Fiio X5 İzlenimlerim

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda UmutecH tarafından 26 Mart 2014 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Ben teşekkür ederim Koray :)
    Aslında kafa tutuyor denebilir ama kulaklığıyla sinerji problemi yoksa kimsenin malum cihazları bırakıpda X5 e geçeceğini pek sanmıyorum. Dediğim gibi üst seviye cihazların fiyatına bakarak, x5'in fiyatının üstünde performans veren bir alet olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  2. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Scroll wheel haricinde (alıştıktan sonra çok da kötü değil) X5 de yapım kalitesi olarak bir sıkıntı göremedim. Gerçekten de tam bir tank gibi.
    Geçenlerde ilkercom arkadaşla tanışma fırsatımız oldu. Bu arada da o X5i, ben de X3ü kısa bir süre deneme şansımız oldu. Boyut olarak bir hayli küçük ve ağırlı da bana X5den sonra tüy gibi geldi. Fakat şu kesin bir gerçek ki X5 her detay açısından çok daha klas ve sağlam duruyor. Tuşların kullanımı kolay ve hassaslar.

Ses konusunda da şunu söylemeliyim, ki bu benim şahsi fikrim; X5'den sonra X3ü dinleyince direkt dikkatimi çeken basların x5'e göre daha ön planda olması ve sesi biraz örtmesi oldu. Sanırım bu X3ün daha karanlık ve sıcak bir yapıda olması, X5'in ise daha parlak ve nispeten daha soğuk bir izlenim bırakmasından oldu. X5 bu konuda gerçekten daha iyi kanaatimce. Arıca X3de arka planda az da olsa bir his sesi duymama rağmen x5de henüz yakalayamadım.

Üstelik elimdeki cihaz henüz demo aşamasında olmasına rağmen. Gelecek yazılım güncellemeleri ile çok daha iyi sonuç alınacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak X3den X5'e geçmeye değer mi bilemem, çünkü ses babında olumlu yönde farklar olmasına rağmen dünyalar kadar fark yok. Bu ancak uzun süreli karşılaştırmalar sonucunda anlaşılabilir. Buna karşılık neredeyse iki katı fiyat farkı var.

Ancak Ipod, Sony A/S/F/X serisi ve sansa gibi cihazlardan geçmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Bu alet tam bir F/P canavarı :yourock

3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    X5'in yeni yazılım güncellemesi olan 2.0, an itibari ile yayınlandı. Aşağıda verdiğim link'den indirebilirsiniz. Sevgiler.

http://www.fiio.com.cn/news/index.aspx?ID=100000161765444

X5 firmware 2.0 changelog

Changes from 1.20/1.23beta:

New / improved features:

1. Support for DSD64 music tracks in DSDIFF (.dsf) and DFF (.dff) formats.

2. Support for OTG storage (currently supports USB drives powered by Skymedi, Luansheng,

Innostor, SiliconGo, Phison, CBM and Bensheng USB controllers. USB hard disks not yet

supported.)

3. Support for APE music tracks upgraded to High at 192k/24bit.

4. Support for HE-AAC.

5. Support for playback of some music formats at 32bit/64bit depth, including floating point

decoding.

Bug fixes and improvements:

1. Improved response speed when switching between songs.

2. Improved MP3、WMA、OGG and FLAC decoding and sound quality.

(All-new audio decoding engine and database engine.)

3. Improved gapless playback (note that gapless playback is only in effect when playing songs

in order). Zero gaps between songs of the same sample rate.

4. Improved support for ID3 tags and album covers (removed file size limits for displaying album

covers)

5. Screen will now time out correctly (according to the screen timeout setting in the settings

menu) while X5 is connected to a computer or turned off for charging.

6. Improved UI of Play All and Browse Files.

7. Fixed issue in version 1.20 where left channel of ogg vorbis tracks were played back with noise.

8. Corrected issue where FLAC tracks defined by CUE files were not played back from the correct

starting position.

9. Corrected playback of songs at 88.2kHz sample rate.

10. Numerous other bug fixes.

2 kişi bunu beğendi.
  4. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Umut Hocam birde güncellemenin nasıl yapılacağını tarif ederseniz garanti olsun .Sitesinde 32 mb dan düşük boş hafıza kartı ile yapın diye tarif ediyordu ...

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Nasıl yapıldığını hatırlamıyorum açıkçası, o 32mb hafıza kartında olması gereken boş yerdir.
    Bilen biri yardımcı olur elbet.

Tapatalk

6. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Zip dosyasının içindeki x5.fw dosyasını hafıza kartına atın hafıza kartında en az 32mb boş alan olması gerekiyor. X5 kapalı konumdayken hafıza kartını sol yuvaya takın ve aynı anda güç ve sol üstteki kısa yol tuşuna basılı tutun. Cihazda update penceresi çıkacak. Hiç bir tuşa basmayın. Kendisi güncellemeyi yapacak ve yeniden başlayacak.

2 kişi bunu beğendi.
  7. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Dediğiniz gibi denedim ama olmadı sanıyorum benim hafıza kartı formatı ntfs olduğu için fiio 'nun sitesinde Google çevirisi ile şöyle tarif etmiş :

X5 yükseltme nasıl?

★ FAT32 dosya sistemi, ya da 32GB altında kapasiteli tercihen boş bir kart ile bir TF kartı seçin.
    ★ X5 yeterince yükseltme sırasında elektrik kesintisi önlemek için yükseltmeden önce (tercihen tam şarj) şarjlı olduğundan emin olun.
    TF kartı ile Yükseltme Yöntemleri:
    1.. FAT32 dosya sistemi ile bir kart seçin.
    2.. FiiO gelen firmware yükseltme paketini açın ve TF kartı kök dizinine içinde x5.fw dosyasını kopyalayın.
    3.. X5 kapatın ve TF yuvası 1 (Sol taraf) içine kartı takın.
    4.. "Kısayollar" tuşuna (kaydırma tekerleği üst sol anahtarı) tutun ve sonra X5 açmak için "Güç / Kilit" butonuna basın. Aşağıdaki yazılımı yükseltme iletişim kutusu görünecektir.
    ★ düğmelerine basın veya yükseltme sürerken X5 kadranı açmayın.
    Firmware yükseltme tamamlandığında 5., X5 otomatik olarak yeniden başlar.
    Güncelleme tamamlandıktan sonra ★ TF karttan x5.fw dosyasını silin lütfen.
    ★ firmware güncellemesinden sonra tekrar medya kütüphanesi güncelleyin.

8. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Evet, sorun kartın ntfs formatında olmasından kaynaklanıyor olabilir. Fat32 olarak biçimlendirilmiş bir kart kullanmalısınız.
    Ben daha önce güncelledim bu şekilde çok basit bir işlem.

2 kişi bunu beğendi.
  9. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Hafıza kartlarını fat 32 ye çeviremedim. Onun yerine 4 gb lik micro sd ile güncellemeyi başardım .

2 kişi bunu beğendi.
  10. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Ben de cihazı kısa süreliğine kullanmıştım, fakat elden çıkartmıştım. Şimdi tekrardan yeni bir tane sipariş ettim. Bu nedenle olumlu/olumsuz ilk izlenimlerinizi de paylaşabilirseniz harika olur.

11. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Güzel alet bence fiio x3 den çok iyi ,iki kat fiyatına kesinlikle değer.Tek olumsuz yönü biraz büyük ve ağır.

12. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    577
    aynı anda hem x3 hem de x5 dinleme imkanınız oldu mu? birebir kıyaslama olarak. aynı parçalarla.

13. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Önceden x3 kullanıyordum .X3 den her yönden üstün detay ,genişlik,netlik...
    64 gb sd kart tam doluyken bile Dsd leri çalarken ,değiştirirken hiç bir takılma yok .Büyük abilerin bile Dsd çalarken hafif takılmalar yaşandığı söyleniyor.Hem kaliteli kulaklıklarda( ie800 ,kef m 500 ) hemde ucuz (Ath ckm-500 ) kulaklıklarda ses kalitesini, çizgisini koruyor.

#33 zafer çoban, 30 Nisan 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Nisan 2014
  14. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    577
    walla biz aynı masaya x3 ve x5 i koyduk öyle deliler delisi bir fark yoktu. hatta basların doygunluğunda x3 bariz daha iyiydi. sansa clip kullanan birisi olsam x3 e değil x5 e geçerdim. ama x3 ü olan birinin satıp yükseltme yapacağı alet x5 değil bence. tabii bu bahsettiğim kıyaslama çok ayaküstü oldu belki sakin sessiz bir odada daha iyi anlaşılır farklar.

yinede x5 in akıcılığı vs gayet güzeldi. ama o tekerleği değiştirmedikleri sürece hayatta almayacağım alet. artık x7 nasıl bişey çıkacak bekliyoruz.

Bu arada fiio cidden f/p oranı efsane cihazlar çıkartıyor.

15. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,789
    Fiio X5 için türlü türlü aksesuarlar çıkarıyormuş. Fiio'da çeşitleri, xda forum'da da incelemelerini bulabilirsiniz.

xda
    Fiio

16. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Kapaklı Kılıf ve Kırmızı taşıma çantası güzelmiş. Paylaşım için teşekkürler Engin Bey.

17. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,789
  18. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,673
    Bende kapaklı kılıfı beğendim. HS7 dedikleri koruma kabından da bir tane edinmek lazım, ekipman taşırken işe yarayabilir. Fiyatı uygunmuş.

19. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Kılıflar iyi hakikaten. Isınmayan bir alet için güzeller.

Bu arada ilerde detaylı yazacağım ama X5 ile X3 arasında fiyat farkı ucu ucuna yetişiyor. X5'in en büyük sorunu bence tonu.

Neyse yerin dibine batırmayayım, saldırı gelmesin :evl

20. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253