz daha yukarı çıkabilirseniz Fender Blues Jr. gibi alternatiflere de yönelebilirsiniz ama bence çok da gerek yok. Ileride zevkiniz tam oturunca daha üst seviye bir ampli tercih edebilirsiniz.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

11. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Hocam bende benzer bir arayıştayım. Acaba giriş segmentinde kendimizi keşfetmemize yarayacak kısa vadeli kullanacağımız ve sonra istediğimiz tona yönelebileceğimiz gitar önerileriniz var mı?

#31 TanrıTelecasterıKutsasın, 5 Ekim 2019
  12. kortin

kortin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Kısa zamanda bıkmazsanız veya gitara aşırı bir istidanız yoksa uzun bir süreç sizi bekliyor..İmkan varsa bilgisi olan biriyle 2. el bir gitar alın. Saatlerce egzersiz yapmak gerekiyor, aldığınız gitarı sevmezseniz veya problemli bir alete denk gelirseniz yazık olur..
    2. el, çok yorgun olmayan fender meksika bir strat uzun süre size arkadaşlık eder, bıkarsanız veya vazgeçerseniz fazla zarar etmeden elinizden çıkartırsınız...

barocka bunu beğendi.
  13. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    97
    Hocam, bu gibi keşfetme süreci durumlarında, "versatil" diye tabir ettiğimiz, kısaca her yola gelebilecek, HSH manyetik dizilimli super strat gövdeli gitarlar yönelmek uygun olur.

Olabilecek her tarzın, yüksek performansta olmasa da tatmin edici düzeyde altından kalkabilir gitarlardır.

Başlangıç seviyesinde bir diğer önemli önemli husus, köprü tipi. Merhaba tune o magic, fixed, Floyd rose.... Gibi farklı tip, tür ve fonksiyonlara köprü tipleri mevcut. Bununla birlikte, tel değişimi, akort ayarı, vb. Değerlerin zorluk derecesi de, köprü tipine dayalı durumlar.

Bu sebeple Tom (tune o matic) olarak tabir edilen ve genellikle les paul tipi gövdelerde kullanılan (her gövde tipinde vardır ancak en çok lplerde görürüz), köprü tipinin öneririm başlangıç için. Oldukça sade ve kolay bir sistemdir. Hata payı çok düşüktür.

Marka olarak, epiphone, ibanez rg370 gibi modeller önerebilirim şimdilik.

Detaysız olarak bu düzeyde bilgiler vermeye çalıştım. Ancak daha detaylı bilgiler verirseniz, o düzeyde detaylı cevaplar vermeye çalışırım.

Hocam işte tüm bu deneyimler, gitar ve bileşenleri ile ilgili. Klavye skalası, manyetik tipi ve konumu, gövde ve sapta kullanılan ağacın türü vs.. Vs.. En ince ayrıntısına kadar kişiselleştirilebilir bir hadise.

14. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Hocam şöyle özetleyeyim solağım ancak sağ elimde gayet iyi kullanırım. Bu işle uğraşan solak birine sordum geçen gün. 6 ayda geleceğin yere 2 yılda gelirsin dedi. Bu işin bir kuralı var dedi. Bu konuyu tamamen size bırakıyorum. Solakta başlayadabilirim başlamayadabilirim.

Bunun dışında yıllardır inatla dinlemediğim scorpions grubunu dinlemeye başlamam ile sanırım bir dönüşüm yaşadım. Artık metal dinlemiyorum. Daha sakin türler tercih ediyorum ancak 2 gün sonra ne dinleyeceğim yada ne dinlemek isterim inanın hiçbir fikrim yok.

Son olarak bütçe konusunda amp ile 3000TL yi geçmezsek çok iyi olur gibime geliyor. Sonuçta ilk gitarım olacak. Yakın vadede değiştirme gibi bir ihtimaşiöde var.

Edit:Muhtemelen gitarı şuan alacak olsam temiz tonlarda keskin olmayan yumuşak tonlar olurdu. Açıkcası ilk gitarım ile kemikli tonlar çalacağımı yada bu tonları çalacak ruh haline sahip olduğumu düşünmüyorum.

#34 TanrıTelecasterıKutsasın, 6 Ekim 2019
    Son düzenleme: 6 Ekim 2019
  15. agestry

agestry
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    elektro gitara başlayacaksanız, bol bol parmak ekzersizi yapacaksınız uzun süre . bunun için ev kullanımına uygun ufak bir amfi, zevkinize göre bir pedal ve orta karar bir gitar yeterli olacaktır . ilerde kendi zevkiniz ve ihtiyacınızı daha iyi belirler, ona göre seçim yapabilirsiniz. sahibindene ufak bir göz attığımda amfi ve gitar yaklaşık 1000 tl ye bile bulunuyor . mesela fender, ibanez markalar . tabii çin üretim olanlar . 200 tl de güzel bir pedal bulursanız bence yeterli gelecektir.

16. MuhammedAli

MuhammedAli
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    kendin toplamayıda düşünebilirsin açıkcası kulağa geldiği kadar zor bir olay değil ve özelleştirmenin sınırsız olması ayrı bir aidiyet hissi katıyor

17. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    97

Selam hocam. Gecikme için yine özür dilerim.

Şimdi en iyi hangi elinizin sapta olacağı tamamen kendi kararınız olacak. Ben yanınızda olsam durum ile alakalı sizi yönlendirebilirdim. Bana kalırsa gidin bir enstrüman dükkanına ve sağ elinizi de sol elinizi de deneyin, hangisi tutuş, çalım, hız hissiyat vs. açısından size rahat geliyor ise o yönde tercihte bulunun.

Scorpions ile devam ediyorsanız, bu benim için güzel haber. Baya bir ara vermişsiniz sanırım. Ama metal geçmişiniz var ise inanıyorum ki kısa bir süre içerisinde o dev de uyanacak ve 80'ler, 90'lar metale yeniden bir dönüş yaşamanız muhtemel. :)

Sanırım ne istediğinizi anladım. İstediğiniz ton, single manyetikli gitarlarda da, humbucker manyetikli gitarlarda da bulmak mümkün. Sadece manyetiklerin çıkış gücü çok yüksek olmayacak. Scorpions vari, açık, parlak koyu bas tarafında olmayan tonlar tercih ediyorsanız, single manyetik dizilimli, tercihen SSS yada HSS dizilimli modellere bakmak faydalı olur. Ama daha sıcak koyu ama sert olmayan tonlar istiyorsanız bu sefer, HH yada HSH dizilimli modellere bakmamız gerekir.

Ayrıca gitarın yapımında kullanılan ağaç da, tona ciddi anlamda etki etmekte. Açık ve parlak tonlar için, akçaağaç, kızılağaç yada ıhlamur gövdeli gitarlara (Fender, Ibanez vs.), yumuşak ve sıcak tonlar için de, maun, ceviz (Gibson, Epiphone ve türevleri) gibi gövdeli gitarlara yönelmek faydalı olacaktır.

@barocka gibi size de, ilk etapta floyd rose köprülü bir gitardansa, tune o matic yada sabit köprülü bir gitar öneririm. Gitarınızla geçireceğiniz vaktin büyük bir kısmını, köprü ayarı,tel yüksekliği ve akort gibi detaylara harcamaktansa, gitarın çalım tekniklerine ayırmak daha makul olur.

3000tllık bütçe ile, sizi beginner seviyesinden üst seviyelere taşıyacak gitar ve ampli bulmak zor olmaz diye düşünüyorum.

Ancak ampli, pedal prosesör gibi bileşenler, beginner seviyesi için çok elzem değil kanaatindeyim. Ampli tamam, size gitarınızın sesini doğru verecek kriterlerde bir ampli şart. Ancak gitar çalımını öğrenme işi, etüt ve antremanlar esnasında yapılan hataların farkedilmesi ve bu hataları düzeltme sürecidir çoğunlukla. Ve gitarınızdan çıkan saf ses, diğer bileşenler tarafından ne kadar çok manüple edilirse, hatalarınızı duyma ve fark etme oranınız o derece azalır. Ben öğrencilerime etütlerinde her zaman amplisiz çıplak ses ile çalışmalarını önerirdim. Hatalar tamamen giderilip, istenen etüt istenen metronom ve usulde çalınmaya başlanınca, bu sefer ampliye geçmelerini isterdim.

Dolayısı ile 3000tllık bütçenizin büyük bir kısmını gitara yatırmanız sizin için, kalite ve uzun süreli kullanım açısından faydalı olacaktır.

#37 insanatomystic, 7 Ekim 2019
    Son düzenleme: 7 Ekim 2019
  18. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    434
    baska bir konu ise baslangic icin kesinlikle metronom ve tuner ihtiyaciniz olacak. ben ikisini de telefon uzerinden kullaniyorum cevre birimini azaltmak bakimindan. metronom olarak tempo app kullaniyorum ucretsiz ve ucretli olarak kullanilabiliyor. 2 dolar gibi bir seydi fiyati. calisma programi ve setlist olusturabiliyorsunuz. bilhassa bu setlisti cok faydali buluyorum. calistiginiz bolumlere gore hizlari akilda tutmak zorunda kalmadan hizlica degistirme imkaniniz oluyor. bulutla da senkronize olabiliyor. tuner olarak ise kullanim seklime en cok uyan fender oldu. pro moduyla entonasyonu da kontrol etmek mumkun.

19. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Hocam gerçekten çok bilgilendirici olmuş elinize sağlık:)

Açıkcası yukarıda paylaştığınız manyetikleri tek tek araştırdım. Sanırım bana en uygun manyetik hss ancak bir sıkıntı var. Hem tune o matic olup hem hss olan ve 3000tl altında satılan malesef hiçbir gitar yok. Sizce ne yapabilirim? İlk başlangıçta bütçede arttırmak çok mantıklı değil gibime geldi. Bütçem zaten yeterince yüksek.

Birde ampli olarak blackstar id core 10 v2 düşünüyorum. Bu konuda ne düşünürsunuz?

20. insanatomystic

insanatomystic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    97
    Hocam bütçe yeterince uygun. Üzerine çıkmaya hiç gerek yok. Ve ampli işi de çok zor değil. En azından benim için :)

Hatırı sayılır bir süre lambalı ampli kullandıktan sonra, transistörlü bütün ampliler neredeyse aynıymış gibi geliyor.

İlk etapta gitara odaklanalım. Ardından ampliyi buluruz.

Tune o matic köprü ile birlikte "fixed bridge" olarak tabir edilen sabit köprülü gitarlar da bakabilirsiniz. Genel olarak Fender köprüsü olarak bilinir. Bu tip köprü de nispeten zahmetsizdir. Nitelik anlamda, tune o matic ile fixed arasında ciddi bir zorlayıcı fark bulunmuyor.

Siz isterseniz ilk önce istediğiniz gövde tipine odaklanın. Ardından köprü ve manyetik detaylarına girelim.

barocka bunu beğendi.