Fiio M11 Pro İnceleme & Kıyaslama

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Mustafa ALKAN tarafından 28 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,783
    Fiio markası uzun yıllardır kendini geliştiren, kullanıcı dostu (özellikle fiyat konusunda) ve geniş yelpazede ürünler yapan bir firma. Ben X1 x3 x5 müzik çalarlarını , bazı dac amplarını kullanmış ve memnun olmuştum. Fiyatları rakiplerine göre uygun ve özellik bakımından cömert ürünlere sahiplerdi. Son zamanlarda iem dac amp ve Dap olarak çok çeşitli ürünler sundular. Özellikle orta üst seviyeye göz dikmiş olmaları dikkatimi çekmişti. Ve amiral gemisi olarak sundukları m11 pro Dap ı almaya karar verdim. Sonradan m15 i duyurup amiral gemisi ünvanını ona verdiler. Şimdi ben teknik özelliklerinden çok kullanıcı deneyimlerime göre birşeyler anlatacağım.

M11 pro 3.5 single , 2.5 ve 4.4 balanced çıkışlara sahip. Bu bakımdan farklı kablolar ile kullanmak oldukça güzel olmuş. Batarya ömrü 11 saat civarında. Type c Hızlı şarj özelliği sayesinde çabucak pili doluyor. Ortalama dakikada %1 gibi. Bir buçuk saat civarında doluyor. Tek SD kart yuvası var. 64 GB dahili hafızaya geliyor. Ekran çözünürlüğü ve dokunmatik hassasiyeti çok iyi. Yeni nesil bir akıllı telefondan farkı yok. Hatta piyasadaki kalburüstü akıllı telefonların seviyesinde. Bu yönüyle fiio sadece bir müzik çalar değil komple bir eğlence sistemi yapmış diyebilirim. Google play desteği ile istenilen program yüklenebiliyor. Tüm streaming servisleri sorunsuz destekliyor. Hemen hepsini denedim. Wifi açık tidal Spotify vs ile pil kullanımı normal seviyede. Ekstra hızlı pil bitme gibi bir durum yok. Ses potu premium sınıflardaki gibi. Şık bir yapıda.
    Ses harici özelliklere burada nokta koymak istiyorum. Çünkü kullanıcı deneyimi üst seviyede ve eksik bulamadım. Belki pil ömrü daha iyi olabilirdi ancak 11 12 saat günümüz standartlarında normal.
    Ses ile İlgili Durumlar.
    Fiio önceki serilerinde (x7 dinlemedim) ses imzası olarak doğal olmayan yapıdaydı. Ben özellikle tizleri beğenmiyordum. Yapay geliyordu. Ancak m11 serisinde bu durum bitmiş. Gözünü üst seviyelere dikmiş ve doğal sesleri vermeye karar vermiş. Fark çok bariz.

Detay Detay Detay

Fiio m11 pro da detaylara olabildiğince yer vermiş. Orta ve orta üst seviye cihazlarda dinlediğimiz detayları daha da yüze çarpan şekilde vermeyi istemiş. Şöyle ki bir Blues veya rock şarkısında tüm enstrümanlar tane tane duyulabiliyor. Hangisine odaklanırsam net bir şekilde duyabiliyorum. Orkestra müziklerinde ise durum daha da karmaşık. Karmaşık dememden sebep sahne ve enstrüman ayrımı iyi. Nerede hangi enstrüman var fark edebiliyorum. Bu durum herkesin hoşuna gitmeyebilir. Bazen detaydan kafa karışıyor.
    Ses nötrün biraz daha açık tarafında. Evet sıcak değil biraz parlak tonlarda. Bu yüzden kablo ve kulaklıkların uyumu açısından dikkatli olmak gerek. Sıcak sesli kablo veya kulaklıklar daha iyi eşleşiyor. Ben nötr olmasını tercih ederdim. Ama bu durum bir şikayet sebebi değil. Mikro detayları net olarak almak güzel. Bir seviyeden sonra insanlar müziğin içinde dolaşmak ve bunu net olarak almak istediği için fiio nun fikri fena değil. Diğer türlü zaten lambalı amfi tadında ses isteyenlerin tercihleri farklı oluyor. M11 pro lambalı amfiye bağlanırsa ilginç şeyler olabilir ben denemedim.
    3.5 ve 4.4 çıkışlarını denedim. Hem güç hem netlik açısından farklar var. Balanced çıkışlara emek harcanmış. Hd660s gibi orta seviye güç isteyen kulaklıklara gücü kudreti yetiyor. Hifiman gibi planlar kafaüstü veya amfi isteyen kulaklıklar için amfi şart. Tabiki amfi ile kıyaslanamaz ama gelinen nokta gayet iyi. Ek cihaz olmadan kafaüstü dinlemek isteyenler için güzel bir durum.

WM1A ile kıyaslama...
    Sony WM1A ile yeni dünyanın kapılarını açmıştı. Fiio m11 pro ile WM1A ya kafa tutmaya çalışmış.(belkide öyle bir düşüncesi yoktu:) ) Öncelikle WM1A nötr yapıda. Kablo ve kulaklık nasılsa onu veriyordu. Bu durum kullandığımız ekipmanların sesini daha iyi almamıza imkan veriyordu. M11 pro ise biraz daha açık yapıda ses vererek kendi imzasını hissettiriyor. Pil ömrü WM1A da çok iydi. 25 saat civarı. M11 pro 11 saat ortalama. WM1A kendi şarj data kablosuna mahkum ederken m11 pro standart Type c USB şarj kablosunu kullanarak bir nevi kolaylık sağlamış. WM1A streming desteklemiyordu. Harici dac özelliği her ikisinde de sorunsuz. WM1A android kullanmayıp sese odaklanırken,m11 pro all in one anlayışında. Tek bir cihazla Android'in tüm nimetlerinden yararlan, müzik dinle, streaming servislerini kullan oyun oyna ne istersen yap demiş. Burada biraz iş kullanıcı zevkine kalıyor.

Tercihler tercihler...

Fiio markasını kutluyorum. Beni şaşırttı. Açıkcası fiio dan hep alt orta seviye ürünler beklerken kendini geliştirmesi takdire şayan. Yeni nesil iem atağıyla da artık zirve yarışında ben de varım diyor sanki. Fiyat konusunda da biraz fazla cesur. M15 serisi açıkçası biraz fazla cesur fiyatlandırma içersede taşların oynaması bakımından güzel. Rekabet her zaman iydir. Bakalım ilerleyen günlerde fiyatlar ne durumlarda olacak.
    Teşekkürler.
    Müzikle kalın...

2. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    İnceleme için elinize sağlık. Fakat Fiio biraz fazla hızlı ürün eskitiyor. Lotoo, Astell Kern, Sony vs gibi üreticiler bu konuda çok daha iyi ve tüketici tarafında kalıyor.
    Head-fi da bir başlığı okurken gördüm ve dikkatimi çekti. Fiio için İngilizce'ye çevirerek, https://m.weibo.cn/status/IzNs0eDAg?type=comment&jumpfrom=weibocom adresindeki fiio temsilcisinin yorumlarını(22 Mart 2020) okumak lazım.

22 Mart 2020 de yazdığı mesajda, 2020 sonunda, Exynos7872 artık üretilmediği için, bunu kullanan cihazların(M11, M11PRO, M15) , yüksek ihtimalle artık üretilemeyebileceğini (sınırlı stoklarının olduğunu) söylemiş. Fiyatı belirli seviyede tutmak için eski teknoloji kullanıyorlar ve bu da cihazların maalesef çabuk eskimesine sebep oluyor. Bahsettiği M3Pro da Nisan başında tanıtıldı..

"Because Exynos7872 and display have been discontinued. Plus M11Pro / M15 has not been on the market for long. So M11 / M11Pro / M15 have no plans to update. In addition, if you like these players, you can start as soon as possible. Because the number of main control and display screens we prepared is not very large, there is a high probability that it will be out of stock by the end of the year.

A low-end non-intelligent player will soon have an M3Pro on the market. This price is much higher than M3K. It is also a very practical HIFI player for student friends. As for M6 ~ M9, there is currently no suitable main control platform, and 98% probability should not be updated."

Collapse Signature Expand Signature
  3. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,783
    Çok önemli bir durum yok bence. Üretilen cihaz eğer belli bir seviyeye ulaşmışsa görev başarılı demektir.

4. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,664
    @Mustafa ALKAN Eline saglık abi, Fiio son zamanlarda orta , orta-ust segmente oynamaya basladi.

5. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,783
    Teşekkürler @Baran evet orta seviyeyi de geçip üstleri zorlamaya başladılar son zamanlarda ve ben hala inanamıyorum fiio ya. Çünkü biz hep kullanıcı dostu uygun fiyatlı yüksek performanslı ürünlerle bilirdik fiio yu. Rekabet açısından sevindirici.

6. Endless loop

Endless loop
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhaba, sizce sonic açıdan Fiio m11 pro mu Hiby r6 pro mu daha iyi ?