Etymotic ER-4P modlamaca

'Etymotic Research' forumunda KaraSinek tarafından 21 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,783
    merhaba arkadaşlar,
    er4 yılların eskitemediği, kulaklık severler için kült olmuş bir kulaklık. bir de rahat olsa bir çok insan için değiştirilmeyecek, mutlaka kulaklık kolleksiyonu içinde yer alacak bir kulaklık.

kulaklığın 2 büyük sorunu var biri mikrofoniklik konusunda tepeye oynaması ve bir diğeri de rahatsızlığı! gülü seven dikenine katlanır diyerek yıllardır insanlar bunları çözmek adına çeşitli modlar deniyorlar, headfidaki "If you still love Etymotic ER4, this is the thread for you... " başlığı 400 sayfayı geçmiş hala aktif durumda. ben de bir süredir bu kulaklık üzerinde denemeler yapıyorum. hatta konfor konusunu çözmek adına custom tip yaptırmak üzere kolları sıvayıp ilk adımı da attım. fakat memlekette er4 için custom tip yaptırma sürecim olumlu sonuç vermedi,

bugüne kadar denediğim tipler ile istediğim sonuca ulaşamamıştım. konforu arttırsam ses istediğim gibi olmuyor. ses istediğim gibi olduğunda konfor diye birşey olmuyordu.
    kulak kalıbım alınmışken cıstomarts a göndereyim, custom tip yaptırayım diyordum. Peterla yazıştık, 250pln tutar dedi. sitesinde tip siparişi için form var hatta. abartım Lear'dan reshell de sordum. onlarda mmcx ile HKD$1800 dediler. üzerine biraz daha koysam ca music one alınıyor orası ayrı konu. ben de karar vermeden önce pazar sabahı son bir kez daha farklı şeyler denemek için kolları sıvadım ve sonunda memnun kaldığım bir kombinasyon oluşturdum!

öncelikle kulaklık üzerinde modlar benim yaptıklarımla sınırlı değil.
    kulaklığın ilk sahibi @A Dying Wish kulaklık üzerindeki en ağır modu yapmış. ince nozzle ların filtre ucunu keserek kulaklığı vsonic r04 nozzle ları ile modlamış. kendisinin yazdığı paragrafı aynen kopyalayım;
    1615 eklentisini görüntüle

bu mod sayesinde elimdeki hatrı sayılır sayıdaki geniş nozzle'a uygun tipleri deneme şansım oldu. çeşitli foam/comply lerden tutun da double triple flange uçlara hatta bunların birleşimlerine kadar çeşitli denemelerim oldu. double flange tipin geniş arka kısmının içine foam tip koymak, triple flangelardan double flange yapmak gibi bir kaç tipi zayi edecek şeyler de denedim.

en sonunda bugün yaptığım kombinasyon işe yaradı. sesi bozmadan ve hatta geliştirerek istediğim izalasyon ve konforu sağladım.

ilk aşama tip seçimi;
    ses olarak en iyi sonucu kendi triple flange tipleriyle alsam da, kanal içine çok girdiğinden rahatsız ediyordu. single flange tiplerle dendiğimde doğru sesi alabilmek için biraz kasayı da kanal içine itmek gerekiyor bu zaman da sert kasa kısa bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlıyor. bu 2 deneyimin en iyi karışımını 2 farklı tipi aynı anda kullanarak sağladım. büyük xl (hifiman) er4 ün kasasına geçirdim. tam nozzleın başladığı noktada duruyor. kanal içine giren tip olarak, ince uzun sayılabilecek, silikonu westone startip'e benzeyen. boyut olarak da yine westone mavi star tip ile örtüşüyor ama westone gibi oval değil kendine has bir açısı var bu tipin. (hangi markanın tipi olduğunu bilmiyorum :) aşağıdaki fotoğrafa bakıp tahmin eden varsa söyleyiversin.)
    bu tip kombinasyonunun en can alıcı kısmı arkaya yerleştirdiğim xl hifiman tip, kanal girişini tamamen kapatıyor ve istediğim izalasyonu triple flange gibi beyinciğime kadar sokmadan sağlıyor. burada uzun süreli kullanımda sert er4 plastiğinin verdiği rahatsızlığı da önlüyor. 2. tip kanal girişini kapattığından iyice vakumlama yapıyor. rahatlık daha önce 2/5 ise, şimdi 4/5 oldu ve mükkemmel bir izalasyon sağlıyor. izalasyon için 5/5 diyebilirim.

mikrofoniklik konusunda ise 2 şey yaptım;
    kulaklığın kablo açısı kabloyu over ear kullanmanıza izin vermiyor, bunun için bugüne kadar en başarılı bulduğum silikon v-moda vibe "cable guide" ı kullandım bu sayede overear kullanabildim. kabloyu 180derece yukarı kıvırmak da bir yöntem olarak kullanılıyor. bu seyede guide olmadan kablo yukarı, kulak üstüne doğru yönleniyor.
    Y spliti sugru ile şekillendirerek gerçekten Y haline getirdim. sugruya şekil vermek el becerisi istiyor. benimki görsel açıdan kusursuz olmadı fakat kesinlikle işe yarayan bir mod oldu. silikon/esnek bir malzeme olan sugru burada kablo ile birlikte esneyerek titreşimi farkedilir ölçüde azaltıyor. bu modlardan önce mikrofoniklik 2/5 ise şimdi 4/5 oldu.
    kablo upgrade i de düşündüğüm şeylerden biri, elimdeki linum mmcx kablo eğer bi süre daha satılmaz ise, er4p de mmcx kablo kullanmaya yarayan şu adaptörden sipariş vereceğim.

ve ses karakteri için tipler dışında çeşitli filtreler de denedim. sese filtrelerin etkisi gerçekten çok büyük. bi süre filtresiz kullandım, bir süre nozzle içine foam koydum, bir süre hifiman filtre denedim ve en son olarak jays s-jays in filtrelerin denedim, (sakla samanı gelir zamanı) jays'in filtrelerindeki sonuçtan memnunum. muhtemelen böyle kalacak. aslında phonak filtrelerini temin edip deneme niyetim var.
    e12a amfi ile kullandığımdan bir de er4P'yi S'e çeviren 75ohm adaptörü ile denemesem olmazdı. bu parçayı da penonaudio üzerinden 75ohm dunu conductor sipariş ederek çözdüm. bu tip+filtre+adaptör ile baslar artık geri planda değil,

son olarak da fotoğraflar ekleyip nasıl birşey olduğunu göstereyim.

1612 eklentisini görüntüle 1613 eklentisini görüntüle 1614 eklentisini görüntüle

bu kadar uğraşın, er4 için deydiğine inanıyorum. er4 kolay vazgeçilebilecek bir kulaklık değil. sizin denediğiniz modlar varsa öğrenmek denemek isterim.
    yılların eskitemediği bu kulaklığı bu sorunlarından dolayı bir köşeye atmış olanlar varsa, belki bu başlıktan sonra kolları sıvar düşüncesindeyim.
    herkese iyi pazarlar.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 KaraSinek, 21 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Haziran 2015
    7 kişi bunu beğendi.
  2. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Harcadığınız emeğin karşılığını alabilmenize sevindim, asıl emek el işçiliğinden ziyade ne yaparsam ne olur diye kafa patlatmak.

3. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,783
    teşekkürler, işin en zevkli kısmı aslında araştırma & deneme yanılma kısmı. ama uğraşıp sonuç alamasam sinirlerim bozulurdu herhalde :)
    ek: yazıyı da sabahtan bu yana bir kaç kez editledim. eklemeler & düzeltmeler oldu.

4. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    303
    Güzel bir başlık olmuş elinize sağlık . Bir de imkanınız var ise kablo konusunda yükseltme yapın , böyle er4 gibi çok yükseltme seçeneği olmayan bir kulaklık için kablo yükseltmesi iyi oluyor diye düşünüyorum

5. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Elinize sağlık, konu için de teşekkürler.

ER4 ile akşam akşam delirmeler :)

6. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Silikon uc ben sm64 icin yaptırmıstım, etymotic mk5 ile kullandım cok iyi ve rahat olmustu, maliyeti de 60 Tl idi. Kulağınıza özel kulaklık ucu yaptırın gibi bir baslık altında pek cok bilgi paylasıldı bu konu hakkında.

7. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,783
    teşekkürler arkadaşlar,

@prostheticwhim
    yazının başında link verdim hatta ilgili başlığa, melesef benim ankaradaki maceram olumlu sonuçlanmadı, 70liraya halolacaktı fakat usta kulak kalıbımı ve er4ü görünce silikondan olmaz akrilik yapabiliriz demiş, ben de akrilik istemediğimden halledemedim görüştüğüm yerde.
    Priest, sendeki kablo mikrofonikliğe çözüm oluyor mu ? ben de bi süre bekleyip linum bax ı kullanmak için adaptör siparişi verebilirim.

8. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Bahsettiğim uçları yapan yerlerin iletişim bilgileri de vardı önceki girişlerde, belki gözden kaçmıştır diye belirtmek istedim :eek:k

9. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    303
    Mikrofoniğe engel olmuyor aynı, ama ses anlamında olumlu etkileri var, hatta bir model daha yükseltmeyi düşünüyorum kabloyu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Haziran 2015 ---
    Aslında aynı ses karakterinden devam edip kulaklık yükseltmesi yapacaktım ama istediğim kulakkıkları bir türlü 2.elde yakalayamadım o yüzden Kabloyu ve Dapı yükselteyim diyorum. Bu arada ben uzun bir süredir filtresiz kullanıyorum kayboldu Filtreler, ses biraz sivri oluyor yeşil filtreye göre, öyle söyleyeyim dedim

#9 Priest, 21 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Haziran 2015
  10. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,783
    hmm sendeki kablonun mikrofoniğe katkısı olduğunu düşünüyordum. ankara tayfası olarak x5 için biraraya gelirsek, bir denemek isterim o kabloyu. hatta sendeki stock er4 ile bendekini bi kıyaslamak isterim, zira er4 ilk elime geldiğinde nozzle kesilip er4ün kendi filtresi olmadığından bende standart hali ile bi referans yok aslında. bu arada buluşursak ben yanıma he-500&audiogd dışındaki tüm malzemeleri toplar gelirim. :p

11. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    303
    İyi olur hatta bende iyi bir dapla denemek istiyorum artık er4 ü

12. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    196
    özendim yemin ederim. Keşke sizler kadar bilgili olsam bu konularda he bi de param. Olsa :D

13. Squartro

Squartro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Kulaklık kulaklık ama he son kuruşuna değer...