Etymotic Research HF2/HF5 Iem İncelemesi...

'Etymotic Research' forumunda java tarafından 26 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Öncelikle herkese merhabalar,

Geçtiğimiz ay Amazon'dan kargosu gümrüğü derken toplamda 142 USD'ye aldığım kulaklığın incelemesini yazma zamanı geldi ve buradayız... :)

Çeşitli renkleri var, bendeki mavi olanı...

Yurtdışında alttaki gibi custom uç ta yapıyorlar...

Giriş - Amaç

Bu kulaklığı almamdaki amacı önce anlatayım ki ona ne gözle baktığımı ve ne beklediğimi daha iyi anlatabileyim... Bilenler vardır öğretmenim ve sonunda zar zor satın aldığım evim okuluma 38 km mesafede olunca, her gün 1 saat gidiş 1 saat 40 civarı dönüş yolu çekmem (Allah'tan okulumda evimde ilk duraklarda oturuyorum) nedeniyle otobüste sağlam bir yalıtım yapacak ve sesi de normal kulaklığım Merlin'i kısmen de olsa aratmayacak bir ürün ihtiyacı ile bu ürünü satın aldım... Diyeceksiniz ki Merlin ile olmuyor mu? Maalesef istediğim kadar yalıtımı yok... Hiç ses duymak istemiyorum...

Bu kulaklıktan önce kulak üstü daha rahat vs olur diye onlara odaklandım ve bunun sonucunda sırasıyla AKG K618DJ ve SMS Audio Street's by 50 kulaklıkları aldım... Ama özellikle AKG'nin mengene gibi (tamam abartı oldu ama dilek ola 1 saat 40 dk) sıkması nedeniyle kulak üstü olayı olmayacak diye iem olayına döndüm gene... Bir ara CKS99 denedim ama yalıtım çok daha zayıf olması nedeniyle koleksiyonuma bir kulaklık daha eklendi... :)

Gelişme - Deneyim

Amazon'un 20014 yıl sonu vs alışverişlerinden bir şeyler alırken gördüm ilk defa ve biraz inceleyince 35-40 db yalıtım sağlama iddiası ilgimi çekti... Pek çok yorum ve inceleme baktıktan sonra zaten ev dükkan gibi bir tane daha eklenir en fazla diye siparişi verdim ve 10 günde elime geçti... Gümrükte beklemedi malum Amazon o işleri hallediyor...

Bu kulaklığa karar verme nedenlerimden birisi de kulaklıklı mikrofon setine sahip olması ve hem Apple hem Android cihazlarla uyumlu olması...

Kutu içeriğinde kulaklık ve dökümanlar dışında standart ve büyük boy 3 boğumlu uç, sünger uç, ve değişik bir köpük uç, yedek filtreler ve bunları değiştirme aparatı ile yumuşak ilk seri Westone 3'lerdeki tip bir deri çanta mevcut...

Kutu İçeriği - Alıntı

Teknik Özellikleri
    • Frequency Response: 20 Hz - 15 kHz
    • Accuracy Score: 85%
    • Transducers: Balanced Armature
    • Noise Isolation: 35-42 dB
    • Impedance (@1 kHz): 16 Ohms
    • Sensitivity (@1 kHz) SPL at 0.1V: 105 dB
    • Maximum Output (SPL): 120 dB
    • Cable: 4 ft with 3.5 mm plug

Denemelerim sonucunda bana en uygun uç standart 3 boğumlu uçlar oldu... Köpük ya da sünger tercih edenler de olacaktır... Yalıtım bakımından tercihim daha işime yaradı elbette... Uzun süreli kullanımda da çok fazla rahatsız edici değil kulaklık...

Kulaklığın yapısı biraz narin ve bu yüzden öyle çok hor kullanmaya gelmez bir kablosu var... Dikkat etmek lazım... Bunun haricinde malzeme kalitesini fiyata göre düşündüğümüzde beğendim, güzel...

Ses - Deneyim

Kulaklığın firma tarafından size sunulan en önemli 2 mevzu ürettiği sesteki doğruluk ve ses yalıtımı... Bence bu konularda parasının hakkını veriyor hem de fazlasıyla... Genel olarak dengeli bir kulaklık... Tek armatürlü olması sebebiyle aksi pek düşünülemez gerçi ama bazen çok enteresan ürünler olabiliyor malum...

Etymotic Research kulaklığın 20Hz lie 15 Khz frekansları arasında %85 doğrulukta olduğunu belirtmiş... 120 db çıkış ta göz ardı edilmeyecek bir değer...

Film video vs dinlemek amacıyla Samsung Galaxy Alpha ve müzik dinlemek amacıyla da RoCoo P kullandım... Yorumlarımı da bunlardan elde ettiğim sese göre yapacağım... Geçmişte kullandığım kulaklıkların performanslarını da arada kıyaslama için yazacağım...

Bas - Hımm

Üretebildiği frekansları en doğru biçimde vermeye ayarlanması nedeniyle HF2 genel anlamda dengeli bir kulaklık... Bu tip kulaklıklarda genelde bas tepkisinden şikayet edilir ama ilk anda fark ettiğim en çok merak ettiğim ve amacımı düşününce çok fazla bir şey beklemediğim konu da bu idi... Çok sağlam güzel basları var kesinlikle... Bizim çılgın rapçilere yetmez belki ama açık söylemeliyim ki beklediğimden çok çok daha iyi...

Alt frekanslarda oldukça seri ve vurucu bir ses verebiliyor rahatlıkla... Bu fiyata dinlediğim diğer tüm kulaklıklardan iyi diyebilirim rahatlıkla... Öyle dinamik sürücüler gibi çok derin ve yayvan baslar yok ama zaten beklenen bir şey de değil... Bazı kulaklıklardaki tahta gibi de değil baslar...

Çeşitli türlerdeki bas sesleri denemek için dinlediğim alttaki sanatçılarım şarkılarında bas yetmedi dedirtmedi bana... Çok fazla derine inmeyen ama farklı tonları başarılı çıkarabilen bir kulaklık...

David Guetta - Play Hard ve Dangerous
    The Prodigy - Poison
    Rammstein - Kaine Lust, Reise Reise
    Hans Zimmer - Rise, Imagine The Fire (Dark night OST)
    Indila - Run Run
    Tiesto - Adagio for Strings, Louder Than Boom, He's A Pirate
    Jam & Spoon - Garden of Eden
    Rihanna - Where Have You Been

Mid - İyi

Dengeli armatür kulaklık olması nedeniyle orta frekanslarda ve vokallerde performansı iyi... Orta frekanslar gayet güzel detay yeterli seviyede... Kullanım amacının çok üstünde ve net... Açıkçası üst seviye dinamik kulaklık uzunca kullanmadım ama ie8 bir süre dinlemiştim ondan iyi bence... Ama alttakilerin hepsinden daha iyi... Mesela abartıp söylersem CKS 99 da mid yok bunun yanında o derece...Yalıtımında verdiği sessizliğin içinde huzurlu biçimde parçanın içine dalıyorsunuz...

Zira bir sonraki bölümde bahsedeceğim gibi fiyatını da muhtemelen belirleyen nokta nedeniyle üst midler yeterince değil...

Pek çok türde parça dinledim, mid ağırlıklı parçalarda berraklığını hissettiriyor... Vokaller de mutlu edecek kadar yeterli... Ben çok beğendim...

Tiz - Eksik

Üst frekanslar fiyat bandının da etkisiyle sanırım kısıtlanmış... Öncelikle ben genel anlamda üst mid ve tizleri biraz yoğun severim belirteyim... Özellikle üst frekansların insanı yıkarcasına bolluğunu seviyorum.. Bu nedenle yorumumu buna göre değerlendirin... Bana eksik gelen pek çok kişiye yetecektir..

Özellike rock parçalarda yokluğunu hissettiriyor... Mesela Lana Del Rey - Summertime Sadness (Cedric Gervais) dinlerken bas olabileceği kadar iyi, midler basta boğulmamış, vokal güzel ama üst tizler keşke bir tık daha çıkabilseydi diyorum... Ya da Rammstein dinlerken ah keşke diyorum... Ama unutmamalı ki o da olsaydı 112 USD + masraflara alınmazdı bu alet... :)

Toparlarsam 15 Khz üstü eksikliğini parçaya göre hissettiriyor ama altında gayet yeterli...

Sahne - Orta

Sahne diklemesine olmasa da yatayda fena değil... Kısıtlanmış hissi yok sağlam yalıtıma rağmen... Yeterli diyebilirim...

Yalıtım - Sessiz

Otobüste tıka basa doluyken bile müzik açıkken dışarıdan hemen hemen hiç ses duymuyorsunuz... Biraz yüksek sesle dinliyorsanız yada hareketli müzikler %99-100 yalıtım sağlıyor... Kablo hareketiyle falan da rahatsızlık pek hissetmedim doğrusu... Müzik kapalıyken bile izolasyon farkı hissediliyor... Tabi kulağa doğru yerleştirildiğini düşünerek söylüyorum bunları...

Mikrofon - Net

Aynı zamanda kulaklıklı mikrofon özelliğine sahip olması güzel... Karşı tarafın sesini net duyuyorum karşısı da beni rahat duyuyor... 1 ay kadar zaman içinde sizi duyamıyorum diyen 1 kez oldu... Ben duymakta hiç zorlanmadım... Ses karşıya net gidiyor... Fazladan güzel özellik...

Sonuç - Alınır

Sonuç olarak bu fiyata almayanı döverler bence... Kesinlikle 400 TL altı direk alınabilecek bir ürün... Müziğin sesini dibine kadar açmanıza gerek kalmadan sessiz sedasız dinleyebilmek hemde bu kalitede... Her ne kadar benim satın aldığım model HF2 olsa da HF5 ile aynı kulaklık, tek fark görüldüğü gibi mikrofonlu set olup olmaması... Son olarak aklıma gelen biraz gücü seven bir kulaklık... Hem Alpha'da hem de RoCoo'da sesi arttırdıkça coşuyor...

Collapse Signature Expand Signature
    #1 java, 26 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Şubat 2015
    8 kişi bunu beğendi.
  2. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Elinize sağlık, az çok fikir sahibi olduk :) Anladığım kadarı ile tam bir f/p ürünü olmuş. Gerçi ety bu, ortaların doğallığı bile yeter hani üstlerde detay vermese bile olur :)

3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Guzel olmus :) Eline saglik hocam.
    Bi ara niyetlendigim bi kulaklikti. Ama dusundum uzun uzun ve sadece ofiste ne yapacagim dedim bunu. Ev ofis arasi da 15dk zaten.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#3 Mair, 26 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ocak 2015
  4. casablanca

casablanca
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    HF5'i 3 yıl kadar kullandım. Ses olarak oldukça memnundum, ancak kablosu çok zarar gördü. Özellikle parçaların birleşme noktalarında (Splitter, jack girişi, iemlere kablo giren yerler) kablonun yırtılması, erimesi gibi çok sorun çıktı. Ben de sonrasında Etymotic ile iletişime geçerek Special Purchase Option denen seçenekle oldukça uygun bir fiyat farkına ER4 sahibi oldum. Öncelikle elinizdeki Etymotic ürününü yolluyorsunuz. Bu işlem PTT ile 6-7 lira tutuyor. Daha sonra istediğiniz ürünü indirimli şekilde alabiliyorsunuz. HF5 i kargo dahil 100$ a almıştım, ER4'u da kargo dahil 200$a aldım. 3 yıl hf5 kullanıp, üzerine aradaki fiyat farkını verip er4'a geçmek gibi oldu yani :) Demek istediğim şey, ürünün garantisi bittiğinde bile oldukça güzel destek verebiliyorlar firma olarak.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Teşekkür ederiz, gerçekten Ety'nin daha çok bahsedilmesi lazım forumda. Oldukça başarılı ürünleri var. Ety kids bile yarışır pek çok entry level ile.

6. casablanca

casablanca
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Firmanın en büyük problemi bence komfor, biraz tasarım üzerine çalışıp insanların günlük kullanımda daha rahat takabileceği kulaklıklar yapsalar piyasada hak ettiği yeri bulurlardı. Ben mesela şu rahatlığı Etymoticle asla yakalayamadım, illa kulaklarımdan dışarı fırlayan iki çubuk oldular.

2 kişi bunu beğendi.
  7. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    Hf5 i haşat ettikten sonra 200 dolara er4 bayağı uygun olmuş, iyi günlerde kullanın. Hf5'in ses karakteri er4'e göre nasıl, 1-2 cümleyle anlatabilir misiniz? Hep merak ettiğim bir cihazdı ama dinleme fırsatım olmadı hiç.

8. casablanca

casablanca
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Teşekkür ediyorum. Önce bir şeyler yazdım, ancak sesi tanımlama konusunda çok iyi olmadığımı fark edince şu linki vermek daha mantıklı gözüktü :D http://www.head-fi.org/t/598267/review-etymotic-hf5-or-the-er-4s
    Ama en basit şekliyle tanımlamak için şunları söyleyebilirim; er4p(direnç adaptörü takılı olmadan) hf5 ile oldukça benzer karakteristiğe sahip. İkisi de oldukça dengeli, ama er4p bana kalırsa daha flat bir ses veriyor. Özellikle basları çok daha doğal geldi bana. Ama direnç adaptörünü takıp er4s olduğunda aradaki fark bariz ortaya çıkıyor. Onu da üstteki linkte oldukça detaylı anlatmış :)

3 kişi bunu beğendi.
  9. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,556
    Eline sağlık abi, uzun zaman önce dinlemiş ve hiç beğenmemiştim diye hatırlıyorum. Tabi o zamanlar bu uçları kulağıma takmamak adına bulduğum daha normal uçlarla dinlemiştim. Malum firma doğru sesi belli uçlarla yakalayabiliyor genel olarak. Aldığım ses; basları oldukça az, midleri açık ve cılız bir sesti. Yazdıklarını okuyunca zamanında doğru dinlemediğimi düşündüm :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    @baran88

Teşekkürler, evet muhtemelen oturtamamışsın... Zira kulaklığı takınca 2 boğum giriyor kulağa... :) Bas en başarılı kısmı desem bile olur, cılız olmak bir tarafa... :) Ahizesi de olup yolda izde ufak çapta takılmak için şimdiye kadar denediklerim içinde en iyisi şimdiye kadar...

2 kişi bunu beğendi.
  11. voice-n

voice-n
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba Bu etymotic markasinin hic mikrofonlu modelleri yok mu ?