Elektro Gitar Önerisi

'Konu Dışı' forumunda xxyx tarafından 8 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    30. doğum günü vesilesiyle ben de kendime bir squier affinity stratocaster aldım. Surf Green renginde, çok tatlı duruyor. Şansıma bu modelin de klavyesi epey rahat geldi, bu vesileyle Ibanez - Jackson yoluna sapmadan devam etmiş oldum :) Ancak dolar kuru yüzünden verdiğim paraya içim acıdı. Sıfırına 2.100 TL verdim, daha bir iki sene önce 1.000 TL civarı olduğunu hatırlıyorum. Eskiden neredeyse bu paraya Classic Vibe serisi alınıyordu 10 Watt'lık alıştırma amfileri bile 900 TL olmuş..

Xexec ve theoldman bunu beğendi.
  2. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Squier'ın en pahalı gitarları Zuhal'de 4600 TL civarı şu an. Gayet yakın geçmişte sıfır Meksika Fender alınabiliyordu bu paraya. Ben de bir sayfa önce sözünü ettiğim gitarı hâlâ alamadım çünkü biriktirdiğim para devamlı değer kaybettiğinden ve fiyatlar da sürekli arttığından biriktirmemin neredeyse hiçbir anlamı olmuyor.

Xexec, delgren ve theoldman bunu beğendi.
  3. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    437
    @delgren güle güle kullanın, fender surf green çok şık bir renk hakikaten. Klavyenin güzel çıkması şansınıza iyi denk gelmiş. Shredding denilen gitarlar apayrı bir dünya, bu taraf apayrı bir dünya, kendi içinde çözülebilmiş olmasına sevindim. Doğum gününüzü de kutlayalım bahaneyle.

Collapse Signature Expand Signature
    delgren bunu beğendi.
  4. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Halen Jazzmaster mı arıyorsunuz? Geçenlerde başlayan Zuhal indirimlerinde çok uygun fiyata bir adet satıyorlardı. Ama muhtemelen şimdiye satılmıştır.

@theoldman Teşekkür ederim :) Bahsettiğiniz gibi o taraf apayrı, ileride bir gün denemek istiyorum ikinci veya üçüncü gitarımı alırsam. Her ne kadar bu yaşa gelip hala bir Fender almanın mümkün olmaması insanı sinir etse de ben şimdilik tatmin oldum sayılır. Tabi önümüzdeki süreçte alınması gereken amfi ve pedalları saymazsak :)

theoldman ve lemavora bunu beğendi.
  5. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Evet indirimlerde ben de gördüm ama almamamın birkaç sebebi vardı. Birincisi, üyesi olduğum bir forumda birçok arkadaş sıkıntı yaşadı bu indirimden aldıkları ürünlerden. Anladığım kadarıyla ellerinde kalan teşhir ürünlerini vs. gönderiyorlarmış. Basit bir pedalı bile teşhir ürünlerinden ve berbat bir kondisyonda göndermişler, hâliye gözüm korktu. Gerçi sonradan arayıp müşteri memnuniyetini teyit ederek sorunu çözüyorlarmış galiba fakat kargo işleriyle uğraşmak istemedim doğrusu. İkincisi, indirime giren ürün, istediğim gitarın güncellenmemiş, eski hâliydi. Üçüncüsü de gidip denemeden almak istemiyorum, bakarsınız asimetrik bir gitarda rahat edemem, aldığıma pişman olurum. Belki bu kadar düşünmeden alıp çalmaya başlamak var ama biraz takıntılı biriyim ne yazık ki.

delgren bunu beğendi.
  6. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    437
    Denemeden alma kismina katılıyorum, hatta farklı günlerde bir kaç kez deneyebilmek başka başka noktaların kafada oturmasını sağlıyor. Hiç bilmeden gidip, çalayım en azından bir süre satarım diye az çok hoşuma giden Lp vintage a hiç alışamadım, iade hakkım olmasa belki de bırakmıştım kenara. 6 ay kadar sonra jackson ı yükseltmek için denemelere gittiğimde aklımda schecter hellraiser vardı çok beğeniyordum görüntüsünü de sesini de işçiliğini de. Gelin görün ki gitar bana hiç uymadı, hiç rahat edemedim. Kısacası bizim gibi giriş-orta seviyede olunca önce bir görmek, denemek doğru yaklaşım, ne verseler çalarım diyemiyorum.

delgren bunu beğendi.
  7. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Evet bahsettiğiniz forumdaki konuyu ben de takip ettim baya sorun yaşayanlar olmuş. İşin ilginci ben gitarı aldıktan iki ya da üç gün sonra indirim başladı, önce üzüldüm biraz şansıma ama sonra insanların başına gelenleri okuyunca vazgeçtim üzülmekten :) Denemeden almama konusunda aslında normal şartlarda doğrusunu yapmışsınız, ama ben de doğam gereği tam tersi bir insanım, bir yerden sonra katlanamıyorum beklemeye. Gözümü kapatıp aldım internetten ve şansıma isabetli oldu. Bence ihtimal 50-50. Tabi alım gücünün bu kadar düşük olduğu ve her türlü hobinin lüks olduğu bir ülkede maalesef risk alacak durumda olamıyoruz.

Ama bir yerden sonra da bu gitar işlerinin sonu gelmiyor. Benim zaman zaman kafayı yeme raddesine geldiğim oluyor, özellikle şu sıralar ev kullanımı için amfi bakıyorum ve işin içinden çıkamıyorum :)

Bu arada aklıma gelmişken, her nedense tüm gitar kariyerim boyunca asimetrik gitarlar çaldım (halen başlangıç seviyesindeyim yanlış anlaşılmasın, ama epey uzun zamandır bu seviyedeyim :) ) ancak Jazzmaster hiç asimetrik gitar çalıyormuş hissi vermedi bana. En başlarda bas gitar ile başlamıştım ve Epiphone Thunderbird çalıyordum, hayran olarak almıştım onu da ama çok komforsuz olduğu için çalamadım. Sap ağır geliyordu ve yere değiyordu bırakınca. Sonrasında bir süre Epiphone Firebird çaldım, o da asimetrikti ve yine sapı ağırdı. 2 ay dayanamadan değiştirdim. Hemen sonrasında Jazzmaster aldım ve hiçbir komforsuzluk hissetmedim. Anlamıyorum nasıl oluyor da asimetrik bir gitar yapıp normal stratocaster hissiyatı vermişler ama çok rahattı çalması.

lemavora bunu beğendi.
  8. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Bazen ben de o kadar daralıyorum ki onca araştırmadan, her gün sarı siteyi kontrol etmekten. Kafayı yeme raddesine geliyorum dediğiniz gibi. Sonra o bezmişlikle birkaç saatliğine gitar almaktan filan vazgeçiyorum.

Firebirdlerin ucuz varyantları ya piyasada kalmadığından ya da benim gözüme çarpmadığından hiç düşünmedim, yoksa jazzmaster, jaguar ve mustanglerden sonra gözüme en güzel görünen gövdelerden biri. Sanırım birçok insan bu fazladan switchlerle uğraşmak istemediğinden es geçiyor bu saydığım üç gitarı. Benimse istiyor olma nedenlerimden biri zırt pırt onlarla uğraşmak...

9. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    437
    benzer kontrollerle schecter ultra iii modeli var. split coil ile ton olarak cok fazla secenek sunuyor. turkiye icinde de varmis ancak 2. el bulunabilir bir urun mu bilmiyorum.

https://www.muzikekipman.com/elektro-gitar/schecter-ultra-iii-vintage-blue-elektro-gitar.html

10. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Schecter'in vintage tarzda inanılmaz güzel gitarları var ama ülkemizde pek düşmüyor ikinci ele. Bu söylediğiniz gitarı, videolarını paylaştığınız Darrel Braun Guitar kanalında görmüştüm. Gerçekten çok güzel görünüyor, hele o pickuplar yok mu...

theoldman bunu beğendi.
  11. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    437
    Ben de o pickup kısmını sevdim, güzel tasarlamışlar hakikaten. Ancak Türkiye icinde gördüklerim db" nin elindekinden farkli pickup kullanıyor. Gözenekli kaplama olması da dikkatimi çekti, ugrasmis yine schecter. Dükkânlarda gördüğüm kadarı ile aynı fiyat bandında en iyi işçilik schecter da. Sanki bir üst seviye gitar tutuyormuşsunuz hissi veriyor, yakın olarak esp örnek verilebilir bu konuda. En azından 1000 dolara kadar böyle gözlemledim. Simdi ismi aklıma gelmeyen bir Türk hoca anlatıyordu, schecter i ikinci elde ne kadar uyguna aldığını, bahsettiğiniz pazar durumu yüzünden sanırım.

#71 theoldman, 24 Mayıs 2020
    Son düzenleme: 24 Mayıs 2020
  12. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    İnanın ben de o raddeye gelmiştim, aylardır her gün malum site ve letgo arasında gidip gidip geliyor sürekli fikir değiştiriyordum. En son kız arkadaşım halime acıyıp duruma el koydu, yoksa hala alacağım yoktu. Ben de kaç kez komple vazgeçtim, gitarı bıraktım...ertesi sabah tekrar youtube'dan review izlerken buldum kendimi. Kendinize bir iyilik yapın ve buna bir şekilde son verin :) Hayalimdeki modeli almadım ama inanın çok rahatladım şu anda.

Firebird ülkemizde ne satılan ne de rağbet gören bir gitar. Satmaya çalışırken akla karayı seçmiştim, en son Türkiye'ye seyahate gelen bir İran'lı arkadaş almıştı :) Zaten yanılmıyorsam sürekli üretimde olan bir model de değil. Taş gibi gitardı ama.

13. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    189
    Replika Gibson Custom'ları öneririm, 500 usd civarında ancak birçok gitardan iyidir.

14. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Haklısınız gerçekten, zaten ben de, her şeyin nihayetinde bir strat alıp oturacakmışım gibi hissediyorum. Hazirandan gitar almadan çıkmamaya çalışacağım. Siz şu an ne çalıyorsunuz?

15. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    585
    Fender Strat bir çok şeyin ilacı zaten. Fakat malum Türkiye'deki fiyatları yurt dışına göre biraz pahallı. Eğer Almanya'ya giden gelen var ise özellikle Greg's Guitars'ı 2. el ürün alımı açısından tavsiye ederim. Greg bu konuda son derecede ciddi ve düzgün çalışıyor. Bundan 3 ay önce oğlum ( şu anda Belçika'da öğrenim görüyor ) Greg'den neredeyse sıfır ayarında bir American Original 50's aldı. Kendisindeki American Standart Strat ile takas etti. Greg American Original'ı 1480.- euro'ya sattı. Böyle bir gitarı Türkiye'den mümkün değil bu fiyata alamazsınız.

https://www.gregsguitars.de/en/

lemavora bunu beğendi.
  16. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Maalesef çevremde yurt dışına gidip gelen kimse yok, yine de teşekkür ederim öneriniz için. Bir öğrenci olarak Amerika üretimi gitarlar baya hayal oluyor benim açımdan. 3000-3500 civarına gözüme güzel görünen bir Meksika strat kovalayacağım artık. Gerçi Fender almak konusunda bir ısrarım da yok, G&L, Godin stratlar da olabilir mesela.

17. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Ne çalıyorsunuz derken model olarak soruyorsanız Squier Affinity Stratocaster çalıyorum. Müzik türü olarak soruyorsanız her ne kadar "çalıyorum" demekten baya uzak olsam da muhtelif "alternatif" janr'lar peşindeyim - dream pop, shoegaze, indievari soundlar nihai hedeflerim :)

18. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Nihayet ben de bembeyaz bir Fender MIM Stratocaster aldım dün, amfiyi henüz almamış olsam da rahatladım gerçekten. Sizinle benzer janrlarla ilgiliyim ben de, bunlara ek olarak blues rock-ı ve 70s rock-ı da sayabilirim. 70s rock için biçilmiş kaftan değil elbette ama köprüde humbucker var, gayet yeterli olur diye düşünüyorum. Amfiyi de aldığımda ufak bir aile fotoğrafı bırakabilirim buraya, çok büyük mutluluk gerçekten. :)

19. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Ben bu konuyu es geçmişim, hayırlı olsun @lemavora . Bir fotoğraf bekleriz artık :) Fender almış olmanıza sevindim. Amfi olarak ne düşünüyorsunuz? Belki bana da ilham kaynağı olur ilerisi için.

20. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    A ben de unutmuşum tamamen. Blackstar ID Core aldım ikinci el. Doğrusu umduğumdan daha güzel ses veriyor. İki şikayetim var, ilki, eq ayarları bilgisayara bağlamadan amfi üzerinden de bas-mid-treble şeklinde ayarlanamıyor. İkincisi ki bu pek amfiyle alakalı değil, Sennheiser Momentum On-Ear kulaklığımı amfiye bağladığımda clean tonlar kulağa hiç güzel gelmiyor. Onun dışında iyice öğrenene kadar beni idare edecek gibi duruyor. Sonraları satıp Boss Katana 50 almayı düşünüyorum. Bir buçuk aydır kendi hâlimde uğraşıyorum. Daha çok akor öğrenmeye ve akor geçişlerini hızlandırmaya çalışıyorum. Fena da gitmiyorum aslında fakat mutlaka ders alacağım. Düzenli ilerliyor gibi hissetmiyorum çünkü.

Fotoğraf yüklemeyi nedense beceremedim. Imgur uzantısı bıraktığımda görünmüyor fotoğraf. Başka bir zamana artık. :)