Etymotic ER4S Kulakiçi Kulaklık İncelemesi ve Grado SR325is ile Karşılaştırma

'Etymotic Research' forumunda selim tarafından 3 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Anladım Selim, teşekkürler cevap için. AYnı şeyi söylemişiz aslında. Bir buluşmada dinleriz şu eryi. Metin getirir artık.

2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Tabii getiririm Erdinç abi, geçen sen yokken de "bunun bası yok" gibi tepkilerle karşılaştı yalnız buluşmada, o yüzden hayal edebileceğin en cılız sesi düşün ;D

3. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Hehe. Özgüre hediye edeceğim doğum gününde bir tane..

4. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Aha da bütün forum şahit bittin oğlum sen :cheesy:

5. Santana27

Santana27
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar konuyla tam olarak alakalı diyemem ama buraya sormakta yarar var dedim. Özellike er4s veya er4p ile pfe kıyaslaması yapılırsa nasıl sonuçlar ortaya çıkar acaba? Burada yapıldığı gibi yani bas,mid,tiz,sahne,detay,hız şeklinde falan. Başka yere sormam gerekiyorsa beni yönlendirin lütfen. İyi günler.

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    İkisini yanyana deneyen olmadı sanırım daha, ama çok yakın karakterde kulaklıklar. er4s versiyonunun en analitik model olduğunu biliyoruz tabii ama er4p ile pfe arasında ayrıca bir kıyaslama yapmak kesinlikle şart. Bakalım önümüzdeki dönemde buluşmalardan birinde denk gelecek mi.

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    ER4s hatırladığım kadarı ile PFEden iyidir. Özellikle konumlandırma ve ayırım açısından.. Bu sebeple de mikrodetayların daha iyi algılanabileceğini düşünüyorum PFEye göre...

ER4p ile de gerçekten denemek lazım. Ama ER4p ile karşılaştırıldığında performansları yakın olsa bile ER4p nin kullanım zorluğu yüzündne PFE daha iyi bir seçim olacaktır...

Collapse Signature Expand Signature
  8. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Metin ile Hasan'ın dediği gibi bizim forumda ayrıntılı bir kıyaslaması yapılamadı, o yüzden kesin bir şey demek mümkün değil. Pfe ilk çıktığında ER4'ü bitirecek falan diyenler olmuştu ama o zamandan bu yana ER4'ün hala bir hayli sattığını (aslını istersen fiyatı ebay fiyatı daha da arttı gördüğüm kadarıyla) düşünürsek arada gerçekten de bir miktar fark olduğunu söylemek mümkün olur sanırım. Yine de ikisi de çok benzer ses rengine sahip iyi kulaklıklar ve eğer Ety'ye dair özel bir merakın yoksa ikisini de alabilirsin eğer tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsan...

ER4ün kullanım zorluğu olduğunu pek düşünmüyorum, yani sanırım Hasan'ın dediğini anladım ama şöyle bir şey var, hareket halindeyken ER4 kullanmak pek mantıklı değil çünkü a)Mikrofonik etkisi ortalamadan fazla b)izolasyonu sokak için çok fazla, trafiğe açık alanlarda cidden tehlikeli. -kaldı ki ülkemizin kaldırımdan motorsiklet geçebilen bir ülke olduğunu düşünürsek-

Yani otobüs/tren/uçak yolculuğu için ideal ama hareket halindeysen zorluk çekebilirsin, evet.

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    ER4ün kullanım zorluğu derken biraz açiyim ben de; CX serisi veya eşdeğerinden geçenler için Ety'ler rahatsız olabilir. Yürürken her adımda güm güm diye bir ses gelebiliyor. (Çok sağlam oturduğu için) ER4s olursa yanında amfi taşınacak ekstradan.

Aklıma bunlar geldiği için ER4s'in farkı için buna katlanılabilir ama ER4p yerine PFE düşünülebilir...

10. woo2y

woo2y
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    er4p ve adaptörüyle er4s 'i yaklaşık bir haftadır PFE'yle karşılaştırıyorum.

Ben ETYleri kesinlkle pfe'nin üzerinde tutuyorum.

Gri filtrelerle PFE ve Ety çok yakın karakterler sergiliyorlar. İkisi de son derece analitik ve airy bir karakter sergiliyor.

Ancak PFE'de tizlerin zaman zaman fazla parlaklaştığını ve metalikleştiğini düşünüyordum.
    Er4lerle ne kadar zorlarsanız zorlayın ses metalikleşmiyor ve garip bir şekilde sürekli doşal kalıyor.

Pfe'de başka bir yaşadığım sorunsa ''hi-hat''lerin zaman zaman dayanılmıyak derecede patlamasıydı.
    Er4pnin tizleri daha kontrollü.

Midlerin kalitesi çok yakın, er4 biraz daha yumuşak sunuyor sesi ki bu iyi birşey.

Basslarda miktar olarak pfe daha önde. Kalite konusunda ise çok yakınlar.

ER4P ve ER4S arasındaki farklardan behsedilmiş zaten.
    Benim gözlemimse en büyük farkın Bass miktarı ve enstrüman ayrımı açısından ER4Sin bariz üstünlüğe sahip olduğu yönünde.

Bir de PFE sflo:2'yle sürüldüğünde en iyi performansına ulaşırken er4-p ve özellikle er4-s kaynağın kalitesini ne kadar yukarı çekerseniz performansı da o kadar artıyor.

Şu an DiyMod - Graham Slee Voyager -ER4-S kombosunu dinliyorum ve G.S.V nin büyük boyutunu gözardı eder ve bu kombinasyonu portatif olarak adlandırırsanız, dinlediğim en iyi portatif setup diyebilirim.

11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    konu çok doyurucu olmuş.
    yazanların ellerine kulaklarına sağlık.
    PFE kıyaslaması ise kafamdaki bir çok soru işaretini de çözmüş oldu.
    tekrar teşekkürler.

12. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık woo2y, pfe karşılaştırmasını bir türlü yapamamıştık çok yararlı oldu.

13. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Eline sağlık Özgür.

14. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Kulaklık bazı sebeplerden dolayı daha yeni elime geçti. Fakat elimdeki hiç bir şey süremiyor.Bu haliyle dahi çok dengeli çözünüğürlüğüyse gerçekten iyi. Fakat keşke sahnesi biraz daha iyi olsaymış. Bu problem belkide elimdeki kayıtlardandır. Daha çok vakit geçirdikten sonra daha rahat yorum yapabileceğim. Yeni bir dap veya dap+ampli alınca sonuçları sizinle paylaşıcam :coolsmiley:

Edit: Filtreleri hakkında yardımcı olabilir misiniz?

15. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Kulakligin performansini gormek icin gercekten guclu ve cok iyi bir kaynak, kayit istiyor (ozellikle s hali)

Ayrica enine sahnesi bir kulakici icin oldukca iyi.

HTC ChaCha A810e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    X3 veya ipod touch 4g+arrow düşünüyorum. 650$ada hm801 buldum. Fakat laptop ihtiyacımdan kısmam gerekiyor o zaman. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi almak isterim.

17. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Kendinize nasil bir yol cizmek istediginize bagli. Bana sorarsaniz hm-801 alirdim ancak, adim adim yukariya cikmanin hazzini yasamak istiyorsaniz digerlerinden birini de secebilirsiniz. Bana gore en iyi performansi hm-801 ile alabilirsiniz er4 ten.

HTC ChaCha A810e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

18. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Bu iki setupta kesmez dimi :-\ Biliyorum ama x3e çok bel bağlamıştım bir umutla. Ne yapsam bilemiyorum :testere

19. historymanx

historymanx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hm-801 tavsiyene katılıyorum Yağız yalnız er4 kablo ile performansının biraz daha üzerine çıkıyor bu da benim önerim olsun

20. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Er4'ü hem c4 hem 801 ile dinlemiş biri olarak; er4'ün 801 eşleşmesini çok başarılı buluyorum.Lakin gümüş kablo ile er4 ve c4 ikilisi de,tiz performansında çok çok başarılıydı.Taşınabilir bir sistemde bu kadar ayrıntı duymak hakikaten şaşırtıcı.