Fiio X5 İzlenimlerim

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda UmutecH tarafından 26 Mart 2014 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Fiio X5

Herkese merhabalar,
    Merak eden arkadaşlar için olabildiğince kısa olarak x5’den bahsedeceğim. Daha kolay anlaşılabilir olması açısından da ağırlıklı olarak x3’ün karşısına koyacağım. Ayrıca benim tecrübe ettiğim ürün seri üretime geçmeden önce üretilmiş olduğundan, seri üretimde özellikle yapı kalitesinde değişiklikler olabileceğini de göz önüne almanızı rica ederim. Ayrıca yazılım güncellemeleri ile de hem yazılımda hem de seste değişiklik olması muhtemeldir.

Özellikler;
    Diğer özellikler için; http://fiio.com.cn/products/index.aspx?ID=100000055517771&MenuID=105026016

YAPI:

Yapı kalitesi olarak x5, tank gibi tabirini hak etmekle beraber ortadaki tekerleğin büyüklüğü ve kullanımının çok kolay olmaması ile dikkat çekiyor. Tekerleğin etrafındaki 4 adet tuşun ne işe yaradığını öğrendikten sonra kullanım açısından sıkıntı çıkarmaz gibi. X3'e oranla geniş olması ele oturma konusunda eksi puan haliyle. X3 gibi yahu bu tuş ne işe yarıyordu diye de düşündürmeyeceği kanısındayım. Ekranın dış cama nazaran küçük olması ise açıklanamayacak bir tasarım hatası olsa da ekranın çözünürlüğü ve renk doygunluğu olarak x3’e açık fark attığını rahatlıkla söyleyebilirim. Pil ömrü olarak da kardeşi x3 ile çok yakın bir performans sunduğunu belirteyim. Tekrar ediyorum kullandığım ürün seri üretime ait olmadığı için yapı kısmını kısa tuttum.

SES:

Ses konusunu aktarırken, kullanımımın üzerinden 15-20 gün geçtiğinden ve inceleme yapacağım diye kasmadığımdan aklımda kaldığı kadarıyla aktaracağım. Buradan sonrasında sallama payımın yüksek olduğunu unutmayınız.

X5 genel ses karakteri olarak dengeli bir sunum gerçekleştiriyor. Yüksek frekansların bir miktar fazla olması dışında x3’den ( normal kullanıcı için ) karakter bazında ciddi farkları olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. X5 için kısaca sıcak, gövdeli, doğal, dengeli gibi terimler rahatlıkla kullanılabilir.

Alt frekanslar bu fiyat bandındaki bir cihaz için fazlasıyla iyi geldi bana. Alt frekanslar dolu ve sıcaklar. Hızlı veya yavaş bir bas sunumundan da bahsedemem ancak analitik ses severler için bir miktar grenli gelebilir. X3’le kıyaslarsak daha dolu bir bas sunumunun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. X5 çok çok az farkla daha çok bas’a sahip olsa da, x3’ün baslarından en büyük farkı daha tok ve daha dolu dolu olmasının yanında daha geniş bir alandan gelmesidir. X3’ün baslarının içi boş olmasa da x5’den sonra daha yapay ve kontrolsüz gelmesi kuvvetle muhtemel. Üstlere doğru çıktıkça da değişen pek bir şey olmuyor diyebilirim. Belki bir miktar öne gelmeden bahsedilebilir mid baslar için. Ancak bu duruma eksi puan vermekten ziyade gövdeye yaptığı katkıyla artı puan olarak haneye kaydetmek gerektiğini düşünüyorum. Kısaca alt frekanslar steril bir sunumdan uzak ve genele hitap edecek şekilde her şeyi kararında yapmaya çalışan yapıdalar.

Bence x5’in en iyi yaptığı iş mid sunumu. Müziğin %80’nin de mid frekanslardan oluştuğunu varsayarsak belki de en önemli aralık burasıdır. Çözünürlük olarak sıkıntısız olsa da kötü kayıtlarda baslarla birleşerek sunumda daralma yaşanabilir. X3’ e oranla daha gövdeli ve özellikle daha doğru tını ile karşılaşıyoruz. Nötr bir sunumdan bahsedemesek de, özellikle fiyat bandında doğallıkta rakibi olmadığını düşünmekteyim. X3’e oranla daha temiz midler hem daha detaylı hissettiriyor hem de enstrümanları daha iyi seçebilmemize olanak sağlıyor. X5’den sonra x3’ün vokallerinin de parlamaya müsait ve daha sivri kaldığını da ekleyeyim. Üstlere doğru çıktıkça da x5’in koyu yapısı sbilance’ı sömürebiliyor. X3’ de dikkatinizi çeken çatlama x5’de gözden kaçabilir.

X5’in üst frekanslarından bahsetmem gerekirse de sert olmayan bir yapıda ve diğer frekanslarla iyi bir dengede durduğunu söyleyebilirim. X3’deki renkli üst frekanslar x5’de de karşımızda olsa da, daha doğal, miktar olarak daha çok ve daha iyi çözünürlüğü görmezden gelmemek lazım. Yine x3’e göre daha iyi uzayan ve kontrolü aşırı şekilde kaybetmeyen yapıdalar. Tizler belirginliği yeterli seviye de olsa da genel karakterden gelen sıcak hava dalgasından etkilendikleri açık. Tizler bir miktar soğuk olsa daha iyi olurdu diye düşünmedim değil.

X5 sahnesi öne doğru kurulu ve genişlik olarak çok bir şey vaad etmiyor. Ancak sahne için dar veya derin değil diyemem. Alt seviyelerdeki cihazlara kıyasla iyi iş çıkarsalar da üst seviye cihazları dinlemiş insanlara kuş kondurmayacağı kesin gibi. Sahne öne doğru yaslandığından mütevellit sahne derinliği konusunda verdiği hissiyat çok başarılı. Enstrüman ayrımı da x3 vb. cihazlara oranla daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Arka plan yeterince karanlık ve sessiz. Aynı zamanda da koyu bir arka plana sahip bir cihaz x5.

X5 yeteri kadar güçlü bir amfiye sahip olsa da yine de hd600 kadar güç isteyen bir cihazı doyuracak kadar olmadığı açık. X3’den güçlü olduğunu iddia edemem, daha doğrusu güç konusunda cihazı hiç irdelemedim ama x3’den güçsüz olmadığı aklımda kalmış. Ancak taşınabilir bir cihaz olmasından mütevellit, genellikle iem’lerle kullanılacağından bence çok önemli olan dipses konusunda çok başarılı buldum. Çünkü genellikle ne kadar güç o kadar dipses denklemi geçerli olur. ( istisnalar hariç tabi ) x5’de Shure 846 ile yok denecek kadar az bir dipses olduğu için ve Shure 846 kadar hassas bir üniversal iem görmediğim için dipses’i sıfır sayabilirsiniz. Örneğin dx50 shure 846’da müzik dinlenmeyecek kadar his üretirken Sony f806’da kabul edilebilir seviyenin üst sınırında bir dipses mevcuttu. X5’ de x3 gibi kabul edilebilir seviyenin de altında diyebiliriz. Tabi bir dx100 veya Ma9 gibi ölüm sessizliği de yok. Ses ayarı dijital olduğu için düşük seste dengesizlik sorunu da mevcut değil.

Sonuç olarak, X5’in de x3 gibi fiyat performans ürünü olduğunu, hatta fiyatının üstünde performans sergilediğini düşünmekteyim. Yorumlarımı genelde fiyat bandını göz önüne alarak ve piyasada çokça dolanan sansa’lar, ipod’lar, hatta hifiman 601-602 gibi cihazları baz alarak yapmaya çalıştım. X5’ e ilgi gösteren kitlenin de bu cihazları kullanan kişiler olacağı çok açık. Kendi kullandıklarım arasındaki üst seviye cihazların fiyatı ( Dx100, hm801 ma9 ) en az X5’in 2 katı olduğundan bu ürünlerle karşılaştırmanın adaletsiz olacağı gibi, onlara kafa tutamayacağını da düşünmekteyim. Ancak üst seviye cihazlara en yakın cihazın da x5 olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten yakında birçok arkadaş X5 sahibi olacaktır, çok daha detaylı incelemeler-izlenimler gelecektir umuduyla sözlerime burada son veriyorum.

Son olarak tarafımdan çekilmiş bir foto.

Eksiklerim, hatalarım için affınızı rica eder, okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Selamlar, sevgiler.

03.06.2014 Güncelleme ve Ekleme

Arayüz ve Tuşlar;

Cihazın arayüzü oldukça hızlanmış, hatta Çin malı tabirini hak etmediğini düşünmekteyim. Şu an elimde başka bir demo cihaz var yalnız bu cihazın piyasaya sürülmüş hali olması kuvvetle muhtemel, en azından 2.0 yazılımı mevcut ve tekerlek ilk fotoğraftaki gibi muhtemelen kayganlığı azaltmak için siyah renk bir kaplama ile kaplanmış. Tekerlekteki gereksiz hassasiyet devam etmekte. Alıştıktan sonra çok sorun çıkarmasa da o kadar hassas olması hoş değil benim gözümde. Ayrıca tekerlekteki boşluk bu cihazda da mevcut.

Tekerleğin etrafına dağıtılmış 5 tuşun işlevi ise şu şekilde.

Sağ üst tuş; Geri tuşu görevi görmekte, uzun basma eyleminde ana menüye döndürme işlevi mevcut.

Sol üst tuş, Farklı ekranlarda farklı tepkiler vermekte ancak adlandırmak gerekirse menü tuşu uygun olacaktır. Örneğin oynatma ekranında bu tuş kısayol ekranı açmakta, favorilere ekle, karışık çal veya tekrar ayarlarına tek tuşla ulaşmayı sağlıyor.

Sol alt tuş sol/ yukarı yön tuşu. Parçayı geri alma, hızlı geri sarma veya menüde yukarı çıkma gibi işlevlere haiz.

Sağ alt tuş; Sol alt tuşun işlevlerinin tersini yapmakta. :))

Orta Tuş. Bildiğiniz onaylama tuşu. Oynat- Durdur-Çal gibi görevlerin mevcut.

Tuşlardan bahsetmişken tekerleği atlamayalım. Tekerlek bildiğiniz gibi kaydırma işlemlerini yapmakta. Örneğin oynatma ekranında tekerleği oynatırsanız parça listenize geçmesi veya ses tuşuna bastıktan sonra ses ayar tuşu görevi görmesi gibi atraksiyonları mevcut. Fiio ‘dan beklenmeyen incelikler gerçekten. Hatta ekran kilitliyken ses tuşlarına uzun basarak şarkı değiştirebilmek veya ekran kilitliyken hangi tuş gruplarının kilitten etkilenmeyeceğini seçebilmek en kibar dille bir oha’yı hak etmektedir benim gözümde.

Sesle ilgili en bariz fark ise alt frekanslarda. Elimdeki ilk cihazda baslar x3’e oranla daha fazla ve daha öndeyken bu cihazda evet x3’ün bas oranı daha fazla dedirtti ve yanılmayayım diye kulağına çok güvendiğim sevgili Baran’a da (baran88) teyit ettirdim. En azından o da ilk cihazı dinlemiş ve x5’in baslarının fazla olduğunu onaylamıştı. Ancak x5 yine de bası az veya geride gibi tabirleri hak etmemekte.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 UmutecH, 26 Mart 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Haziran 2014
    8 kişi bunu beğendi.
  2. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Ellerine sağlık Umut Abi :)

Hemen sorayım Ateş Abideki rwak ı dinleme fırsatı bulduysan ona kıyasla ne durumda bu cihaz? Headfi de yorumlar bayagi bir çelişkili..

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Teşekkürler Ömer, x5'i 40 saat dinlediysem rwak'ı 40 sn. dinlemişimdir, o yüzden ne desem boş maalesef. Eğer yanılmıyorsam rwak daha geniş sahneli ve daha açık karakterliydi diye de ekleyeyim. Ama yine de bu yorumuma çok güvenme sen. :wink

4. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Umut abi inceleme için teşekkürler.Ellerine sağlık. :)

Taşınabilinirlik olarak nasıl dışarda falan ? C4 kadar büyük mü X5 ?

5. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Biraz daha beklemek lazım o zaman..

Ya da Ateş Abi x5 sipariş geçmiştir şimdiye bir karşılaştırma gelir ondan :-D

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,121
    Eline saglık Umutcugum.

Ömer Headfideki yorumlara güvenme pek. Rwak üst seviyeye kafa tutan bir dap, hatta fiyatı itibari ile üst seviye denebilir. Dx100den daha iyi olduğu tarafları var. X5 de onun arkasında orta seviyenin üstünde yer alıyor anlaşıldığı kadarı ile.

X5 alamıyoruz daha :evl Senden bekleriz oyle bir hamle Ömer

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. heyysanadiyom

heyysanadiyom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Teşekkürler Umut abi :love: tasarım olarak ve birazda kaba olduğu için bana hitap etmiyor , X3 neyime yetmez benim :gulme

8. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,136
    Teşekkürler.

Siparişlerin açıldığı şu günlerde , gerçekten çok işe yarayacak izlenimler.

Nazarımda, büyüklere kafa tutması ümidiyle beklenen bir üründü .

9. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Elinize sağlık x3 ile karşılaştırma x5 ile ilgili aklımdaki sorulara cevap bulmuş oldu. Teşekkürler.

10. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Teşekkürler Dünya.
    C4'e nazaran daha taşınabilir diyebilirim, ayrıca c4'ün ses potu ciddi risk cepte :wink

Rwak ile arasında kalmadın sanırım neredeyse 3 katı fiyatı var rwak'ın.

Teşekkürler Ateşcim :wink

Teşekkürler Mustafa, bence de x3 sana yeter :)

Ben teşekkür ederim Serhat abi,

Seri üretim cihazı görmek lazım tabi, yapı dan ziyade seste de oynama yapacaktır fiio yazılım desteğiyle.

11. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Aynen doğrudur.Zaten C4 cebe sığabilecek bir cihaz değil bence.

Bu arada X5 halen duruyor mu yoksa gitti mi ? İmzanda MA9 var da. :)

12. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Ellerine saglik
    Abi. Merakla bekleniyordu. Fiio nun hem x3 te hem x5 te alani fiyat/performans olarak pisman etmeyecek daplar urettini dusunuyorum. Sen de gayet guzel anlatmissin;) ellerine saglik tekrar.

13. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    X5'in gideli çok oldu cihaz zaten benim değildi. iyi hatırlattın bu arada :)
    Sevgili Selçuk bey (fastfalcon ) ve Boğaç'a verdikleri destek için çok çok teşekkür ediyorum.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Elinize sağlık merak ettiğim bir daptı ,güzel bir inceleme olmuş :eek:k

15. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    575
    Dün akşam ben de dinledim X5 i. X3 sahibi olarak ağzımın suları akmadı. Veya şöyle söyliyeyim bir upgrade durumu için x5 düşünmezdim. allah muhafaza çalınsa veya kaybolsa yeniden x3 yerine x5 alabilirim. ama şimdi x3 satıp da gidip bi x5 alayım diye düşünmedim.

Şimdi genel olarak 3 maddeye ayırayım.
    fiziksel durum. cihaz iri olmuş. o yönden bazılarına sıkıntı. bisiklette veya sporda kullanım zor. ortadaki teker tam bi facia olmuş. elle zor dönüyor. tuşlar filan ehh işte. çift hafıza yuvası iyi. dahili hafıza olmaması kötü. ekran büyük ama karakterler ufaktı. ips olması güzel.

yazılım : ekranın büyük olması sebebi ile daha çok bilgi okunuyor. x3 de ki takılma donmalar x5 de yok gibi. en çok bu hoşuma gitti. ama bi sansa akıcılığı veya ipodlardaki olay kesinlikle yok.

ses : dinlediğim ortam öyle süper sessiz değildi uzun uzadıya inceleyemedim. ancak belli bir fikir oluştu. mesela baslların yoğunluğu ve gücü x3 de daha fazla. ama x5 daha tane tane ve kontrollü. fakat çok fark yok. midler daha yumuşak. tizler daha soft. fakat x3 bana daha coşkulu geldi. Benim tarzım x3 e daha yakın. detay olarak yine x5 biraz daha iyi.

sıfırdan başlayan birisi için direk alınabilir bir cihaz.

16. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Teşekkürler :)

Çok teşekkürler Boğaç sen olmasan olmazdı bu yazı :wink

Teşekkürler çok sağolun. :)

İzlenimlerinizi aktardığınız için teşekkürler. Cihaz daha tam hazır değil en azından yazılım olarak, bir süre x5 kullansanız büyük ihtimalle x3'e dönmek istemezsiniz. Aradaki farklar minimal ancak hifi düzeyinde ciddi farklar var diyebilirim ki, siz zaten belirttiğiniz gibi uygun bir ortamda ve sürede kullanamamışsınız. Tekrar teşekkürler izlenimleriniz için :)

17. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    Ellerinize sağlık yine çok başarılı bir inceleme olmuş.Arayüz hakkındada birkaç şey karalasaydınız daha iyi olurdu sanki ayrıca tasarımı hoşuma gitmedi hiç albenisi yok :)

18. ozgurozt

ozgurozt
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    4
    Eline sağlık Umut, bir çırpıda bitti yine...

19. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Teşekkür ederim. Daha öncede söylediğim gibi demo ürün olduğu için ve asıl merak edilen tarafın ses olduğunu düşündüğümden dolayı bahsetmedim yazılımdan. Yakın zamanda bol bol yorumlar gelecektir zaten :)

Teşekkürler Özgür abi.

20. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    872
    Umut teşekkür ederiz. Anlaşılan en üstlere kafa tutamamış ama X7 çıkınca belki o işi becerir.