Fidelio X2'ye Değişim Önerisi ve Yüksek çıkış empedansı hakkında bir sorunsal(Yardım)

'Kulaklık Genel' forumunda Fresh tarafından 7 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Fidelio X2'yi kayda değer bir kulaklıkla değiştirmek(sitemi genel olarak yükseltmek) istiyorum. 1.5 yıldır kullanıyorum ve sıkıldım yavaş yavaş. Belki farklı bir şey dinlesem pişman olup koşa koşa döneceğim ama bu riski almaya hazırım. Sennhesier HD6xx(hd650)'in sahnesi dar geldi biraz (film, oyun amaçlıda kullandığım için kulaklıkları) o şu an satışta, kullanmadım gibi bir şey zaten hakkı ile sürebilecek bir sistem olmadığından.

Head-fi'ya baktım biraz ama onların kendi para birimleri üstünden tuzları kuru olduğundan direkt 600-650 dolarlık kulaklıkları önermişler(elear falan). Bu kadar çıkmaz benden. Bu kadar çıkmazsa da sağlam bir upgrade elde edemez miyiz acaba ?

---

İkinci konuya gelirsek, şu anda amp/dac olarak Creative SB-ZXR kullanıyorum. Genel itibari ile memnunum. Ancak denk geldiğim bir yazı dolayısı ile şüphelerim oluşmaya başladı. Bu cihazın kulaklık çıkış empedansı 40 ohm civarındaymış. (22 ila 40 arası ölçümlenmiş)

X2 bildiğiniz gibi 30 ohm'luk bir kulaklık. Ve çıkış empedansının kulaklığın empedans değerinden yüksek olduğu durumlarda karşılaşılacak problemleri sıralayan bu yazılar/yorumlar oldukça kafamı kurcaladı. Hatta formülize edilmiş: yarısından bir eksik olacak çıkış empedans değeri falan diye... 30 ohmluk bir kulaklığa max 14 ohm çıkış empedansına sahip bir amp en ideali gibi vs...

Bass'lardan verim alamazsınız, dampening değerleri saparmış, gibi pek çok olumsuz etmen okudum. Hassas iem'lerin dip gürültülerine kadar.

X2'de herhangi bir dip gürültü, yada "hiss" almıyorum. Ancak kafama takıldı bu yüksek çıkış empedansı özellikle bass depertmanında tam olarak verim alamadığım anlamına gelir mi ? Öyle deneyebileceğim başka bir alet edevatta yok mevcuduiyette.

Konu hakkında tecrübe ve bilgilerinizi esirgemeyiniz lütfen ... İyi forumlar, herkese iyi günler.

2. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Takipteyim. Bu tarz bir şey bende duymuştum ancak geçerliliği ne kadar vardır orasını bilemem. Sonuçta it01 ve xb10 ikilisinden memnun kalan çok insan gördüm.

3. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Arkadaşlar bilgisi olan bu konuya açıklık getirebilir mi:)

4. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Konuda net bir bilgi yok... Hiç kimse kesin bir şey diyememiş yabancı forumlarda. Ancak hassas iem'ler bu durumdan en çok etkilenenler.

5. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    Kulaklığa fazla empedans değeri verirseniz dip gürültüsü çıkıyor. Genelde kulakiçi modellerde daha kolay hissedilir. Kulaküstü modellerde daha zor duyulur.

6. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Fidelio X2'nin 30ohm .. SBZ-XR'ın çıkışının 22-40 ohm olmasının dip gürültüsü dışında , basslarda kayıp gibi, frekans aralıklarındaki bozulmalar gibi farklı problemlere ev sahipliği yapıyor olabilir mi ?

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,936
    Siz bize söyleyin hocam, sistemi dinleyen sizsiniz. Aynı şarkıyı bir telefonunuzdan dinleyin, bir de ses kartınızdan. Normalde böyle high end bir ses kartının bir telefondan daha iyi ses vermesi gerekir, daha kötü ise bir sorun var demektir.

Bunu söyledikten sonra; 22-40 ohm değerleri yüksek çıkış değerleri. (Niye iki farklı değer var anlayamadım.).

Genel olarak kulaklığın empedansının, amfinin çıkış empedansından en az 8 kat fazla olması önerilir.

Creative bu ses kartını alan kişilerin kartı her çeşit kulaklıkla kullanacağını (oyuncu kulaklıkları vs) ve sesi beğenmezlerse de kartı almayacaklarını biliyor. Bu da benim söz konusu değerlerden şüphe duymama neden oluyor.

Ama genel olarak söyleyecek olursak sorunuzun cevabı evet. Eğer sistemde bir empedans uyumsuzluğu varsa sesin bundan olumsuz etkilenmesi beklenir.

Chaturanga bunu beğendi.
  8. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Elimde çok iyi bir cihaz olmadığı için karşılaştırmanın ne kadar sağlıklı olacağını kestiremedim ama yarın bir arkadaş aracılığı ile farklı bir sistemde deneyeceğim X2'yi. LG G4 ile en azından şu anda karşılaştırdığımda arada dağ taş bayır ne ararsanız var. ZXR sese can veriyor resmen. Ama işte G4 çok zayıf kalıyor karşılaştırma için.

22-40 yazmamın sebebi Z serisi kartların 22 ohm çıkışı var ama bir rus sitesi ZXR'ın çıkış empedansının aslında bundan bile daha yüksek olduğunu, 40 ohm olarak kendilerinin tespit ettiğini yazmışlardı oldukça detaylı bir analizle.

Yine edindiğim bilgilere göre 1:8 oranını tutturamıyorsanız gerisinin bir önemi yok demişler. Yani dip gürültüsü almadığınız sürece, 1:8 oranı yoksa, ha 2:3 ha 4:5 fark etmez diyorlar, iki türlü de aynı negatif etkiyi alırsınız denmiş. Ne kadar doğru yine bilmiyorum. Ama altın oranın 1:8 olduğu söyleniyor. Yine durumdan etkilenmesi beklenen kulaklıkların hassas kulaklıklar olduğu söyleniyor ama elemanın teki DT770'in 250 ohm'luk versiyonu ile bile tam dengeyi (1:8 oranını) yakalayamadım 600 ohm'luğu mu alsam falan demiş. Ben öleyim o zaman 30 ohm'luk fidelio x2 ile.

Sesten genel olarak memnundum ancak bazen herkesin met ettiği gibi X2'den öyle vurucu gümbür gümbür bir bass alamadığım oluyor, hatta bazen eq aracılığı ile arttırdığım bile oluyor müziğin türüne göre.
    Bu analizlerle karşılaşıp birde bu çıkış empedansı olayından en çok "bass" segmentinin etkilendiğini duyunca oldukça kuşkulanmaya başladım...

En iyisi çıkış empedansı düşük güzel bir sistemle deneyip test etmek olacak sanırsam.

9. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Genelde açık kulaklıkların kuvvetli bası yansıtmasının zor olduğu söyleniyor. Belki de kulaklıktan kaynaklanan bir husustur?

Kulaklığı kalitesinden emin olduğunuz bir amfi / DAC ile dinleme şansınız var mı?

Şu müzik dükkanlarına yanınızda kulaklığınız ile gidip performansa bakmak istiyorum deseniz geri çevirmezler herhalde.

10. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Örneğin Grado :) Empedansla ilgili sorun yaşandığını zannetmiyorum ben. Böyle sıkıntılar kolay kolay çıkmıyor. Kaynak yeterince iyi olmayabilir kulaklık için.

Y-Ziya bunu beğendi.
  11. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    şimdi 30 ohm luk bir amfide 16 ohm luk iem beslersek tam verim alamaz mıyız?

12. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Hi Fi konusunda çok yeniyim ama 16 ve 32 ohm olanlar (genelde iem) anladığım kadarıyla telefon, bilgisayar her cihaz tarafından rahatlıkla sürülsün diye çıkarılan cihazlar.

Bunlar için amfiye ihtiyaç olur mu emin olamadım.

13. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Amfinin görevi sadece sürülemeyen kulaklıkları sürmek değildir ki...

14. UmutA.

UmutA.
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Benimde bu konuda kafam karışıyor açıkçası , amfi yapısı gereği sesi iyileştiren birşey değil , sadece equalizer benzeri bir etki yapabiliyor( tercihe göre tabikide minimum miktarda değiştirmesi lazım aslında iyi bir amfinin ). 300 ohm 600 ohm empedansa sahip bir kulaklığın amfiye ihtiyaç duyması çok normal çünku ses yeterli seviyede çıksa dahi çoğunlukla alt ve üst frekanslardan kayıp oluyor ama 32 ohm 16 ohm kulaklıklara neden amfi gerekiyor yada amfi kullanmanın bi mantığı varmı bunu anlamakta zorlanıyorum açıkçası. Bilgisi olan varsa bu konuda aydınlatabilirse çok mutlu olurum.

#14 UmutA., 11 Ocak 2019
    Son düzenleme: 11 Ocak 2019
  15. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    Tam verim alırsınız ama ses olması gerekenden daha fazla çıkar. Bas sesleri daha tok hissedersiniz. Eksisi yok ama çokta artısı var diyemeyiz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Ocak 2019 ---
    Amfi asıl kullanım amacı sesleri olduğunca birbirine çamurlaşmadan aktarmasıdır. Yüksek seslerde bozulmayı en düşeğe indirmesidir. Bu saydıklarımı gerektiren kulaklık sayısı kaç tane deseniz orada biraz durgunluk var. Fiyatlarıda zaten çok üst düzeye çıkıyor.

16. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Olaya çok teorik bakmayın derim. Çokça kullanılan sürme sürememe söylemine katılmadığımı belirteyim. Kaynak ne kadar iyiyse alacağınız ses(genelde)o kadar iyi olacaktır. Kaldı ki 15$ lık Philips TX1 kulaklığım kullandığım farklı kaynaklara göre gayet farklı performanslar verdi. Sürememe olayından kastınız sesin yüksek seviyelere çıkıp çıkamaması mı? Yüksek seslere çıksa bile, çözünürlük, enstrüman ayrımı, sahne, tonlama gibi birçok etmen olacak, bunlarda alınan sesi bir hayli değiştirecek şeyler. Amfi sesi yükseltmekle beraber daha temiz bir ses almanıza da yardımcı olacaktır. Fakat amfiler genelde çok yüksek ses seviyelerine çıkabilirdikleri için biraz da tehlikeli olabilir, özellikle kulakiçilerle.

17. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
  18. .~.

.~.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    131
    Herkesin amfi kullanma sebebi farklıdır. Kimi kulaklığını sürmek için kullanır. Kimi ses şiddetinden memnun olmadığı için(ki bizim forumda bu amaçla kullanan biri olduğunu sanmıyorum) Kimide ideal ton için kullanır. Amatör bir dinleyici değilseniz kulaklıkların her ses aralığında farklı tonlarda sesler verdiğini fark etmişsinizdir. Mesela sesi köklediğinizde benim gözlemlerimce sahne uzar. Baslar vr tizler dağılır. Enstrümanlar üst üste biner. Kısaca ses bozulur. Tabi bu bizim camiada pekte istenen bir şey değildir. Bu yüzden bizler amfi kullanırız ve amfiyi güçlü ses için değil istediğimiz şiddette doğru ses için kullanırız. Eğer ses seviyesini %40 civarında tutuyorsanız büyük ihtimal amfiye ihtiyaç duymazsınız ancak %70 seviyelerinde müzik dinlemek yerine amfiye müzik dinlemek genel anlamıyla sesi yumuşatır. Kulaklara nefes aldırtır Bunun yanındada bassları da güçlendirir.(Doktorların tvdeki tedavi önerileri gibi oldu"Kefir içmek metabolizmayı hızlandırır cildi güzelleştirir aynı zamanda da hiper tansiyona iyi gelir)

Tabi bu benim 3 yıllık müzik hayatımdan tecrübeler. Kesinlikle bilimsel bir kaynağım yok.Hatta dediğimin tam aksine kafa üstü kulaklıklara tam tersine İdeal ses için yüksek seslere çıkmak gerekebilir. Demek istediğim şey yanlış bildiklerim olabilir hatta forumdaki üstadlar varken konuşma sırası bana bile gelmeyebilir ancak benim doğru bildiğim budur.

Not:Yazıyı kontrol amaçlı okurken farkettim. Bu metni yazarken sevinç ve üzüntü olmak izere iki farklı duygu ayrı ayrı yaşadım. Sanırım bu durum yazıya yansımış. Kimi yerlerde gereksiz espri yapmışım kimi yeride gereksiz bir ciddiyetle yazmışım. Bu yüzden sizden özür diliyorum.

erdal ve Jane Delawney bunu beğendi.
  19. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Hocam ben yazınızı keyifle okudum. Seste bozulma olayının özellikle kulakiçilerle kullanılan armatür cinsine de bağlı olduğunu düşünüyorum tecrübelerime göre. Dinamik sürücüler yüksek seste bozulma yaşıyor. Fakat armatür sürücüler aynı derecede bozulmuyor, aradaki fark rahatça fark edilecek cinste gerçekten.

.~. ve Y-Ziya bunu beğendi.
  20. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Ben de oldukça istifade ettim görüşlerinizden. Öğrenmek için buralardayız malum :)