Elektro gitar fret buzz

'Konu Dışı' forumunda bugra116 tarafından 16 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    *ton icin konu acmistim Scarlett solo 3rd gen aldim onceki konudan gorup soru sormak isteyenler olursa*

yeni basladigim bir hobi de aksiliklerin basima gelmesi âdet oldu, artik sasirmiyorum. Yaklasik 1,5 ay once arkadasimdan elektro gitar aldim(Ibanez grg 170dx)

Direk luthiere goturup bakimini yaptirdim tellerini degistirdim, evde biraz ogrendikten sonra solo atmak istedigim de "buzz" denilen cizirtinin geldigini farkettim. arastirdim biraz, sonra bakimini yaptirdigim yere goturdum derdimi anlattim. Distortion'da minor major kurallarindan dolayi oldugunu soyledi ben yanlis caliyormusum. Youtube'da adamlar ayni tabla gayet guzel caliyor. neyse baska bir yere goturdum dun, ellerin terliyorsa ondan oluyodur dedi tellerini degistiriyim gecer dedi. Ben de ilk aldigim donem farkli teller de calacak kadar iyi olmadigim icin mantikli bulup degistirdim sorun devam ediyor. En bilindik iki luthier de sacma sapan sebeplerle oyaladi beni ve kulagi cirmalayacak rahatsiz edecek kadar kotu ses geliyor. bilenler ne yapmami onerirsiniz? internette sap ayariyla cozuldugu yaziyor fakat luthier yapsin, bilmiyorsaniz kirarsiniz falan diyolar. luthier de anlamadigina gore tek cozum yeni gitar almak mi? tesekkur ederim simdiden.

Collapse Signature Expand Signature
  2. tbone

tbone
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    195
    Hangi tellerde problem var?

Çok büyük ihtimalle sap veya action ayarindan sorun kaynaklanıyor ancak oyle olsa luthier anlardı. Gerçi iki luthier'in de soyledikleri anlamsız.

Sap ayarını belirttiginiz gibi sizin yapmamaniz daha dogru olur. Sapta geri dönülmez hasar oluşabilir. En azindan baska bir luthier deneyebilirsiniz.

Action icin ise teller sapa cok yakın olabilir. 12. perde ile telin arasindaki mesafe kaç mm? Action gerci biraz kisisel bir ayar ancak tellerin perdelere carpmasina sebep olacak kadar alcak olabilir. Telleri biraz yukseltmeyi deneyebilirsiniz.

Son olasilik olarak tuseniz biraz sert olabilir. Ne kadar şiddetle tellere vurursaniz vurun sorun ortaya cikiyor mu?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

3. tbone

tbone
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    195
    Bir de dusuk bir ihtimal ancak manyetikler cok yuksekse miknatislar gereksiz yere telleri cekip soruna sebep olabilir.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

4. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    orta manyetik cok yuksekti dun gittigim luthier onu alcaltmis ve tel degisiminden sonra bazi perdeler de duzelme var ornegin alttan 3.tel 10.perdeden 2.tel 9. perdeye gecerken problem vardi. simdi nadir oluyor fakat still got the blues solosu calarken farkli tellerde gezmem gerektigin de problem devam ediyor.

Perde olarak bilmiyorum cunku hemen hemen her perde de oluyor. 5-6larda da yapiyor 2-3lerde de 10-16 arasinda da yapiyor.

Seyi eklemeyi unutmusum tel yuksekligi alcak degil onlarin da ayarlarini yaptirmistim. Baya yuksekler bu bir problem yapar mi bilmiyorum Sapa yakin degiller.

5. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    Sap ayarı konusunda hep "kurcalamayın kırarsınız", "bilmeyen adam yapmasın" benzeri söylentileri lutiyeler çıkarıyor herhalde.
    Akülü vidalamayı takıp zaaaaaaaaaart diye girmezseniz kolay kolay kırılmaz o sap. Sap çok eğildiyse, alyan kolay dönmüyorsa daha da döndürmeyeceksiniz alt tarafı.

Buzz'ın bir diğer nedeni de üst eşiğin aşınması/alçak kalması olabilir.

delgren bunu beğendi.
  6. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Merhaba,

pea'nin söylediği gibi sapı o kırmak o kadar kolay değil, göz göre göre abanmazsanız kırmanız epey zor. en kötü ihtimalle tekrar düzeltimesi birazcık daha zorlaşır, onu da bir kerede yapmayıp dinlendire dinlendire yapmanız gerekir. en kötü yine luthier'e gidersiniz.

Bugüne kadar bu dertten çok çektım, genellikle başlangıç düzeyindeki gitarlarda bu sorun daha çok oluyor. benim gözlemlediğim kadarıyla işlem sırası şu şekilde:

Sap ayarı / köprüdeki vidalar / üst eşik (yeni bir üst eşik alınıp tellerin oturduğu yuvalar ihtiyaca göre şekillendirilmeli) / perdelerin yerinden çıkmış olma veya fazla yüksek olma ihtimali

Benim durumumda sap ayarı, köprü ve üst eşik düzgün olduğu halde sorun halen çözülmeyince perdelere bakmak aklıma gelmişti. Ucuz bir gitar olduğu için perdelerin düzgün çakılmadığını farkettim, bazı perdeler ile sap arasında bildiğiniz boşluk vardı. Perde çakma işine elbette kalkışmayacağım için delirip sattım gitti. Sonra bir şekilde başka bir gitar aldım, bir kez dahi bu sorunla karşılaşmadım. Elbette karşılaşabilirdim ama şansım yaver gitti.

Naçizane tavsiyem luthier'e götürdüğünüzde bile yine tatmin edici bir sonuç alamıyorsanız fazla uğraşmayın. Benim yaptığım masrafın ve video izleyerek harcadığım zamanın haddi hesabı yok.

7. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    bugün kursa giderken gitari da amfiyi de satmasi icin birine birakicam. kulakliklar da satilirsa yeni gitar alip devam ederim ugrasmaya degmez gibi geliyor yazdiklariniza gore.